Jump to content

Η Γρίπη Η1Ν1 Κι Εμείς


outis
 Share

Recommended Posts

Για να μιλάμε με στοιχεία... Η περυσινή "πανδημία" σκότωσε 20.000 λιγότερους από την "κοινή" γρίπη.

 

Η Ελλάδα δεν μπορούσε να ξεφορτωθεί τις δόσεις που είχε προμηθευτεί και πλήρωσε.

 

 

Όσο για τους ειδικούς οι απόψεις για τον μαζικό εμβλολιασμό διίσταντο και μεταξύ κορυφαίων επιστημόνων.Θυμάμαι πέρυσι τον Μπεχράκη (έναν από τους καλύτερους πνευμονολόγους στη χώρα) να εκφράζει έντονες επιφυλάξεις. Η δική μας οικογενειακή γιατρός σύστησε να ΜΗΝ κάνουμε το εμβόλιο και το ίδιο έπραξε και η ίδια....

Νομίζω πως ότι και να λένε οι κατασκευαστές πλυντηρίων υπάρχουν 82 που αν ήταν τριγύρω θα συνιστούσαν ...εμβόλιο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνουμε τους θανάτους από τη γρίπη, να σκεφτούμε άλλα πράγματα (πχ. τροχαία ατυχήματα, λιμός) που σκοτώνουν περισσότερους ανθρώπους, αντιμετωπίζονται άμεσα και κανείς δεν ασχολείται;;;;

Μιας και το θέμα της γρίπης το έχουμε εξαντλήσει δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Από κάθε γρίπη πεθαίνουν άνθρωποι και θυμάμαι τους παππούδες να εμβολιάζονται κάθε φθινόπωρο για τη γρίπη. Αυτή η γρίπη όμως είναι πολύ πιο επιθετική και σκοτώνει νεαρότερα άτομα... Ο πανικός έγινε γιατί οι γιατροί φοβήθηκαν την πανδημία. Φοβήθηκαν ότι αν αρρώσταινε ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού δε θα υπήρχε η δυνατότητα περίθαλψης όλων των ασθενών σε μονάδες εντατικής θεραπείας. Οπότε θεωρήθηκε σωστό να γίνει η καμπάνια ενημέρωσης για τον εμβολιασμό, ώστε οι πολίτες να προστατευτούν από τον ιο.

 

Να μιλήσουμε λίγο και με αριθμούς όμως. Από τις αρχές Ιανουαρίου νοσηλεύτηκαν 266 άτομα σε ΜΕΘ. Από αυτούς οι 126 είναι σε κρίσιμη κατάσταση, οι 56 πήραν εξιτήριο, και οι 82 απεβίωσαν.

 

 

Το 2001 η Ελλάδα είχε 10.964.020 κατοίκους..

(ας θεωρήσουμε πως τόσα έχουμε και τώρα)

 

82 από τους 10.964.020(που μεταφράζεται σε

8 ανά 1.000.000)πέθαναν από την νέα γρίπη..

 

 

Δώσαμε 7 εκατομμύρια ευρώ και σύντομα

περιμένουν άλλα 15 εκατομμύρια αν δεν κάνω

λάθος.

 

Πιστεύεις πραγματικά οτι για 8 ανθρώπους στο

1.000.000 άξιζε να δώσουν έστω και 2 λεπτά

ειδήσεων?Ή να δώσουν 22 εκατομμύρια ενώ τα

νοσοκομεία της χώρας μας δεν έχουνε υλικά να

περιθάλψουν τους ασθενείς??Εγώ όχι.

 

Μιας και μιλήσαμε πριν για συγκρίσεις..παγκόσμια

πεθαίνουν καθημερινά 20.000 άτομα από καρκίνο.

Και βέβαια πολλές φορές δεν μιλάμε καν για άτομα

με προβλήματα.

Μιλάμε για άντρες,γυναίκες και παιδιά κάθε ηλικίας

εκ των οποίων πολλά ζούνε υγιεινά,αθλούνται κτλ κτλ.

Και για τους χι,ψι λόγους έχουμε φτάσει να φοβόμαστε

πιο πολύ το Η1Ν1...Τραγικό δεν είναι?

Υ.Σ.

 

Αλλά φαντάζομαι για πολλούς εδώ μέσα που αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό την γρίπη 146 άτομα είναι "λίγα". Αν το πούμε αυτό στα άτομα που χάσανε τους δικούς τους όμως από μια γρίπη τότε τι θα μας πουν? Πόσοι άνθρωποι νέοι έχασαν τη ζωή τους? πόσοι άνθρωποι έφυγαν ενώ ζούσαν μια φυσιολογική ζωή μέχρι τη στιγμή που κόλλησαν τον ιο?

Φαντάσου πως θα νιώθουν οι γονείς των 50.000 συνανθρώπων

μας που έφυγαν μέσα σε ένα χρόνο από υπερκατανάλωση αλκοόλ

ή οι συγγενείς των εκατοντάδων νέων που αυτή την στιγμή

αναπαύονται εν τόπω χλοερό λόγω υπερβολικής δόσης.

 

Και πόσα χρήματα και προσοχή δίνονται καθημερινά από τον ελληνικό

λαό και τα ΜΜΕ για αυτό?

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Τραγικό είναι να υπάρχει εμβόλιο που μπορεί να σώσει ανθρώπους και αυτοί να μην το κάνουν γιατί κάποιοι τους τρόμαξαν άδικα. Αν δεν κάνω λάθος το θέμα αυτό ανοίχτηκε για τη συγκεκριμένη γρίπη και όχι για το πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν από άλλες ασθένειες, από ναρκωτικά, αλκοόλ και τροχαία...

 

Η πρόληψη είναι προτιμότερη από τη θεραπεία. Αυτό είναι και το εμβόλιο πρόληψη... Ειδικά σε μια χώρα που οι παροχές υγείας έχουν τα χάλια τους. Πρέπει ΟΛΟΙ να συμφωνούμε με αυτούς που είναι κατά του εμβολίου? Δεν μπορούμε να έχουμε διαφορετική άποψη? ή μήπως κάποιος έχει να προτείνει έναν καλύτερο τρόπο αντιμετώπισης της γρίπης? Αν υπάρχει να μου τον πείτε και θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου να βοηθήσω. Προς το παρόν το εμβόλιο είναι η μόνη λύση, γιατί να υπάρχει τέτοια διαφωνία μεταξύ μας δεν καταλαβαίνω?

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Τραγικό είναι να υπάρχει εμβόλιο που μπορεί να σώσει ανθρώπους και αυτοί να μην το κάνουν γιατί κάποιοι τους τρόμαξαν άδικα. Αν δεν κάνω λάθος το θέμα αυτό ανοίχτηκε για τη συγκεκριμένη γρίπη και όχι για το πόσοι άνθρωποι πεθαίνουν από άλλες ασθένειες, από ναρκωτικά, αλκοόλ και τροχαία...

 

 

 

Όταν αρχίζουμε ένα θέμα προσπαθούμε να

το δούμε σφαιρικά.

 

Δεν μπορούμε να αναφέρουμε στην πρώτη

σελίδα οτι το 20% των νεκρών ήταν υγιείς,

στην 2η οτι οι νεκροί έφτασαν τους 80 σε

ένα μήνα και να μην δίνουμε μια συσχέτιση

με άλλη ασθένεια ή κατάσταση.

{ο κόσμος που δεν έχει ψάξει το θέμα δεν έχει

κάτσει να κοιτάξει στατιστικές θανάτου})

 

Η πρόληψη είναι προτιμότερη από τη θεραπεία. Αυτό είναι και το εμβόλιο πρόληψη... Ειδικά σε μια χώρα που οι παροχές υγείας έχουν τα χάλια τους. Πρέπει ΟΛΟΙ να συμφωνούμε με αυτούς που είναι κατά του εμβολίου? Δεν μπορούμε να έχουμε διαφορετική άποψη? ή μήπως κάποιος έχει να προτείνει έναν καλύτερο τρόπο αντιμετώπισης της γρίπης? Αν υπάρχει να μου τον πείτε και θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου να βοηθήσω. Προς το παρόν το εμβόλιο είναι η μόνη λύση, γιατί να υπάρχει τέτοια διαφωνία μεταξύ μας δεν καταλαβαίνω?

 

Ένα εμβόλιο,θεωρείται εντάξει και ασφαλές

εφόσων έχει δοκιμαστεί σε έναν συγκεκριμένο

αριθμό ατόμων και οι γιατροί έχουν κάτσει να

δουν αν σε δυο,τρια,πέντε χρόνια παρουσιάζει

παρενέργειες.Όταν το αγοράσαμε,αυτό ΔΕΝ

είχε συμβεί(όχι οτι έχει συμβει τώρα,ακόμα

ψάχνουν εθελοντές κάποιες εταιρίες).

 

Όταν λοιπόν η μισή ιατρική κοινότητα είναι κατά

και όταν οι υγιείς νεκροί είναι ουσιαστικά το 20%

των 8 ατόμων στο 1.000.000 αξίζει να βάλεις τον

εαυτό σου σε πραγματικά πιθανό κίνδυνο?(και όχι

τον "μηδαμινό"συγκριτικά που είναι να κολλήσεις την

γρίπη και να σου εκδηλωθεί σε σοβαρή μορφή?)

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύκολα μιλάς για τους αριθμούς φίλε μου... να σου πω την αλήθεια φοβόμουν όταν άκουγα στην τηλεόραση να μιλάνε για το "θανατηφόρο εμβόλιο". Μας έσκιαξαν οι τηλεπαρουσιαστές, όλοι όσοι έβγαζαν θεωρίες συνωμοσίας για τις φαρμακευτικές εταιρείες, για αυτούς που θα οικονομήσουν, για την πλαστή πανδημία. Κάποιοι γιατροί φοβόντουσαν τις παρενέργειες του εμβολίου και οι Μάκηδες της χώρας έβγαζαν γριές τρεμάμενες στις κάμερες... Πιό πολύ φοβόμασταν το εμβόλιο παρά τη γρίπη. Μετά άρχισαν τα κρούσματα να αυξάνονται.

 

Και μετά έρχεται η συνειδητοποίηση ότι μπορεί να μην έχεις κάτι και να φύγεις από μια γρίπη ή να έχεις άσθμα ή διαβήτη ή κάποιο πρόβλημα υγείας και να πεθάνεις από επιπλοκές της γρίπης. Νομίζεις δεν σκέφτηκα όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω? Στο πίσω μέρος του μυαλού μου έλεγα βρε μπας και το εμβόλιο με αποτελειώσει? έχει γούστο... Πήγα στο νοσοκομείο και σκεφτόμουν μην κολλήσω εκεί τον ιο. Περίμεναν οι παππούδες στην ουρά, περίμενα και εγώ με το κράνος στο χέρι και το μπουφάν, αλλόκοτο και αταίριαστο θέαμα, μα την αλήθεια... και εκείνη τη στιγμή μου φάνηκε τόσο χαζό το ότι φοβόμουν που γελούσα με τον εαυτό μου. Μπήκα μέσα στο δωματιάκι και μετά από μια σύντομη διαδικασία έδωσα το μπρατσάκι μου για το φοβερό "τζιν". Δίπλα μου ήταν μια ηλικιωμένη κυρία που έκλαιγε από το φόβο της. Έλα καλέ, τι φοβάσαι της είπα δε θα καταλάβεις τίποτα θα δεις... έκλεινε τα μάτια σαν μικρό παιδί τη θυμάμαι αυτή τη γιαγιά...

 

Αν ο γιατρός μου με συμβούλευε να μην το κάνω δε θα εμβολιαζόμουν, αλλά με συμβούλεψε να εμβολιαστώ το συντομότερο δυνατό. Από τους γιατρούς που γνωρίζω οι περισσότεροι έσπευσαν να κάνουν το εμβόλιο και το ίδιο έκαναν και οι οικογένειές τους. Αυτό με έκανε να πάρω πιό εύκολα την απόφαση και διέλυσε τις αμφιβολίες που είχα.

Edited by Dalia
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ντόρος γίνεται για το θέμα.... κάθε τόσο βγάζουν νέες γρίπες και ιούς.. και αυτό για να πουλάνε οι φαρμακοβιομηχανίες, εξού και η βαβούρα. Το εμβόλιο δεν το έκανα και ούτε πρόκειται να το κάνω.

Μάλιστα πριν 2 χρόνια πότε ήταν, που βγήκαν τα εμβόλια, που όλοι κυκλοφορούσαν με μάσκες μην και κολλήσουν στα ΜΜΜ, εγώ πήγα και σε κάμπινγκ ( σαρδελο κατάσταση) και μια χαρά είμαι. Αν είναι να σου τύχει θα σου τύχει... απλά χρειάζεται λίγο προσοχή.

Όσο για τα άτομα που έχουν λίγο ευαίσθητη υγεία... αυτοί καλό θα ήταν να το κάνουν...(οι περισσότεροι πιστεύω το έχουν κάνει)

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση όμως... πότε παρουσιάστηκε η γρίπη και πότε βγήκε το εμβόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...