Jump to content

Hotel California-Manson -Σατανικοί Στίχοι


Lainus
 Share

Recommended Posts

Επειδή και στο φορουμ και στο web βρήκα μόνο σκόρπια πράγματα όσον αφορά την Ιστορία του hotel california, αποφάσισα να διαφωτιστώ ....

Το ομόνυμο τραγούδι από τους Eagles πάντως, απ'όσο γνωρίζω, αναφέρεται στην πρώτη "εκκλησία του σατανά" που ίδρυσε ο Lavey, στο Σαν Φρανσίσκο στην οδό Καλιφόρνια.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Lavey ίδρυσε την πρώτη σατανική εκκλησία στην εν λόγω διεύθυνση. Υπάρχουν όμως αμφιβολίες για το κατά πόσο το τραγούδι των Eagles αναφέρεται σ'αυτήν την εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

LaVey made good use of his experience working within the circus and became well versed in reading the character and wiles of punters. On Saturday nights he would play music for bawdy shows in risky rundown clubs, and on Sundays played for revivalists meetings and Churches, often seeing many of the same people attending both. From this he learned a lot about the psychology that motivates people. When the carnival season ended, LaVey earned a meagre living by playing organ in Los Angeles burlesque houses, during which time he claimed to have had an affair with a then-unknown Marilyn Monroe.

 

Here again we approach his myth and legend: In 1948 the 18-year-old LaVey was engaged to play organ at the Mayan burlesque theatre in Los Angeles. There he met a young stripper named Marilyn Monroe, with whom he had a passionate love affair before her rise to film stardom. According to LaVey, Monroe had resorted to stripping to pay her rent. As proof of his relationship with Monroe, he later showed visitors a copy of Monroe's famous nude calendar inscribed: ?Dear Tony, How many times have you seen this! Love, Marilyn?.

 

In reality, LaVey never knew Monroe. Monroe?s agent in 1948 was Harry Lipton and he tells a different tale. Lipton states that as her agent he paid all of Monroe's expenses, including her rent. Paul Valentine was the director of the Mayan Theatre at that time and claims that the Mayan theatre was never burlesque, he also states that neither Monroe nor LaVey ever worked for the Mayan in any capacity. Diane LaVey (his former wife) has admitted that she forged the ?Monroe? inscription on the calendar, also his former publicist Edward Webber claims LaVey admitted he never knew Monroe. This shows how from an early age, LaVey used his natural intelligence and shrewdness to grandiose his own lifestyle.

 

 

Αυτό βρήκα εγώ..μάλλον διαφημιστικό ήταν το θέμα με την Monroe

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Μεριλυν Μανσον συνάντησε τον Lavey, εξελίχθηκε μια παράξενη συζήτηση. Ο δεύτερος του είπε ότι λυπάται που χρησιμοποιεί αυτό το όνομα, γιατί είχε δεσμό με την Μέριλυν, σε κάποια φάση. Τώρα αυτά τα λέει σε μια εναλλακτική του αυτοβιογραφία ο Μέριλυν Μάνσον the long hard road out of hell, που δεν ξέρουμε αν είναι 100 % αξιόπιστα. Πάντως υπάρχει και μια φώτο που είναι ο Μάνσον με τον Λαβέυ..

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Μεριλυν Μανσον συνάντησε τον Lavey, εξελίχθηκε μια παράξενη συζήτηση. Ο δεύτερος του είπε ότι λυπάται που χρησιμοποιεί αυτό το όνομα, γιατί είχε δεσμό με την Μέριλυν, σε κάποια φάση. Τώρα αυτά τα λέει σε μια εναλλακτική του αυτοβιογραφία ο Μέριλυν Μάνσον the long hard road out of hell, που δεν ξέρουμε αν είναι 100 % αξιόπιστα. Πάντως υπάρχει και μια φώτο που είναι ο Μάνσον με τον Λαβέυ..

 

Πω πω ευαισθησίες ο Σατανιστής....

Στενοχωρήθηκε ο καημένος.....

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ευαισθησίες ο Σατανιστής....

:)

Μην βάζεις νταπελίτσες.. Ο όρος 'σατανιστής' για τον LaVey δεν έχει κανένα ίχνος της ερμηνείας που έδωσαν οι αντι-οπαδοί σήμερα. Για τον Λαβέυ 'σατανιστής' σήμαινε inter alia αυτός που λατρεύει (worship) τον εαυτό του. Ακόμη και οι 'μαύρες λειτουργίες' και ολόκληρη η ''βίβλος'' που έγραψε έχει να κάνει με την λατρεία των κατώτερων σφαιρών του εγώ, που υποστηρίζει ότι είναι η Σάρκα. Οπόταν είναι λίγο 'βίβλος αντεστραμμένη' με την έννοια ότι δεν απαρνιέμαι τις χαρές του σώματος, δεν θυσιάζω ποτέ το σώμα μου για να σώσω το πνεύμα, αλλά τουναντίον, 'θυσιάζω' το πνεύμα μου, και όλες τις αρετές του, για να σώσω την σαρκική μου οντότητα, το σωματικό εγώ...

Link to comment
Share on other sites

:)

Μην βάζεις νταπελίτσες.. Ο όρος 'σατανιστής' για τον LaVey δεν έχει κανένα ίχνος της ερμηνείας που έδωσαν οι αντι-οπαδοί σήμερα. Για τον Λαβέυ 'σατανιστής' σήμαινε inter alia αυτός που λατρεύει (worship) τον εαυτό του. Ακόμη και οι 'μαύρες λειτουργίες' και ολόκληρη η ''βίβλος'' που έγραψε έχει να κάνει με την λατρεία των κατώτερων σφαιρών του εγώ, που υποστηρίζει ότι είναι η Σάρκα. Οπόταν είναι λίγο 'βίβλος αντεστραμμένη' με την έννοια ότι δεν απαρνιέμαι τις χαρές του σώματος, δεν θυσιάζω ποτέ το σώμα μου για να σώσω το πνεύμα, αλλά τουναντίον, 'θυσιάζω' το πνεύμα μου, και όλες τις αρετές του, για να σώσω την σαρκική μου οντότητα, το σωματικό εγώ...

 

:offtopic:

 

και γιατί να πρέπει να θυσιάσω κάτι;;; αφού είμαστε και τα δύο (σάρκα και πνεύμα) γιατί να μην υάρχει μια αρμονία των δύο;

 

εμένα με αυτόν τον ορισμό τόσο οι θρησκείες του πνεύματος όσο και οι θρησκείες της σάρκας μου φαίνονται το ίδιο ανώμαλες

 

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

:)

Μην βάζεις νταπελίτσες.. Ο όρος 'σατανιστής' για τον LaVey δεν έχει κανένα ίχνος της ερμηνείας που έδωσαν οι αντι-οπαδοί σήμερα. Για τον Λαβέυ 'σατανιστής' σήμαινε inter alia αυτός που λατρεύει (worship) τον εαυτό του. Ακόμη και οι 'μαύρες λειτουργίες' και ολόκληρη η ''βίβλος'' που έγραψε έχει να κάνει με την λατρεία των κατώτερων σφαιρών του εγώ, που υποστηρίζει ότι είναι η Σάρκα. Οπόταν είναι λίγο 'βίβλος αντεστραμμένη' με την έννοια ότι δεν απαρνιέμαι τις χαρές του σώματος, δεν θυσιάζω ποτέ το σώμα μου για να σώσω το πνεύμα, αλλά τουναντίον, 'θυσιάζω' το πνεύμα μου, και όλες τις αρετές του, για να σώσω την σαρκική μου οντότητα, το σωματικό εγώ...

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Dimulator. Μονάχα που θα κάνω μια πρόσθεση στο θέμα "χαρές του σώματος". Πιστεύω ότι οι "σατανιστές", όσον αφορά τη λατρεία του εγώ και της σάρκας, είναι ένα μάτσο ανέραστοι που συναντιούνται και με δικαιολογία το διάβολο κάνουν κάνα οργιάκι. Ε, γουστάρουν και λίγο το σαδομαζό... :063laugh: Για την ορθότητα των λεγομένων μου δείτε τη φωτογραφία που παραθέτει ο Τράγου Κέρατο. Ποιο πολύ με ξεπεσμένο pin up μοιάζει (και οι δύο γωνίες της πεντάλφας την κάνουν πιο "γατούλα"), παρά με σατανίστρια!!! Και εγώ σαν γκοθού φόραγα μαύρους κορσέδες και μίνι με ζαρτιέρες, αλλά ΓΥΡΕΥΑ ΓΚΟΜΕΝΟ, δεν έβγαινα έτσι για να ασπαστώ το διάβολο!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Dimulator. Μονάχα που θα κάνω μια πρόσθεση στο θέμα "χαρές του σώματος". Πιστεύω ότι οι "σατανιστές", όσον αφορά τη λατρεία του εγώ και της σάρκας, είναι ένα μάτσο ανέραστοι που συναντιούνται και με δικαιολογία το διάβολο κάνουν κάνα οργιάκι. Ε, γουστάρουν και λίγο το σαδομαζό... :063laugh: Για την ορθότητα των λεγομένων μου δείτε τη φωτογραφία που παραθέτει ο Τράγου Κέρατο. Ποιο πολύ με ξεπεσμένο pin up μοιάζει (και οι δύο γωνίες της πεντάλφας την κάνουν πιο "γατούλα"), παρά με σατανίστρια!!! Και εγώ σαν γκοθού φόραγα μαύρους κορσέδες και μίνι με ζαρτιέρες, αλλά ΓΥΡΕΥΑ ΓΚΟΜΕΝΟ, δεν έβγαινα έτσι για να ασπαστώ το διάβολο!

 

θα συμφωνησω με χρυσηιδα που θα συμφωνησει με dimulator (με τη διαφορα πως δεν φοραω ουτε φορουσα μαυρους κορσεδες και ζαρτιερες)

η αρμονια και συνυπαρξη πνευματος σωματος ειναι η καλυτερη. απλως οι "κυριοι" εψαχναν για οργιακια

Link to comment
Share on other sites

Aν βλέπατε Σκάι το Σάββατο αργά το βράδυ, είχε εκπομπή για σατανισμό-ανθρωποθυσίες. Εκεί αναφέρθηκε και στον Μάνσον (ψυχοπαθής δολοφόνος, που ήταν και αρχιερέας αίρεσης και οδήγησε τα μέλη σε αυτοκτονία). Κατόπιν μίλησε η από 30ετίας γκόμενα του LaVey, που είναι αρχιέρεια στην εκκλησία του σατανά, η οποία -εκκλησία- τάσσεται κατά των ανθρωποθυσιών και η εκπομπή συνέχισε δείχνοντας διάφορες υποθέσεις δολοφονιών που συνδέονταν με σατανισμό. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ένας νεαρός που δολοφόνησε και τους δύο γονείς του, σαν θυσία στο σατανά. Τον έπιασαν βέβαια (αφού είχε τοποθετήσει το κομμένο κεφάλι του πατέρα του σε έναν αυτοσχέδιο βωμό στο δωμάτιό του) και ομολόγησε. Ισχυριζόταν δε, ότι ο σατανάς τον έβαλε να κάνει τις ανθρωποθυσίες και είχε φτιάξει λίστα υποψηφίων θυμάτων με όλους τους φίλους του. Στο τέλος της ομολογίας είπε ότι ο σατανάς ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ και έκανε ότι έκανε ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ! Πόσο μ@#@ :censored: μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος???? :headb:

Link to comment
Share on other sites

Η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα;

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δολοφονούν επειδή είναι σατανιστές, ή στο σατανισμό βρίσκουν μια δικαιολογία για να βγάλουν τα δολοφονικά τους ένστικτα;

 

Δεν πάει καλά ο κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...