Jump to content

Antichristo


Sucore
 Share

Recommended Posts

MV5BMTI5NzQ4MzEzMV5BMl5BanBnXkFtZTcwMDAwNjk2Mg@@._V1._SX533_SY400_.jpg

Την είδα χθες και μπορω να πω πως με έβαλε σε σκέψεις. Όχι πολλες, μα τουλάχιστον αρκετά προχωρημένες..

οπτική μου:

Η προταγωνίστρια

Προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στον παγανισμό και τον ουμανισμό, αφού έχει βίαια εισαχθεί στον σκοτεινό τρόπο της φύσης για ανακύκλωση της ζωής, δίχως να κατανοεί..

Από έναν κόσμο που οι κοιμώμενες ψυχές δε μπορούν να ξυπνήσουν, σε ένα κόσμο που οι ψυχές δεν επιτρέπεται να κοιμηθούν..

Το τέλος είναι προβλέψιμο αλλα όχι και ο τρόπος που έρχεται!

Πραγματικά μαύρη ταινία

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα να σταθώ σε αυτό που ειπώθηκε στην ταινία και που κατά τη γνώμη μου ήταν και ένα απο τα κύρια θέματα της ταινίας:

"Η φύση είναι η εκκλησία του Διαβόλου"!Έτσι όπως το είδα θέλει να τονίσει τη παρακμή του πολιτισμού,τη παρακμή της ηθικής,το ότι χάσαμε τον εαυτό μας και θα τον βρούμε μόνο στο πραγματικό μας σπίτι τη Φύση.Όσον αφορά το γυναικείο πρωταγωνιστικό ρόλο γενικότερα ο Φον Τρίερ είναι μισογύνης(αυτό βγάζει στις ταινίες του).Σίγουρα έχει και πολλά κρυμένα νοήματα.Το τέλος της ταινίας ήταν φοβερό.Η ερώτηση μου είναι η εξής:έγινε πολύ θόρυβος για την εν λόγω ταινία,ότι είναι προκλητική,ότι είναι ακραία,οτι,οτι,οτι,επιτρέπεται να βάζουμε τροχοπέδη σε ενα καλλιτέχνη όσο και αν προκαλλεί όσο και αν είναι μπροστά στο θέμα της Τέχνης?...Οι αιρετικοί πάντα σπεύδουν να καταδικάσουν :ermm:

Link to comment
Share on other sites

η εικόνα δεν φαίνεται γράφει Posted Image.

Μικρο το κακό DIM,απλά διάλλεξα μια απο το IMDB.com στο Opera μου την εβγαζε χθες, τωρα στον Firefox ουτε γω την βλέπω..

 

Tsubaki : Επιτρέπεται ή όχι έτσι αρχίζουν οι συζητήσεις γύρω από τις καινοτομίες και τελικά γίνονται αποδεκτές απο ένα ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...