Jump to content

Μπρίντα,Paulo Coelho


Recommended Posts

  • 5 months later...
Εγώ που το διάβασα δεν ενθουσιάστικα. Το διάβασε κανένας αυτό το βιβλίο;Θέλω εντυπώσεις.
Όπως και ένα άλλο του, παρόμοιο "Η μάγισσα του Πορτομπέλο" νομίζω ότι αποδίδει σωστά το "πνεύμα" και τις καταστάσεις του είδους και της εποχής που περιγράφει. Στο "φιλοσοφικό" κομάτι του "άλλου μισού" νομίζω ότι το "χρησιμοποιεί" για δύο λόγους (εκτός από τους δύο προφανέστερους):

1. Γιατί η θεωρία "κυκλοφορεί"

2. Γιατί θα τον βοηθούσε να το πάει το πράγμα εκεί που ήθελε

Link to comment
Share on other sites

Όπως και ένα άλλο του, παρόμοιο "Η μάγισσα του Πορτομπέλο" νομίζω ότι αποδίδει σωστά το "πνεύμα" και τις καταστάσεις του είδους και της εποχής που περιγράφει. Στο "φιλοσοφικό" κομάτι του "άλλου μισού" νομίζω ότι το "χρησιμοποιεί" για δύο λόγους (εκτός από τους δύο προφανέστερους):

1. Γιατί η θεωρία "κυκλοφορεί"

2. Γιατί θα τον βοηθούσε να το πάει το πράγμα εκεί που ήθελε

 

 

Ναι αλλά πιστεύω ότι το παράκανε λίγο αναφέρομαι στο σημείο που ανέπτηξε τις δυνάμεις της έγινε πολύ γρήγορα ρε παιδί μου ενώ για να καταφέρουνε ένα απο αυτά που έκανε άλλος άνθρωπος θα έκανε τουλάχιστον 6 μήνες αλλά ειδικά με την τελετή μύησης της κοπέλας μου φάνηκε πολύ ψεύτικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πιστεύω ότι το παράκανε λίγο αναφέρομαι στο σημείο που ανέπτηξε τις δυνάμεις της έγινε πολύ γρήγορα ρε παιδί μου ενώ για να καταφέρουνε ένα απο αυτά που έκανε άλλος άνθρωπος θα έκανε τουλάχιστον 6 μήνες αλλά ειδικά με την τελετή μύησης της κοπέλας μου φάνηκε πολύ ψεύτικο.

 

 

οκ αλλα ας μην ξεχναμε πως ειναι μυθιστορημα και προκειται για μυθιστορηματικο χρονο (δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτη η σωστη εκφραση )

Εμενα μου αρεσε αρκετα περισσοτερο απο την μαγισσα του πορτομπελο και πιστευω πως ξεφευγει απο την καθιερωμενη προσεγγιση της wicca . επισης μου αρεσε το γεγονος πως δειχνει την μπριντα να μπαινει μεσα σε μια εκκλησια ακομα και λιγο καιρο πριν την μυηση της καθως επισημανει πως ο Θεος ειναι ενας...

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλα ας μην ξεχναμε πως ειναι μυθιστορημα και προκειται για μυθιστορηματικο χρονο (δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτη η σωστη εκφραση )

Εμενα μου αρεσε αρκετα περισσοτερο απο την μαγισσα του πορτομπελο και πιστευω πως ξεφευγει απο την καθιερωμενη προσεγγιση της wicca . επισης μου αρεσε το γεγονος πως δειχνει την μπριντα να μπαινει μεσα σε μια εκκλησια ακομα και λιγο καιρο πριν την μυηση της καθως επισημανει πως ο Θεος ειναι ενας...

 

 

OK ώς προς το ότι δείχνει την Μπρίντα να μπαίνει σε μια εκκλησία μου άρεσε και εμένα,αλλά και πάλι είναι πολύ ψεύτικο ως προς την ανάπτυξη των δυνάμεων τις.

Link to comment
Share on other sites

OK ώς προς το ότι δείχνει την Μπρίντα να μπαίνει σε μια εκκλησία μου άρεσε και εμένα,αλλά και πάλι είναι πολύ ψεύτικο ως προς την ανάπτυξη των δυνάμεων τις.
Ο μυθιστορηματικός χρόνος είναι πάντα συμπτυγμένος. Αναφέρονται μόνο τα σημαντικά.
Link to comment
Share on other sites

Ο μυθιστορηματικός χρόνος είναι πάντα συμπτυγμένος. Αναφέρονται μόνο τα σημαντικά.

 

 

 

Όντως Ο μυθιστορηματικός χρόνος είναι πάντα συμπτυγμένος αλλά εδώ δεν ήταν απλά συμπτυγμένος ήταν σαν αστραπή ειδικά ώς προς την ανάπτυξη των δυνάμεών της ήταν λες και ήταν το παιδί θαύμα. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Όντως Ο μυθιστορηματικός χρόνος είναι πάντα συμπτυγμένος αλλά εδώ δεν ήταν απλά συμπτυγμένος ήταν σαν αστραπή ειδικά ώς προς την ανάπτυξη των δυνάμεών της ήταν λες και ήταν το παιδί θαύμα. :whistling:
Δεν το θυμάμαι ακριβώς, αλλά δεν θυμάμαι να μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα. Νομίζω πως εξηγείται. Υπάρχουν ορισμένα στοιχεία που όταν βρίσκονται μαζί τα πράγματα κινούνται γρήγορα. Η προδιάθεση π.χ. Η αφωσίωση στο "στόχο", η επιμονή. Ο χρόνος που αφιερώνεις, το υπόβαθρο, η "ποιότητα" των "δασκάλων" και η δική τους "αφωσίωση", υπόβαθρο κτλ. Αυτά δείχνονται

Επιπλέον σ' ένα κείμενο μπορεί αυτά να παρουσιάζονται και εξιδανικευμένα ή αποκομμένα από παρεμβολές της καθημερινότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά και πάλι αμα πέσει ποτέ στα χέρια σου το βιβλίο και το διαβάσεις ξανά θα δείς ότι συγκεκριμένα την ΠΡΩΤΗ της ανάμνηση απο παλιά ζωή της την κατάφερε με την πρώτη προσπάθεια έλεος πια ποιος το έχει καταφέρει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά και πάλι αμα πέσει ποτέ στα χέρια σου το βιβλίο και το διαβάσεις ξανά θα δείς ότι συγκεκριμένα την ΠΡΩΤΗ της ανάμνηση απο παλιά ζωή της την κατάφερε με την πρώτη προσπάθεια έλεος πια ποιος το έχει καταφέρει αυτό;

 

 

δεν ειναι τα παντα θεμα χρονου. εμπλεκεται και η μεθοδολογια :smilewink: :smilewink: αλλα ουτε και σε μενα εκανε εντυπωση η χρονικη τοποθετηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά και πάλι αμα πέσει ποτέ στα χέρια σου το βιβλίο και το διαβάσεις ξανά θα δείς ότι συγκεκριμένα την ΠΡΩΤΗ της ανάμνηση απο παλιά ζωή της την κατάφερε με την πρώτη προσπάθεια έλεος πια ποιος το έχει καταφέρει αυτό;
Κατ' αρχήν δεν ξέρουμε τι θυμήθηκε. Δεν ξέρουμε καν αν αυτά που "θυμούνται" ορισμένοι και τα εκλαμβάνουν ως προηγούμενες ζωές, είναι όντως τέτοιες.

Φλασιές που μπορούνε να θεωρηθούν "προηγούμενες" ζωές δεν είναι δα και τόσο δύσκολο. Φαντασία θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ξαναδιάβασα το βιβλίο και οσον αφορά αυτά που λέει για το άλλο κομμάτι, δεν τα έχω συναντήσει μέχρι στιγμής σε βιβλία ή κείμενα, τουλάχιστον όχι έτσι διατυπωμένα. Θα μπορούσαν βέβαια να έχουν κάποια βάση, έμενα προσωπικά μου έχει τύχει κάποιες φορές να νοιώσω κάποια έντονη σύνδεση με άτομα τα οποία, δεν γνωρίζω καλά σαν να τα γνώριζα χρόνια. Θα μπορούσε όμως να είναι και απλή έλξη. Τα άτομα μπορεί να μην γνωρίζονται, αλλά οι ψυχή των ανθρώπων σίγουρα γιατι ειναι φτιαγμένη απο το ίδιο¨"υλικό" και εκπορεύεται απο την μια ψυχή.

Την ψυχή του κόσμου που περιλαμβάνει τα πάντα και σε αυτήν τείνει να επστρέψει.

Αυτό μου δίνει την εντύπωση πως αναιρεί και επιβεβαιώνει ταυτόχρονα αυτό που αναφέρει ο συγγραφέας.

Τώρα ώς προς το δευτερεύον θέμα για τον χρόνο που αναπτύχθηκαν οι δυνάμεις της κοπέλας, ούτε εμένα με προβλημάτισε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ξαναδιάβασα το βιβλίο και οσον αφορά αυτά που λέει για το άλλο κομμάτι, δεν τα έχω συναντήσει μέχρι στιγμής σε βιβλία ή κείμενα, τουλάχιστον όχι έτσι διατυπωμένα. Θα μπορούσαν βέβαια να έχουν κάποια βάση, ...
Είναι φορές που συναντάμε πράγματα που δεν τα έχουμε δει αλλου, και ίσως να μην τα βρίσκουμε εύκολα αλλού. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι είναι "πατάτες" ή να είναι το καλύτερο "πιστοποιητικό" εγκυρότητας...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...