Jump to content

Τι εστι αβάπτιστο;


 Share

Recommended Posts

Ποιά είναι η άποψή σας για το Φόρουμ μας;;

 

Θα θέλατε ν' αλλάξει κάτι;

 

Θα θέλατε να παραμείνει το ίδιο;

 

Προσωπικά το βλέπω μέσω επικοινωνίας με άτομα από πολυδιάστατες κουλτούρες και απόψεις στο μέτρο του ''χαλαρού''..

 

Έτσι για να μην παρεξηγηθώ το ''χαλαρό'' το μεταφράζω σε ''χωρίς να υπάρχει καμία πίεση''...

 

Αυτό που θα ήθελα να άλλαζε ήταν να ''περιοριζόμασταν'' μόνο στα θέματα που αντιπροσωπεύει το φόρουμ, αλλά είναι νομίζω λίγο αδιανόητο! όχι ότι έχω πρόβλημα με Eurovision κτλ. κτλ. απλούστατα γιατί πιστεύω ότι είναι όμορφο να υπάρχει μια διαφορετική νότα στα φόρουμ του διαδικτύου...

...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είμαστε ακόμη εδώ και συμμετέχουμε όσο μπορούμε, αυτό σημαίνει ότι τον χώρο τον έχουμε σε κάποια εκτίμηση..

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω συμμετοχή σε κάποιο άλλο φόρουμ. Δεν έχω κανένα παράπονο, είμαστε μια ωραία παρέα με το χαβαλέ της, τις εντάσεις της... Πάντως αυτός ο συνδυασμός της Eurovision για παράδειγμα (μιας που το ανέφερες) με το γενικό κλίμα μου αρέσει, επειδή δε το παίζουμε αποκλειστικά "ποιότητες".. Και αν δεν υπήρχαν αυτές οι εναλλαγές εγώ θα βαριόμουν.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν λέμε την άποψή μας, δεν σημαίνει ότι δεν έχουμε.

Ίσως απλώς να μην είναι ο σωστός τρόπος ή το σωστό μέρος για να ειπωθεί.

Όποιος χρειάζεται να την ξέρει, την ξέρει.

 

ή μήπως όχι, Νεφέλη;

Link to comment
Share on other sites

Είχα δηλώσει κάποια στιγμή τί θα ήθελα να αλλάξει. Θα μου άρεσε να μιλούσαμε λίγο πιό ελεύθερα για κάποια θέματα που γενικά υπάρχει κόλλημα. Παράδειγμα ζητήματα που αφορούν την τέχνη σε πρακτικό επίπεδο.

 

Δεν θα το αναπτύξω περισσότερο γιατί βρίσκομαι σε διακοπες και έκανα μία διακοπή από την χαλάρωσή μου για να μπω λίγο να δω την αλληλογραφία μου. Περισσότερα από Δευτέρα. Αν και νομίζω ότι ξέρετε γιατί μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχα δηλώσει κάποια στιγμή τί θα ήθελα να αλλάξει. Θα μου άρεσε να μιλούσαμε λίγο πιό ελεύθερα για κάποια θέματα που γενικά υπάρχει κόλλημα. Παράδειγμα ζητήματα που αφορούν την τέχνη σε πρακτικό επίπεδο.

 

Δεν θα το αναπτύξω περισσότερο γιατί βρίσκομαι σε διακοπες και έκανα μία διακοπή από την χαλάρωσή μου για να μπω λίγο να δω την αλληλογραφία μου. Περισσότερα από Δευτέρα. Αν και νομίζω ότι ξέρετε γιατί μιλάω.

 

Και ποιος ποιάνει τον οποιοδήποτε και δεν μπορεί να μιλήσει για τις πρακτικές του?

 

Εγώ για παράδειγμα είχα ανοίξει παλαιότερα ένα θέμα για το πως ξεκινάω τις τελετές μου (με την δημιουργία εξαγνιστικού κύκλου)

 

το θέμα ήταν αυτό

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2715

 

και δεν υπήρξε μεγάλο ενδιαφέρον...

 

Γιατί δεν ξέρω...μήπως οι άλλοι δεν ασχολούνται με την τελετουργική μαγεία ας πούμε... είναι μια υπόθεση....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δεν απαντάει κανείς γιατί πολύ λίγοι μάλλον είναι αυθτοί που ασχολούνται πραγματικά με την τέχνη και ακόμα πιο λίγοι είναι αυτοί που ασχολούνται με την τελετουργική. Χωρίς να θέλω να κατακρίνω κανέναν πολλοί στο forum έχουν απλά μεταφυσικές ανησυχίες και δεν νοιώθουν έτοιμοι να ξεκινήσουν την τέχνη το οποίο δεν είναι κακό αλλά τουλάχιστον με κάποιο τρόπο πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να ανταλλάξουμε και οι λοιποί πληροφορίες για να γίνουμε συνεχώς καλύτεροι.

 

πάντως ως "λάτρης" του πυθαγόρα θέλω να σου πώ οτι τουλάχιστον ως προσ την δημιουργία του κύκλου μοιάζουμε αρκετα.Για την δημιουργία του καθευτώ κυκλου χρησιμοποιώ λάδι (το οποίο είναι λιγο μ******α γιατί αντε να το καθαρίσεις μετά) αλλά αισθάνομαι "καλύτερα" μιας και είναι απτό.θυμίαμα ανάβω από την αρχή όπως και τα κεριά

δεν γράφω περισσότερα γιατί ηδη βγήκα :offtopic: :offtopic:

 

Anyway φίλε dimulator υπόσχομαι οτι θα υποστηρίξω κάθε παρόμοια μελλοντική προσπάθεια καθώς και θα γράψω και τον τρόπο που εγω λειτουργώ.

Αυτά για τώρα ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για παράδειγμα είχα ανοίξει παλαιότερα ένα θέμα για το πως ξεκινάω τις τελετές μου (με την δημιουργία εξαγνιστικού κύκλου)

 

το θέμα ήταν αυτό

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=2715

 

και δεν υπήρξε μεγάλο ενδιαφέρον...

 

Γιατί δεν ξέρω...μήπως οι άλλοι δεν ασχολούνται με την τελετουργική μαγεία ας πούμε... είναι μια υπόθεση....

Το Αβάπτιστο από πλευράς πρακτικής 'κατακλίζεται' κυρίως από εσωτεριστές, φίλε dimulator, και γι αυτό η τελετουργική μαγεία είναι μικρότερου ενδιαφέροντος. Έχουμε και μερικούς χαοτικούς, που αυτό σημαίνει ελάχιστο ενδιαφέρον στην τελετουργική μαγεία. Γενικά, έχουμε έλλειψη από μυστικιστές, που θα σήμαινε ενδιαφέρον στην τελετουργία. Αυτή η 'κατανομή' πιστεύω ότι είναι απλά τυχαία και δεν σημαίνει ότι 'κλείνουμε την πόρτα' στους τελετουργικούς.

Μια επίσης μεγάλη 'μερίδα' των μελών είναι απλά αναζητητές και όχι πρακτικοί. Όπως προείπε και ο Panselinos, πολλοί ενδιαφέρονται προς το παρόν ή γενικώς για την θεωρητική πλευρά της μαγείας και όχι την πρακτική.

 

Πάντως, αν θέλετε μπορούμε να βάλουμε ένα δημοψήφισμα για να απαντήσουν όσα μέλη θέλουν με τι ασχολούνται και τι τους ενδιαφέρει να μάθουν, έτσι για να μας λυθούν οι απορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα! Ποιες κατηγορίες προτείνεις;

 

Εσωτερισμός (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), αποκρυφισμός (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), αλχημεία (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), φυσική μαγεία (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), τελετουργική μαγεία (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), μυσταγωγία διάφορων θρησκειών - αρχαίων ή/και μη (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), εναλλακτικές θεραπείες (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), όλα τα παραπάνω (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), μαγγανεία (πρακτική / θεωρία / και τα δύο), τίποτα από τα παραπάνω / είμαι περαστικός/η, άλλο...

Αυτά νομίζω ότι μπορούν πάνω-κάτω να καλύψουν όλες τις πιθανές απαντήσεις, εάν σκεφτούμε τις 'υποκατηγορίες' που εμπεριέχει η κάθε 'κατηγορία'.

Και τέλος πάντων, όλα από μένα τα περιμένετε φίλτατε συν-συντονιστή;!;! Σκεφτείτε και κάτι μόνοι σας! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ενδιαφέρον κάτι τέτοιο.

Τι γίνεται όμως αν κάποιος ασχολείται με παραπάνω από δύο κατηγοριες ; Πως θα ψηφίσει;

Υπάρχει επιλογή ώστε να μπορούν να δοθούν παραπάνω από 1 ψήφος ανά άτομο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ (μιας και είναι και της μόδας... να το θέσω αλλιώς)

 

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Επίσημη Ανακοίνωση::

 

Όλοι οι οπαδοί του forum περιμένουν από την Διαχειρίστρια να κάνει επίσημη αναγγελία έναρξης της ψηφοφορίας με την ομιλία της στο άνοιγμα της έκθεσης Θεσσαλονίκης.

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

:blblbl: :blblbl: :blblbl: :blblbl: :blblbl:

:018bleh: :018bleh: :018bleh:

:worthy: :worthy: :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...