Jump to content

Οικογενιακός τάφος του Ιησού


 Share

Recommended Posts

Βρε παιδιά ..ξέρετε τι καταλαβαίνω?

 

Είμαστε χριστιανοί κατά τον ίδιο τρόπο που κάποιοι είναι μουσουλμάνοι ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο?είμαστε οι συνεχιστές μίας παράδοσης?τον χριστιανισμό ξέρουμε ( γιατί αυτόν μας εμφύτευσαν) τον χριστιανισμό εμπιστευόμαστε?

 

Ο κοινός παρονομαστής όλων των θρησκειών είναι η πίστη?.γιατί δεν κρατάμε την πίστη ατόφια παρά πρέπει να την εντάξουμε μέσα σε ένα δόγμα? Η αγάπη , ο σεβασμός και όλες οι υψηλές αξίες δεν είναι κοπιράιτ καμιάς θρησκείας?δεν χρειάζεται να αποτελώ μέρος μιας θρησκευτικής κοινότητας γιατί έτσι το μόνο που πετυχαίνω είναι να υποτάξω την πίστη μου?και όχι μόνο αυτήν?

Είναι τόσο δύσκολο να υπηρετήσουμε το προσωπικό μας ιδεώδες χωρίς την σύμπραξη θεών, θεοτήτων και λοιπών αγίων? αμφισβητούμενων θαυμάτων , αναστάσεων και αναλήψεων?

 

Πιστεύω? πιστεύω ? πιστεύω και ούτε μια βεβαιότητα?

 

Ο Χριστός δίδαξε την Αγάπη και άλλα ωραία αλλά δεν ήταν ο μόνος?άρα δεν ξεφύγαμε και καθόλου από το πρωτόγονο, το θέλουμε το θαύμα μας?. θέλουμε η πίστη μας να έχει ένα πρόσωπο ..Γιατί? ?τόσο λίγο πιστεύουμε στον εαυτό μας και στις δυνάμεις μας

 

Ας απελευθερώσουμε την πίστη μας από το όχημα των δογμάτων και ιερών βιβλίων και ας την εναποθέσουμε σε αξίες που δεν υπόκεινται σε ιστορικές αναθεωρήσεις και ταφικές ανακαλύψεις ....

 

Ο "Μεσσίας" γεννιέται καθημερινά και είναι μέσα μας...γιατί τον κρύβουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Martina....

 

Κρατώ πράγματι την τελευταία πρόταση σου...

 

Ο "Μεσσίας" γεννιέται καθημερινά και είναι μέσα μας...γιατί τον κρύβουμε?

 

όσον αφορά το τι Πιστεύουμε και αν το ακολουθούμε τυφλά... για τον εαυτό μου τουλάχιστον που μπορώ να μιλήσω... δεν ισχύει.

 

Προσωπικά έχω περάσει απο πολλά στάδια για να φτάσω στο σημείο να αναθεωρήσω απόψεις ως προς τι πιστεύω και γιατί το κάνω αυτό. Αλλά είναι κάτι που προέρχεται απο μένα και μόνο για μένα. Δεν νομίζω οτι θα ήταν το ίδιο σαν αποτελέσμα σε κάποιο άλλο άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω περάσει απο πολλά στάδια για να φτάσω στο σημείο να αναθεωρήσω απόψεις ως προς τι πιστεύω και γιατί το κάνω αυτό. Αλλά είναι κάτι που προέρχεται απο μένα και μόνο για μένα. Δεν νομίζω οτι θα ήταν το ίδιο σαν αποτελέσμα σε κάποιο άλλο άτομο.

 

Για ακόμα μια φορά μου «κλέβεις» τις λέξεις μου :unsure: ! Εκνευριστικέ τύπε? :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το τι Πιστεύουμε και αν το ακολουθούμε τυφλά... για τον εαυτό μου τουλάχιστον που μπορώ να μιλήσω... δεν ισχύει.

 

Προσωπικά έχω περάσει απο πολλά στάδια για να φτάσω στο σημείο να αναθεωρήσω απόψεις ως προς τι πιστεύω και γιατί το κάνω αυτό. Αλλά είναι κάτι που προέρχεται απο μένα και μόνο για μένα. Δεν νομίζω οτι θα ήταν το ίδιο σαν αποτελέσμα σε κάποιο άλλο άτομο.

 

Αχ φίλε μου σε καταλαβαίνω...αλλά ...

 

το ερώτημα μου όμως παραμένει αναπάντητο....το να μην ακολουθείς τυφλά κάτι δεν σημαίνει πως δεν σε επηρεάζει έστω και υποσυνείδητα...και πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό το "τυφλά" όταν από μικρή ηλικία έχεις εμποτιστεί από ιδέες και εικόνες που σουλατσάρουν ανενόχλητες στο μυαλό σου...κόλαση...παράδεισος...ανταμοιβή...δανεικές ηθικές αναστολές που λειτουργούν αναχαιτιστικά ....προσεύχομαι και αυτόματα σχηματίζεται μιά συγκεκριμένη μορφή παρμένη από βυζαντινού τύπου εικόνες....

 

Σε μιά εποχή που βρίθει λεκτικών αντιπαραθέσεων αισθάνεσαι υποχρεωμένος να αποδείξεις την "πίστη" σου και να την αιτιολογήσεις με επιχειρήματα... εξ ου και το ξεσκάλισμα ιερών βιβλίων, πηγών και παραπομπών...αλλά η πίστη δεν επιχειρηματολογείται... η πίστη βιώνεται...

και το να μιλά κανείς για κάτι τόσο εσωτερικά προσωπικό επικαλούμενος Γραφές εμένα τουλάχιστον με ενοχλεί.....

 

Υ.Γ. ο β ενικός είναι λεκτική κατάχρηση και δεν αφορά αποκλειστικά στον φίλο Anor..

Edited by martina
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα ενόχλησης παραθέτοντας τα επειχηρήματα της Πίστης μου , απο μένα τουλάχιστον. Αντίθετα μοιραζόμενος τα, μπορώ και βλέπω αδυναμίες σε μένα αλλά και σε άλλους. Όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ... συζήτηση κάνουμε και οχι προσυλητισμό. Αντίθετα μερικές φορές αυτή η συζήτηση μας κάνει πάρα πολύ καλό , γιατί "ανοίγει" τα μάτια σε άλλα σημεία που δεν θα βλέπαμε χωρίς να μιλήσουμε σε κάποιον τρίτο.

 

Τώρα όσον αφορά αποκλειστικά εμένα. Το είπα και σε άλλο μήνυμα μου. Οι καλλιτεχνικές απεικονίσεις του Θεού κτλ, δεν με εκφράζουν. Πιστεύω οτι υπάρχει Θεός και πολύ δυνατά μάλιστα, βασισμένος σε δικές μου σκέψεις και κρίσεις που δεν έχουν να κάνουν με τα δόγματα που μας περνάνε στην μικρή ηλικία.

 

Η καρδιά βλέπεις ζεί ... δεν μαθαίνει... μόνο το μυαλό το κάνει αυτό.

 

Και σε θέματα Πίστης και Αγάπης, το μυαλό ΠΑΝΤΑ παίζει δευτερεύων ρόλο ... δύστυχώς ή ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οικογενειακος ταφος και με ταμπελλα εδω αναπαυεται ο Ιησους του Ιωσηφ?

Πως ειναι δυνατον αφου υποστηριζαν την ανασταση του?

Ακομη κι αν τα αλλα μελη της οικογενειας εταφηκαν εκει

δεν θα υπηρχε ιχνος του Ιησου ποσο μαλλον να κραυγαζουν επιγραφες γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Οικογενειακος ταφος και με ταμπελλα εδω αναπαυεται ο Ιησους του Ιωσηφ?

Πως ειναι δυνατον αφου υποστηριζαν την ανασταση του?

Ακομη κι αν τα αλλα μελη της οικογενειας εταφηκαν εκει

δεν θα υπηρχε ιχνος του Ιησου ποσο μαλλον να κραυγαζουν επιγραφες γι αυτο

Το "Ιησούς γιος του Ιωσήφ" στην Παλαιστίνη τότε ήταν σα να λέμε Γιάννης Παπαδόπουλος του Κώστα και της Μαρίας, στην Αθήνα σήμερα. Το περίεργο θα ήταν να μην είχε βρεθεί τάφος με τέτοιο κοινότυπο όνομα. Το "άλμα" όμως που θέλει τον τάφο να είναι του *συγκεκριμένου* Ιησού των ευαγγελιών είναι ολότελα αυθαίρετο. (Αν και ο αρχικός προβληματισμός είναι λογικός, όπως είναι λογική και η δημοσιότητα της "εικασίας", αν σκεφτούμε τη διάσταση του θέματος - και το πόσο πολύ θα ήθελαν ορισμένοι να ήταν όντως ο τάφος του γνωστού Ιησού...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να το θέσω αλλιώς ?

 

Μετά από 2.000 χρονια να βρίσκουν εναν οικογενειακό τάφο που πάνω να γράφει:

 

"Κων/νος - Μαρικα - Ντορα "

 

Πρεπει ντε και καλα να ανήκει στην γνωστη Οικογενια ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...