Jump to content

Δευτερα παρουσια


comali
 Share

Recommended Posts

Το όνομα του Εωσφόρου προήλθε από τα σύνθετα έως και φέρων. Ο φέρων δηλαδή το τέλος του κόσμου.

 

Τι σημαίνει αυγή; Το πέρασμα από το σκοτάδι στο φως. Αυτό το πέρασμα, μεταφορικά μιλώντας, ποτέ θα γίνει αγαπητέ φίλε μου; στη Δευτέρα Παρουσία! Τότε που θα σωθούν οι άνθρωποι…

 

Δηλαδή ο Εωσφόρος θα έρθει τη δευτέρα παρουσία και θα φέρει το τέλος του κόσμου; Μετά από τη δευτέρα παρουσία δε θα υπάρχει κόσμος; Πραγματικά δε καταλαβαίνω πια είναι η μεταφορική έννοια αυτών που είπες. Μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο;

 

Όταν πλάστηκε, ο Πατέρας Όλων είπε: «έπλασα ένα τέρας», προβλέποντας (είναι ο μόνος που μπορεί να δει το μέλλον, και να καθορίσει αυτό) τι ακριβώς θα πράξει.

 

Μπορείς να μου πεις σε πιο από τα κείμενα βρίσκουμε αυτή την φράση = (ο Πατέρας Όλων είπε: «έπλασα ένα τέρας») αναφερόμενος στον Εωσφόρο;;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μισό ρε παιδιά να προλαβαίνω να απαντήσω?

Το αντίθετο. Ανυπακοή -> μετάνοια και συγχώρεση! Δεν υπάρχει κυριαρχία αλλά αγάπη.

Οι γυναίκες δεν είναι ριγμένες καλή μου φεμινίστρια! :) Η οικογένεια δεν σημαίνει μείωση της γυναίκας. Μπορώ αν θες να ρωτήσω τον κειμενογράφο και να σου στείλω ξεκάθαρα πλέον τι εννοεί. Αλλά κατά την άποψή μου επειδή θεωρούνται ένα λαμβάνουν την ίδια θέση. Θα μπορούσε να συνυπάρξει αγνή γυναίκα με άνδρα που αγαπάει την αμαρτία ή το αντίθετο;

 

Τώρα συνειδητοποίησα τι με ρωτάς οπότε έκανα edit. Ο ιός του εωσφόρου λέγετε ότι θα έρθει θα κυριαρχήσει στη γη. Τότε θα εκπληρωθεί δεύτερα Παρουσία όπου ο Θεός θα μας σώσει. Ο κόσμος μας αυτός θα καταστραφεί και θα συγχωρεθούμε σχεδόν όλοι για τις αμαρτίες μας. Όσοι δεν μετανιώσουν θα κοιμηθούν τον αιώνιο ύπνο.

 

Ελπίζω να απάντησα στην ερώτησή σου. :)

 

Αυτή η συζήτηση, τώρα το παρατήρησα, δεν θα έπρεπε να γίνεται στη Φιλοσοφία και Θεοσοφία;

 

Ξέχασα να σου απαντήσω στο δεύτερο ερώτημα σου. Ο Θεός όταν έπλασε τον εωσφόρο τον έφτιαξε ως έναν τέλειο άγγελο. «Ήσο χερούβ κεχρισμένον, διά να επισκιάζης. και εγώ σε έστησα. ήσο εν τω όρει τω αγίω του Θεού. περιεπάτεις εν μέσω λίθων πυρίνων. Ήσο τέλειος εν ταις οδοίς σου αφ? ης ημέρας εκτίσθης, εωσού ευρέθη αδικία εν σοι.» Ιεζεκιήλ [κη΄] 28:14,15.

Όμως επειδή ήταν πνευματικά ελεύθερος επέλεξε να παραστρατήσει και να αναζητήσει εξουσία. Όμως ερωτώ εγώ ο Θεός δεν το ήξερε όταν τον έπλασε ότι θα επαναστατήσει; Είχε πλήρη επίγνωση των πράξεών Του. Κατά αυτόν τον τρόπο άλλωστε έχουμε και εμείς τώρα τη δυνατότητα να πράττουμε σύμφωνα με τη θέλησή μας. Επειδή ο Θεός δεν μας καταπιέζει στο καλό, αλλά μας αφήνει ελεύθερους!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Η φεμινιστρια απο δω το πα γιατι στις γυναικες δινει 2 ονοματα ενω στους άντρες τρία...Επιπλέον εφόσον ξέρει τι θα γλινει πριν γίνει τότε γιατί αφήνει να γίνει?ή είμαστε παιχνίδια ή δείχνει τάσεις μαζοχισμού να πιστεύει οτι θα συμβεί το αντίθετο.... ^_^

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μας δίνει τρία ονόματα;

Δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Μου φαίνεται ήδη το εξήγησα. Γλυκιά μου Έλενα μπορεί να χει την Δύναμη να εξαλείψει κάθε πρόβλημα, αλλά τότε το θαύμα δεν θα μπορεί να αμφισβητηθεί και οι άνθρωποι θα αναγκαστούν να Τον πιστέψουν. Θα χαθεί η ελεύθερη βούληση που με τόση αγάπη μας έδωσε. Ακόμα από δέος και μόνο μπορεί να παριστάνουν ότι πιστεύουν στον Θεό και στη πραγματικότητα θα είναι υποκρισία. Άρα θα πρέπει να τους τιμωρήσει; Να γίνει ένας δυνάστης; Όλα όσα δίδασκε ο Υιός Του στους ανθρώπους θα διαψευσθούν? το θέμα δεν είναι να σε αναγκάσει να πράττεις το καλό, αλλά να το επιλέξεις εσύ ο ίδιος! :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι θα μπορούσε απλά να ναι ίσος...όλο την προσοχή αναζητά..δε θέλω να με πιστέψετε αλλά πρέπει να με πιστέψετε...φόβος της Δευτέρας Παρουσίας...δεν ξέρω αν υπάρχει και αν υπάρχει δε τον έχω αντιληφθεί...Οι διδαχές είναι σαν κοινωνικοί κανόνες για υποταγή του λαού σε κάτι ''καλύτερο'' ...Ευχαριστώ για την υπενθύμηση....Θα με ξέχναγα....

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

Να είναι ίσος; Πώς το εννοείς;

Δεν αναζήτησε ποτέ την προσοχή. Αναζητάει να είμαστε καλοί άνθρωποι και ταπεινοί. Αν σέβεσαι τον πλησίον σου, είσαι αλτρουιστής και γενικά καλός άνθρωπος δεν πρόκειται να σε τιμωρήσει, επειδή δεν πίστεψες στην μεγαλειότητα Του. Η δευτέρα Παρουσία δεν πρέπει να σου προκαλεί φόβο. Ελάχιστοι είναι όσοι θα καταδικαστούν και αυτοί επειδή δεν θα θελήσουν να συγχωρεθούν. Νομίζω ότι η συζήτηση μόλις επανέρχεται στο αρχικό της στάδιο όπου και ξεκινήσαμε.

 

Κοινωνικός κανόνας υποταγής είναι η αγάπη;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα συνειδητοποίησα τι με ρωτάς οπότε έκανα edit. Ο ιός του εωσφόρου λέγετε ότι θα έρθει θα κυριαρχήσει στη γη. Τότε θα εκπληρωθεί δεύτερα Παρουσία όπου ο Θεός θα μας σώσει. Ο κόσμος μας αυτός θα καταστραφεί και θα συγχωρεθούμε σχεδόν όλοι για τις αμαρτίες μας. Όσοι δεν μετανιώσουν θα κοιμηθούν τον αιώνιο ύπνο.

 

Ελπίζω να απάντησα στην ερώτησή σου. :)

 

Μόλις μας είπε πως ο γιος του Εωσφόρου θα έρθει να κυριαρχήσει στη Γη και πως θα εκπληρωθεί η δευτέρα παρουσία. Αν τα κάνει όλα αυτά ο γιός του Εωσφόρου τότε γιατί ερμηνεύεις "μεταφορικά" τον Εωσφόρο ως εκείνο που φέρει το Τέλος αφού δε θα το φέρει αυτός αλλά ο γιός του; Ακόμα και μεταφορικά πως τοποθετείς αυτή την ερμηνεία σου στον Εωσφόρο δε μπορώ να καταλάβω.

 

Ξέχασες επίσης να μου διευκρινήσεις σε πιο από τα κείμενα (Καινή, ή Παλαιά διαθήκη, Βίβλο κλπ??) βρίσκουμε αυτή την φράση που ανέφερες

(ο Πατέρας Όλων είπε: «έπλασα ένα τέρας») αναφερόμενος στον Εωσφόρο;;

 

Περιμένω νέα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να συγχωρεθείς για τα αμαρτήματα σου?Εγώ είμαι ευτυχισμένη απο τα δικά μου με κάνουν καλύτερο άνθρωπο γιατι αμάρτημα=λάθος....Γιατί να υπάρχει ανώτερη δύναμη?

Η αγάπη ώρες ώρες είναι κοινωνικός κανόνας υποταγής....η αγάπη προς τη ζωή του άλλου είναι που δεν μας κάνει δολοφόνους...

Link to comment
Share on other sites

Ο φόνος ενός ανθρώπου δηλαδή σε κάνει καλύτερο; Ή η μοιχεία; Άλλο λάθος άλλο αμάρτημα? Πως γίνεται δηλαδή η αγάπη να είναι υποταγή; Άλλο υποταγή άλλο ταπεινότητα!

 

Speedy διαβάζουμε τι είπα και δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεις τα λόγια μου. Ο εωσφόρος θα ελέγχει τις πράξεις του ιού του.

 

Η φράση που ανέφερα υπάρχει σε Ιερό κείμενο, το οποίο μετέφερε ένας γνωστός μου ύστερα από υπαγόρευση από τους Αγίους Πάντες.

Παρατηρώ ότι σου αρέσει πολύ να στέκεσαι σε λέξεις και να μην βλέπεις το νόημα πίσω από αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Η αμαρτία καταρχάς εξαρτάται από τα πιστεύω σου. Μιας κ είσαι γυναίκα σκέψου σε κάποιες θρησκείες η υποβίβαση του φύλου σου είναι τρόπος ζωής. Στο Χριστιανισμό όμως, αφού θεωρούμαστε όλοι ίσοι, είναι αμαρτία να υποβιβάζεις κάποιον, λόγω παραβίασης του Θείου νόμου. Η αμαρτία σαν έννοια είναι καθαρά συνδεδεμένη λοιπόν με τις θρησκείες. Αμαρτάνεις όταν παρακούς τον Θεό και αυτά που έχει ορίσει. Βέβαια τίθεται εύλογα το ερώτημα οι άθεοι αμαρτάνουν; Σύμφωνα με τα πιστεύω των θρησκειών ναι αμαρτάνουν, όμως εκείνοι προσωπικά δεν θεωρούν αμάρτημα κάτι που δεν πιστεύουν! Τα απλά λάθη χαρακτηρίζονται ως ανομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα επαναλαμβάνω εσκεμένα. Είναι απλά ένα αυτόματο σύστημα για να βοηθάει στην μεταξύ μας επικοινωνία.

Speedy διαβάζουμε τι είπα και δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνεις τα λόγια μου. Ο εωσφόρος θα ελέγχει τις πράξεις του ιού του.

 

Η φράση που ανέφερα υπάρχει σε Ιερό κείμενο, το οποίο μετέφερε ένας γνωστός μου ύστερα από υπαγόρευση από τους Αγίους Πάντες.

Παρατηρώ ότι σου αρέσει πολύ να στέκεσαι σε λέξεις και να μην βλέπεις το νόημα πίσω από αυτές.

 

Αυτό που λες ότι ο Εωσφόρος θα ελέγχει τον γιο του, που το βρήκες; Δική σου άποψη είναι ή το διάβασες από κάπου; Είναι στις γραφές ή είναι δική σου εκτίμηση;

 

Οι Άγιοι Πάντες ποίοι είναι; Είναι στις γραφές αυτά που είπαν; Είναι γραμμένα κάπου; Περιμένω συγκεκριμένα παραθέσεις κειμένων και βιβλίων γιατί θεωρώ πως αυτά που αναφέρεις είναι καθαρά δικές σου εκτιμήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Όλη η θρησκεία μπορεί να είναι μια εκτίμηση κάποιου.

Είναι στο κείμενο που αναφέρθηκα παραπάνω, αλλά για να μην θεωρηθεί ψεύτικο και στημένο σου παραθέτω αυτό το απόσπασμα από λόγια του ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ.

 

Ο Διάβολος βέβαια δεν γίνεται άνθρωπος, όπως ο Κύριος έγινε άνθρωπος,

αλλά γεννιέται πρώτα ένας άνθρωπος με τρόπο πορνικό και δέχεται μετά

όλη την ενέργεια του Σατανά. Επειδή, δηλαδή, ο Θεός προγνωρίζει

τη διαστροφή της μελλοντικής προαιρέσεως (αυτού του ανθρώπου), επιτρέπει

( ο Θεός) να μπει μέσα του ο Διάβολος.

 

Δεν είναι δημιουργήματα δικά μου ο,τι προσπαθώ να σας πω.

 

οριστέ και όπως ακριβώς γράφτηκε

 

Οὐκ αὐτὸς τοίνυν ὁ Διάβολος

γίνεται ἄνθρωπος κατὰ τὴν τοῦ Κυρίου ἐνανθρώπησιν ?μὴ γένοιτο?,

ἀλλ᾿ ἄνθρωπος ἐκ πορνείας τίκτεται καὶ ὑποδέχεται

πᾶσαν τὴν ἐνέργειαν τοῦ Σατανᾶ. Προειδὼς γὰρ ὁ Θεὸς τὸ ἄτοπον

τῆς μελλούσης αὐτοῦ προαιρέσεως παραχωρεῖ ἐνοικῆσαι ἐν αὐτῷ

τὸν Διάβολον.

Edited by Ανωνυμος
Link to comment
Share on other sites

Η αμαρτία καταρχάς εξαρτάται από τα πιστεύω σου

Δεν είπα ότι δεν εξαρτάται από τα πιστεύω του καθενός. Είπα ότι δεν είναι μόνο οι ακραίες περιπτώσεις που αναφέρεις. Και το ψέμα "αμαρτία" είναι, αλλά μέσω αυτών των αμαρτιών μαθαίνεις και πλάθεις ανάλογα τον χαρακτήρα σου. Και προσωπικά εγώ όχι δε θέλω να συγχωρεθώ για τις αμαρτίες αυτές, γιατί αυτές με έκαναν το άτομο που είμαι τώρα.

 

Η αμαρτία σαν έννοια είναι καθαρά συνδεδεμένη λοιπόν με τις θρησκείες.

Μπα.. δε το νομίζω.. Η λέξη αυτή είναι καθαρά αρχαιοελληνική, πολύ πριν του χριστιανισμού.

 

Μιας κ είσαι γυναίκα σκέψου σε κάποιες θρησκείες η υποβίβαση του φύλου σου είναι τρόπος ζωής. Στο Χριστιανισμό όμως, αφού θεωρούμαστε όλοι ίσοι, είναι αμαρτία να υποβιβάζεις κάποιον, λόγω παραβίασης του Θείου νόμου. Αμαρτάνεις όταν παρακούς τον Θεό και αυτά που έχει ορίσει.

Χμ.. εκτός από το μουσουλμανισμό, δε μου έρχεται καμιά άλλη θρησκεία που να υποβιβάζεται η γυναίκα. Στον παγανισμό για παράδειγμα κάθε άλλο παρά υποβιβασμός υπάρχει.. Αλλά τι σχέση έχει αυτό με τα παραπάνω; :unsure:

 

Βέβαια τίθεται εύλογα το ερώτημα οι άθεοι αμαρτάνουν;

Όχι επειδή απλά δε πιστεύουν..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...