Jump to content

Ορθογραφία, μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε...


Dalia
 Share

Recommended Posts

Βλέπω πως πολλοί ενοχλούνται από τα ορθογραφικά λάθη που γίνονται και απορώ. Μη με παρεξηγήσετε, είμαι καινούρια στο φορουμ και καινούρια στο σπορ αυτό γενικότερα , αφού αυτό είναι το πρώτο φορουμ που γίνομαι μέλος. Απορώ γιατί δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σας ενοχλεί. Έχω δει τα επιχειρήματά σας για την ελληνική γλώσσα κ.τ.λ και συμφωνώ μαζί σας. Η ελληνική γλώσσα είναι υπέροχη! Εδώ έγινα μέλος για να μάθω πράγματα που δεν ήξερα, να μοιραστώ εμπειρίες και να περάσω ευχάριστα κάποιες ώρες. Ειλικρινά σας το λέω τα ορθογραφικά λάθη τα προσέχω, (το υποσυνείδητο μου ξέφυγε προχτές, sorry, Βηλφεγώρ) και συνήθως γράφω ορθογραφημένα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να δημιουργούμε αυτή τη δυσάρεστη ατμόσφαιρα μεταξύ μας για τα ορθογραφικά λάθη? Αυτοί που τα κάνουν, ξέρουν το πρόβλημά τους στην ορθογραφία. Γιατί πρέπει να τους το τονίζουμε συνέχεια? Κερδίζουμε κάτι από αυτό? Κατα τη γνώμη μου όχι. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κάνουμε κάποιους να αισθάνονται άβολα.. Το μόνο που θέλουν είναι να συμμετέχουν στο φόρουμ. Ας τους δεχτούμε με τα ορθογραφικά τους λάθη και ποιός ξέρει μπορεί και αυτοί να μας μάθουν κάτι..

 

Καταλαβαίνω πως πολλοί εδώ είναι άνθρωποι που έχουν διαβάσει, έχουν γνώσεις και είναι αξιόλογοι και χαίρομαι για αυτό. Με τις γνώσεις και τη σοφία σας μας βοηθάτε όλους. Το μόνο που ζητώ είναι να βάλετε λίγο νερό στο κρασί σας για τους καινούριους. Κάποιοι για να γίνουν αποδεκτοί παρασύρθηκαν στο να κάνουν ρατσιστικά σχόλια. Είμαι σίγουρη πως δεν τα εννοούσαν. Δεν είναι δυνατό να απορρίπτεις μια ολόκληρη φυλή από τα λάθη που κάνουν οι πολιτικοί και ο στρατός...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να δημιουργούμε αυτή τη δυσάρεστη ατμόσφαιρα μεταξύ μας για τα ορθογραφικά λάθη? Αυτοί που τα κάνουν, ξέρουν το πρόβλημά τους στην ορθογραφία. Γιατί πρέπει να τους το τονίζουμε συνέχεια? Κερδίζουμε κάτι από αυτό? Κατα τη γνώμη μου όχι. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να κάνουμε κάποιους να αισθάνονται άβολα.. Το μόνο που θέλουν είναι να συμμετέχουν στο φόρουμ. Ας τους δεχτούμε με τα ορθογραφικά τους λάθη και ποιός ξέρει μπορεί και αυτοί να μας μάθουν κάτι..

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια δυσάρεστη ατμόσφαιρα σε καμία περίπτωση. Όταν κάποιος τονίζει στον άλλον τα ορθογραφικά του λάθη, τον προσεγγίζει δίχως δόλο στην ψυχή του αλλά θέλοντας το καλύτερο για αυτόν, θα του δείξει τα λάθη του, έστω και τα ορθογραφικά ώστε να μπορέσει να βελτιώσει τον εαυτό του. Μία τέτοια μικρή βελτίωση στον εαυτό, θα οδηγήσει με την σειρά της σε κάτι καλύτερο. Το μόνο που έχει να κερδίσει αυτός που κάνει την παρατήρηση είναι ένας καλύτερος συνομιλητής!

Αν παρομοιάσεις τα ορθογραφικά λάθη με ψεγάδια στα θεμέλια ενός σπιτιού και το σπίτι με τον εαυτό σου, εσύ δεν θα ήθελες να είσαι ένα σπίτι με όσα λιγότερα ψεγάδια γίνετε? Το σπίτι ναι μεν θα είναι κατοικήσιμο αν υπάρχουν αυτά τα ψεγάδια και μπορεί να μην ανησυχούσες για το αν θα σου πέσουν σοβάδες στο κεφάλι, αλλά βελτιώνοντας αυτές τις λεπτομέρειες δεν θα είχες μια ικανοποίηση ότι έχεις πολύ καλά θεμέλια, επιδιώκοντας την ίδια ποιότητα και στα υπόλοιπα τμήματα του σπιτιού?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με κάποια που λες διαφωνώ με άλλα. Το να μάθει κάποιος να γράφει ορθογραφημένα δεν τον βοηθάει στην καλυτέρευση του εαυτού του, αλλά στο να είναι τα γραπτά του ευανάγνωστα κ.τ.λ Εξάλλου πιστεύω πως ο σκοπός του φόρουμ δεν είναι να μάθει στους έλληνες ορθογραφία. Πάντως όποιος πιστεύει πως έχει σοβαρό πρόβλημα με την ορθογραφία του ας το ψάξει μπορεί να πάσχει από δυσλεξία. Υπάρχουν και τεστ για τη διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με κάποια που λες διαφωνώ με άλλα. Το να μάθει κάποιος να γράφει ορθογραφημένα δεν τον βοηθάει στην καλυτέρευση του εαυτού του, αλλά στο να είναι τα γραπτά του ευανάγνωστα κ.τ.λ Εξάλλου πιστεύω πως ο σκοπός του φόρουμ δεν είναι να μάθει στους έλληνες ορθογραφία. Πάντως όποιος πιστεύει πως έχει σοβαρό πρόβλημα με την ορθογραφία του ας το ψάξει μπορεί να πάσχει από δυσλεξία. Υπάρχουν και τεστ για τη διάγνωση.

 

Δεν θα του έρθει η φώτιση αν μάθει ορθογραφία αλλά θα έχει ένα + στην ποιότητα του. Και είναι κομμάτι του εαυτού σου ο τρόπος που εκφράζεσαι είτε γραπτώς είτε προφορικός. Ο σκοπός του φορουμ δεν αγιάζει τα μέσα σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θετικό και είναι καλό να γράφουμε σωστά! Αλλά δεν μας κάνει χειρότερους το να μη γράφουμε σωστά. Μπορει να είμαστε κακοί στην ορθογραφία, να είχαμε κακούς βαθμούς στο σχολείο... και τι έγινε? Σημαίνει κάτι αυτό? Να είμαστε καλοί, θετικοί άνθρωποι αυτό είναι το δύσκολο. Πόσο εύκολα κρίνω τους άλλους για τα λάθη τους και πόσο δύσκολο να τους δεχτώ με αυτά! Η ορθογραφία είναι μικρό ασήμαντο πρόβλημα μπροστά σε άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θετικό και είναι καλό να γράφουμε σωστά! Αλλά δεν μας κάνει χειρότερους το να μη γράφουμε σωστά. Μπορει να είμαστε κακοί στην ορθογραφία, να είχαμε κακούς βαθμούς στο σχολείο... και τι έγινε? Σημαίνει κάτι αυτό? Να είμαστε καλοί, θετικοί άνθρωποι αυτό είναι το δύσκολο. Πόσο εύκολα κρίνω τους άλλους για τα λάθη τους και πόσο δύσκολο να τους δεχτώ με αυτά! Η ορθογραφία είναι μικρό ασήμαντο πρόβλημα μπροστά σε άλλα..

 

 

Συμφωνώ ότι δεν μας κάνει χειρότερους! απλά γιατί να μην επιδιώξουμε ότι καλύτερο για τον εαυτό μας :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

μπρε συ σοφοκλή! πιασε αλλο ενα καραφακι ρακι...

Ετελείωσε;;;

Ε πιάσε ένα τζώνυ..

 

 

 

Στο θεμα:

Η σωστη ορθογραφια βοηθάει στο να διατηρείται το επιπεδο κόσμιο, χωρίς αυτα τα μικρά αλλα σημαντικα πραγματακια (οπως κ τα γκηλγκλις) ο χωρος αυτος δεν θα ειχε επιβιώσει τοσο καιρό σε αυτό το επιπεδο αλλα μαλλον θα ειχε γίνει σα φυλλάδα...οπου θα εμπαινε η καθε κυρα κατινα κ θα ελεγε τα δικα της.

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις για το ερώτημά σου θα πάρεις εδώ και εδώ

 

 

 

Ναι πρέπει να το τονίζουμε συνέχεια και πρέπει να είμαστε αυστηροί με αυτό το θέμα. Είναι θέμα σεβασμού και στα υπόλοιπα άτομα αλλά και στην ελληνική μας γλώσσα, η οποία μέρα με τη μέρα βιάζεται.

 

Προσωπικά εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω τα ρήματα με "ο" στο τέλος ή με "η". Δεν έχω καν όρεξη να διαβάσω τί λέει το τόπικ γιατί δε μπορώ να το πάρω στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

το να κάνεις σαν άνθρωπος μερικά 1,2 ορθογραφικά λάθη είναι μέσα στα λογικά πλαίσια.

 

Όταν όμως ο άλλος το κάνει επίτηδες φαίνεται για παράδειγμα δεν μπορεί να γράφει "άρ8ρω" το άρθρο. Αυτό είναι επίτηδες.

 

Και κατά μεγάλη σύμπτωση αυτά τα άτομα έχουν επιπρόσθετη ανεπίτρεπτη συμπεριφορά όπως να κάνει ένα άτομο πολλούς λογαριασμούς, να πετάει άσχετα σε ένα θέμα... γενικά αυτή η συμπεριφορά δεν είναι σωστή.

 

Οπότε από την αρχή αυτό το άτομο έχει έρθει για να σε κοροϊδέψει και να σε προσβάλει...

 

Γιατί λοιπόν να μην το πεις και να το τονίσεις, τι θα το κρατήσουμε κοινό μυστικό και κοινή διαπίστωση αλλά δεν θα το λέμε μήπως και προσβληθεί.

 

Να προσβληθεί και να φύγει μάλιστα εγώ θα έλεγα.... όταν από την αρχή έχει έρθει με τέτοιες διαθέσεις και σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με ενοχλούν πολύ τα ορθογραφικα λάθη (και δεν είμαι απο τα πιο ορθογραφημένα άτομα). Δεν λέω, μπορεί κάποιος να μην το έχει, οκ. Αλλα είναι λίγο γελοιο να βλέπεις καποιες ΤΟΣΟ συνηθησμένες λέξεις λάθος, ή όπως είπε η Sabrina τα ρήματα στο τέλος με ο και η.

 

Και δεν νομίζω οτι είναι θέμα του οτι δεν ξέρει κανεις πως γράφονται αυτές οι λέξεις, είναι η νοοτροπία του "Δεν με νοιάζει. Εγώ γράφω οτι θέλω και σεις που θα τα διαβάζετε βγάλτε τα μάτια σας" (είμαι λίγο υπορβολικός μάλον, ε?) Παντως το θεωρώ προσβλητικό και γιατί οτι αν έχεις ένα τόσο προχειρογραμένο κείμενο, μάλον και οι σκέψεις σου θα είναι λίγο προχειρες, και για. Εγω έτσι το αντιλαμβάνομαι. Κι άλλωστε το να κάνεις spellcheck στα κειμενα σου δεν είναι και τοσο δυσκολο.... 3 κλικ είναι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το βλέπω διαφορετικά...

ας πούμε οτι δεν το κάνει για να σε προσβάλλει

αλλά απλώς έχει ένα θεματάκι με την ορθογραφία..

Κατ'εμέ τα κακά είναι τα εξής

 

1.Στην περίπτωση που κάποιος κάνει ανεπίτρεπτα

ορθογραφικά λάθη και μάλιστα συνέχεια..κατά 99%

τα ....πχ 40 απο τα 35 του ποστ είναι άχρηστα..

Αυτό είναι κακό...αν έγραφε παπάδες ή βοηθούσε

πολύ αμφιβάλλω αν θα υπήρχε σημαντικό πρόβλημα..

 

2.Οι λέξεις δεν είναι απλά τυπωμένα σύμβολα...χτυπάνε

στο υποσυνείδητο..Η κάθε λέξη μας ξυπνάει και μας

φέρνει στο μυαλό συναισθήματα και εικόνες..όταν βλέπεις

όμως την φωτιά "φοτειά" τότε χάνεις αυτό το πλεονέκτημα..

 

3.Από την στιγμή που είμαστε ενήλικες έχουμε την υποχρέωση

να σεβόμαστε αυτούς που μας "ακούνε" ή μας βοηθάνε..το να

έχουμε μια...ΣΧΕΤΙΚΑ ευπρεπή εικόνα γραπτού..

 

4.Η εικόνα μας στο forum είναι το τρόπος που γράφουμε...όταν

κάποιος ΓΡΑΦΕΙ ΕΤΣΙ ή ΓρΑφΕι ΕτΣι ή Γράφυ Αίτσυ ή με οποιοδήποτε

άλλο τρόπο μας δίνει μια εικόνα η οποία ΔΕΝ είναι ωραία..Θα ήθελες

να συζητάς με κάποιον ο οποίος θα είχε 120 σκουλαρίκια και θα

εκφραζότανε με το στυλ του "Κοπελλλία!ΡΕ!!!ΡΕ!!!ΡΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΩ

ΣΑΝ ΑΝΤΡΑ?????"είναι το ίδιο εκνευριστικό σε πολλές περιπτώσεις..

 

5.Το να προτείνεις σε κάποιον ένα διορθωτή δεν είναι αρνητικό..

είναι απλά προτροπή...

 

6 και τελευταίο..Από την στιγμή που κάποιος χρησιμοποιεί μια

γλώσσα έχει υποχρέωση να την χρησιμοποιεί σωστά!Όπως είναι

να...ασκείς την Τέχνη και να κάνεις..επικλήσεις στον Αη Βασίλη

με εντελώς γελοίο τρόπο...είναι θέμα σεβασμού και προς την γλώσσα

και προς όλους όσους την χρησιμοποίησαν..

 

Αυτά...καλά να περνάτε..

 

Α!ξέχασα...επίσης..συνήθως η κακή ορθογραφία έχει να κάνει με χρήση

χιλιάδων emoticon..παιδιά τα emoticon είναι για να δηλώσουμε την διάθεση

μας οταν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγηθεί από αυτά που γράψαμε ή

μπορεί να είναι διφορούμενο...Δεν είναι για να χρησιμοποιούμε ένα emoticon

αντί για μια απάντηση...ούτε για να λέμε :

"Συμφωνώ :thumbsup: :thumbsup: :blink::sweat::geek::woot::lol::yes:^_^:no::)" δηλώνει και ανικανότητα

έκφρασης και είναι σπαστικό...αν θέλεις να πεις κάτι πες το...αλλιώς μην το λες..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Η επικοινωνία των ανθρώπων εδώ μέσα γίνεται μέσα από το γραπτό λόγο. Όταν η εικόνα ενός γραπτού είναι απαράδεκτη, πώς περιμένουμε να έχουμε επικοινωνία μεταξύ μας; Η κακή ορθογραφία, και δε μιλάω για μια μεμονωμένη περίπτωση σε μια-δυο λέξεις αλλά στο σύνολο του γραπτού, παρουσιάζει πλήρη αδιαφορία απέναντι στο συνομιλητή μας, ασέβεια, επιπολαιότητα, βιασύνη και αντικοινωνικότητα.

 

Δηλαδή έχουμε ένα συγκεκριμένο και μοναδικό τρόπο επικοινωνίας μεταξύ δύο ή περισσοτέρων ατόμων, το γραπτό λόγο, και κάποιος γράφει ένα κείμενο γεμάτο με ορθογραφικά λάθη. Μιλάμε όμως για κατακρεούργηση! Αυτό είναι απαράδεκτο. Υπάρχει αδιαφορία απέναντι στο κοινό κώδικα επικοινωνίας που έχουμε όλοι εδώ μαζί, δηλαδή τον Ελληνικό γραπτό λόγο, με μοναδικό αποτέλεσμα την αδυναμία συνεννόησης και ενδεχομένως την παρεξήγηση.

 

Φαντάζομαι λοιπόν Dalia ότι αντιλαμβάνεσαι τη σοβαρότητα του θέματος και την επιμονή όλου του συντονιστικού και της πλειονότητας των χρηστών για τη σωστή ορθογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτά που μου λέτε και τα σέβομαι. Δε θέλω να πιστέψω πως κάποιος θα έγραφε ανορθόγραφα επίτηδες για να εκνευρίσει τους συνομιλητές του. Γιατί να το κάνει αυτό? Ίσως έχει πραγματικό πρόβλημα και δεν το ξέρει. Πολλοί έχουν δυσλεξία και δεν το γνωρίζουν. Όσο για τα λάθη θα συμφωνήσω μας μπερδεύουν, αλλά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Προσωπικά κάποια λάθη μου φαίνονται αστεία... Δίνουν μια άλλη διάσταση στις λέξεις... Αστειεύομαι. Μη μου θυμώνετε τόσο πολύ.. Βηλφεγώρ, ξέρω πως και οι λέξεις έχουν ψυχή...

Link to comment
Share on other sites

Μη μου θυμώνετε τόσο πολύ..

 

Αυτό ήθελα να το πω αλλά το ξέχασα...

Κανένας δεν έχει θυμώσει στο ελάχιστο μαζί

σου μέχρι τώρα.Καλά να περνάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω αυτά που μου λέτε και τα σέβομαι. Δε θέλω να πιστέψω πως κάποιος θα έγραφε ανορθόγραφα επίτηδες για να εκνευρίσει τους συνομιλητές του. Γιατί να το κάνει αυτό? Ίσως έχει πραγματικό πρόβλημα και δεν το ξέρει. Πολλοί έχουν δυσλεξία και δεν το γνωρίζουν. Όσο για τα λάθη θα συμφωνήσω μας μπερδεύουν, αλλά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Προσωπικά κάποια λάθη μου φαίνονται αστεία... Δίνουν μια άλλη διάσταση στις λέξεις... Αστειεύομαι. Μη μου θυμώνετε τόσο πολύ.. Βηλφεγώρ, ξέρω πως και οι λέξεις έχουν ψυχή...

 

 

... είδες τι έυκολο που είναι να γράφεις ορθογραφημένα??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...