Jump to content

Πειραματικος Κινηματογραφος


Sucore
 Share

Recommended Posts

Μια δυο βδομαδες πριν μου ηρθε στο νου μια ιδεα για ταινουλα μικρου μηκους, και σκεφτηκα πως αφου μπορω εγω θα μπουρουν και αρκετοι αλλοι!

(μιας και ειναι τελειως ασχετος με αυτα, το μονο που ξερω να κανω ειναι να τις βλεπω :P )

Κατ'αρχας θελω να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα να υλοποιηθει κατι τετοιο σχετικα ευκολα και χωρις πολλα εξοδα> αν εχουμε καποιο μελος που να εχει προσβαση σε οτι χρειαζεται και την καλοσυνη να τα παραχωρησει σε μια ομαδα που τα χρειαζεται.

Δευτερον πιστευω πως ειναι μια καλη ιδεα γιατι απο τις συγκεντρωσεις που εχω βρεθει εχω καταλαβει πως οι περισσοτεροι ειμαστε ατομα δημιουργηκα και με αυξημενη αισθηση "καλοσυνης" να το πω...τεσπα κατι τετοιο!! Οι οποιες προδιαγραφες ειναι σχεδον ιδανικες για να παραχθει κατι ομορφο και διδακτικο για τη μαζα (ετσι κυνικα να το πω).

Ουτως η αλλως ο πειραματικος κινηματογραφος προσελκυει το ενδιαφερον πολλων ανθρωπων, πολυ περισσοτερων απο οτι τα βιβλια κλπ...

 

Παιρνω λοιπον την πρωτοβουλια και καλω οποιονδηποτε εχει δυνατοτητες και θεληση να κανουμε κατι σε αυτον τον τομεα να μας ενημερωσει.

Ακομα η ιδεα αυτη ειναι στα σπαργανα, αλλα πιστευω πως θα ηταν πολυ καλο να προσπαθησουμε να δημιουργησουμε κατι παραπανω απο εναν διαδυκτιακο τοπο συγκεντρωσης και εκφρασης ιδεων, οπου κακα τα ψεμματα τα περισσοτερα απο τα συμπερασματα και κλπ που λαμβανουν χωρα εδω, μενουν εγκλωβισμενα μεσα στα συνορα ΜΗ μπορωντας να βρουν εναν πιο ευπεπτο τροπο εκφρασης ωστε να Διαφωτισουν περισσοτερους.

 

Τι λετε;;

Link to comment
Share on other sites

Φϊλε καταπληκτική ιδέα. Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να κινηθούμε ώς εξής:

 

- επιλογή θέματος. Ποιά θα είναι η κεντρική ιδέα; Σαφώς θα πρέπει να δημιουργηθεί κάτι σύμφωνο με το ύφος του Αβάπτιστου.

 

- επιλογή σεναρίου και τίτλος. Είτε από αυτά που θα προτείνουν όσα μέλη επιθυμούν να γράψουν ή και με συνεργασία μελών που θα δώσουν ιδέες. Το μόνο που δεν μας λείπει είναι φαντασία. Αρα χρειάζεται πρώτα να συγκροτηθούν ομάδες που θα δουλέψουν μαζί(μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά). Θα πρέπει να καταγραφεί το σενάριο αλλά και όλες οι λεπτομέρειες πχ. τόπος γυρισμάτων, ηθοποιοί, σκηνικά, κουστούμια, προυποθέσεις. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΊΖΕΙ Ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΌ ΣΕΝΑΡΙΟ ΗΔΗ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΘΑ ΜΑΣ ΔΏΣΕΙ ΠΟΛΎΤΙΜΕΣ ΟΔΗΓΙΕς ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ.

 

- η σκηνοθεσία μπορεί να γίνει πάλι με συνεργασία όσων συμμετέχουν στις ομάδες.

 

- ο εξοπλισμός είναι απαραίτητος. Δεν γίνεται δουλειά με τις κάμερες των κινητών.

 

Τϊ λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Σεναριακι υπαρχει, ομως θα μου επιτρεψετε να το δημοσιοποιησω οταν δω τι ειναι δυνατον να κατασκευασουμε, (γιατι το να γραψεις σεναριο και να μη το σκηνοθετησεις ο ιδιος για εμενα ειναι σαν τα λαϊκα..μην αναλυσω κ αλλο) και υστερα να το αναλυσουμε λιγακι.

 

ΥΓ. @ Fan4fun:

Αγαπητε μου σχετικα με το αν γνωριζω ποιος ο σκοπος της Ζωης μου προσωπικα, δεν μπορω να απαντησω απολυτα.

Εχω καποιες υποψιες αλλα ως εκει, θα προσπαθησω να το εκφρασω καλυτερα μεσω του σεναριου, το οποιο προειδοποιω θα ειναι κοματακι τραβηγμενο, δηλαδη θα περιραφει ΧΥΜΑ το πως βλεπω τον κοσμο, Φυσικα θα ειναι για ολες τις ηλικιες, και ανετα θα μπορουσε να εχει μοναχα εναν πρωταγωνιστη, και τα υπολοιπα φτιαχτα..

Θα δειξει ο καιρος

 

 

 

Πραγματικα θα ηθελα ΠΟΛΥ να δω αν υπαρχουν δυνατοτητες σχετικα με αυτην την ιδεα..

Παρακαλω πολυ σας :(

 

Thanx!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Το θέμα είναι αρχικά είναι να βρεθεί σκηνοθέτης και σεναριογράφος.(εκτός άμα γυριστεί η περιπέτεια που Φοίβου που ο καθένας παίζει τον εαυτό του :018bleh: )

 

Παρεμπιπτόντως τα «Λευκά Ματωμένα Ρόδα» είναι μια ενδιαφέρουσα ιστορία που θα μπορούσε να γυριστεί! Συγγραφέας τι λες(ελπίζω να δούμε Κανά ακόμα εισόδιο σύντομα, αν και ακόμα δεν έχω προλάβει να διαβάσω το τελευταίο)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που διάβασα και τα υπόλοιπα ποστ :headb: : γιατί να μην μπορεί να υλοποιηθεί; Έστω να γίνει μια προσπάθεια...

 

Όσοι ενδιαφέρονται ας κάνουν ένα ποστ και καλό θα ήταν να γράψουν και ως θα μπορούσαν να βοηθήσουν(κασκαντέρ, οπερατέρ, μοντάζ, σενάριο, ηθοποιοί κτλ.)

 

 

Sucore για πες καμιά ιδέα που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εσυ παρα πηρες φορα!!

Αν ειναι να γυριστει το made by Phevos_ArtPiece θα χρειαστουν γκαφρα κ πολυς ελεφθερος χρονος, και διαφορα αλλα τα οποια κοματακι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ για αρχη βασικα..

 

Ειχα στο νου μου κατι πολυ πιο απλο( αυτο που εχω σκεφτει να φανταστεις ουτε ομηλια δεν θα εχει και το πολυ να κρατα 15')

Γι'αυτο και το ειπα : Πειραματικο κινηματογραφο :P

 

Τεσπα, καιρος να φανερωσω την ιδεα μου (την οποια και εω σκηνοθετησει εν μερει)

 

Μακρινο σε εναν κοσμο οπου δεν υπαρχει τιποτε αλλο παρα καποιες κινουμενες κατασκευες, που προφανως περιεχουν Ανθρωπους μεσα τους, ΚΑΚΟΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ, με μια μικρη οπη για να βλεπουν εξω τα περιεχομενα...

Κανουν οτι να'ναι

Κοντινο σε μια κατασκευη και τελικα εισχωρηση στο εσωτερικο της

Εκει βρισκεται ο χειριστης της, Γυμνος και πληγωμενος απο την χειριστη κατασταση του εσωτερικου, μιας και δωωθηκε Εμφαση ΜΟΝΟ στην εξωτερικη της εμφανιση.

Ο πρωταγωνιστης (Χ) μας ειναι ΝΕΟΣ σε αυτον τον κοσμο και ακομα ΔΕΝ εχει κατανοησει τη Λειτουργικοτητα του.

Το μονο φως που εισερχεται ειναι απο την οπη και απο καποιες χαραμαδες στην κατασκευη.

Ο Χ βλεπει εξω και προσπαθει να καταλαβει τι γινεται, κατανοει πως σε καθε μια κατασκευη Υπαρχει και καποιος μεσα, ΟΜΩΣ δεν καταλαβαινει ΓΙΑΤΙ δεν προσπαθουν να βγουν και ακομα περισσοτερο ΓΙΑΤΙ χτυπιουνται μεταξυ τους με τετοιον τροπο ωστε αυτος που βρισκεται μεσα να παθει οσο το δυνατον χειροτερη ζημια.

Πιστευει πως ΑΝ βγει εξω θα καταλαβει το ΓΙΑΤΙ.

Αρχιζει να χτυπαει τα τοιχωματα (τα οποια εχουν και ΜΠΟΛΙΚΑ ΚΑΡΦΙΑ :) ) με σκοπο να δημιουργησει ενα περασμα στον εξω κοσμο!

Τον περνουν χαμπαρι και αρχιζουν να τον κοροϊδευουν για τις πραξεις του!

Αρχιζει και γινεται εμφανης η ανησυχια ορισμενων.

Ο Χ ματωνει απο την προσπαθεια αλλα δεν τα παραταει..

 

Τελικα καταφερνει να βγει!!

Χερια και ποδια ματωμενα απο τη προσπαθεια, κοντινο στις τρυπες απο τα καρφια!

Ο Χ καθεται γυμνος και αφηνει το ΦΩΣ να τον περιλουσει, συνηθιζοντας το τελικα αρχιζει και κοιταει το "κοσμο" γυρω του.

Καταλαβαινει πως ειναι ο μονος σε αυτην την κατασταση

Καταλαβαινει πως οπως ηταν εκεινος ειναι και οι περισσοτεροι( μη πω ολοι) γυρω του...

Προσπαθει να βρει καποιον τροπο να τους πεισει να βγουν μονοι τους, γιατι γνωριζει πως αν προσπαθησει να σπασει το κουβουκλιο τους τοτε το μονο που θα καταφερει ειναι να τους πληγωσει περισσοτερο(απο τους κραδασμους κλπ) και τελικα θα ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ περισσοτερο για την κατασταση τους, οποτε θα κρυφτουν πιο πολυ στο σκοταδι...(το οποιο θα βρισκουν ΜΕΣΑ στη κατασκευη τους).

Κατανοει πως για να καταφερει καποιον να απελευθερωθει πρεπει να τον πεισει να λειτουργησει ΜΟΝΑΧΟΣ του, ΚΑΙ φυσικα πως η προσπαθεια ΑΞΙΖΕΙ

Ο Χ τελικα εχει αποκτησει φυσιολογικο δερμα και οι πληγες τους εχουν καλυτερεψει παρα πολυ.

 

Και τελιωνει καπως ουτως ωστε να ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ πως υπαρχει μια ομαδα που πραγματικα προσπαθει να ακολουθησει τον Χ, Αλλοι πολεμουν τις ιδεες του, αλλοι συνεχιζουν σαν να μην εγινε τιποτα και αλλα...

Στο τελος θα ηταν ωραια να βαζαμε γρηγορες εικονες (σα φλασακια) με ομορφα τοπια, ΦΥΣΗ, αρμονια κλπ

ΟΜΩΣ θα κλεινει με εικονες απο τα ΑΣΧΗΜΑ του πολιτισμου μας, μεγαλοπολεις, πολεμους κλπ (οχι το μανιταρι αλλα εικονες ΜΕΤΑ κλπ)

3...2...1 !!0!!

 

 

Δεν πιστευω να τα πηγα και ασχημα στη ΠΡΩΤΗ συμβολικη ταινια που σκεφτηκα :D

Πιστευω πως δεν ειναι τιποτα δυσκολο για να φτιαχτει, η μονη δυσκολια ειναι οι κατασκευες, δεν μπορω να αποφασισω το σχημα τους (γιατι πρεπει να φτιαχθουν πραγματικα και θελω να ειναι ΕΥΧΡΗΣΤΕΣ, ΦΘΗΝΕΣ, και κατασκευασιμες τουλαχιστον 5-6 κοματια..)

 

Ακουω Γνωμες ως Κ. Σκηνοθετας :P

Link to comment
Share on other sites

Χμ... ακριβό εκ πρώτης όψεως αλλά ίσως να μπορούσαμε να το κάνουμε κάπως φτηνιάρικα, φτιάχνοντας τις κακοφτιαγμένες κατασκευές ας πούμε από μαύρες σακκούλες σκουπιδιών. Για αναπαράσταση του εσωτερικού της συσκευής, ο,τιδήποτε άχρηστο παλιό ηλεκτρονικό βρίσκεται (κανένας κονσολομίκτης ή κανένα παλιό Joystick είναι ό,τι πρέπει).

 

Πάντως η εισαγωγική sequence μπορεί να γίνει πολύ εντυπωσιακή: zoom in - pan/travelling - πάλι zoom in και θα καταλήγει με contre-plongé στον χειριστή.

 

Χμ... για πρόσθεσε λίγο μερικές εικόνες που να περιγράφουν το πώς φαίνεται ο κόσμος από το εσωτερικό της συσκευής. Εμένα μου φαίνεται σαν από webcam, με παραμορφωμένα χρώματα, σχεδόν ασπρόμαυρος και παραμόρφωση φακού fisheye.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... ακριβό εκ πρώτης όψεως αλλά ίσως να μπορούσαμε να το κάνουμε κάπως φτηνιάρικα, φτιάχνοντας τις κακοφτιαγμένες κατασκευές ας πούμε από μαύρες σακκούλες σκουπιδιών. Για αναπαράσταση του εσωτερικού της συσκευής, ο,τιδήποτε άχρηστο παλιό ηλεκτρονικό βρίσκεται (κανένας κονσολομίκτης ή κανένα παλιό Joystick είναι ό,τι πρέπει).

 

Πάντως η εισαγωγική sequence μπορεί να γίνει πολύ εντυπωσιακή: zoom in - pan/travelling - πάλι zoom in και θα καταλήγει με contre-plongé στον χειριστή.

 

Χμ... για πρόσθεσε λίγο μερικές εικόνες που να περιγράφουν το πώς φαίνεται ο κόσμος από το εσωτερικό της συσκευής. Εμένα μου φαίνεται σαν από webcam, με παραμορφωμένα χρώματα, σχεδόν ασπρόμαυρος και παραμόρφωση φακού fisheye.

 

Πράγματι, εξαιρετική η ιδέα του Sucore, υλοποιείται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... ακριβό εκ πρώτης όψεως αλλά ίσως να μπορούσαμε να το κάνουμε κάπως φτηνιάρικα, φτιάχνοντας τις κακοφτιαγμένες κατασκευές ας πούμε από μαύρες σακκούλες σκουπιδιών. Για αναπαράσταση του εσωτερικού της συσκευής, ο,τιδήποτε άχρηστο παλιό ηλεκτρονικό βρίσκεται (κανένας κονσολομίκτης ή κανένα παλιό Joystick είναι ό,τι πρέπει).

 

Αντί για σακούλες σκουπιδιών προτείνω μεγάλες κούτες από ηλεκτρικές συσκευές όπως ψηγείο, κουζίνα κτλ. Με ένα spray χρώματος, τις βάφεις εύκολα, έχουν χώρο μέσα για οτιδήποτε θέλεις να προσαρμόσεις, δουλεύονται εύκολα και δεν θα καταλαβαίνεις τί ήταν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Χμ... με τις σακκούλες που είπα, κούτες όπως λες και φελιζόλ μπορεί να φτιαχτούν καλές κατασκευές.

 

Προσθέτω, παλέττα για βάση, με ροδάκια, σκαμπό για να κάθεται ο χειριστής, τρύπες στις παλέτες για να σπρώχνει με τα πόδια για να κινήται. Φακός που βγάζει μπλε φως στο εσωτερικό το οποίο θα βγαίνει από το κάτω μέρος της κατασκευής και από όπου υπάρχει άνοιγμα. Μιξεράκι που χτυπάει τον καφέ με διαφορετικές ταχύτητες το οποίο θα παράγει τον ήχο που κάνει η μηχανή.

 

Επίσης μπορούμαι να προσαρμόσουμε μοτέρ από απλό δίκυκλο για να αναπτύσει ταχύτητα (ελα αστιεύομαι).

Link to comment
Share on other sites

spray χρώματος? μίξερ για καφέ?? κάμερα???

Προσγειωθείτε λίγο παιδιά, αυτά ξεφεύγουν κατά πολύ από τον προϋπολογισμό μιας low budget ταινίας!!!

 

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσουμε καλύτερα από κάτι βασικό;

 

ΠΑΙΔΙΑ! ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΜΕΡΑ;

 

Κάμερα έχω και εγώ. Αλλά τί κάμερα χρειάζεται; Δυστηχώς δεν είναι ψηφιακή (10ετίας). Οπως έχω και χώρο, γκαράζ για να κάνουμε κάποια προετοιμασία.

 

Το θέμα είναι να φτιαχτεί ένα οσο μπορεί πλήρες σενάριο το οποίο θα είναι η βάση για την σκηνοθεσία, τον τόπο, τους συμμετέχοντες ηθοποιούς και λοιπούς. Γενικότερα να στηθεί το στόρι.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο βολικό, ψηφιακή κάμερα με usb θύρα. Αμέσως μετά, ψηφιακή με έξοδο dvi. Η αναλογική κάνει δουλειά, αλλά...

 

Sucore, δούλεψέ το λίγο περισσότερο, η μεγάλη μαγκιά είναι να βγει το σενάριο χωρίς καθόλου διάλογο, έχε υπόψη όμως πως είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...