Jump to content

Από ποια ηλικία...


 Share

Recommended Posts

και με μεγαλυτερη ευκολια και ανεση αρχισα να ασκω τη μαγεια απο τα 16

 

Ώπα, ώπα ... δηλ. τι εννοείς με το να λες "άρχισα να ασκώ την μαγεία από τα 16" ; Δηλ. είσαι μάγος ; κάνεις μάγια ; για πες ... για πες ...

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

why bother? :smilewink: :smilewink: :smilewink: προτιμω να το κρατησω για τον εαυτο μου

Link to comment
Share on other sites

Γιατί brother, δεν μπορείς να πετάς έτσι μια κουβέντα κι όποιον πάρει ο Χάρος. Νομίζω δηλ. Διαβάζουνε και παιδιά ... ok, brother ? 'Ντάξει, στην Ελλάδα ζούμε - το ξέρουμε - κι ότι δηλώσεις, είσαι, αλλά το συγκεκριμένο φόρουμ το διαβάζουν και πιτσιρίκια. Όχι πως με νοιάζει δηλ. αλλά ποτέ δεν ξέρεις ... Όποιος λοιπόν διαβάζει το "και με μεγαλυτερη ευκολια και ανεση αρχισα να ασκω τη μαγεια απο τα 16" καταλαβαίνει πως είσαι μάγος αφού ασκείς την μαγεία. Δηλ. τι ; Λες "ασκώ την μαγεία" κι όταν κάποιος σε ρωτάει "είσαι μάγος ;", στρουθοκαμηλίζεις ; Μας κοροϊδεύεις brother ; Και τι σόϊ μάγος είσαι ρε καρντάσι ; Φοβάσαι να το πεις δηλ. ; 'Ντάξει, ανωνυμία ανωνυμία αλλά ρε μεγάλε ... άραξε λίγο ... Στους κανονισμούς του φόρουμ αναφέρεται το εξής :

 

Είναι σεβαστή η επιλογή μελών να ανήκουν σε κάποια Αδελφότητα ή Σέκτα ή Τάγμα ή Coven, κλπ1, αλλά δεν μας αφορά και απαγορεύεται αυστηρά να αναφέρουν σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ, δημόσια ή μέσω πμ. 1 στο κλπ, νομίζω εντάσσεται και η κατηγορία των μάγων ή των ξωτικών ή των Δρυϊδων ας πούμε

 

Σεβαστό λοιπόν να είσαι μάγος αλλά φίλε δεν μας αφορά. Άσε δηλ. που το όλο θέμα είναι λάθος, γιατί αναφέρεται σε προσωπικές πληροφορίες και η ερώτηση

 

Από ποια ηλικία 'αρχισε να σας ενδιαφέρει η μαγεία κ.λπ. και ασχοληθήκατε ποιο σοβαρά?

 

είναι καθαρά προσωπική, κάνοντας τον ingmar να το επισημαίνει χαριτολογώντας με το παρακάτω :

 

Ανακριτήριο έγινε εδώ μέσα!!!!

 

Συνεπώς brother, άμα είσαι μάγκας και θες να λες "ασκώ την μαγεία", να είσαι μάγκας και να υπερασπίζεις αυτό που λες και να απαντάς όταν σε ρωτάνε κι όχι να κάνεις σαν ... να μην πω τι ... Εκτός των άλλων, άμα είσαι μάγος, έχω να σε ρωτήσω και κάποια πράγματα δηλ. Κακό είναι να μου τα απαντήσεις ; Πιθανώς ξέρεις περισσότερα από κάποιους άλλους, οπότε αν είσαι μάγος θα μπορούσες να απαντήσεις σε κάποιες απορίες ορισμένων μελών. Έτσι δεν είναι ;

Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

Γιατί brother, δεν μπορείς να πετάς έτσι μια κουβέντα κι όποιον πάρει ο Χάρος. Νομίζω δηλ. Διαβάζουνε και παιδιά ... ok, brother ? 'Ντάξει, στην Ελλάδα ζούμε - το ξέρουμε - κι ότι δηλώσεις, είσαι, αλλά το συγκεκριμένο φόρουμ το διαβάζουν και πιτσιρίκια.

 

Διαβάζουνε παιδιά; Πρόβλημά τους. Η σελίδα δεν απευθύνεται σε παιδιά αλλά σε ενήλικες..

 

Ο καθένας ας το πάρει όπως θέλει γιατί ο καθένας λαμβάνει τον όρο "μαγεία" και διαφορετικά.

Είναι κάτι που αφορά τον καθένα προσωπικά και αν δε θέλει να μπει ο sevando σε λεπτομέρειες ας μην μπει! Λες και είναι ο μοναδικός που δε λέει λεπτομερώς για τις προσωπικές του εμπειρίες εδώ μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζουνε παιδιά; Πρόβλημά τους.

 

Ναι ε; Ωραία λογική ρε συ sabrina, μπράβο. Βάζουμε ένα "η σελίδα απευθύνεται σε ενηλίκους" και καθαρίσαμε ... και λέμε ότι γουστάρουμε και ότι θέλουμε. OK ρε sabrina, να αρχίζω να γράφω δηλ. κι εγώ ότι γουστάρω ... να ανεβάζω φωτογραφίες ότι γουστάρω ... ok, επειδή το φόρουμ απευθύνεται σε ενήλικες ... τι να πω ...

 

όταν ο ingmar προειδοποιεί - κατά κάποιον τρόπο - τους ανήλικους που διαβάζουν λέγοντας :

 

ΜΗΝ βάλετε την ακριβή-ΤΩΡΙΝΗ σας ηλικία εδώ μέσα!Δεν χρειάζεται να ξέρουμε...ΟΚ????*

 

πετάγεσαι sabrina και τον ρωτάς από ποια άποψη το λέει αυτό :

 

"Και οι ανήλικοι είναι καλοδεχούμενοι αλλά προς Θεού μην φανερώσετε την ηλικία σας γιατί σας διώξουν οι συντονιστές άρον άρον"..;

 

Συνεπώς, η πρώτη αναφορά σε ανηλίκους που γίνεται στο θέμα, γίνεται ΑΠΟ ΣΕΝΑ! - έκπληξη ε; - Εσύ πρώτη αναφέρεσαι σε ανηλίκους και όταν σου το υπενθυμίζω ρωτάς όλο απορία "διαβάζουνε παιδιά ; πρόβλημά τους". Η νεοελληνική φαμφάρα σε όλο της το μεγαλείο ... μπράβο! Σαφώς το φόρουμ απαγορεύει την είσοδο ανηλίκων αλλά ποιος μπορεί να το ελέγξει αυτό ; Ο ingmar το γνωρίζει βέβαια και γι' αυτό κάνει αυτούς τους λεκτικούς ακροβατισμούς και καλά κάνει δηλ. ο άνθρωπος. Εσύ δεν το ξέρεις ; Εγώ απορώ από την μεριά μου, πως ο speedy - ένας εκ των συντονιστών - δεν το έχει κλειδώσει αυτό το θέμα. Το ίδιο το θέμα είναι ανηλικοπαγίδα. Και το παιδάκι που το έφτιαξε ακριβώς επειδή το φόρουμ δεν συμπεριλαμβάνει ανηλικοπαγίδες λέει

 

(Δεν ήξερα που να βάλω αυτό το θέμα ..αν ταιριάζει κάπου αλλού καλύτερα θα μπορούσε κάποιος να το ??μεταφέρει?? ?)
Edited by divemaster
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας απ'οσο ξερω δεν εχω αδερφο.... οποτε αυτο το brother μου φαινεται καπως. συμφωνω με την σαμπρινα. προβλημα τους. η σελιδα απευθυνεται σε ενηλικες οποτε δεν εχουμε ευθυνη για τα ανηλικα. δευτερα το αν εχω θαρρος να υποστηριξω την ιδεολογια μου δεν νομιζω να σε αφορα.το αν ειμαι μαγκας θα το κρινω εγω για τον εαυτο μου και οχι εσυ. κοιταξε αν εισαι εσυ μαγκας και σκεψου γτ. οσοι καταλαβαν καταλαβαν. δεν μπαινω στον κοπο να επισημανω την γελοιοτητα των επιχειρηματων σου για να μην μπουμε σε μια ατερμονη συζητηση που δεν θα καταληξει πουθενα. ωστοσο θα σου συνεστηνα να εισαι λιγοτερο αποτομος. δεν σε τιμα η σταση που κρατας.

Link to comment
Share on other sites

η σελιδα απευθυνεται σε ενηλικες οποτε δεν εχουμε ευθυνη για τα ανηλικα.

 

Κάνεις λάθος sevando. Έχεις, έχω και έχουμε ευθύνη για τα ανήλικα και έχω, έχεις, έχουμε ευθύνη για ότι γράφουμε και ότι λέμε. Τέλος πάντων ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε; Ωραία λογική ρε συ sabrina, μπράβο. Βάζουμε ένα "η σελίδα απευθύνεται σε ενηλίκους" και καθαρίσαμε ... και λέμε ότι γουστάρουμε και ότι θέλουμε.

 

Ναι ρε divemaster, ωραία λογική! Εάν παίρνει την ευθύνη να μπει μέσα εφόσον δε του επιτρέπεται, ας παίρνει και την ευθύνη να διαβάζει και αυτά που κρύβονται πίσω από τις λέξεις. Δεν κατάλαβα δηλαδή; Θα πρέπει να κάνουμε τα λεγόμενά μας λιανά επειδή μπορεί να υπάρχουν και ανήλικα; Ορισμένοι μιλάνε με γρίφους, πρέπει από κάτω να βάζουν και την επεξήγηση επειδή μπορεί να μην γίνεται κατανοητή ή να αφήνει να εννοηθεί κάτι άλλο;

 

Και αν θέλεις να ξέρεις αγαπητέ μου, την εποχή που το είπε αυτό ο ingmar, μερικές μερούλες πριν είχε αποκλειστεί άτομο λόγω ηλικίας. Όποτε είτε ήταν εμφανές είτε όχι άφηνε να υπεννοηθεί αυτό το πράγμα.

 

Και επίσης αγαπητέ μου όταν ρωτάω

 

"διαβάζουνε παιδιά ;

ευχαριστώ πολύ αλλά το ξέρω. Τυχαίνει να είμαι τέσσερα χρόνια εδώ μέσα και έχω δει αρκετά. Εάν τώρα εσύ δεν είσαι σε θέση να ξεχωρίσεις μια ρητορική ερώτηση και την παίρνεις ως ερώτηση λόγω άγνοιας, τότε να επεξηγώ ακόμη καλύτερα για εσένα προσωπικά τα λεγόμενά μου. Να βάζω μέσα σε παρένθεση "μεταφορά", "ρητορική ερώτηση" ώστε να συνεννοούμαστε...

 

OK ρε sabrina, να αρχίζω να γράφω δηλ. κι εγώ ότι γουστάρω ... να ανεβάζω φωτογραφίες ότι γουστάρω ... ok, επειδή το φόρουμ απευθύνεται σε ενήλικες ... τι να πω ...

Αν όλες οι καταστάσεις έχουν να κάνουν με τα άκρα τότε τί να πω;

Κάνε ό,τι γουστάρεις αρκεί να μην προσβάλει κανέναν από εδώ μέσα..

Είπαμε για ενήλικες, αλλά μην το κάνουμε και τσοντοφόρουμ...

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Ουτε εγω εχω ευθηνη για ανηλικα, ομως αν δω ενα να τρεχει στο δρομο μαλλον θα το εμποδισω ετσι δεν ειναι?

απο την αλλη αν ειμαι σε μηχανη - αμαξι θα εχω παντοτε τον νου μου μηπως πεταχτει απο πουθενα κανενα ανεμελο παιδακι που το μονο που θα κανει ειναι να κυνηγαει μια χρωματιστη μπαλα...

Link to comment
Share on other sites

Sevando, εγώ έχω μια άλλη απορία... γιατί δεν κρατάς για τον εαυτό σου και την ηλικία που ξεκίνησες να ασχολείσαι?

Είναι λίγο "περίεργο" να σου λέει κάποιος "ξεκίνησα να ασχολούμαι στα 16 αλλά δεν σου λέω με τί ακριβώς ασχολούμαι". Εντάξει, δεν είναι το κατάλληλο τόπικ για να το συζητήσουμε αυτό, όπως και κανένα τόπικ δεν είναι κατάλληλο για να συζητάμε προσωπικά πράγματα, διότι απλούστατα είναι καλύτερο να τα κρατάμε για τον εαυτό μας. Συμφωνώ με τον divemaster ότι φέρουμε ευθύνη των όσων λέμε, όχι μόνο απέναντι "στα παιδιά που διαβάζουν το φόρουμ" αλλά και απέναντι στον εαυτό μας.

Είναι ανήθικο να επωφελούμαστε από το "ό,τι δηλώσεις - είσαι" και να λέμε ό,τι μας κατέβει, απλά για να πλασάρουμε το προφίλ ενός "μάγου" ή δεν ξέρω τί άλλο...

Και πίστεψέ με, απ' όσα έχω καταλάβει όσον καιρό είμαι σε αυτό το φόρουμ, όσα περισσότερα κάνει κανείς, τόσα λιγότερα λέει γι' αυτά... Ακριβώς γιατί λόγω της ευαίσθητης θεματολογίας που θίγεται, είναι μεγάλη η ευθύνη του να πεις κάτι παραπάνω...

 

Στην τελική, η γνώμη μου είναι ότι αυτό το φόρουμ δεν έχει ως στόχο την αυτοπαρουσίαση του καθενός μας, αλλά την ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων. Δεν με ενδιαφέρει τί κάνει ο καθένας και τί όχι... αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι τυχόν γνώσεις και απόψεις του πάνω στα εκάστοτε θέματα που θίγονται.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα το θεωρησα φιλικη κουβεντα φιλτατε johny. επειτα το θεωρω κατι διαφορετικο να πεταξεις ξερα την ηλικια κατι που δεν το θεωρω κακο απλως μια συζητηση και διαφορετικο να αναλυεις τι κανεις και τι οχι. δεν με πειραζε να πω την ηλικια αλλα με πειραζει να πω τι κανω. δεν θεωρω και τοσο επτασφραγιστο μυστικο την ηλικια που αρχισα. απλως θελω να κρατησω για τον εαυτο μου καποια πραγματα. πιστεψε με οι περισσοτεροι φιλοι μου ξερουν απο ποτε αρχισα να ασχολουμαι αλλα κανεις δεν ξερει τι κανω και πως.

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Ποιά η χρησιμότητα αυτής της πληροφορίας από μόνη της?

Είναι σαν να σου λέω ότι χτες χρησιμοποίησα ένα κατσαβίδι αλλά προτιμώ να κρατήσω για τον εαυτό μου το τί έκανα με αυτό... Έχει κάποια χρησιμότητα αυτή η πληροφορία για σένα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί την έχετε πέσει στο sevando! Μόνο αυτός φανέρωσε την ηλικία του;

Ή κολλάτε στη λέξη "ασκώ"; Είπε ο άνθρωπος ότι είναι μάγος; Έβαλε ταμπέλα στον εαυτό του;

Τη λέξη "ασκώ" εγώ την εξέλαβα ως "ασχολούμαι". Και την εξέλαβα έτσι επειδή την συγκρίνω με την ερώτηση..

 

Και συγνώμη! Για να ρωτήσω κάτι άλλο; Στο τόπικ "Ξέρεις...είμαι μάγισσα/μάγος και στο οποίο με βάση τα λεγόμενά σας έχουν ταμπελιαστεί τόσα άτομα σε 17 σελίδες τόπικ γιατί δεν αντιδράτε;; Και αντιδράτε εδώ επειδή είπε απλά "ασκώ τη μαγεία";;

 

Έγινε μια ερώτηση, όποιος θέλει απαντάει όποιος δεν θέλει δε μιλά. Η Άννα που άνοιξε το τόπικ θέλησε απλά να μάθει ηλικία, σε αυτό το ερώτημα δόθηκε και η απάντηση!

 

 

Και Sucore συμφωνώ μαζί σου, αλλά εκεί θα δεις ότι είναι παιδάκι, θα το ξέρεις. Εδώ όσοι είναι ανήλικοι το κρύβουν και δεν είναι εν γνώσει μας.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

[...]

Και Sucore συμφωνώ μαζί σου, αλλά εκεί θα δεις ότι είναι παιδάκι, θα το ξέρεις. Εδώ όσοι είναι ανήλικοι το κρύβουν και δεν είναι εν γνώσει μας.

Σιγουρα, για αυτο κ ειπα επισης :

θα εχω παντοτε τον νου μου μηπως πεταχτει απο πουθενα κανενα ανεμελο παιδακι που το μονο που θα κανει ειναι να κυνηγαει μια χρωματιστη μπαλα...
Οπου χρωματιστη μπαλα βαλε οτιδηποτε μπορει να κεντρισει την προσοχη μεσα σε ενα φαινομενικα διαφορετικο περιβαλλον...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...