Jump to content

Spiritual Response Therapy


johnny
 Share

Recommended Posts

Η Σαηντολογια έχει βάσεις στην διανοητική επιστήμη, η διανοητική δεν έχει σχέση με προηγούμενές ζωές άλλα με μνήμες του παρελθόντος αυτής της Ζωής, οι τεχνικές της βοηθούν να βγάλει κάποιος τα φορτία, (έγγραμμα) τα οποία έχουν αποθηκευτεί στην αντιδραστική διάνοια, παρελθοντικές μνήμες που του προκαλούν πόνο, θλίψη, κ.ο.κ μερικές από αυτές του καθορίζουν με κάποιον τρόπο και την Ζωή που κάνει, η θεραπεία ξεκινάει καθώς το άτομο γυρίζει πίσω στο παρελθών βγάζοντας αυτά τα φορτία, μέχρι να φτάσει και στην προγεννητική περίοδο, όταν φτάσει και εκεί κατά την οποία είναι πολύ δύσκολο να γίνει, τότε βγάζει και τα έγγραμμα της προγεννητικής περιόδου, καθαρίζοντάς την διάνοια του.

 

Ελάχιστοι έχουν πάει (και αν) εστω και στην προγεννετική περίοδο, δεν νομίζω ότι ισχύει προηγουμένη Ζωή, καθώς μπορεί να πρόκειται και για ψευδαίσθηση η οποία προέρχεται και αυτή από κάποια έγγραμμα που αποθηκεύτηκαν μέσα στην τράπεζά εγγράμων.

 

ευχαριστώ.

Η τωρινή ζωή αφορά χαμηλά επίπεδα. Στα ψηλώτερα...

Η προγεννητική περίοδος τι "ιστορικό" έχει; Αυτό "περασμένων" ζωών (όχι ίσως δικών τους, αλλά "προγόνων" τους)

Και ποιος είπε βέβαια ότι δεν είναι ψευδαίσθηση και τα ενγράμματα; :cheerful: :whistling:

Link to comment
Share on other sites

outis, σοβαρά τώρα, αν έχεις κάποιο σοβαρό (αν όχι ακλόνητο) στοιχείο ότι είτε το SRT είτε ο δημιουργός του συνδέονται με τη Σαηεντολογία (στοιχείο, όχι διαίσθηση), νομίζω πως θα πρέπει να το δώσεις ευθαίως. Αλλιώς, είμαστε απλώς κακοπροαίρετοι που μας αρέσει να τσουβαλιάζουμε μεθόδους επειδή ακολουθούν την ίδια μεθοδολογία στη δημιουργία τους (που έτσι κι αλλιώς το να επιλέγεις όσα στοιχεία σου αρέσουν από ένα πλήθος μεθόδων και να φτιάχνεις με όλα αυτά μια δική σου μέθοδο για να ακολουθείς, το κάνει και ο καθένας μας, χωρίς να είναι σαηεντολόγος).

Ειλικρινά δεν γνωρίζω πώς ή από πού προήλθε το S.R.T. (ούτε ξέρω ποιός είναι και αν ανήκει κάπου ο εμπνευστής του, Robert Detzler) και θα ήθελα να μάθω.

 

 

Morgainne (τώρα είδα το ποστ σου :019blush: ), εννοείται ότι για να επιχειρήσεις την απελευθέρωση ενός μπλοκαρίσματος προϋποθέτει το να είσαι παράλληλα προετοιμασμένος για να αντιμετωπίσεις τα όσα θα βγουν στην επιφάνεια. Κι έτσι κι αλλιώς, νομίζω πως εξαρτάται και από την εμπειρία και τη δύναμη του καθενός το πόσο διεισδυτικός θα είναι. Αν νομίζει πως δεν μπορεί να διαχειριστεί τις συνέπειες της απελευθέρωσης ενός μπλοκαρίσματος, δε νομίζω να είναι τόσο μαζόχας ώστε να το προσπαθήσει (αν και τώρα τελευταία μερικές τοποθετήσεις στο αβάπτιστο έχουν αρχίσει να με κάνουν να αμφιβάλλω και γι' αυτό :P )...

Link to comment
Share on other sites

outis, σοβαρά τώρα, αν έχεις κάποιο σοβαρό (αν όχι ακλόνητο) στοιχείο ότι είτε το SRT είτε ο δημιουργός του συνδέονται με τη Σαηεντολογία (στοιχείο, όχι διαίσθηση), νομίζω πως θα πρέπει να το δώσεις ευθαίως. Αλλιώς, είμαστε απλώς κακοπροαίρετοι που μας αρέσει να τσουβαλιάζουμε μεθόδους επειδή ακολουθούν την ίδια μεθοδολογία στη δημιουργία τους (που έτσι κι αλλιώς το να επιλέγεις όσα στοιχεία σου αρέσουν από ένα πλήθος μεθόδων και να φτιάχνεις με όλα αυτά μια δική σου μέθοδο για να ακολουθείς, το κάνει και ο καθένας μας, χωρίς να είναι σαηεντολόγος).

Ειλικρινά δεν γνωρίζω πώς ή από πού προήλθε το S.R.T. (ούτε ξέρω ποιός είναι και αν ανήκει κάπου ο εμπνευστής του, Robert Detzler) και θα ήθελα να μάθω.

 

...

Αν είχα "σοβαρά και ακλόνητα) στοιχεία" θα ήμουν η CIA, NSA και δεν ξέρω ποιος άλλος. Απλά βλέπω ομοιότητες που σημαίνουν ότι είτε μοιράζονται κοινές ρίζες, είτε το νεότερο έχει βάσεις στο παλαιότερο, είτε υπήρχε κοινή έμπνευση (αλλά και κοινή γνώση). Και δεν το εννοώ ως κατηγορία.

Φυσικά και περιμένουμε πράγματα με ανάλογους στόχους να "παρουσιάζουν την ίδια μεθοδολογία στη δημιουργία τους" - λογικό είναι ακόμα κι αν δεν υπήρχε επαφή μεταξύ τους. Στην περίπτωση αυτή νομίζω υπήρχε και είπα και ποια θεωρώ πως ήταν: Επειδή τα πιο πολλά συγκεκριμένα συστήματα "προστατεύονται" με πνευματικά δικαιώματα κτλ. (π.χ. Σαϊεντολογία) πήραν κάποιοι τις μεθόδους - που δεν είναι πρωτότυπες, έδωσαν άλλα ονόματα και πλασάρουν το "δικό" τους "κοκταίηλ".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...