Jump to content

666


 Share

Recommended Posts

Ώπα!

Τόσες σελίδες thread έχουμε εδώ αναλύοντας το 666 και μου λές ότι "δεν λέει κάτι"...;;;  :blink:

Ναι ακριβώς. Μέχρι να μου πει κάτι το θεωρώ το ψάξιμο με τον τρόπο που συνήθως γίνεται μάταιο και ουσιαστικά εκτροχιάζει προς επουσιώδη πράγματα την πορεία. Αν ήταν κάτι το απαραίτητο να το ξέρει ο κάθε αναγνώστης θα το έλεγε πιο ξεκάθαρα.

 

(όπως λέει το ίδιο το κείμενο: «Ώδε η σοφία εστίν· ο έχων νουν ψηφισάτω τον αριθμόν του θηρίου· αριθμός γαρ

ανθρώπου εστί· και ο αριθμός αυτού χξς'» (Αποκ, 13,18) -

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι ακριβώς. Μέχρι να μου πει κάτι το θεωρώ το ψάξιμο με τον τρόπο που συνήθως γίνεται μάταιο ...

 

Και πως / πότε θα "σου πει κάτι";

Τι πρέπει να προηγηθεί για να συμβεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Και πως / πότε θα "σου πει κάτι";

Τι πρέπει να προηγηθεί για να συμβεί αυτό;

Να καλές ερωτήσεις.

Να τις αποφύγω και να αρχίσω να λέω πχ τι δεν "πρέπει να προηγηθεί για να συμβεί αυτό;"

Είναι πιο εύκολο αυτό:

Δεν πρέπει να προηγηθεί το είδος των αναλύσεων που βλέπουμε στα βιβλία και τις συζητήσεις για να συμβεί αυτό;

Αλλά να μην τις αποφύγω.

 

Πως και πότε θα μου πει κάτι;

- Πότε: όταν είμαι (γίνω δηλ) "έχων το νου"

- Πως; Αυτό είναι το ζητούμενο και ο σκοπός ίσως αυτού που άλλος αποκαλεί "μαγεία" αλλος αποκαλεί κάπως αλλιώς.

Δεν αλλάζει η ταμπέλα το "ζητούμενο!"

 

Τι πρέπει να προηγηθεί; Νομίζω το ξέρεις αλλά σου αρέσουν οι αναλύσεις

(όπως κι εμένα, είναι η κλασική λούπα κάθε ενός που ξέρει ότι για να αδυνατήσει πρέπει να κάνει δίαιτα αλλά του αρέσει το φαγητό!)

 

Μια καλή αρχή είναι ίσως αυτό που λένε άλλοι "φώτισμα" αλλοι "Γνώση" άλλοι "μύηση."

Αρχή, mind you, γιατί ούτε αυτό αποτελεί εγγγύηση.

Κι αυτό μπορεί να αποδειχθεί και παγίδα, Και το "χειρότερο;" (από εξωτερική οπτική.) Τελικά να σε κάνει να πάψει να ασχολείσαι μέχρι να σε αφορά.....

Ιδανικά ενώ παύεις να ασχολείσαι έρχεται μια στιγμή "ΕΥΡΗΚΑ" αλλά ήδη δε σε νοιάζει και πολύ....

Link to comment
Share on other sites

- Πότε: όταν είμαι (γίνω δηλ) "έχων το νου"

Problem: δεν μπορούμε να ξέρουμε πάντα ότι είμαστε έτοιμοι/έχουμε το νου.

Είμαι σίγουρη ότι σε όλους μας έχει τύχει κάποια στιγμή (σε οποιοδήποτε θέμα) να πούμε «οκ, τώρα ξέρω όλα όσα χρειάζεται να ξέρω» και σύντομα να ανακαλύπτουμε ότι τελικά υπάρχουν κι άλλα που δεν ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Problem: δεν μπορούμε να ξέρουμε πάντα ότι είμαστε έτοιμοι/έχουμε το νου.

Είμαι σίγουρη ότι σε όλους μας έχει τύχει κάποια στιγμή (σε οποιοδήποτε θέμα) να πούμε «οκ, τώρα ξέρω όλα όσα χρειάζεται να ξέρω» και σύντομα να ανακαλύπτουμε ότι τελικά υπάρχουν κι άλλα που δεν ξέρουμε...

Ακριβώς. Έτσι αντί να παριστάνω ότι έχω το νου και να χάνω την ώρα μου με ελκυστικές μεν πλην όμως δε μάλλον άχρηστες θεωρίες και προσπάθειες "ψήφισης" του ΧΙC/ΧΞς' το αφήνω. Πόσο μάλλον όταν ξέρω ότι όταν "θα έχω το νου" γι'αυτό δεν θα χρειαστεί να ψάξω καθόλου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...