Jump to content

Ξερει κανεις?


 Share

Recommended Posts

αμάν πια τον πιάσατε απο τα μούτρα λες και δεν υπήρξατε ποτέ νεοφώτιστοι.... και αυτό ξέρετε δεν σας τιμά..

λοιπόν feggarolousmene το εκκρεμές ως τεχνική είναι είδος μαντικής. χρειάζεσαι ένα φύλο χαρτί και ένα σχετικά μακρύ κορδόνι με οτιδήποτε αντικείμενο στην άκρη του(κάποιος λίθος, μια απλή τρύπια πέτρα μια μπαλίτσα ένα απλό μενταγιόν κάνουν για αρχή). γράψε στα δεξιά του χαρτιού την λέξη ναί και στα αριστερά όχι. χώρισε το χαρτί σε δύο περιοχές:την περιοχή του ναί και την περιοχή του όχι. σκέψου μια ερώτηση που μπορεί να απαντηθεί με τις δύο λέξεις διοχέτευσε την ενεργειά σου στο μενταγιόν και άρχισε να το ταλαντεύεις εμπρός πίσω. άσ'το έπειτα να σταματήσει μόνο του. στην λέξη που θα σταματήσει ή στην περιοχή της λέξης βρίσκεται η απάντηση. ωστόσο άρχισε με απλές ερωτήσεις για να πάρεις το κολάι. πάντως με λίγη εξάσκηση θα γίνεις ξεφτέρι. με περισσότερη εξάσκηση το ποσοστό των σωστών απαντήσεων θα αυξηθεί. αν ξέχασα κάτι συμπληρώστε με

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μα το εκκρεμές είναι μια απλή λέξη, τη διδαχτήκαμε από μικροί και δεν έχει αποκλειστικά "μαγικές" χρήσεις σαν αντικείμενο! Πρέπει να είσαι νεοφώτιστος για να ξέρεις ελληνικά?!

 

Τέλος πάντων, δεν έχω καν κάτι να συμπληρώσω στα παραπάνω γιατί έτσι όπως τα διάβασα, μου φάνηκαν αρκετά μπακαλίστικα. Γιατί μπορεί κανείς απλώς να "εκπαιδεύσει" το εκκρεμές του για το ποιό είναι το "ναι" και το "όχι", χωρίς χαρτάκια κι άλλα τέτοια... Επίσης, το εκκρεμές δεν χρησιμοποιείται μόνο στη μαντική, αλλά και σε καθαρισμούς, σε διαγνώσεις κτλ. Είναι σαν να έχεις να μάθεις μια ξένη γλώσσα, γιατί με τις κινήσεις του μπορεί να σου πει άπειρα πράγματα. Αλλά αυτά με ένα "σοβαρό" εκκρεμές, όχι με έναν αναπτύρα ή ένα τηλεκοντρόλ στην άκρη ενός κορδονιού. Αυτά είναι προχειροδουλειές για να κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

η πραγματική δύναμη βρίσκεται μέσα μας. αν πιστεύεις πως το εκκρεμές κάνει τη διαφορά τότε έχεις άδικο. μπορεί να είναι κάπως :o:o:o να μην ξέρεις την σημασία της λέξης εκκρεμές αλλά αυτό δεν είναι λόγος να σε κάνουν οι άλλοι να νιώσεις μειονεκτικά. γιατί μην μου πείς πως γνωρίζεις κάθε λέξη που υπάρχει.... ας είμαστε λίγο πιο χαλαροί με τους νέους. στο κάτω κάτω όλοι κάποτε βρισκόμασταν στην θέση τους.

 

ώσον αφορά τις χρήσεις του εκκρεμές που παρέθεσες οφείλω να παραδεχτώ πως δεν τις έχω ξανακούσει. πώς κάνεις καθαρισμό με αυτό;;;

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν επειδή ακούω σχεδόν καθημερινά αυτό το πράγμα και με εκνευρίζει, η λέξη "εκκρεμές" κλίνεται! Το εκκρεμές, του εκκρεμούς, τα εκκρεμή κτλ. Δεν έχω κάποιο βίτσιο με την ελληνική γλώσσα, αλλά αυτά τα πράγματα είναι στοιχειώδη!

 

Απο 'κει και πέρα, ένα σοβαρό εκκρεμές για μένα είναι είτε από ξύλο, είτε από καθαρό κρύσταλλο χαλαζία (ή και άλλους κρυστάλλους, απλά για αρχή καλό είναι να χρησιμοποιούμε καθαρό χαλαζία), είτε από μέταλλο. Υπάρχουν και άλλα είδη εκκρεμών (π.χ. "αιθερικός υφαντής") αλλά πάμε μακριά. Και όλα αυτά με ασημένια αλυσίδα, όχι κορδόνια και σχοινάκια... Σαφώς και η πραγματική δύναμη βρίσκεται μέσα μας, αλλά αυτό δε μας δίνει το δικαίωμα να υποτιμούμε τα εργαλεία μας, χρησιμοποιώντας ό,τι να 'ναι.

 

Ο καθαρισμός με το εκκρεμές (αφού πρώτα το έχεις καθαρίσει, εφόσον θέλει καθαρισμό, και το έχεις προγραμματίσει να παίζει το ρόλο του καθαριστή), γίνεται με αριστερόστροφες κινήσεις και έπειτα η φόρτιση με δεξιόστροφες.

Αν θες και διάγνωση, εκεί υπάρχει ολόκληρος "κώδικας συνεννόησης" όπου το εκκρεμές μπορεί με τις κινήσεις του να σου πει άπειρα πράγματα - αρκεί να ξέρεις να κάνεις τη μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

οκ άποψη σου. αλλά μου φαίνεται τελείως υλιστικό να ψάχνεις άκρη στα υλικά και στα αντικείμενα

Link to comment
Share on other sites

Απο 'κει και πέρα, ένα σοβαρό εκκρεμές για μένα είναι είτε από ξύλο, είτε από καθαρό κρύσταλλο χαλαζία (ή και άλλους κρυστάλλους, απλά για αρχή καλό είναι να χρησιμοποιούμε καθαρό χαλαζία), είτε από μέταλλο. Υπάρχουν και άλλα είδη εκκρεμών (π.χ. "αιθερικός υφαντής") αλλά πάμε μακριά. Και όλα αυτά με ασημένια αλυσίδα, όχι κορδόνια και σχοινάκια... Σαφώς και η πραγματική δύναμη βρίσκεται μέσα μας, αλλά αυτό δε μας δίνει το δικαίωμα να υποτιμούμε τα εργαλεία μας, χρησιμοποιώντας ό,τι να 'ναι.

Mην γίνεσαι απόλυτος.. Θα συμφωνήσω με τον sevando και θα παρεθέσω και το άρθρο από τη σελίδα..

http://www.artofwise.gr/html/categories_co...a/ekkremes.html

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτος όταν εκφράζω μια γνώμη με την οποία δε συμφωνείτε? Ή υλιστής όταν λέω να σεβόμαστε τα εργαλεία μας? :yeahright:

Και το άρθρο που παραθέτεις αφορά τη χρήση του εκκρεμούς όσον αφορά τη μαντική. Το εκκρεμές όμως, όπως προείπα, έχει πάρα πολλές χρήσεις.

Εσένα μπορεί να σε καλύπτει το άρθρο αν θέλεις να χρησιμοποιείς εκκρεμές αποκλειστικά για μαντική, εγώ όμως που το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά για άλλες χρήσεις, δε με καλύπτει το άρθρο. Συνεπώς, αναφέρω τα στοιχεία με τα οποία καλύπτομαι εγώ προσωπικά (και δεν είναι ούτε σχοινάκια, ούτε διάφορα αντικείμενα).

Έγινα πιο "διαλλακτικός" τώρα?!

Link to comment
Share on other sites

γίνεσαι υλιστής όταν θεωρείς τα άλλα υλικά ευτελή και απόλυτος όταν λές πως όλα τα άλλα υλικά είναι για να κοροιδεύουμε τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Απο 'κει και πέρα, ένα σοβαρό εκκρεμές για μένα είναι είτε από ξύλο, είτε από καθαρό κρύσταλλο χαλαζία (ή και άλλους κρυστάλλους, απλά για αρχή καλό είναι να χρησιμοποιούμε καθαρό χαλαζία), είτε από μέταλλο. Υπάρχουν και άλλα είδη εκκρεμών (π.χ. "αιθερικός υφαντής") αλλά πάμε μακριά. Και όλα αυτά με ασημένια αλυσίδα, όχι κορδόνια και σχοινάκια... Σαφώς και η πραγματική δύναμη βρίσκεται μέσα μας, αλλά αυτό δε μας δίνει το δικαίωμα να υποτιμούμε τα εργαλεία μας, χρησιμοποιώντας ό,τι να 'ναι.

Eμμ παρέθεσα το link καθώς το εκκρεμές που λέει η σελίδα εμπεριέχεται στα "όλα αυτά" που αναφέρεις "με ασημένια αλυσίδα". Aλλά τώρα πρόσεξα και κάτι που είπες πιο πριν...

 

Επίσης, το εκκρεμές δεν χρησιμοποιείται μόνο στη μαντική, αλλά και σε καθαρισμούς, σε διαγνώσεις κτλ

Η διάγνωση που κάνει το εκκρεμές είναι πάλι είδος μαντικής (και υπάρχουν καλύτεροι και πιο σίγουροι τρόποι διάγνωσης από το εκκρεμές). Σχετικά με τους καθαρισμούς που λες αφορά τον κρύσταλλο που χρησιμοποιείται κι όχι το εκκρεμές ως εργαλείο.

 

 

(και μιας και μιλάς για στοιχειώδη πράγματα της ελληνικής γλώσσας, ανάμεσα από τους συνδέσμους είτε δε μπαίνει κόμμα...)

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να λέω δημοσίως τι κάνω και τι όχι.. Όπως κι εγώ δεν έχω ρωτήσει ποτέ δημόσια αν κάνει κάποιος κάτι. Το θέμα μας είναι το εκκρεμές και όχι τι κάνει η Sabrina..

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το κρατικό μυστικό μωρέ... αλλά όπως και να 'χει, καταλαβαίνεις πως όσες γνώσεις και να 'χει κανείς πάνω σε ένα οποιοδήποτε αντικείμενο, δεν μπορεί να πει πως "κατέχει" το θέμα αν δεν έχει και τις ανάλογες εμπειρίες σε σχέση με αυτό.

Σε αυτό το χώρο, το παν δεν είναι τόσο οι γνώσεις, αλλά το βίωμα, απ' όπου και αποκτάμε εμπειρίες και μπορούμε να στηρίζουμε τις όποιες γνώσεις έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

και πώς είσαι σίγουρος πως τα βιώματα σου είναι σωστά όπως και τα συμπεράσματά σου;;; μπορεί να ήταν κάποια άλλη δύναμη που σε οδήγησε στα συμπεράσματα αυτά... τα βιώματα σου μπορεί να είναι λειψά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...