Jump to content

Ακρίβεια ή ακριβός τρόπος ζωής;


Recommended Posts

Προφανώς, δεδομένου ότι βρισκόμαστε σε φόρουμ που πραγματεύεται τον εσωτερισμό, δεν σας καλώ να συζητήσουμε το οικονομοπολιτικό κομμάτι, με δείκτες και οικονομικούς όρους, αλλά κυρίως τις εσωτεριστικές παραμέτρους και πλευρές του θέματος.

 

:019blush:

 

Και αυτό διότι ακόμα και πίσω από αυτά που είπατε, κρύβεται ένα ''εσωτεριστικό'' κομμάτι. Αυτό δηλαδή που κίνησε τον άνθρωπο στο να μελετήσει την Οικονομία.

Το οικονομοπολιτικό κομμάτι είναι απλώς η βιτρίνα του προβλήματος και σίγουρα δεν είναι η αιτία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

το θεμα ειναι κατα ποσο ισχυει αυτο στην Ελληνικη οικονομια...

Αν δλδ μια ενδεχομενη αυξηση τον μισθων στην Ελλαδα θα ειχε ας αποτελεσμα περαιτερω πληθωριστικες πιεσεις ή αν θα μπορουσε να αποφευχθει απλα με μειωση του ποσοστου τους κερδους των επιχειρησεων... :unsure5:

 

Καλά, σαφώς τα περιγράφω πολύ απλοποιημένα τα πράγματα, απλώς σκεφτόμουν το άλλο: από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, η μόνη πολιτική που εφαρμόζεται για την εξυγίανση της οικονομίας είναι η λιτότητα. Μιλάμε για πάνω από 20 χρόνια! Και όλα αυτά τα χρόνια η οικονομία έχει τα χάλια της. Μήπως πρέπει να δοκιμάσουν κάτι άλλο; Λέμε τώρα.

 

:019blush:

 

Και αυτό διότι ακόμα και πίσω από αυτά που είπατε, κρύβεται ένα ''εσωτεριστικό'' κομμάτι. Αυτό δηλαδή που κίνησε τον άνθρωπο στο να μελετήσει την Οικονομία.

Το οικονομοπολιτικό κομμάτι είναι απλώς η βιτρίνα του προβλήματος και σίγουρα δεν είναι η αιτία.

 

Ακριβώς. Άσε με, εγώ δεν μπορώ να μην τα παραθέσω, μου έχουν μείνει κάτι κουσούρια από τα φοιτητικά μου χρόνια. Όπως το λες λοιπόν, είμαι σίγουρος πως θα βρεις τις «εσωτεριστικές» ερμηνείες.

 

Tράγε... δε κατάλαβα Χριστό!!! :lol:

 

Λογικότατο! Εγώ για Ζεν μίλησα! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό πάντως, δεν είναι καθόλου καινούργιο. Είναι γνωστό στις κοινωνικές επιστήμες πως ο καταναλωτισμός είναι μια προσπάθεια ακύρωσης του θανάτου. Καταναλώνω, άρα υπάρχω. Γι' αυτό και στη δυτική κοινωνία ο θάνατος είναι ένα θέμα το οποίο δεν αναφέρεται - οι φόνοι στις ταινίες είναι ο θάνατος των άλλων, μην τα μπερδεύουμε! Στις παραδοσιακές κοινωνίες ο θάνατος υπενθυμιζόταν τακτικότατα. Στην Ήπειρο, ας πούμε, όταν κάποιος έκλεινε τα 60 έφτιαχνε, με εορτασμούς παρακαλώ, το σάβανό του. Και κάπου θυμάμαι μια ιστορία για κάποια που είχε αγοράσει για τον εαυτό της ένα σάβανο ΑΑ από την Ιερουσαλήμ!

Link to comment
Share on other sites

Ο κέρατος τα είπε ήδη σχεδόν όλα.

Ιστορικά, ο άνθρωπος είδε τόσο θάνατο γύρω του κατά τον δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο που μετά στράφηκε στον υλισμό, θεωρώντας πως έτσι θα κέρδιζε ξανά τη χαμένη του ευτυχία - γυρνώντας την πλάτη στο θάνατο. Έκτοτε, έχει καλλιεργηθεί υποσυνείδητα η ψευδαίσθηση πως όσο περισσότερο καταναλώνεις, τόσο περισσότερο αποφεύγεις το θάνατο.

Βέβαια, αυτό που δεν είπε κανείς στον άνθρωπο είναι πως με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο δεν αποφεύγεις το φυσικό θάνατο, αλλά προκαλείς και τον πνευματικό θάνατο. Κι αυτό ενδεχομένως να αποτελεί και την ταφόπλακα του ανθρώπου, αν δεν συνειδητοποιήσει το αδιέξοδο του δρόμου που επέλεξε.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, αυτό που δεν είπε κανείς στον άνθρωπο είναι πως με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο δεν αποφεύγεις το φυσικό θάνατο, αλλά προκαλείς και τον πνευματικό θάνατο. Κι αυτό ενδεχομένως να αποτελεί και την ταφόπλακα του ανθρώπου, αν δεν συνειδητοποιήσει το αδιέξοδο του δρόμου που επέλεξε.

 

Πλέον το πρόβλημα δεν είναι τόσο εμφανές, διότι το βιοτικό επίπεδο έχει ανέβει. Ο άνθρωπος πλέον φοβάται την φτώχια, που φυσικά υποσυνείδητα δηλώνει θάνατο.

Και ναί, sabrina, υπάρχει αυτή η πεποίθηση. Καταναλώνω, άρα δεν είμαι φτωχός. Σου προσφέρει την ψευδαίσθηση ότι είσαι κάποιος.

Είναι διαφορετική απόχρωση του ίδιου φαινομένου.

Link to comment
Share on other sites

Και ναί, sabrina, υπάρχει αυτή η πεποίθηση. Καταναλώνω, άρα δεν είμαι φτωχός. Σου προσφέρει την ψευδαίσθηση ότι είσαι κάποιος.

Είναι διαφορετική απόχρωση του ίδιου φαινομένου.

Το ξέρω ότι υπάρχει. Ξέρω πόσα άτομα που έχουν φτάσει σε σημείο να το κάνουν ασυνείδητα αυτό το πράγμα. Γι'αυτό και λέω ότι είναι βλακώδες.. Μοιάζουν να έχουν χάσει την πραγματική αξία της ζωής..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι υπάρχει. Ξέρω πόσα άτομα που έχουν φτάσει σε σημείο να το κάνουν ασυνείδητα αυτό το πράγμα. Γι'αυτό και λέω ότι είναι βλακώδες.. Μοιάζουν να έχουν χάσει την πραγματική αξία της ζωής..

 

Το ότι είναι βλακώδες, δεν σημαίνει ότι δεν είναι υπαρκτό. Δεν σημαίνει ότι δεν είναι η πηγή του προβλήματος. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείνουμε τα μάτια, για να μην παραδεχτούμε πόσο βλάκες είμαστε.

Διότι το να μην παραδέχεσαι ότι είσαι ανοητούλης προκειμένου να λύσεις ένα πρόβλημα, είναι ακόμα πιο βλακώδες.

 

Edit. ανοητούλης!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ εγώ β λ α κας έγραψα. Μην μου αλλάζετε τα νοήματα!

Edited by Αρχάγγελος
Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι βλακώδες, δεν σημαίνει ότι δεν είναι υπαρκτό. Δεν σημαίνει ότι δεν είναι η πηγή του προβλήματος. Δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείνουμε τα μάτια, για να μην παραδεχτούμε πόσο βλάκες είμαστε.

Διότι το να μην παραδέχεσαι ότι είσαι ανοητούλης προκειμένου να λύσεις ένα πρόβλημα, είναι ακόμα πιο βλακώδες.

 

Είπα κάτι το διαφορετικό και δε το κατάλαβα; Ούτε είπα ότι δεν είναι υπαρκτό ούτε ότι δεν είναι η πηγή του προβλήματος ούτε ό,τι άλλο είπες..

Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγηση :019blush:

Απλώς δεν ήταν ξεκάθαρα (εννοώ ότι εξαρτάται από τον τρόπο που τα λέει κάποιος) αυτά που έγραψες και κατάλαβα λάθος. Κλασσικό πρόβλημα των φόρουμ και του ηλεκτρονικού τρόπου επικοινωνίας.

Ζητώ συγνώμη. :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγηση :019blush:

Απλώς δεν ήταν ξεκάθαρα (εννοώ ότι εξαρτάται από τον τρόπο που τα λέει κάποιος) αυτά που έγραψες και κατάλαβα λάθος. Κλασσικό πρόβλημα των φόρουμ και του ηλεκτρονικού τρόπου επικοινωνίας.

Ζητώ συγνώμη. :sorry:

 

Είναι και η ζέστη :P

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερ8ηκαν τα 3 βασικα συστατικα Β.Π.Π., Κραχ, Λιτοτητα, ας θυμηθουμε τι εγινε εκεινη την εποχη...Ολες οι κυβερνησεις τοτε σταματησαν να δινουν χρηματα και περασαν στην εποχη της λιτοτητας (που ζουμε τα τελευταια 5865136735487 χρονια - ακομα και πριν γεννηθς εγω-). Ενας μονο ενς ανελαβε την εξουσια του κρατους με λιτοτητα,ειπε οτι εγω θα ξοδεψω. Ετσι και εγινε. Κατασκευασε δρομους, αεροδρομια,λιμανια κλπ. Ετσι χρειαζοταν εργατες. Χρειαζοταν και πρωτες υλες. Χρειαζοταν και μεταφορες. Και ετσι σιγα σιγα αρχισε ο κοσμος να εχει χρηματα και να ανακαμψει πληρως και απο το κραχ αλλα και απο τον Α.Π.Π. Μιλαω για τον Χιτλερ και την Γερμανια. Μολις ειδε οτι πετυχε το εγχειρημα αυτο ο Ρουσβελτ εκανε το ιδιο στην Αμερικη και ανεκαμψε και αυτη. Καταληγουμε στο συμπερασμα πως οταν εχουμε χρημα το δινουμε, με συνεπεια το χρημα να κινειται. Αν αναλυσω και τα κερδη του κρατους, τοτε σκεφτειτε ολα τα προιοντα και το ΦΠΑ και τους κανονικους φορους. Και παει παραπερα το παιχνιδι αλλα βαριεμαι να συνεχισω την αναλυση του γιατι κανουν οι ελληνες πολιτικοι τοσο λαθος με αυτην την λιτοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...