Jump to content

Τελικά τι;


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σε κάποιες σκέψεις μου σχετικά με τον δημιουργό η δημιουργούς (θεούς). Η ερώτηση μου είναι η εξής: Όποιος η όποια, η ότι μας δημιούργησε τέλος πάντων, πιστεύετε ότι ενδιαφέρεται για μας; Με όλη αυτή τη «μαυρίλα» που υπάρχει στον κόσμο σήμερα, με όλες τις καταστροφές και τους θανάτους αθώων ανθρώπων και περισσότερο μικρών παιδιών σε ηλίθιους πολέμους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, πιστεύετε πραγματικά ότι κάποιος η κάποιοι από «ψηλά» μας προσέχουν και μας προστατεύουν; Μήπως είμαστε τα πειραματόζωα κάποιου; Μήπως είμαστε ένα λάθος κάποιου και απλά μας αφήνει να χαθούμε σιγά σιγά; Παλιότερα σε μια έντονη αντιπαράθεση που είχα έρθει με έναν ιερωμένο, όταν του εξέφρασα αυτήν την απορία, μου είπε το γνωστό "Άγνωσται αι βουλαί του κυρίου", και όταν του είπα, τότε πως κηρύττει υπέρ ενός θεού του οποίου τις προθέσεις δεν γνωρίζει με είπε αντίχριστο και σηκώθηκε κι έφυγε. (Οπότε τώρα ξέρετε, εγώ είμαι ο αντίχριστος, είναι γεγονός .Έχω έρθει. :Evil_1061: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς αυτές είναι απορίες τις οποίες όλοι μας εκφράσαμε ή εκφράζουμε...Το θέμα για μένα είναι οτι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη...απο κει και πέρα Άγνωσται αι βουλαί του μυαλού...Δημιουργούμε θεούς στους οποίους προσπαθούμε να μοιάσουμε...κάτι σαν πρότυπα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά άξιοι της μοίρας μας είμαστε. Μυαλουδάκι έχουμε, δε χρειαζόμαστε προστασία για πράγματα που οι εμείς οι ίδιοι και η απληστία μας δημιουργήσαμε..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Μυαλουδακι εχουμε, μυαλο δεν εχουμε ομως.

Δημιουργουμε προτυπα για να καλυψουμε την μπολιασμενη αναγκη να πιστευουμε σε κατι ανωτερο, ωστε να ξεχασουμε πως ΕΔΩ εμεις ειμαστε η ανωτερη~τελειοτέρα(μεχρι στιγμης) προσωποποιηση της συμπαντικης ισορροπιας που εκφραζεται μεσω του Φωτος και της απουσιας του.*

Κανεις δεν μας προσεχει ~ προστατευει, αυτο ειναι καθαρα στο χερι μας (και της οικογενιας μας μεχρι ενος κατωθεν σημειου)..

 

Λαθος δεν ειμαστε, υπαρχει ομως ενα μικρο λαθακι στον δρομο της ισορροπιας προς την Γνωση, αυτο γερνει ελαχιστα τον ζυγο προς το μερος της απουσιας του Φωτος.

Υπαρχουν ΠΟΛΥ χειροτερες περιπτωσεις, και αντι να καθομαστε και να σταναχωριομαστε γι'αυτο ας το εκμεταλλευτουμε, γνωριζοντας πως οταν φθασουμε στον προορισμο μας (εκ του οποιου πηγαζουμε), θα αξιζουμε πολλα περισσοτερα απο οτι αν ο δρομος ητο στρωμενος με ροδοπεταλλα...

 

Το παραδοξο ειναι πως ενω ειμαστε κοινωνικα οντα, ο καθενας πρεπει να βαδισει μονος του, δεν ειναι το μονο ομως...

Ο Θεος σε αγαπαει, δεν υπαρχει ομως!

(η αγαπη υπαρχει μονο - ΜΗ προσωποποιειτε τις εννοιες, δεν κανει καλο σε καμια πλευρα)

 

*Στον μικροκοσμο (εμας δηλαδη) μεταφραζεται για το αν καποιος νοει το Φως ή οχι

στον υπολοιπο κοσμο απλα σημαινει την Υπαρξη (φωτος , αν και ειναι η ιδια εννοια {ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ}) και την Απουσια

ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ (προσοχη καινε)

 

 

 

ΥΓ. Ο φιλτατος Άγρυπνος #_ (εγω ειμαι ο _ ΠΑΝΤΑ) απο κατω μου, εννοει πως η ερωτηση σου χριζει περαιτερω αναλυσης, και πως ειναι εξαιρετικα γενικη και αοριστη αν λαβεις υπ'οψιν σου τις θεσπεσιες γνωσεις :P μας πανω στα εγγυκλοπαιδικα θεματα που θιγεις...

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Ναι, χαχαχααα!! Για ποια αρμονια λες, ποιόν θεό, αυτον με την μαγκουρα κ τα ασπρα μαλλια?

 

και ας κανω ενα edit:

 

Τι νοάω; χαχαχααα

Πολλά κ τίποτα..

 

Κατ' εμέ, Ισως να'ναι και καλό που έρχεται κάποιο τέλος, θανάτοι, πολέμοι κλπ. ή έστω το βλέπουμε το τέλος σαν υπαρκτό.. Ναι υπάρχει τέλος σε αυτή την διαδρομή και ίσως έρχεται. Πόσες φορές π.χ. έχουμε συνειδητοποιήσει πράγματα μετά την λήξη τους κ αφού τα χάσουμε. Υπάρχει τέλος στην ανθρώπινη αχαριστία; Ισως το τέλος επιβληθεί πριν την συνειδητοποιηση τοθ οτδήποτε σχετικού. Ή έστω της ιδέας του τι εστί άνθρωπος τι θεός κλπ...

Ποιοί γκριζομάλιδες κ παππούδες κλπ κλπ. Και για μενα πάντα, απλά έπεσες σε έναν από τους πολλούς ιερωμένους κληρικοθήρες, που δεν ξέρουνε πέρα από ότι γράφει το βιβλίο τους είτε δεν πιστεύουνε αυτά που διδάσκουνε, δεν έχουνε βιώσει, συνειδητοποιηση κλπ. χαχαχααα δεν ξέρω τι θα έπρεπε να έχουνε βιώσει, αλλά κάτι παραπάνω ΈΣΤΩ, αλλιώς Χ-έστω! ουπςςςς...

 

Και, επιπλέον δεν γίνεται να εκφράζουνε μαζικά την οπτική τόσων ανθρώπων που βρίσκουνε από τα δικά τους μονοπάτια/διδρομές τον θεό τους κ τον βλέπουνε με τα δικά τους μάτια, με την δικια τους μυωπία κλπ...

Πολύ συμβολισμός και ντάξει, δεν λέει.

 

Και ποιός δεν έχει κουραστεί από το υπάρχει δεν υπάρχει θεός... Υπάρχει? ή όχι??

Πρωθυπουργός, υπάρχει??? Αν δεν τον ξέρετε θα τον μάθετε και δείτε λίγο πριν τις επόμενες εκλογ'ές...

 

Η απάντηση είναι στο ερώτημά σου/μας... ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ, ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???? αναμονή για την άγνωστη βουλή, κίνητρο, διδασκαλία, για τον επόμενο έκπτωτο, εναν μοντέρνο Χριστό, έναν Άγρυπνο ή έναν Σούκουρο;

 

Μπαααααααα.....

Η ανάγκη έρχεται... Σιγά σιγά θα γίνει πραγματική.. Θα βαρέσει πρώτα τα ένστικτα, αόρατες επιροές κλπ. Μετά τις αισθήσεις και μετά θα δεθεί στην πραγματικότητά μας πλέον συνειδητοποιημένο.....

 

Και είναι λόγω αγάπης και πίστης στον άνθρωπο που απογοητεύμαι έτσι και θέλω την λύτρωση, γιατι έχει μπει στα σκαριά εξωγήινο παραμύθι που λέει για τους Μικρούς θεούς που άπραγοι άφησαν έναν κόσμο να καταστραφεί και να βυθιστεί μες τις καρδιές των ίδιων.....

 

Έχουμε καιρό... Χρόνια, ίσως αιώνες μπροστά...

 

Τεσπα. ελπίζω να μην παρεξηγήσεις φίλε, απλά εγώ έτσι το βλέπω.

Edited by Άγρυπνος
Link to comment
Share on other sites

Αν οι θεοί ασχολούνται μαζί μας, πώς θα μπορούσαν να παρέμβουν χωρίς να παραβιάζουν την ελευθερία μας;

 

Αλήθεια, τι σημασία μπορεί να έχει για μια υπέρτατη, συμπαντική και αιώνια οντότητα το αν εγώ προσωπικά π.χ. θέλω να βγάλω παραπάνω λεφτά για να πάρω καινούργιο αμάξι;

Link to comment
Share on other sites

Αν οι θεοί ασχολούνται μαζί μας, πώς θα μπορούσαν να παρέμβουν χωρίς να παραβιάζουν την ελευθερία μας;

 

Αλήθεια, τι σημασία μπορεί να έχει για μια υπέρτατη, συμπαντική και αιώνια οντότητα το αν εγώ προσωπικά π.χ. θέλω να βγάλω παραπάνω λεφτά για να πάρω καινούργιο αμάξι;

 

Αν σε κανει εστω και μια δοση πιο ευτυχισμενο τα παραπανω λεφτα και το καινουριο αμαξι εχει σημασια και για το υπερτατο

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως την θρησκεία την επιλέγουμε σύμφωνα με το πια μας αρέσει η μας εκφράζει περισσότερο. (Αυτό για όσους έχουν, η τους επιτρέπεται να έχουν ελεύθερη σκέψη).

Να δώσω ένα παράδειγμα που ίσως σε κάποιους δεν αρέσει, η τους φανεί φτηνό κι επιφανειακό. Είναι σαν να διαλέγω αυτοκίνητο. 1) Έχω μπροστά μου δέκα διαφορετικές μάρκες και αγοράζω αυτό που μου αρέσει. 2) Μου αρέσει κάποιο συγκεκριμένο αλλά τα λεφτά δεν τα έχω εγώ, τα έχει ο μπαμπάς και μου επιβάλει πιο θα πάρω. 3) Παίρνω μια συγκεκριμένη μάρκα όχι επειδή μου αρέσει αλλά επειδή αυτή παίρνουν οι περισσότεροι.

 

Ίσως πάλι αυτό που λέμε Θεός, ούτε σκέφτεται ούτε βλέπει ούτε ακούει. Απλά δημιουργεί. Κάτι σαν μηχανή του ποπ κόρν ας πούμε. :partytime:

Link to comment
Share on other sites

Αν σε κανει εστω και μια δοση πιο ευτυχισμενο τα παραπανω λεφτα και το καινουριο αμαξι εχει σημασια και για το υπερτατο

 

Κοίτα, η σκοπιά από την πλευρά του υπέρτατου όντος είναι σίγουρα πολύ διαφορετική. Γιατί να ικανοποιήσει π.χ. τη δική σου επιθυμία όταν, προκειμένου να πραγματοποιηθεί, πρέπει να προκληθεί δυστυχία σε άλλα πλάσματα του πλανήτη; (οικολογικά το πάω)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η σκοπιά από την πλευρά του υπέρτατου όντος είναι σίγουρα πολύ διαφορετική. Γιατί να ικανοποιήσει π.χ. τη δική σου επιθυμία όταν, προκειμένου να πραγματοποιηθεί, πρέπει να προκληθεί δυστυχία σε άλλα πλάσματα του πλανήτη; (οικολογικά το πάω)

 

Για αυτο οι επιθυμιες μας πρεπει να ειναι συνειδητοποιημενες...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι θεοί ασχολούνται μαζί μας, πώς θα μπορούσαν να παρέμβουν χωρίς να παραβιάζουν την ελευθερία μας;

[...]

 

Δινοντας μας τη δυνατοτητα της επιλογης, τοσο απλα :D

 

Edit :

Οποιες ανωτερες δυναμεις υπαρχουν δεν μας παρακολουθουν να δουν τι κανουμε, δεν υπαρχει τετοιο πραγμα, δεν υπαρχει κριση.

Απλα υπαρχει ενας "δρομος", οποιος θελει τον ακολουθει, και οποιος δεν θελει κανει οτι του κατεβει, ή απλα αντιγραφει.

Το καλο ειναι πως υπαρχουν μονο καλα πραγματα, εμεις διαλλεγουμε πως θα τα παρουμε, το κακο ειναι πως η επιλογη γινεται υποσυνειδητα και πως το υποσυνειδητο μας βρισκεται σε ζωνη πολεμου.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εκατοντάδες πράγματα που έχω φτιάξει κατά καιρούς..άλλα τα έχω χαρίσει, άλλα τα έχω πετάξει και άλλα είναι ξεχασμένα σε κάτι κιβώτια...συρτάρια ...κ.ο.κ.

 

Μερικά από αυτά που μου αρέσουν τα έχω σε κοινή θέα ...ε που και που τα ρίχνω και κανένα ξεσκονισματάκι....ψιλοπράγματα δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Με όλη αυτή τη «μαυρίλα» που υπάρχει στον κόσμο σήμερα, με όλες τις καταστροφές και τους θανάτους αθώων ανθρώπων και περισσότερο μικρών παιδιών σε ηλίθιους πολέμους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, πιστεύετε πραγματικά ότι κάποιος η κάποιοι από «ψηλά» μας προσέχουν και μας προστατεύουν; Μήπως είμαστε τα πειραματόζωα κάποιου; Μήπως είμαστε ένα λάθος κάποιου και απλά μας αφήνει να χαθούμε σιγά σιγά;

 

Μπράβο! Τα κατάφερες και πλησίασες ένα βήμα πρίν από τη μυστηριακή Θύρα του Γνωστικισμού. Καλά πας...

 

Παλιότερα σε μια έντονη αντιπαράθεση που είχα έρθει με έναν ιερωμένο, όταν του εξέφρασα αυτήν την απορία, μου είπε το γνωστό "Άγνωσται αι βουλαί του κυρίου", και όταν του είπα, τότε πως κηρύττει υπέρ ενός θεού του οποίου τις προθέσεις δεν γνωρίζει με είπε αντίχριστο και σηκώθηκε κι έφυγε. (Οπότε τώρα ξέρετε, εγώ είμαι ο αντίχριστος, είναι γεγονός .Έχω έρθει. :Evil_1061: )

 

...και τους γνωστικούς "αντίχριστους" τους ανέβαζαν- "αιρετικούς" τους κατέβαζαν. Μόνο που στη περίπτωση αυτή οι ιερωμένοι δεν σηκώνονταν να "φύγουν" απλώς,όπως στην δική σου περίπτωση (τυχερέ!)...Τους σκότωναν όλους (στο ιερό Όνομα Του Θεού βεβαίως-βεβαίως!)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σε κάποιες σκέψεις μου σχετικά με τον δημιουργό η δημιουργούς (θεούς). Η ερώτηση μου είναι η εξής: Όποιος η όποια, η ότι μας δημιούργησε τέλος πάντων, πιστεύετε ότι ενδιαφέρεται για μας; Με όλη αυτή τη «μαυρίλα» που υπάρχει στον κόσμο σήμερα, με όλες τις καταστροφές και τους θανάτους αθώων ανθρώπων και περισσότερο μικρών παιδιών σε ηλίθιους πολέμους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, πιστεύετε πραγματικά ότι κάποιος η κάποιοι από «ψηλά» μας προσέχουν και μας προστατεύουν; Μήπως είμαστε τα πειραματόζωα κάποιου; Μήπως είμαστε ένα λάθος κάποιου και απλά μας αφήνει να χαθούμε σιγά σιγά; Παλιότερα σε μια έντονη αντιπαράθεση που είχα έρθει με έναν ιερωμένο, όταν του εξέφρασα αυτήν την απορία, μου είπε το γνωστό "Άγνωσται αι βουλαί του κυρίου", και όταν του είπα, τότε πως κηρύττει υπέρ ενός θεού του οποίου τις προθέσεις δεν γνωρίζει με είπε αντίχριστο και σηκώθηκε κι έφυγε. (Οπότε τώρα ξέρετε, εγώ είμαι ο αντίχριστος, είναι γεγονός .Έχω έρθει. :Evil_1061: )

 

Ολοι τις εχουν αυτες τις αποριες,αλλα για πες μου εχεις ανοιξει ποτε την Καινη;

Ανοιξε την και μετα κανε ενα δευτερο ποστ. Δεν πιστευω βεβαια να σου απαντησε μονο αυτο ο ιερεας μαλλον θα ηθελες να ακουσεις αυτο και αυτο ακουσες μονο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτές είναι απορίες τις οποίες όλοι μας εκφράσαμε ή εκφράζουμε...Το θέμα για μένα είναι οτι ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη...απο κει και πέρα Άγνωσται αι βουλαί του μυαλού...Δημιουργούμε θεούς στους οποίους προσπαθούμε να μοιάσουμε...κάτι σαν πρότυπα δηλαδή...

 

Γνωμη σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...