Jump to content

Μερικές Ερωτήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα. Με λένε Γιώργο και είμαι άθεος. Γράφτηκα σήμερα στο φόρουμ. Αν δεν είναι το σωστό section αυτό τότε μεταφέρτε το θέμα.

 

Δεν μπορώ να ξέρω πού πιστεύει ο καθένας εδώ και φαντάζομαι ότι δεν είναι πολλοί οι άθεοι...

 

Υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις που αφορούν τις θρησκείες και τη μαγεία (όλο και κάποιος θα ασχολείται με αυτήν από εδώ) στις οποίες εγώ δεν μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια.

 

Θα μου πείτε γιατί ήρθα να τις γράψω εδώ. Γράφτηκα εδώ αφενός γιατί θέλω να ρωτήσω και για τη μαγεία και αφετέρου γιατί όσοι μπαίνουν σε φόρουμ π.χ. φονταμενταλιστών είναι γραφικοί κατά τη γνώμη μου και μόνο το από το ύφος των κειμένων τους φαίνεται ότι αυτά τα άτομα δεν κάνουν για συζήτηση.

Επίσης σε αυτήν την ιστοσελίδα υπάρχουν άτομα που πιστεύουν σε διάφορες θρησκείες και θεότητες.

 

Καταρχάς το θέμα της ψυχής. Όλες οι θρησκείες στηρίζονται στην ύπαρξη της ψυχής και της αθανασίας της, πράγματα που εγώ θεωρώ απλή ματαιοδοξία του ανθρώπου και φόβου του για τον θάνατο.

Πού στηρίζεται όμως η θεωρία της ύπαρξης της ψυχής και πώς είστε τόσο σίγουροι ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα; Στον παρακάτω σύνδεσμο μετά την εισαγωγή αυτός που έγραψε το άρθρο θέτει αρκετά ενδιαφέροντα ερωτήματα. Αν κάποιος κάτσει και διαβάσει ολόκληρο το άρθρο δεν έχει να χάσει τίποτα.

 

http://foundalis.com/cog/psy/Peri_Psychis.htm

 

Ύστερα υπάρχουν άλλα δύο σημαντικά (για εμένα τουλάχιστον) ερωτήματα. Σε εσάς μπορεί να φαίνονται γελοία. Το ένα αφορά την ύπαρξη του θεού/θεών που ασχολούνται με τα όσα γίνονται στη γη και το άλλο τη μαύρη μαγεία (τα ξόρκια).

 

Σας φαίνεται λογικό απ'όλο το σύμπαν με τους άπειρους γαλαξίες και τα άστρα ο θεός να κάθεται να ασχολείται με τα όσα γίνονται στη γη; Και μάλιστα να βοηθάει ανθρώπους ή ακόμα και να τους μιλάει, και να τους έχει στείλει και προφήτες για να τον πιστέψουν (είτε αυτός είναι ο Χριστός είτε ο Μωάμεθ); Και μάλιστα οι "αντίπαλοί" του, όπως ο σατανάς, να κάνουν σε ανθρώπους τα όσα τους ζητάνε με αντάλλαγμα να τους υπηρετούν; Για το γνωστό τρίπτυχο (παντοδύναμος, πανάγαθος, πάνσοφος) και αυτούς που το έχουν καταρρίψει τι έχετε να πείτε;

Πώς μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τα όσα γράφει η βίβλος ή το Κοράνι ειδικά τη στιγμή που παρουσιάζουν τη γη να είναι επίπεδη και τον άνθρωπο να δημιουργήθηκε με τρόπους που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την (αποδεδειγμένη πλέον) θεωρία της εξέλιξης;

 

Υπάρχουν ορισμένα βιβλία, πολλά από αυτά μάλιστα θεωρούνται επικίνδυνα, με ξόρκια. Με τα οποία μπορείς να ζητήσεις από τον εωσφόρο ή οποιονδήποτε δαίμονα ό,τι θες.

Αυτά ποιος τα έγραψε; Ποιος βρήκε αυτά τα ξόρκια, δεδομένου ότι είναι αληθινά, και πώς;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ: Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να προκαλέσω. Είναι απλά απορίες που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

καταρχάς,όπως ήδη γνωρίζεις,υποθέτω,η ενασχόληση με κάτι δεν σε κάνει αυτόματα ούτε οπαδό του συγκεκριμένου τομέα

ούτε,απαραίτητα,φορέα των ιδεών του.

 

από εκεί και πέρα..

υπάρχουν δύο είδη λέξεων,αυτές των οποίων το αντικείμενο μπορείς να το αγγίξεις,να το μυρίσεις,να το γευτείς(και ολα τα υπόλλοιπα)

και αυτές που είσαι σε θέση να τις καταλάβεις μόνο ως έννοιες,καταστάσεις,"δημιουργήματα της ανθρώπινης σκέψης σε μια προσπάθεια

να βάλει τάξη στον γύρω κόσμο του".

 

Η λέξη ψυχή,στην πλειοψηφία των περιπτώσεων,για μένα ανήκει στην δεύτερη κατηγοριά.Γι'αυτό εξάλλου θα παρατηρήσεις και οτι,όσο

και αν ψάξεις,ποτέ δεν θα βρεις έναν κοινά αποδεκτά ορισμό.Για μένα,ψυχή είναι "η εξίσωση" που επαληθεύει κάθε πράξη,καθε συναίσθημα,

κάθε ιδέα και σκέψη του ατόμου.Ο πραγματικός του εαυτός.(το μαγικό όνομα που περιγράφει απόλυτα την φύση του όντος,όπως θα λέγαμε

σε μια πιο "παραμυθική" προσέγγιση)

Φυσικά οπως είπα,ελάχιστοι θα δέχονταν απόλυτα μια τέτοια άποψη,(ούτε καν εγώ που την εξέφρασα,μέσα σε ένα,δύο μήνες το πολύ,θα έχω

αλλάξει πάλι γνώμη :P )μην μένεις λοιπόν στην θεωρία της ψυχής που υψώνεται στον ουρανό και πάει στον παράδεισο,είναι απλώς μια παλιά ιδέα..

 

Για το γνωστό τρίπτυχο (παντοδύναμος, πανάγαθος, πάνσοφος) και αυτούς που το έχουν καταρρίψει τι έχετε να πείτε;

πρώτον οτι ο καθένας κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για να ευχαριστήσει τον θεό στον οποίο πιστεύει.

δεύτερον οτι η μεσαιωνική εκκλησία έχει κάνει ένα κάρο λάθη ουσίας(βλ."Όλες οι τροχιές είναι κυκλικές.

Ότιδήποτε άλλο δεν θα ήταν τέλειο,άρα ο θεός δεν θα ήταν τέλειος,που όμως είναι,άρα απορρίπτεται")

το οτι βρέθηκε ένας άνθρωπος να χρησιμοποιήσει κατι που θα αποδείκνυε το οτι η λογική της είναι

λανθασμένη δεν αποτελεί έκπληξη..(το αντίθετο ίσως να ήταν)

 

τα προηγούμενα από όσο βλέπω είναι περισσότερη ρητορική παρά ερώτηση ερώτηση..

(σε αυτό το σημείο να σου επισημάνω οτι είναι καλό να μην αφήνεις να σε επηρεάζουν τα

πράγματα που θεωρείς ανάξια λόγου,αν μη τι άλλο προσθέτουν μια κάπως..αρνητική χροιά

στα λεγόμενα σου..)

 

 

Πώς μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για τα όσα γράφει η βίβλος ή το Κοράνι ειδικά τη στιγμή που παρουσιάζουν τη γη να είναι επίπεδη και τον άνθρωπο να δημιουργήθηκε με τρόπους που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την (αποδεδειγμένη πλέον) θεωρία της εξέλιξης;

 

Δεν μπορείς να είσαι αλλά δεν υπάρχει λόγος και να είναι.Όταν διαβάζεις κάτι φροντίζεις να

παίρνεις όσα έχει να σου προσφέρει και να αφήνεις τα υπόλλοιπα στην ευχή του Θεού.Το

αν θα δεις τα παραπάνω βιβλία ως ιστορικές πηγές,μαρτυρίες,φιλοσοφικά κείμενα,αλληγορικά,

παραμυθάκια ή οτιδήποτε άλλο είναι δικό σου θέμα.

 

Υπάρχουν ορισμένα βιβλία, πολλά από αυτά μάλιστα θεωρούνται επικίνδυνα, με ξόρκια.

μπορείς να μου πεις ένα?φαντάζομαι είναι το όνειρο κάθε μυστικιστοτέτοιου να αποκτήσει κάτι τέτοιο :P

Υ.Γ.όταν λες άθεος?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βηλφεγώρ! Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ρωτάς στο τέλος τι εννοώ όταν είμαι άθεος. Πολύ απλά δεν πιστεύω στην ύπαρξη οποιασδήποτε ανώτερης δύναμης και ιδίως των θεών των ανθρώπινων θρησκειών.

Devaraja, ευχαριστώ πολύ! Θα δω το βίντεο κάποια άλλη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βηλφεγώρ! Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ρωτάς στο τέλος τι εννοώ όταν είμαι άθεος. Πολύ απλά δεν πιστεύω στην ύπαρξη οποιασδήποτε ανώτερης δύναμης και ιδίως των θεών των ανθρώπινων θρησκειών.

 

κι αν ο θεός/οι δεν είναι ανώτερες δυνάμεις?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Sleepless.

Μεγάλη και χαοτική συζήτηση άνοιξες... Ίσως είναι θεμιτό να θέσουμε κάποια πλαίσια εξ αρχής, προκειμένου να μη χαθούμε στις λέξεις.

 

Για παράδειγμα, η λέξη "Θεός". Αν ρωτήσεις 50 ανθρώπους, θα πάρεις 50 διαφορετικές απαντήσεις για το τι ακριβώς είναι ο Θεός.

Αυτό ίσως που θα πρέπει να σε προβληματίσει περισσότερο, δεν είναι το αν υπάρχει ή όχι Θεός (άλλωστε δεν πρόκειται να πάρεις απάντηση), αλλά τι ήταν αυτό που ώθησε τον άνθρωπο από τα πρώτα βήματα κιόλας της εξέλιξης του, να αρχίσει να μιλά για Εκείνον. Ήταν μια Εποχή για τον άνθρωπο, που όντας πολύ κοντά ακόμη στο ζωώδη εαυτό του, είχε εξαιρετικά ανεπτυγμένη τη Συναίσθηση. Η συναίσθηση παρέχει άμεση γνώση που δεν είναι απαραίτητο να περνά μέσα από τα φίλτρα της εκλογίκευσης.

 

Αυτά για αρχή και βλέπουμε στην πορεία προς τα που θα πάει η συζήτηση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με λένε Γιώργο και είμαι άθεος.

Υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις που αφορούν τις θρησκείες και τη μαγεία (όλο και κάποιος θα ασχολείται με αυτήν από εδώ) στις οποίες εγώ δεν μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια.

Kαλησπέρα.

Είναι εντελώς αντιφατική η δήλωση σου από το περιεχόμενο το ποστ που έκανες.

Λες ότι είσαι άθεος που σημαίνει έχεις επιλέξει κάτι και έχεις απορρίψει κάτι άλλο.

Το ίδιο θα ήταν αν κάποιος δήλωνε "θρησκευόμενος" που σημαίνει θα είχε απορρίψει του να ήταν άθεος.

Από την άλλη την στιγμή που έχεις επιλέξει γιατί έχεις τόσες ερωτήσεις? Υποτίθεται αυτός που έχει επιλέξει κάτι έχει ήσυχο το κεφάλι του και είναι ίσως ο βασικός λόγος που επιλέγει.

Και έπειτα,οι ερωτήσεις που έχεις είναι σίγουρα δικές σου? Εκατομμύρια άνθρωποι έχουν τις ίδιες ερωτήσεις εδώ και χιλιάδες χρόνια,οπότε ίσως σε προβληματίσει μήπως οι ερωτήσεις που έχεις να είναι δανεικές και περαστικές,και σίγουρα όχι "δικές" σου.

Θεωρώ πως θα ήθελες να είσαι άθεος και προσπαθείς για αυτό.Θα πρέπει να αποφασίσεις μέσα σου,ή είσαι ή δεν είσαι.

 

Καταρχάς το θέμα της ψυχής. Όλες οι θρησκείες στηρίζονται στην ύπαρξη της ψυχής και της αθανασίας της, πράγματα που εγώ θεωρώ απλή ματαιοδοξία του ανθρώπου και φόβου του για τον θάνατο.

Μπορεί να είναι και έτσι.

Ο Bob Lazar ας πούμε που ισχυρίζεται ότι έχει έρθει σε επαφή με εξωγήινους ισχυρίζεται ότι οι γειτονές μας,μας έδωσαν τις θρησκείες για να αποφύγουμε την αυτοκαταστροφή.

who knows?

Σας φαίνεται λογικό απ'όλο το σύμπαν με τους άπειρους γαλαξίες και τα άστρα ο θεός να κάθεται να ασχολείται με τα όσα γίνονται στη γη; Και μάλιστα να βοηθάει ανθρώπους ή ακόμα και να τους μιλάει, και να τους έχει στείλει και προφήτες για να τον πιστέψουν (είτε αυτός είναι ο Χριστός είτε ο Μωάμεθ);

Όχι δεν φαίνονται λογικά αλλά ο Θεός έρχεται εκεί που τελειώνει η λογική.Είναι η "λογική" απάντηση στο ανεξήγητο.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Onirocosmos.

Αυτό που έκανε τον άνθρωπο να πιστεύει στο θεό ήταν, κατά τη γνώμη μου, η αδυναμία του να εξηγήσει ορισμένα φαινόμενα και την ύπαρξή του. Ήταν λογικό όλα όσα δεν μπορούσε να εξηγήσει ικανοποιητικά να λέει ότι τα έκανε κάποιο ανώτερο ον από αυτόν.

@Αrtzuna

 

Όντως, αρχικά δεν έθεσα καλά το ερώτημα. Είμαι άθεος και απλώς ήθελα να δω τι απαντήσεις έχετε εσείς στα παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Onirocosmos.

Αυτό που έκανε τον άνθρωπο να πιστεύει στο θεό ήταν, κατά τη γνώμη μου, η αδυναμία του να εξηγήσει ορισμένα φαινόμενα και την ύπαρξή του. Ήταν λογικό όλα όσα δεν μπορούσε να εξηγήσει ικανοποιητικά να λέει ότι τα έκανε κάποιο ανώτερο ον από αυτόν....

Είναι μάλλον βέβαιο ότι αυτό που έκανε τους ανθρώπους να πιστέψουν σε Θεό και υπερφυσικές δυνάμεις είναι η άμεση εμπειρία "εναλλακτικών πραγματικότητων" μέσα από όνειρα, οράματα κτλ.

Η θεωρία για "η αδυναμία του να εξηγήσει ορισμένα φαινόμενα και την ύπαρξή του" απλά προσπαθεί να εκλογικεύσει το πράγμα φοβούμενη/αρνούμενη τα βιώματα που ήταν και πραγματική αιτία. (και τα οποία εξηγούσαν "ορισμένα φαινόμενα και την ύπαρξή" :cheerful_h4h: )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Onirocosmos.

Αυτό που έκανε τον άνθρωπο να πιστεύει στο θεό ήταν, κατά τη γνώμη μου, η αδυναμία του να εξηγήσει ορισμένα φαινόμενα και την ύπαρξή του. Ήταν λογικό όλα όσα δεν μπορούσε να εξηγήσει ικανοποιητικά να λέει ότι τα έκανε κάποιο ανώτερο ον από αυτόν.

 

Και γιατί να μην αντιστρέψουμε την συλλογιστική σου και να πούμε ότι αυτό που κάνει τον άνθρωπο να αρνείται την ύπαρξη του Θεού, είναι ο φόβος του να παραδεχτεί την ύπαρξη κάτι "δυνατότερου" ή "σοφότερου" ή "πληρέστερου" από τον ίδιο; Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Πρόσεξε, δεν παίρνω θέση. Απλά σου απαντάω με βάση τον τρόπο σκέψης σου.

 

Όπως σου έγραψα και παραπάνω, μην περιμένεις να δώσεις απάντηση σε ένα κατά βάση "μεταφυσικό" ερώτημα αρνούμενος τον "μεταφυσικό" τρόπο σκέψης. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μπερδευτείς ακόμη περισσότερο.

 

Ακόμη και ο τρόπος που η ανθρωπότητα σχετίζεται με το Θείο, εξελίσσεται μέσα στους αιώνες. Δεν είναι λίγοι, πλέον, εκείνοι που συσχετίζουν τις τελευταίες επιστημονικές ερμηνείες για τον κόσμο με την ύπαρξη μίας ενιαίας συμπαντικής συνείδησης. Φυσικά υπάρχουν και οι κολλημένοι στα δόγματα αλλά, νομίζω, εδώ δεν εξετάζουμε τα δόγματα - άλλωστε το κάθε ένα από αυτά αποτελεί ξεχωριστό αντικείμενο μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άθεος και απλώς ήθελα να δω τι απαντήσεις έχετε εσείς στα παραπάνω. [/size][/font]

H περιέργια σκότωσε την γάτα,αδελφέ.

Εν πάση περιπτώση το να βάζεις ταμπέλες πόσο μάλλον στο ίδιο σου τον εαυτό,δεν βοηθάει και αυτοπεριορίζεσαι εξ αρχής.

Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

-Αρτζουνα γιατι γραφεις η περιεργεια σκοτωσε τη γατα? ειδικα στο παρον θεμα?

 

-Γενικα πιστευω οτι σε μερικες περιπτωσεις πρεπει να εισαι ανοιχτος και σε αλλες να αυτοπεριοριζεσαι. (μεταβλητοτητα/σταθεροτητα)

Ειδικα αν εχουμε να κανουμε με αποψεις και οχι αντικειμενικες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάτι Devaraja,

σε ό,τι θεματολογίας φόρουμ και αν έχω μπει,πάντα υπάρχει κάποιος παληός "ξερόλας" να σε αποθαρύνει,να ειρωνευτεί και να γράψει την εξυπνάδα του,και είναι κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου.

Στην προκειμένη περίπτωση δεν ήθελα να γίνω ο "ξερόλας" του φόρουμ και να αποθαρύνω τον Sleepless.Ήθελα όμως να τον προβληματίσω όσο μπορώ πιο εύστοχα κατά την δική μου οπτική.

Και ναι η περιέργια σκοτώνει την γάτα γιατί όταν δηλώνεις ότι έχεις κατασταλάξει κάπου,το να είσαι απλά περίεργος είναι σπατάλη πολύτιμου χρόνου και ενέργειας.Εκτός αν δεν έχεις κατασταλάξει όπως λες και την "ψάχνεις".

Πως θα φαινόταν αν έμπαινα π.χ σε ένα φόρουμ που ασχολείτε με ποδόσφαιρο,δήλωνα εξ αρχής άμπαλος και ότι δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο,θεωρώ χαζό να βλέπω 22 ανθρώπους να κυνηγάνε μια μπάλα,αλλά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις των Ολυμπιακών,των Παναθηναικών και των Αεκτζήδων και να μου εξηγήσουν γιατί θεωρούν την δική τους ομάδα καλύτερη.Απλή περιέργια.

Φαντάσου απαντήσεις που θα λάμβανα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...