Jump to content

Αλκίνοος Ιωαννίδης.Είναι μύστης?


Lainus
 Share

Recommended Posts

Άκουγα κάποια κομμάτια του κα μου βγάζουν μαγικές εικονες.

Ήξερα ότι το "Όνειρο ήτανε" είναι ένα τραγούδι για ένα incubbus/succubus που είχε να κάνει με ένα φίλο/φίλη του, αλλά και άλλα τραγούφια του έχουν αυτό το ... κάτι .

 

 

Παραθέτω στίχους:

Στίχοι: Αλκίνοος Ιωαννίδης

Μουσική: Αλκίνοος Ιωαννίδης

Πρώτη εκτέλεση: Αλκίνοος Ιωαννίδης

Μια μέρα ήρθε στο χωριό γυναίκα ταραντούλα

κι όλοι τρέξαν να τη δουν.

άλλος της πέταξε ψωμί

κι άλλοι της ρίξαν πέτρα

απ' την ασχήμια να σωθούν.

Κι ένα παιδί της χάρισε ένα κόκκινο λουλούδι,

ένα παιδί

Ένα παιδί της ζήτησε να πει ένα τραγούδι,

ένα παιδί

 

Κι είπε ποτέ σου μην τους πεις

τι άσχημοι που μοιάζουν,

αυτοί που σε σιχαίνονται

μα στέκουν και κοιτάζουν.

 

Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς

τον άλλον μες τα μάτια,

γιατί καθρέφτης γίνεσαι

κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.

 

Μια μέρα ήρθε στο χωριό

άγγελος πληγωμένος.

Τον φέρανε σε ένα κλουβί

κι έκοβε εισιτήριο ο κόσμος αγριεμένος,

την ομορφιά του για να δει.

 

Κι ένα παιδί σαν δάκρυ ωραίο αγγελούδι,

ένα παιδί

Ένα παιδί του ζήτησε να πει ένα τραγούδι,

ένα παιδί

 

Κι είπε αν θέλεις να σωθείς

από την ομορφιά σου,

πάρε τσεκούρι και σπαθί

και κόψε τα φτερά σου.

 

Κι είπε ποτέ σου μην κοιτάς

τον άλλο μες τα μάτια,

γιατί καθρέφτης γίνεσαι

κι όλοι σε σπαν' κομμάτια.

 

Αυτό μάλλον μιλάει για τον Καθρέφτη και την παράδοσή του....Βέβαια έχει πολλούς συμβολισμούς αλλά αυτό κάνει μπαμ.

 

 

Στίχοι: Αλκίνοος Ιωαννίδης

Μουσική: Αλκίνοος Ιωαννίδης

Πρώτη εκτέλεση: Αλκίνοος Ιωαννίδης

 

Τα βουνά περνάω

και τις θάλασσες περνώ

Κάποιον αγαπάω

Δυο ευχές κρατάω

και δυο τάματα κρατώ

Περπατώ και πάω

 

Κάποιος είπε πως η αγάπη

σ' ένα αστέρι κατοικεί

αύριο βράδυ θα 'μαι εκεί

Κάποιος είπε πως ο έρωτας

για μια στιγμή κρατά

αύριο βράδυ θα 'ναι αργά

 

Στα πουλιά μιλάω

και στα δέντρα τραγουδώ

Κάποιον αγαπάω

Κι όταν τραγουδάω

προσευχές παραμιλώ

περπατώ και πάω

 

Κάποιος είπε πως ο δρόμος

είναι η φλέβα της φωτιάς

ψυχή μου πάντα να κυλάς

Κάποιος είπε πως ταξίδι

είναι μόνο η προσευχή

καρδιά μου να 'σαι ζωντανή

 

Κάποιος είπε πως η αγάπη

σ' ένα αστέρι κατοικεί

αύριο βράδυ θα 'μαι εκεί

Κάποιος είπε πως ο έρωτας

για μια στιγμή κρατά

αύριο βράδυ θα'ναι αργά

 

κλπ...

 

Λοιπόν???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ωραιος ο Αλκινοος

 

Αλλο ενα τετοιο τοπικ κ ανοιγω για τον salad fingers ...Αρχαγγελε στο λεω να το ξερεις μην ανοιξεις εσυ πρωτος ε!!! :P

Link to comment
Share on other sites

ο αλκινοος ειναι κορυφη. αν παρατηρησετε απο αυτο το τραγουδι "ο καθρεπτης" εβαλα και την υπογραφη μου. δεν ξερω αν ειναι μυστης παντως ειναι φοβερος στον χωρο του εντεχνου

Link to comment
Share on other sites

περα απο πολυ καλα τραγουδια που λεει και γραφει και λεω περα την επαγγελματικη του σταση... ο τυπος ειναι ναρκομανης και εχει και aids ... τοση καταθλιψη για για το τπτ?

Link to comment
Share on other sites

περα απο πολυ καλα τραγουδια που λεει και γραφει και λεω περα την επαγγελματικη του σταση... ο τυπος ειναι ναρκομανης και εχει και aids ... τοση καταθλιψη για για το τπτ?

 

 

εχει aids ο αλκινοος;;;;; για ναρκωτικα δεν ξερω να και δεν μου κανει προς ναρκομανης.

Link to comment
Share on other sites

εδω και παρα πολλα χρονια... ειναι τυχερος που ζει.... και ολο αυτο το εχει βοηθησει να γινει πολυ καλος επαγγελματικα... ολο στο εξωτερικο ειναι για θεραπειες

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό κι αυτό... για τον καθένα έχουν κάτι να πουν. Αδερφή ο ένας, ναρκωτικά εκείνος, καρκίνος ο άλλος...! Και τί μας ενδιαφέρει στην τελική?!

 

Πάντως, ο Lainus θέτει ένα ωραίο ερώτημα... Όποιος "ακούει" και εκφράζει μια εσωτερική αναγκαιότητα, με οποιονδήποτε τρόπο, θεωρείται μύστης?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μινερβα ειμαι γιατρος τελος η κουβεντα, οπως εδω ολοι εχετε γνωμες περι μαγειας και στοιχειωματων και της παναγιας τα ματια ετσι σου λεω και γω την αληθεια... περα απο απο οτι θελησετε να με διαγραψετε απο το σαιτ κανενα προβλημα... λοιπον. οπως εσεις δεν εχετε καν εγκυρες πληροφοριες για ενα τοσο αγαπημενο σας θεμα την μαγεια ... τα ονειρα ... και δεν ξερω τι αλλο... σκεφτειτε. οτι και η βισση αληθεια ηταν οτι εβαλα μπουκαλι μπυρας στο κωλο της και ετρεχε... αλλα τα τραγουδια λοιπον και αλλα τα παρατραγουδα... κομμενη η κριση σας επ αυτο

 

διαγραψετε με αν θελετε

 

 

σιγα μη κατσω και σκασω

Edited by aquarius
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν σε πήραμε και από το λαιμό. Μια ερώτηση κάναμε και περιμέναμε μία απάντηση.

 

Ζητήσαμε να μας πεις πως και γιατί και όχι αρνητική στάση.

 

Νομίζω ότι μερικές φορές χωρίς ουσιαστικό λόγο, αρπαζόμαστε από το τίποτα.

 

Και δεν είναι κακό να είμαστε επιφυλακτικοί στο οτιδήποτε λέγεται, αν είναι δυνατόν να τα δεχόμαστε όλα.

 

Λες κάτι, ο καθένας δηλαδή μπορεί να πει, κατόπιν μπορούν να υπάρξουν ερωτήσεις, αν θέλεις απαντάς και η συζήτηση συνεχίζεται. Ετσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μινερβα ειμαι γιατρος τελος η κουβεντα, οπως εδω ολοι εχετε γνωμες περι μαγειας και στοιχειωματων και της παναγιας τα ματια ετσι σου λεω και γω την αληθεια... περα απο απο οτι θελησετε να με διαγραψετε απο το σαιτ κανενα προβλημα... λοιπον. οπως εσεις δεν εχετε καν εγκυρες πληροφοριες για ενα τοσο αγαπημενο σας θεμα την μαγεια ... τα ονειρα ... και δεν ξερω τι αλλο... σκεφτειτε. οτι και η βισση αληθεια ηταν οτι εβαλα μπουκαλι μπυρας στο κωλο της και ετρεχε... αλλα τα τραγουδια λοιπον και αλλα τα παρατραγουδα... κομμενη η κριση σας επ αυτο

 

διαγραψετε με αν θελετε

 

 

σιγα μη κατσω και σκασω

 

Μα ηρέμησε, χαλάρωσε! Ποιος πάει να σε διαγράψει...;? :unsure:

Μπουκάλι μπύρας...κώλος...

 

Γιατρός είσαι, αλήθεια; Δηλ. φοιτητής ιατρικής ή εξασκείς ήδη το επάγγελμα;(άσχετο) :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

δουλευα στο λητω. ειμαι γυναικολογος. ειμαι εκτος ελλαδας για σπουδες και μελλοντικα θα ασχοληθω με την αναπλαση οστου απο πλακουντα η ομφαλιο λωρο των νεογνων.. για να σταματησουμε να εχουμε σπασμενα χερια κ ποδια κ να χρησιμοποιουμε μεταλλικα σκευασματα... φυσικα ειναι οφ τοπικ... ευχαριστω ολους

Edited by aquarius
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν φράσεις του τύπου "τέλος η κουβέντα", "κομμένη η κρίση σας επ' αυτού" κτλ είναι απαράδεκτες και δεν σε τιμούν καθόλου είτε ως γιατρό είτε ως άνθρωπο.

Κατά δεύτερον δεν βλέπω το πώς η επαγγελματική σου ιδιότητα αποτελεί τεκμήριο για να στηρίξεις αυτά που λες. Το ότι είσαι γυναικολόγος δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Κατά τρίτον, ακόμα κι αν είναι όλα έτσι όπως τα λες, είσαι εκτός θέματος. Δεν μας ενδιαφέρει τί ναρκωτικά έχει πάρει ο καθένας, ούτε το τί έχει βάλει ο καθένας στον πρωκτό του. Αυτές οι συζητήσεις ανήκουν στις μεσημεριανές εκπομπές, μιας και έχουν και το αντίστοιχο επίπεδο. Και δεν χρειάζεται να σου πει κανείς ότι εδώ δεν είμαστε μεσημεριανή εκπομπή, φαντάζομαι έχεις τη στοιχειώδη νοημοσύνη ώστε να το καταλάβεις από μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος ειναι ναρκομανης και εχει και aids ... τοση καταθλιψη για για το τπτ?

εγω εχω αλλη απορια...

Αν η εξαρτηση απο τα ναρκωτικα και μια ανιατη αισθενεια δεν ειναι λογοι για να εχει καποιος καταθλιψη, τοτε ποιοι ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...