Jump to content

Νευρογλωσσικο Αντι-Ξορκι Νο.1


Recommended Posts

Γραψτε χωρις την χρηση ρηματων 'ειναι'

 

 

quote from Chapter 46, PsyberMagick: Advanced Ideas in Chaos Magick by P. Caroll.

 

"The word virus of 'beeing' does not submit easily to defeat. Yet on paper, after some struggle, one

may start to roll back the enemy. As it retreats, you notice the enormity of the territory it once occupied. Vast areas of assumption dissolve into fresh and fluid thought. Every careless use of the words 'am' 'are' 'is' 'was' and 'be' reveals, upon correction, a wealth of ingrained assumption and

lost information content.

 

The archetypal mythological gods of magick usually took credit for inventing words and writing.

Language structures perception, thought and belief. Language thus creates our reality, but language

can also suffer from viral attack and initiate disease in our thoughts.

Beware of the enormous sorcery contained in these seemingly innocuous antispells:

they can render you binocular in the land of the blind.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το άρθρο προσανατολίζεται στην αγγλική γλώσσα.

 

Ωστόσο θυμάμαι σε ένα "τεχνικό" μάθημα που αφορούσε το πώς να γράφουμε κατανοητά τεχνικά κείμενα (π.χ. οδηγίες χρήσεως ενός προγράμματος) μια από τις συμβουλές ήταν να αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε παθητική φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Αν δεν κάνω λάθος, ο Κρόουλυ ζητούσε το ίδιο πράγμα από τους μαθητές του (δλδ να μην χρησιμοποιούν τα 'am' 'are' 'is' 'was' 'be'). Ο σκοπός ήταν απλά την "χαλιναγώγηση" του εγωισμού. Στα ελληνικά, γνώμη μου είναι να προσπαθούμε να αποφεύγουμε να λέμε τα "εγώ" και "εμένα", για τον ίδιο σκοπό. Είναι μάλιστα εντυπωσιακό το πόσο συχνά χρησιμοποιούμε αυτά τα δύο στην καθημερινότητά μας. Αν θέλετε, κάντε μια καταμέτρηση και ίσως εντυπωσιαστείτε! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, ο Κρόουλυ ζητούσε το ίδιο πράγμα από τους μαθητές του (δλδ να μην χρησιμοποιούν τα 'am' 'are' 'is' 'was' 'be'). Ο σκοπός ήταν απλά την "χαλιναγώγηση" του εγωισμού. Στα ελληνικά, γνώμη μου είναι να προσπαθούμε να αποφεύγουμε να λέμε τα "εγώ" και "εμένα", για τον ίδιο σκοπό. Είναι μάλιστα εντυπωσιακό το πόσο συχνά χρησιμοποιούμε αυτά τα δύο στην καθημερινότητά μας. Αν θέλετε, κάντε μια καταμέτρηση και ίσως εντυπωσιαστείτε! ^_^

Αυτό είναι δεδομένο στον μοναχισμό (που φαίνεται να γνώριζε ο Κρόουλυ).
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, ο Κρόουλυ ζητούσε το ίδιο πράγμα από τους μαθητές του (δλδ να μην χρησιμοποιούν τα 'am' 'are' 'is' 'was' 'be'). Ο σκοπός ήταν απλά την "χαλιναγώγηση" του εγωισμού. Στα ελληνικά, γνώμη μου είναι να προσπαθούμε να αποφεύγουμε να λέμε τα "εγώ" και "εμένα", για τον ίδιο σκοπό. Είναι μάλιστα εντυπωσιακό το πόσο συχνά χρησιμοποιούμε αυτά τα δύο στην καθημερινότητά μας. Αν θέλετε, κάντε μια καταμέτρηση και ίσως εντυπωσιαστείτε! ^_^

 

Στην Επιστήμη ήδη έχει ''απαγορευτεί''. Κάθε φράση διατυπώνεται σε τρίτο πρόσωπο, διότι τίποτα δεν είναι υποκειμενικό και στηρίζεται με στοιχεία.

 

Π.χ Αντί για ''Πιστεύω/Πιστεύουμε ότι κλπ κλπ'' ορθότερα χρησιμοποιούνται φράσεις όπως ''Σύμφωνα με την μελέτη τάδε....'',''Επικρατεί η άποψη σύμφωνα με τις τάδε μελέτες ότι...''

Όπως επίσης τα πρωτόκολλα γράφονται σε τρίτο πρόσωπο.

Αντί για ''Προσθέτω/Προσθέτεις/Προσθέτετε 100ml διχλωρο-αβαπτιστόλη'', χρησιμοποιούνται φράσεις όπως ''Προστίθενται 100ml διχλωρο-αβαπτιστόλης, αναδεύονται για 10 λεπτά με τριφαινολο-αρχαγγελίνη και επωάζονται για 30λεπτά στους 36οC''. Παρεπιπτόντως αυτή είναι η συνταγή για ποστ. :P

 

Δεν έχουν βέβαια σημασία απλά οι λέξεις που χρησιμοποιούνται, αλλά κυρίως τα νοήματα.

Η ουσία δεν είναι να εκφράζεσαι αντικειμενικά, αλλά να σκέφτεσαι αντικειμενικά.

 

Αντίστοιχα, η ουσία δεν είναι να εκφράζεσαι ''αντί-εγωιστικά'', αλλά να σκέφτεσαι και να πράττεις ''άντι-εγωιστικά''. Ο σωστός τρόπος έκφρασης είναι συνέπεια, του σωστού τρόπου σκέψης.

Ο σωστός τρόπος σκέψης δεν είναι πάντα συνέπεια του σωστού τρόπου έκφρασης.

 

(Πού χάθηκες ρε Ιχώρ με τα συνολάκια και τις μαθηματικές εξισώσεις να με βοηθήσεις;;; )

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...