Jump to content

Σολομωνικές


dimulator
 Share

Recommended Posts

οι Σολομωνικές δεν νομίζω να είναι κάποια παράδοση, οπότε δεν μιλάμε για παραδόσεις.

 

Αυτό που μπορείς να πεις ότι είναι, είναι πνευματικό παράγωγο του ανθρώπου. Με αυτήν την θέση συμφωνώ περισσότερο.

 

Παρόλα αυτά όταν κάποιος διαβάζει κάτι σύμφωνα με αυτά που ξέρει το περνάει και από κριτική και αν είναι αριστούργημα πραγματικό το θαυμάζει και αν είναι κάτι άλλο λέει πως του φαίνεται.

 

Εγώ όσο διαβαζω τις Σολομωνικές λέω κάποιες παρατηρήσεις.

 

Όσο αφορά τώρα τα Ηλιοστάσια και την αρχαία Ελληνική θρησκεία το θέμα για να το ξεκαθαρίσουμε απλά θα πω ότι οι αρχαίοι γιορτάζαν τα αστρικά και ουράνια φαινόμενα απλά δεν μας έχουν σωθεί απαραίτητα στοιχεία για να γίνει μια ολκληρωμένη αναβίωση και διότι οι αστρονομικές εορτές είναι καλυμένες υπό άλλα πέπλα αλληγορίας όπως του Απόλλωνα και του Διονύσου. Οπότε δεν το είχαν μόνο οι Ρωμαίοι.

Για αυτή την συζήτηση ανανέωσα το θέμα αυτό δες εδω http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/3873-aainoc-oeeeiidhuneico-eociaaneao-2008-eueaaoia-dhecnioeinssaao/page__st__30__gopid__81214entry81214

Επομένως δεν μπερδεύω κάτι απλά αυτό το κάτι δεν είναι γνωστό σε πολλούς ότι γινόταν.

 

Επίσης για το πνεύμα της Π.Δ. και σχέση με Σολομωνική αυτό το αναφερα στην Διαθηκη του Σολομωντα που όντως έχει ένα τέτοιο πνεύμα αφού είναι έργο συγγραφέα με χριστιανική παιδεία ή γνώση τέλως πάντων, εμφανίζει και καλά προφητεία για τον Ιησού από δαίμονα και πολεμά τους θεούς των άλλων θρησκειών εμφανίζοντας τους ως δαίμονες κακούς που πολεμά ο Σολομώντας, δλδ μια τακτική που κάναν οι Εβραίοι προς τους άλλους λαούς.

 

Τι είναι μπερδεμένο δεν καταλαβαίνω; Αν ισχύουν αυτά που λέω δεν έχεις παρά να διαβάσεις την Ωγυγία του Αθανασιου Σταγειρίτη για τα Ηλιοστάσια και την Διαθηκη του Σολομώντα για το δεύτερο θέμα.

 

Εγώ καταλαβαίνω μια σχετική αντίδραση και απλά την δικαιολογώ λέγοντας απλά ότι δεν έχουμε διαβασει τα ίδια βιβλία και δεν έχουμε τα ίδια στοιχεία. Αυτό μας οδηγεί να έχουμε διαφορετικές απόψεις για το ίδιο θέμα.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

οι Σολομωνικές δεν νομίζω να είναι κάποια παράδοση, οπότε δεν μιλάμε για παραδόσεις.

....

Οι Σολομωνικές ασφαλώς και ανήκουν σε παράδοση - δική τους κατ' αρχήν όπως δείχνει το "σύστημα" που έχουν (δεν δημιουργείται σε μια νύχτα). Από εκεί και πέρα είναι παράγωγα σύνθεσης παραδόσεων πολύ αναγνωρίσιμων.

Έστειλα λινκ για ένα σημαντικό κομβικό σημείο για όσους θέλουν να το ψάξουν.

...

Όσο αφορά τώρα τα Ηλιοστάσια και την αρχαία Ελληνική θρησκεία το θέμα για να το ξεκαθαρίσουμε απλά θα πω ότι οι αρχαίοι γιορτάζαν τα αστρικά και ουράνια φαινόμενα απλά δεν μας έχουν σωθεί απαραίτητα στοιχεία για να γίνει μια ολκληρωμένη αναβίωση και διότι οι αστρονομικές εορτές είναι καλυμένες υπό άλλα πέπλα αλληγορίας όπως του Απόλλωνα και του Διονύσου. Οπότε δεν το είχαν μόνο οι Ρωμαίοι. ...

Εύκολο να λες το αναπόδεικτο. Οι Έλληνες είχαν κυρίως σεληνιακές και αγροτικές γιορτές που δεν συμπίπτουν με τα ηλιοστάσια. Αυτό είναι γεγονός δεδομένο και φαίνεται από τα κείμενα.

Όταν μετά τον Αλέξανδρο και ακόμα πιο έπειτα με τους Ρωμαίους ήρθαν σε επαφή με λαούς σε ανατολή και δύση κάποια στοιχεία ενσωματώθηκαν. Είχαν όμως πολύ λίγη σχέση με τους Ολύμπιους και ακόμα λιγότερες με τις μυστηριακές λατρείες.

...Επομένως δεν μπερδεύω κάτι απλά αυτό το κάτι δεν είναι γνωστό σε πολλούς ότι γινόταν.

...

Γιατί δε γινόταν. Οι σημερινοί "αναβιωτές" επηρεασμένοι από τις παλιές θρησκείες της Δύσης (απ' όπου ξεκίνησαν οι "αναβιώσεις") ανακατεύουν ελληνικά στοιχεία, με ρωμαϊκά, και παλιά ευρωπαϊκά όπως θέλουν κι έπειτα "βαφτίζουν" το αποτέλεσμα όπως τους αρέσει.

...Επίσης για το πνεύμα της Π.Δ. και σχέση με Σολομωνική αυτό το αναφερα στην Διαθηκη του Σολομωντα που όντως έχει ένα τέτοιο πνεύμα αφού είναι έργο συγγραφέα με χριστιανική παιδεία ή γνώση τέλως πάντων, εμφανίζει και καλά προφητεία για τον Ιησού από δαίμονα και πολεμά τους θεούς των άλλων θρησκειών εμφανίζοντας τους ως δαίμονες κακούς που πολεμά ο Σολομώντας, δλδ μια τακτική που κάναν οι Εβραίοι προς τους άλλους λαούς.

...

Ήταν οι τακτική που έκαναν όλοι οι λαοί προς τους "άλλους", ειδικά σε καιρούς ανασφάλειας.

Ίσως πρέπει να διαβάσεις την ΠΔ, όχι τα αποσπάσματα όπως τα έδινε ο "δαυλός" και τα "δαυλοειδή" αλλά όπως είναι. Θα δεις ότι είναι πολύ διαφορετικά (πχ σχεδόν ποτέ η ΠΔ δεν δίνει ονόματα σε οντότητες, ούτε ποτέ συνιστά άμεση επικοινωνία με τέτοιες). Και το πνεύμα είναι επίσης διαφορετικό.

...

Τι είναι μπερδεμένο δεν καταλαβαίνω; Αν ισχύουν αυτά που λέω δεν έχεις παρά να διαβάσεις την Ωγυγία του Αθανασιου Σταγειρίτη για τα Ηλιοστάσια και την Διαθηκη του Σολομώντα για το δεύτερο θέμα.

 

Εγώ καταλαβαίνω μια σχετική αντίδραση και απλά την δικαιολογώ λέγοντας απλά ότι δεν έχουμε διαβασει τα ίδια βιβλία και δεν έχουμε τα ίδια στοιχεία. Αυτό μας οδηγεί να έχουμε διαφορετικές απόψεις για το ίδιο θέμα.

Παρά το αρχαιοπρεπές όνομα η παραπομπή είναι σε "σύγχρονο" έργο και μάλιστα μιας ρομαντικής νεοκλασικής εποχής. Ακόμα και η βιβλιογραφία που δίνει είναι ρωμαϊκής εποχής.
Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι το λινκ? κάτι δεν έγινε σωστα και δεν φαίνεται.

 

για τα Ηλιοστάσια ας γίνει η συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/3873-aainoc-oeeeiidhuneico-eociaaneao-2008-eueaaoia-dhecnioeinssaao/page__view__findpost__p__81214

 

Όσο αφορά το πνεύμα της Παλαιάς Διαθήκης και Διαθηκης Σολομώντα, εγώ διαπίστωσα κάτι απλό.

Μίσος των Εβραίων για τις θρησκείες των άλλων εθνών, Π.Δ. (ναι το πνεύμα είναι διαφορετικό, "Άγγελος Κυρίου καταστρέφει τους άπιστους")

Δαιμονοποίηση των Θεών των άλλων κρατών στην Διαθηκη του Σολομώντα. (εδώ το πνεύμα είναι να δημιουργήσει αρνητικότητα στην θρησκεία του άλλου)

 

Απλά τα πράματα. Το δε τραγελαφικό στην Διαθηκη του Σολομώντα είναι ότι έχει και ονόματα πχ Άρτεμη ότι είναι κακός Δαίμονας, Βααλ (Βααλ ζε μπουπ = Beelzebull)!!!

 

Αυτά....

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

ποιο είναι το λινκ? κάτι δεν έγινε σωστα και δεν φαίνεται.

 

για τα Ηλιοστάσια ας γίνει η συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα http://www.artofwise.gr/forum/index.php?/topic/3873-aainoc-oeeeiidhuneico-eociaaneao-2008-eueaaoia-dhecnioeinssaao/page__view__findpost__p__81214

 

Όσο αφορά το πνεύμα της Παλαιάς Διαθήκης και Διαθηκης Σολομώντα, εγώ διαπίστωσα κάτι απλό.

Μίσος των Εβραίων για τις θρησκείες των άλλων εθνών, Π.Δ. (ναι το πνεύμα είναι διαφορετικό, "Άγγελος Κυρίου καταστρέφει τους άπιστους")

Δαιμονοποίηση των Θεών των άλλων κρατών στην Διαθηκη του Σολομώντα. (εδώ το πνεύμα είναι να δημιουργήσει αρνητικότητα στην θρησκεία του άλλου)

 

Απλά τα πράματα. Το δε τραγελαφικό στην Διαθηκη του Σολομώντα είναι ότι έχει και ονόματα πχ Άρτεμη ότι είναι κακός Δαίμονας, Βααλ (Βααλ ζε μπουπ = Beelzebull)!!!

 

Αυτά....

Νομίζω ότι το λάθος είναι στην εκτίμηση της πρόθεσης. Νομίζεις ότι η Σολομωνική γράφει κάτι για "να δημιουργήσει αρνητικότητα στην θρησκεία του άλλου" ενώ στην πράξη το γράφει εξ' αιτίας της αρνητικότητας που είναι πάντως φυσική όταν πρόκειται για διαφορετικές απόψεις.

 

Ξαναναφέρω τα του λινκ:

Αν διαβάσεις λίγο την ιστορία των "Σολομωνικών" θα δεις ότι η προέλευση τους ανήκει σε μια γραμμή παράδοσης, της οποίας σημαντικός "κόμβος" είναι η Ελλάδα της εποχής των Παλαιολόγων (1300-1500) και η λεγόμενη σήμερα "Βυζαντινή" δαιμονολογία. Αυτή είναι η εποχή ορόσημο για τη μελέτη των Σολομωνικών.

Εάν κάποιο ενδιαφέρονται για μελέτη του θέματος από εκεί είναι βολικό να ξεκινήσουν, για να μπορούν να καταλάβουν στα επόμενα (δηλ. τα σημερινά) από τη μια και να ακολουθήσουν το νήμα των γεγονότων και των παραδόσεων προς τα πίσω και να δούνε από που προήλθε η όλη υπόθεση. Εδώ είναι μια καλή αρχή: http://www.archive.o...s/MN40020ucmf_0 και εδώ:http://www.doaks.org/publications/doaks_online_publications/ByzMagic/magic07.pdf

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για τις υπόλοιπες Σολομωνικές αλλά η συγκεκριmένη που εγώ αναφέρομαι (Διαθηκη του Σολομώντα) ότι κάνει κολπάκια του στυλ να εμφανίζει τους Θεούς Βααλ, Άρτεμη κτλ ως Δαίμονες κακούς δεν είναι γραμμένη το 1300-1500 αλλά το 1ο-3ο αιώνα μ.Χ.

 

Άρα μέχρι να φτάσουμε στο 1300 έχουμε ....

 

Προς το παρόν έχω διαβάσει την Διαθηκη του Σολομώντα έργο του 1ο-3ου αιώνα μ.Χ.

και το The Key of Knowledge (Clavicula Salomonis) του 16ου 17ου αιώνα μ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για τις υπόλοιπες Σολομωνικές αλλά η συγκεκριmένη που εγώ αναφέρομαι (Διαθηκη του Σολομώντα) ότι κάνει κολπάκια του στυλ να εμφανίζει τους Θεούς Βααλ, Άρτεμη κτλ ως Δαίμονες κακούς δεν είναι γραμμένη το 1300-1500 αλλά το 1ο-3ο αιώνα μ.Χ.

 

Άρα μέχρι να φτάσουμε στο 1300 έχουμε ....

 

Προς το παρόν έχω διαβάσει την Διαθηκη του Σολομώντα έργο του 1ο-3ου αιώνα μ.Χ.

και το The Key of Knowledge (Clavicula Salomonis) του 16ου 17ου αιώνα μ.Χ.

Δεν πρόκειται για "κολπάκια" με σκοπό που υπονοείς αλλά για αντανάκλαση λαϊκών αντιλήψεων.

Γι'αυτό ανέφερα ένα κομβικό σημείο που δείχνει τη διαμόρφωση τέτοιων αντιλήψεων ως βάση για έρευνα των πριν και των μετά.

Η "αξία" του βιβλίου είναι ότι δίνει φως στις συνθέσεις της εποχής (συνθέσεις προς τις οποίες δεν φαίνεται να υπήρχαν φιλοσοφικές αντιρρήσεις) και δίνει ίχνη του μονοπατιού γιατί είναι φανερές οι αρχικές επιρροές, Ελληνικές, Ιουδαϊκές, γνωστικές, Ερμητικές και ίσως και θεουργικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Διαθήκη του Σολομώντα κάνει κολπάκια και συγκεκριμένα κάνει τα εξής:

1) εμφανιζει θεούς άλλων θρησκειών σαν δαίμονες

2) και καλά δίνει προφητεία για τον Ιησού, ενώ το έργο έχει γραφτεί μετά Ιησού.

 

μην ξεχνάς οι πρώτοι αιώνες μ.Χ. χαρακτηρίζονται για τα Ψευδεπίγραφα έργα και για έργα μεθδευμένα για συγκεκριμένο σκοπό.

Η Διαθήκη του Σολομώντα προς τα εκεί τείνει, προς την απάτη, εμένα αυτό μου βγάζει τουλάχιστον.

 

Το The Key of Knowledge (Clavicula Salomonis)

ναι θεουργικές έχει αλλά σε επίπεδο φτωχό.

από την άλλη δεν διακρίνεται για κάποια φιλοσοφία διότι γίνεται αχταρμάς.

δλδ τι να ποιάσεις, τι να αφήσεις και τι να πρωτο σχολιάσει κανείς.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...