Jump to content

Ορθογραφία, μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε...


Dalia
 Share

Recommended Posts

Βλέπω πως πολλοί ενοχλούνται από τα ορθογραφικά λάθη που γίνονται και απορώ.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να δημιουργούμε αυτή τη δυσάρεστη ατμόσφαιρα μεταξύ μας για τα ορθογραφικά λάθη? Αυτοί που τα κάνουν, ξέρουν το πρόβλημά τους στην ορθογραφία. Γιατί πρέπει να τους το τονίζουμε συνέχεια? Κερδίζουμε κάτι από αυτό? Κατα τη γνώμη μου όχι. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κάνουμε κάποιους να αισθάνονται άβολα.. Το μόνο που θέλουν είναι να συμμετέχουν στο φόρουμ. Ας τους δεχτούμε με τα ορθογραφικά τους λάθη και ποιός ξέρει μπορεί και αυτοί να μας μάθουν κάτι..

 

 

Dalia,

δεν χρειαζεται να ανυσηχεις ωστε οι υπολλοιποι να αποδεκτουν την αποψη σου.

Να εισαι ο εαυτος σε αυτα που γραφεις οποιο και να ναι το τιμημα.Εξαλλου αρεστη σε ολους δεν προκειτε να γινεις ποτε,και ουτε να το προσπαθησεις.

Προφανως το ζητημα της ορθογραφιας ειναι σημαντικο απο τους δημιουργους και διαχειριστες του φορουμ,ωστε να εχει ενα επιπεδο η επικοινωνια των μελων και ειναι σεβαστο.

 

Επι ευκαιρια,δες αν θες και μια εσωτεριστικη αποψη μεταξυ γυρω απο το θεμα

(ελπιζω να καταλαβαινεις τα αγγλικα του)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zak

Αφού από σήμερα υπάρχει η επισήμανση έληξε το θέμα, όμως δεν βλέπω και ως πρόβλημα το να μην μπει κάποιος στο φορουμ.

 

Εννοούσα να είναι ενεργά μέλη με το να γράφουν... Υπό αυτήν την έννοια...

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα να είναι ενεργά μέλη

Το κατάλαβα Zak. :)

Η ορθογραφία είναι σημαντική και είναι προς όφελός μας να προσπαθούμε καθημερινά για αρμονία σε όλους τους τομείς της ζωής μας, αλλά πιο σημαντικό είναι να τηρούνται οι κανόνες, οι νόμοι. Ότι υπάρχει σε αυτούς πρέπει να τηρείται και εάν θέλουμε κάτι επιπλέον πρέπει να το δηλώσουμε.

Η βελτίωση του ανθρώπου δεν προέρχεται από τους κανόνες αλλά από την τήρησή τους.

Πάντα κατά την άποψή μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα Zak. :)

Η ορθογραφία είναι σημαντική και είναι προς όφελός μας να προσπαθούμε καθημερινά για αρμονία σε όλους τους τομείς της ζωής μας, αλλά πιο σημαντικό είναι να τηρούνται οι κανόνες, οι νόμοι. Ότι υπάρχει σε αυτούς πρέπει να τηρείται και εάν θέλουμε κάτι επιπλέον πρέπει να το δηλώσουμε.

Η βελτίωση του ανθρώπου δεν προέρχεται από τους κανόνες αλλά από την τήρησή τους.

Πάντα κατά την άποψή μου. :)

 

Τώρα θα το πάω αλλού, αλλά πιστεύεις ότι αν τηρούσαμε όλοι οι πολίτες τους νομοθετικούς κανόνες που διέπουν το κράτος το δικό μας, θα βελτιωνόμασταν σαν άνθρωποι; :whistling:

 

Τροφή για σκέψη....... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω, το ξέρω ότι θα βελτιωνόμασταν. :yes:

 

Εντάξει, σίγουρα ο καθένας έχει την δική του άποψη πάνω σε οποιδήποτε θέμα κι εδώ είμαστε για να βλέπουμε και τις απόψεις των συμφορουμιστών μας......... :)

Link to comment
Share on other sites

Χμ.... εάν έχεις κατά νου ότι βγαίνει από το μήνυμα μια βεβαιότητα του στυλ "δεν σηκώνω κουβέντα" λέω ότι έχεις δίκιο ^_^ .

Λες να κάνω ψηφιακή υπογραφή το "κατά την δική μου άποψη", ώστε να μην το ξεχνάω? :)

Link to comment
Share on other sites

Χμ.... εάν έχεις κατά νου ότι βγαίνει από το μήνυμα μια βεβαιότητα του στυλ "δεν σηκώνω κουβέντα" λέω ότι έχεις δίκιο ^_^ .

Λες να κάνω ψηφιακή υπογραφή το "κατά την δική μου άποψη", ώστε να μην το ξεχνάω? :)

 

Χμ... Νομίζω θα σε βοηθήσει πιο πολύ το να το καταλάβεις μέσα σου... Αλλά όπως σε βοηθήσει εσένα... Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις σε πιο σημείο λέει κάποιος την γνώμη του και σε πιο σημείο παρεμβαίνει στην γνώμη του άλλου... Ο κάθε άνθρωπος, λόγω του ότι είναι διαφορετικός, έχει και διαφορετικές απόψεις... Αν συγκλίνουν μερικές απόψεις, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ίδιες... Αλλιώς δημιουργήθηκαν στον έναν και αλλιώς στον άλλον, ακόμη και οι λεπτομέριες είναι που κάνουν την διαφορά...

 

Γνώμη μου πάντα... :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα το πάω αλλού, αλλά πιστεύεις ότι αν τηρούσαμε όλοι οι πολίτες τους νομοθετικούς κανόνες που διέπουν το κράτος το δικό μας, θα βελτιωνόμασταν σαν άνθρωποι; :whistling:

 

εγώ θα έλεγα οτι αν ΟΛΟΙ οι πολίτες ακολουθούσαν ΟΛΟΥΣ τους νόμους γραμμένους κι άγραφους, τους κανόνες ηθικής κ.ο.κ. δεν θα είμασταν άνθρωποι. Ωστόσο ναι αν ακολουθούσαν ολοι ακολουθούσαν τους νόμους θα είμασταν μια πολύ πιο υγειής κοινωνία, και κατ'επέκταση και πολύ καλύτεροι άνθρωποι...

Αν υπήρχε στον κόσμο λιγότερη βία, διαφθορά και άλλα πράγματα που μας ΄κάνουν έξαλλους (επειδή οι άλλωτε παραβάτες τωρα φοβουνται την τιμωρία) ο καθένας μας θα το σκευτόταν περισσότερο να χαλάσει την μέρα του άλλου... αν μη τι άλλο, θα γινουμε πιο ανθρωπινοι.... (αυτό τελειως OFF TOPIC)...

 

 

όσο για την ορθογραφία πιστεύω οτι είναι θέμα σεβασμού απο ένα σημείο και μετα... και αν καποιος έχει πια τόσο μεγάλο προβλημα με την ορθογραφία ας κατεβάσει το πρόγραμμα.... ΕΛΕΟΣ. :verymad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...