Jump to content

Κλειστές κοινωνίες?


 Share

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

Υπάρχει ένα ερώτημα που με βασανίζει τον τελευεταίο καιρό....

χμ............

βασικά πρόσφατα ήρθα σε επαφή με κάποια άτομα ποιο ψαγμένα από εμένα στο χώρο της μαγείας και αρχισα να συνειδητοποιώ... ότι οι γνώσεις... μάλλον δεν δίνονται στα βιβλία... αλλά περνάνε.. μέσω των διάφορων παραδόσεων και κλειστών κύκλων στους οποίους είναι δύσκολο να εισαχθεί κάποιος.....

........

χμ......... εσείς τι πιστεύετε?

που θα μπορούσε κάποιος νέος να αναζητήσει την γνώση??????

χμ... και επίσης.... είστε ευχαριστημένοι με το υλικό που κυκλοφορεί στο ίντερνετ και στα βιβλία?

Link to comment
Share on other sites

βασικά πρόσφατα ήρθα σε επαφή με κάποια άτομα ποιο ψαγμένα από εμένα στο χώρο της μαγείας και αρχισα να συνειδητοποιώ... ότι οι γνώσεις... μάλλον δεν δίνονται στα βιβλία... αλλά περνάνε.. μέσω των διάφορων παραδόσεων και κλειστών κύκλων στους οποίους είναι δύσκολο να εισαχθεί κάποιος.....

 

Κοίτα.. οι γνώσεις μπορεί δίνονται στα βιβλία ή μέσα από κλειστούς κύκλους, αλλά αποκτιούνται με την προσωπική εμπειρία.

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει "κίνδυνος" η συμμετοχή σε κλειστούς κύκλους, από την άποψη ότι οι γνώσεις που θα προσφερθούν θα είναι υποκειμενικές, ανάλογα με τα δικά τους πιστεύω.

 

χμ... και επίσης.... είστε ευχαριστημένοι με το υλικό που κυκλοφορεί στο ίντερνετ και στα βιβλία?

 

Προσωπικά.. ναι είμαι. Και μάλιστα δε διαβάζω αγγλικά κείμενα. Αλλά από τα ελληνικά ναι είμαι ευχαριστημένη..

Link to comment
Share on other sites

βασικά και εγώ είμαι ευχαριστημένος. Από την στιγμή που διάλεξα σύστημα και μελετώ της πηγές από αυτό το συστημα έχω αρρχίσει να μπαίνω στο νόημα.

 

Παλιά δεν ήξερα και διάβαζα ότι να ναι ένα βιβλίο από εδώ ένα από εκεί και υπήρχαν πολλές αντιθέσεις και ερωτήματα.

 

Τώρα μπορώ να διαβάσω βιβλία "εκτός του συστήματος" μου αλλά καταλαβαινω αμέσως την διαφορά με τις υπάρχουσες γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την sabrina, ότι στις κλειστές κοινωνίες έχουν τα δικά τους πιστεύω και ίσως να δυσκολευτείς να καταλάβεις... γιατί απο την κλειστή κοινωνία θα πάρεις μόνο ότι πιστεύουν αυτοί.

 

Ωστόσο έτσι και ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις καλές πηγές να διαβάσεις και θα δεις πολλά θέματα που μπορείς να ψάξεις και να διαβάσεις.

 

Εγώ είμαι ευχαριστημένος και απο τα ελληνικά και αγγλικά βιβλία αλλά και απο το ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο,

 

οι κλειστές κοινωνίες έχουν μεν το καλό της "έτοιμης γνώσης" που παραδίδεται χωρίς τον κόπο του ψαξίματος, αλλά έχουν και το κακό της μεροληψίας (η γνώση που παραδίδεται είναι συγκεκριμένη και πολύ σπάνια θα παραδωθεί κάτι διαφορετικό), της έμεσης ενθάρυνσης στην οκνηρία (αφού τα πάντα παραδίδονται έτοιμα) και της μερικής γνώσης αντί της πιο σφαιρικής και ολοκληρωμένης.

Με απλά λόγια: όταν ψάχνεις μόνος σου, σου τρώει βέβαια περισσότερο χρόνο να βρεις αυτό που ψάχνεις, αλλά στο μεταξύ γεμίζεις γνώση που με τον καιρό μπορεί να αποβεί πάρα πολύ χρήσιμη. Όταν είσαι σε κλειστή κοινωνία, μαθαίνεις πιο γρήγορα, αλλά μονόπλευρα. Το αποτέλεσμα: ο μοναχικός ερευνητής είναι μακράν πιο έμπειρος, πιο σοφός και με σαφώς περισσότερες γνώσεις από τον ερευνητή που ανήκει σε κοινωνία.

Αυτή φυσικά είναι η δική μου γνώμη, την οποία υποστηρίζω με τις προσωπικές μου εμπειρίες και γνωριμίες με ανθρώπους και από τα δύο "στρατόπεδα". Σαφώς βέβαια υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις, και από τους μεν και από τους δε... αλλά είναι ελάχιστες.

 

Όσο για τη γνώση που παραδίδεται από το διαδίκτυο και τα βιβλία, είναι πλέον αρκετά καλή και ικανοποιητική. Παλαιότερα ήταν δύσκολο να βρει κανείς καλές πηγές. Αυτό πλέον έχει αλλάξει, αρκεί βέβαια να έχεις την όρεξη να ψάξεις και ΠΑΝΤΑ να συγκρίνεις/ελέγχεις το κάθε τι που διαβάζεις, με τουλάχιστον άλλες 4-5 πηγές, φυσικά αναζητώντας πάντα την όσο το δυνατόν πιο έγκυρη. Μ' αυτό το τρόπο και θα μάθεις πολλά (πάρα πολλά!) και θα μπορείς να είσαι επαρκώς σίγουρος για τις γνώσεις σου.

 

Δες και εδώ: http://www.artofwise.gr/html/categories_co.../howtoread.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας παιδιά,

Υπάρχει ένα ερώτημα που με βασανίζει τον τελευεταίο καιρό....

χμ............

βασικά πρόσφατα ήρθα σε επαφή με κάποια άτομα ποιο ψαγμένα από εμένα στο χώρο της μαγείας και αρχισα να συνειδητοποιώ... ότι οι γνώσεις... μάλλον δεν δίνονται στα βιβλία... αλλά περνάνε.. μέσω των διάφορων παραδόσεων και κλειστών κύκλων στους οποίους είναι δύσκολο να εισαχθεί κάποιος.....

........

χμ......... εσείς τι πιστεύετε?

που θα μπορούσε κάποιος νέος να αναζητήσει την γνώση??????

χμ... και επίσης.... είστε ευχαριστημένοι με το υλικό που κυκλοφορεί στο ίντερνετ και στα βιβλία?

 

 

η γνωση δεν δινεται σε κανεναν. Την αποκταει απο μονος του οποιος την αξιζει. (φυσικα δεν εννοω την εγκυκλοπαιδικη γνωση, αλλα την ΄΄αλλη΄΄, αυτη που πανω κατω ψαχνουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα )

Link to comment
Share on other sites

Το να επιλέξεις να μπεις σε μια κλειστή κοινωνία πρέπει να γίνεται αφότου έχεις αποκτήσει εμπειρίες και γνώσεις σε αυτά που σε απασχολούν και βρίσκεις κάποιους ανθρώπους να τις μοιραστείς και να τις εξελίξεις.

 

Θεωρώ λάθος τη συμμετοχή σε κάτι τέτοιο όταν έχεις άγνοια γιατί τότε δίνεις την ευκαιρία να σε χειραγωγήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...