Jump to content

Όταν Η Ψυχή Δεν Συμβαδίζει Με Το Σώμα...


dimulator
 Share

Recommended Posts

Μια παρέμβαση: 

http://tvxs.gr/news/%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82/%CE%BD-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CF%8C%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%89%CE%BD

 

Δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό, αλλά το ότι πριν μερικούς μήνες την "τιμητική" της βάρβαρης βίας είχαν οι ομαδικοί βιασμοί και η κατακρεούργηση γυναικών στην Ινδία, τη μέση ανατολή αλλά και ντόπια κρούσματα. Ενώ σιγά σιγά η "γκάμα' δείχνει να διευρύνεται.. στους ομοφυλόφυλους αλλά και άσχετους ("τυφλές" βόμβες στην Αμερική), τα πολιτικά άκρα , τα αδέσποτα ζωάκια στις πόλεις και τα απειλούμενα στο περιβάλλον κ.λ.π. το πρόβλημα δεν έχει να κάνει ντε και καλά με πολυ στοχοποιημένες κοινωνικές ομάδες, αλλά με το ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι δεν ανέχονται πλέον την ύπαρξη των συνανθρώπων τους με αιτία (ή και αφορμή) ότι δεν συμφωνούν με αυτούς, είναι εχθροί, είναι δείξε είναι κακοί, είναι χριστιανοί, γκέϊ, κατώτεροι πνευματικά, σαβουροφάγοι ή υγιεινοφάγοι, κατώτερες γυναίκες σαν φύλο κ.α. Απλά σαν πρώτη προτίμηση η βία (ψυχολογική, νοητική, σωματική) ως δυνάστης & σκιερό ρεύμα χτυπάει τους εύκολους, εμφανείς και ευαίσθητους στόχους χωρίς να είναι μόνο αυτό. Είναι πιο τυφλό απ ότι φαίνεται δηλαδή.

 

Αλλά αυτό θα μπορούσε να είναι και ένα άλλο θέμα καθώς οι προεκτάσεις του είναι αμέτρητες.

 

Κλείνει η παρένθεση.

 

 

χμ καλά που το λες....

 

όπως βλέπεις εγώ προσπαθώ να εξηγήσω την σεξουαλική ενέργεια και τι μπορεί να κάνει κάποιος ή να προσέχει και οι άλλοι κάναν στρατόπεδο για ομοφ.

 

Αυτό είναι το αίσχος για μένα.

 

Κάποιον που πιέζεται σεξουαλικά πας να τον αλλάξεις με στρατιωτικό καθεστώς και δεν θέλουν την Τάντρα; ... πόσο χαζοί δλδ μπορεί να είναι;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και κάπου εδώ που εσύ ίσως καταδικάζεις τη βία εγώ λέω: Τα πιο βάναυσα βασανιστήρια σε αυτούς που νόμιζαν οτι είχαν το δικαίωμα να βασανισουν και να θανατωσουν εν τελει αυτα τα παιδιά,δεν μπορώ να διανοηθώ γιατι αυτοι αξιζουν φροντίδα και διατροφή σε μια φυλακή μετά απο τον πόνο που προκάλεσαν,γιατι ειναι τοσο taboo το ζήτημα, γιατί έχουν το δικαιωμα της προσωπικης τους ελευθεριας οταν την στερησαν απο καποιον αλλον; Εγώ αν μπορούσα θα τους τιμωρούσα και ας γινόμουν ίδιος με αυτούς, για μένα αποτελεί λύτρωση και αποκατάσταση της δικης μου αντιληψης της δικαιοσυνης, an eye for an eye, αν το εκανε κανεις σε εμενα, η σε καποιον που αγαπω δεν θα ειχε που να κρυφτει, θα τον εκανα να μετανοιωσει που γενηθηκε και θα τον αφηνα να σαπισει μεχρι η βρωμικη ψυχη του να εγκαταλείψει οτι εχει απομεινει απο το σωμα του
μέσα στα άλλα που κάνανε στα παιδιά, τα σερνανε στο εδαφος με φορτηγα, τα εβαζαν να τρωνε τα κοπρανα τους, τα εδεναν με αλυσιδες στο κρεβατι ολο το βραδυ, τους εκαναν ηλεκτροσοκ και δεν ξερω τι

dimulator, σε πιο πρακτικό επίπεδο, οι γκέι γιατί είναι ενεργεικά λάθος και τι έχουν χάσει, που η λεσβίες δεν έχασαν

Edited by BloodanDecay
Link to comment
Share on other sites

 

εγώ που δεν θέλω, για κανένα λόγο να αλλάξω την σεξουαλικότητα μου, μπορώ να ισορροπίσω ενεργειακά και μακροπρόθεσμα να υιοθετήσω παιδί

 

ναι μπορείς θα πρέπει να μάθεις Τάντρα (διαλογισμό, yoga κτλ) για να ελέγχεις την ενέργεια σου.

 

αυτός που βλέπεις που κάνει αυτά και έχει φτάσει να βγάζει την ενέργεια από το κεφάλι ή τα χέρια έχει πολύ σταθερή σκέψη και ψυχολογία και δεν πειράζει κανέναν παρόλο που είναι 10000000 πιο έντονος από έναν γκέι....

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο

 

 dimulator, σε πιο πρακτικό επίπεδο, οι γκέι γιατί είναι ενεργεικά λάθος και τι έχουν χάσει, που η λεσβίες δεν έχασαν

γιατί πειράζει ενεργειακά τους αλλους;

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι στο

γιατί πειράζει ενεργειακά τους αλλους;

διότι οι λεσβίες μέσω του έρωτα στο μεγαλύτερο ποσοστό εκφράζουν την θηλυκότητα και παραμένουν γυναίκες δλδ να δεχτούν ενέργεια για δημιουργία μιας ύπαρξης.

 

με άλλα λόγια μια γυναίκα για να αλλάξει φύλο δύσκολα αλλάζει από έρωτα ρομαντικό και με λεσβία.

 

θα πρέπει να γίνουν άγρια πράγματα για να αρνηθεί τον γυναικείο έρωτα.

 

κατάλαβες η γυναίκα σαν λεσβία συνήθως συνεχίζει σαν γυναίκα.

 

ο αντρας είτε μεταμορφώνεται προς θηλυκό ψυχολογικά είτε βγάζει αγριίλα...

 

νομίζω τα ξέρεις....

 

Οπότε ο άντρας ομοφ... αλλάζει την φύση του ενώ η γυναίκα δεν την αλλάζει τόσο εύκολα.

 

Οπότε το να αγριέυει κάποιος ή να αισθάνεται θηλυκό ενώ είναι άντρας του δημιουργεί το όλο πρόβλημα σε σχέση με τους άλλους επειδή δεν τον αποδέχονται.

 

Και άντε τον επιθετικό δικαιολογημένα, τον άλλο που ηρεμεί και γίνεται πιο ευαίσθητος είναι το θύμα.

 

Αλλά επειδή υπάρχει αυτή η αντιμετώπιση από την κοινωνία και υπάρχουν αυτές οι ψυχολογικές-ρατσιστικές πιέσεις δεν είναι καλό να εμπλακούν άλλα άτομα ανήλικα και ευαίσθητα όπως ορφανά που έχουν ζόρικες ζωές.

 

Τώρα το ενεργειακό δεν είναι μόνο πρόβλημα αποδοχής αλλά και πρόβλημα τι εκπέμπει ένας ζορισμένος ψυχικά σε άλλους αλλά και οι άλλοι προς αυτόν, και ο ίδιος δλδ κινδυνεύει...

 

Που εκεί ο κάθε ένας είναι εκτεθιμένος και το παλεύει όπως μπορεί αν ξέρει.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

οπότε πρώτα ηρεμεί κάποιος, μετά μαθαίνει όσο μπορεί πώς αλλά και να μην επηρεάζει άλλους ενεργειακά και μετά μπορεί να κάνει ότι θέλει.

 

αλλά εσύ πόσα χρόνια πιστεύεις θα υπάρξει μια κρίσιμη μάζα ανθρώπων ώστε αυτό να γίνει εφικτό σε επίπεδο κοινωνίας;

 

δεν φαντάζει επιστημονικό σενάριο;

 

εδώ οι ενεργειακοί θεραπευτές υπάρχουν από 1998 στην Ευρώπη και Αμερικοί ψιλογνωστοί... αλλά εδώ στην Ελλάδα μήπως το μάθαμε μετά το 2010;

 

Οπότε έχουμε ακόμη μέλλον μέχρι να γίνει κοινωνικά αποδεκτό και τα τρία στάδια ψυχολογικό/ενεργειακό/κοινωνικό

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε έχουμε ακόμη μέλλον μέχρι να γίνει κοινωνικά αποδεκτό και τα τρία στάδια ψυχολογικό/ενεργειακό/κοινωνικό

 

Ωραία να σου πω τώρα και το χρονικό όλης αυτής της ιστορίας .... όπως το ψιλιάζομαι...

 

Το Cnn πριν καιρό αν δεις λίγα ποστ πιο πίσω αρχίζει και διαφημίζει ότι οι πολιτείες στην Αμερική αρχίζουν να νομιμοποιούν τους γάμους και τις υιοθεσίες παιδιών για ομοφ. κτλ

 

Αρχίζει από τότε ένας ξεσηκωμός όλων των ενδιαφερομένων παγκοσμίως οι ομοφ. να αποκτήσουν δικαιώματα οικογένειας με την προώθηση της Αμερικής.

Το αίτιο βέβαια γιατί το έκαναν ίσως είναι αυτό που έγινε στο στρατόπεδο (το λέω χωρίς να ξέρω κάτι) οπότε είναι ένα και καλά ευεργέτημα υπέρ της κοινωνίας με πολιτικό όφελος ίσως....

 

Όμως μπήκαν στην μπρίζα τόσοι άνθρωποι σε Αμερική, Ευρώπη κτλ.... και κάναν και πορείες κτλ.....

 

Και λέω εγώ τώρα (πολιτική συζήτηση αλλά και κοινωνική) πώς αποφασίζεις να ενεργοποιήσεις το τελευταίο στάδιο αποδοχής ενός τέτοιου προβλήματος

το κοινωνικό όταν πρώτα δεν έχεις μεριμνήσει να βγάλεις ενεργειακούς θεραπευτές και μετά να τους εντάξεις στο αντίστοιχο σύστημα υγίειας ώστε πχ και ο φτωχός γκέι κτλ να πηγαίνει και όχι να αλλάζει ρε παιδί μου αλλά να σταθεροποιείται ψυχικά και ενεργειακά και αυτό να φανεί στην κοινωνία και να γίνει αποδεκτό.

 

Αν λοιπόν αποδείκνυε κάποιος πολιτικός ότι όντως δεν υπάρχει πρόβλημα και όλοι ανεξαρτήτως σεξ. προτίμησης είναι και ψυχολογικά και ενεργ, σταθεροί τότε ίσως και ο πιο καχύποπτος άσχετος μεταφυσικός ή σχετικός να το αποδεχόταν και να έλεγε ναι ρε παιδιά αυτό το ζήτημα λύθηκε.

Και τότε μόνο θα έπαιρνε μαζικές διαστάσεις μέσα στην κοινωνία και ο κόσμος θα το αποδεχόταν.

 

Αλλά τώρα ενεργοποίησαν τα δικαιώματα μεν αλλά δεν δώσαν λύση σε κάποιον που μπορεί να είναι εκτεθειμένος από το ψυχολογικό/ενεργειακό μέρος και υπάρχει αυτή η αντίδραση υποσυνείδητα στους μη μεταφυσικούς αλλά και συνειδητά σε κάποιους μεταφυσικούς.

 

Και οι γκέι. λεσβίες, τρανς κτλ είναι η κοινωνική ομάδα που την πληρώνει....  

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ εξ΄αρχής με την κατηγοριοποίηση που κάνεις, σε αγριότητα και θηλυκότητα. Προσωπικά σιχαίνομαι της ταμπέλες γιατι πιστεύω οτι τα πράγματα ειναι ρευστά και δεν είναι ένα χαρακτηριστικό, αλλα σύνολο *όχι πάντα*
Αν το συγκρίνω με εμένα, δεν είμαι ουτε άγριος, ούτε νιώθω/συμπεριφέρομαι σαν θηλυκό, και αν το επεκτεινω σε όσους γκέι ξέρω απο κοντά και σε μεγαλύτερη επέκταση,online δεν μπαίνουν για κανένα λόγο σε αυτές τις κατηγορίες. Εσύ αναφέρεσαι σε 2 πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις......οπότε όχι....απο προσωπική εμπειρία σου λέω σίγουρο ΌΧΙ σε αυτό. Πως λες οτι η λεσβία δεν αλλάζει την φύση της ενώ ο γκέι το κάνει και ειτε μεταμορφώνεται σε βάρβαρο ειτε γίνεται κοριτσι; Διακρίνω κάποιο ίχνος προκατάληψης εδώ και διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Όσο για την ψυχολογική πίεση που ασκέι η κοινωνία ειναι καθαρά θέμα παιδιας και αλληλοσεβασμού. Και στην υιοθεσία κομμάτι αν κρίνεις οτι ο γκέι με τις διάφορες πιέσεις που δέχεται ειναι ασταθής, υποτίθεται οτι περνάει απο ελέγχους, και αν είναι ετσι και οι μαύροι εισπράττουν πιέσεις/διακρίσεις/ρατισμό, μήπως να μην υιοθετούν και εκείνοι παιδιά;......
Ο εξευγενισμός των λεσβιών ειναι αναμενόμενος, δύο ευγενικά απο την φύση τους *συνήθως* όντα, κάνουν γλυκό δημιουργικό έρωτα, φαντάσου τον στρέιτ οταν το σκέφτεται, πόσο μάλλον να το βλέπει
και μετά βλέπεις 2 τριχωτά πλάσματα, που μυρίζουν όπως εσύ, να ερωτοτροπούν και σε ξενίζει/ αηδιάζει/προσβάλλει την αισθητική σου

δεν είναι ετσι όμως τα πράγματα......
Σε παρακαλώ αν απαντήσεις, αν μπορείς/θες απάντα απευθείας στα, κατα την γνωμη μου, επιχειρήματα που θέτω

Edited by BloodanDecay
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου είπα το δύο άκρα διότι η μακροχρόνια ερωτική σχέση ομοφ. εκεί οδηγεί.

 

Τώρα μπορεί να μην το βλέπεις όπως κάποιος που πλακώνει τα πιτόγυρα μέχρι τα 45 και μετά θέλει να κάνει δίαιτα διότι ανέβηκαν οι χοληστερίνες.

 

Το ίδιο είναι και με το σεξ αυτού του είδους, οι γυναίκες παραμένουν γυναίκες και οι άντρες αλλάζουν.

 

Τώρα αν εσύ εξακολουθείς να σου αρέσει εγώ σου λέω την κατάληξη μετά από χρόνια ή πολλές ζωές.

 

Και σου είπα και τρόπους θεραπείας, τρόπους να παραμείνεις ως έχει και να είσαι ψυχοσωματικά υγιής αλλά και τρόπους ακόμη πολύ μελλοντικά αλλαγής της κοινωνίας ώστε να επιτραπεί καρμικά η υιοθεσία παιδιών.

 

Δεν έχω να σου πω κάτι άλλο υπέρ σου.

 

Και αν θέλεις να ξέρεις το ομοφ. πρωκτικό σεξ επιτρέπεται στα συγκεκριμένα άτομα διότι είχαν πρόβλημα επιβίωσης πάνω στον πλανήτη, σχετίζεται με το πόσο μπορείς να στέκεις πάνω στην γη ή όταν ακουμπάς τον κόκυγα σου με ασάνα στο χώμα να δέχεσαι την ενέργεια της γης.

 

Όσοι δεν μπορούν να δεχτούν την ενέργεια της γης πρέπει να τους ερεθίσεις το πρωκτό και το Μουλαντάρα για να μπορέσουν να επιβιώσουν πάνω στον πλανήτη.

 

Τώρα γιατί έγινε αυτό και το δέχονται μόνο από άντρες άστο υπάρχουν πολλές περιπτώσεις.

Όμως οι επιπτώσεις της πράξης αυτής είναι αυτά τα άτομα να αποκλείονται από την δημιουργία οικογένειας.

Και το θέμα σχέσεων τρίτων ατόμων δεν το καθορίζεται μόνοι σας. Αυτό που καθορίζεται μόνοι σας είναι ο ερωτικός σας σύντροφος.

Η διαφωνία μου δεν είναι λοιπόν στο πώς θα κάνει κάποιος έρωτα.

Είναι στο πως ορίζονται οι σχέσεις αυτών των ατόμων μέσα στην κοινωνία. Δλδ η σχέση τους με παιδιά που πρέπει να αποκτήσουν άμυνες και παιδεία πριν ενταχθούν στην κοινωνία με όλες τις δύσκολες ενέργειες.

Εγώ εκεί αντιδρώ και συ μου μιλάς για το ότι αντιδρώ για τον έρωτα που κάνουν οι ομοφ.

 

Λοιπόν τις λύσεις εγώ στις είπα.

Καλή εμπέδωση.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Αντιδρώ γιατί μιλάς με μια ενοχλητική τουλάχιστον απολυτότητα, και όταν μίλησα για έρωτα μεταξύ αντρών δεν εννοούσα πρωκτικό απαραίτητα. Ομοφυλόφιλος δεν είναι αυτός που του αρέσει το πρωκτικό σεξ, είναι αυτός που τον έλκει το ίδιο φύλο, το αν θα κανει πρωκτικό σεξ είναι μια άλλη και προσωπική ιστορία. Ο λόγος που αναφέρθηκα στην σεξουαλική πράξη είναι γιατί πιστεύω οτι οι εικόνες που περιέγραψα παραπάνω έχουν άμμεση σχέση με το τι λες. Μιλάς για τους γκέι λες και είσαι, λες και ξέρεις, ή λες και ξέρεις καλύτερα απο μένα
 

 

 Εγώ σου είπα το δύο άκρα διότι η μακροχρόνια ερωτική σχέση ομοφ. εκεί οδηγεί.

Και εσύ που το ξέρεις; Πως μπορείς να το λες αυτό; Αν είναι η άποψη σου οκ, υποστήριξε την όμως και μην την παρουσιάζεις σαν γεγονός γιατί δεν ειναι
Και πριν σε ρώτησα με ποια λογική κατηγοριοποιείς έτσι τους γκέι και σε σύγκριση με τις λεσβίες και οι απαντήσεις σου ειναι για μια ακόμη φορά τελείως αφεραιτικές, συγκριμένα λες ΞΑΝΑ (δευτερη-τριτη φορα) οτί οι λεσβίες δεν αλλάζουν φύση ενω οι άντρες, όπως έκανα quote παραπάνω, αλλάζουν και δεν εξηγεις ΓΙΑΤΙ. Και αν σκοπευεις να απαντησεις, μην αναφερθεις πάλι στην κατηγοριοποιηση των 2 άκρων γιατι δεν.....

Υ.Γ. με την λογική σου, σε Χ χρονια ολοι οι γκει θα χωριστουμε σε γυναικες και άγριους
ντροπή,κάποιοι τα διαβάζουν αυτα....

Edited by BloodanDecay
Link to comment
Share on other sites

ντροπή ξεντροπή αυτή είναι η γνώμη μου,

εφόσον εσύ ξέρεις καλύτερα δεν υπάρχει λόγος να ξανασχοληθείς με το θέμα.

 

:7_5_134[1]:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

:offtopic: 

 

Παρακολουθώ το θέμα εδώ και καιρό, αλλά πέρα από την άποψη περί ομοφυλοφυλίας που ανέφερα συνοπτικά στην αρχή, δε συμμετείχα περαιτέρω στο διάλογο (κυρίως λόγω της τάσης που έχω τελευταία να κρατάω τη γνώμη μου για τον εαυτό μου), παρόλο που ομολογουμένως έχω νιώσει να με τρώει το χέρι μου να παρέμβω άπειρες φορές... Ο λόγος που το κάνω ξαφνικά στις 3 το πρωί ενώ μισοκοιμάμαι  -μετά από άλλη μια μέρα εξαντλητικού διαβάσματος (poor me :homework: )- είναι μια εργασία που έχω αναλάβει στο πλαίσιο ενός μαθήματος που ασχολείται με το φεμινισμό, και έχει να κάνει με τη λεγόμενη ''τεχνητή μήτρα''. Τώρα θα σκέφτεστε ''ο καθένας με τον πόνο του εδώ μέσα'', αλλά υπάρχει λόγος που το αναφέρω κι ας φαίνεται άσχετο, δεν έχω σκοπό να κάνω επίδειξη γνώσεων ούτε να σας πρήξω. Τι είναι η τεχνητή μήτρα; Μια κατασκευή που θα ολοκληρωθεί και θα λειτουργήσει μελλοντικά (χωρίς να γνωρίζουμε πόσο άμεσα), και θα καταστήσει ευκταία την εξωγένεση (σε απλά ελληνικά, γονιμοποίηση και κυοφορία έξω από το ανθρώπινο σώμα), αρχικά προς διευκόλυνση των γυναικών που δυσκολεύονται να αποκτήσουν παιδί, και κατ' επέκτασιν -όπως έχει συμβεί με όλα τα τεχνολογικά επιτεύγματα- ως μια επιπλέον αναπαραγωγική επιλογή προσιτή στον ευρύ πληθυσμό (και φυσικά και στα ζεύγη ομοφυλοφίλων που επιθυμούν να αποκτήσουν παιδί). Όπως φαντάζεται εύκολα ο καθένας, όταν πρωτοξεκίνησαν οι προσπάθειες στην Αμερική έγινε ντόρος, και τέθηκαν διάφοροι προβληματισμοί ηθικής, θρησκευτικής, κοινωνικής, ιατρικής κλπ φύσης, και έγιναν συζητήσεις επί συζητήσεων και έπεσαν κατάρες και αφορισμοί (''απειλή για το ανθρώπινο είδος'', ''ασέβεια προς τη φύση'', ''βλασφημία'' κτλ).  Το ίδιο όμως δεν έχει γίνει για οτιδήποτε καινούριο; (όχι απαραίτητα με την έννοια της ''νέας ανακάλυψης'' όπως συμβαίνει με την τεχνητή μήτρα, αλλά καινούριο με την ευρεία έννοια, σα να λέμε ''πρώτη φορά επιδιώξιμο''). Ας θυμηθούμε τις αντιδράσεις για τις αμβλώσεις, για τα δικαιώματα των μαύρων, εν γένει για τα ανθρώπινα δικαιώματα, για την ισότητα των φύλων, και ούτω καθεξής... Όταν όμως στο μέλλον η τεχνητή μήτρα γίνει πραγματικότητα, αυτό θα συμβεί γιατί θα υπάρχει μια συγκεκριμένη ανθρώπινη ανάγκη που αυτή προτίθεται να καλύψει. Και εν τέλει, με την πάροδο των χρόνων και την επικράτηση -η μη- αυτής της μεθόδου, θα κριθούν αξιολογικά και συμπερασματικά όλα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά της, και θα αποτελεί πλέον μέρος της καθημερινότητας, που θα είναι δεδομένο, όσο κι αν αυτό προηγουμένως μας ξένιζε και μας φαινόταν αδιανόητο. Φυσικά και θα συνεχίσουν πάντοτε να υπάρχουν διιστάμενες απόψεις για τις συνέπειες, γιατί πολύ απλά κανένα ζήτημα δεν έχει μόνο μια οπτική, αλλά οι απόψεις αυτές θα αποτελούν κρίσεις βάσει πραγματικότητας και όχι υποθέσεις βάσει τρομολαγνείας.

 

Για να μην το κουράζω παραπάνω: Ο κόσμος αλλάζει και προχωράει, είτε προς το καλό είτε προς το κακό (προσωπικά πιστεύω είναι αλληλένδετα και πάντα με κάποιον τρόπο θα ισορροπούν). Ο κόσμος αλλάζει ανεξάρτητα από το αν μας αρέσει ή όχι, οι αλλαγές της πραγματικότητας είναι γρηγορότερες από τις σκέψεις και τη συνείδησή μας, και πάντα μα πάντα οι αλλαγές αυτές έχουν μια πηγή, εκπροσωπούν κάποια πληθυσμιακή ανάγκη. Το αν εμείς είμαστε αντίθετοι με την ανάγκη αυτή για τους δικούς μας λόγους, δε σημαίνει ότι η άποψή μας αποτελεί και κανόνα. Μπορεί σύμφωνα με τη δική μας λογική ακολουθία κάτι να είναι λάθος, αλλά υπάρχουν πάρα πολλές άλλες λογικές βάσεις και επιχειρήματα που καθορίζουν το πόσο ''σωστό'' ή ''λάθος'' είναι κάτι, που στην τελική η οπτική του καθενός δεν είναι τίποτα παραπάνω από τμήμα μιας σφαιρικής άποψης. Και επειδή το σωστό και το λάθος είναι μάλλον αδύνατο να αποτελέσουν ασφαλές κριτήριο, προτιμάται το κριτήριο της αναγκαιότητας. Στον 21ο αιώνα λοιπόν, είναι α ν α γ κ α ί α και επιβεβλημένη η εφαρμογή ισότητας δικαιωμάτων (συμπεριλαμβανομένων των οικογενειακών) των ομοφυλοφίλων με τους ετεροφυλόφιλους, για τον ίδιο λόγο που είναι αναγκαία και επιβεβλημένη η ισότητα των φύλων και η κάθε είδους ισότητα. Λόγω του πολιτιστικού status των -σύγχρονων πάντα- κοινωνιών, λόγω της δεδομένης εξέλιξής μας και της πραγματικότητας που βρισκόμαστε τώρα (δεν ξέρω τι ήταν αναγκαίο στο μεσαίωνα ούτε τι θα είναι το 2500 μ.Χ.) και λόγω της ύπαρξης αυτού του αιτήματος από τη συγκεκριμένη πληθυσμιακή ομάδα. Δεν επιτρέπεται -κοινωνικά, προσωπικά ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει- σε μια εποχή που είμαστε σε θέση να ταξιδέψουμε στο διάστημα, να δημιουργήσουμε ανθρώπινες υπάρξεις με καθαρή τεχνολογία κτλ, να μας είναι τόσο δύσκολο να αναγνωρίσουμε τα ίδια δικαιώματα σε μια ομάδα ανθρώπων, οι οποίοι δε μας βλάπτουν!! (το αναφέρω σκόπιμα, για να μη γυρίσει κανείς και μου πει ''και οι παιδεραστές ομάδα με διαφορετικά αιτήματα είναι''), μόνο και μόνο επειδή δε γουστάρουμε τη φύση τους. Είναι τόσο παράδοξο το ότι γίνεται τέτοια αναμέτρηση στην κοινωνία για ένα θέμα αυτονόητο, που σε μερικές δεκαετίες θα αποτελεί πραγματικότητα και ούτε καν θα το συζητάμε, όπως ακριβώς αποτελεί πραγματικότητα η ισότητα των μαύρων η οποία πολεμήθηκε με τόση προκατάληψη και τόση αγριότητα (όποιος έχει δει μια-δυο ταινίες περί του θέματος καταλαβαίνει), ενώ σήμερα αποτελεί κάτι το αυτονόητο. Τι κόστισε η αντίδραση αυτή; Τον ψυχολογικό τραυματισμό και τις ζωές μερικών εκατοντάδων ανθρώπων. Ας σταματήσει λοιπόν αυτή η άδικη επίθεση εναντίον των ομοφυλοφίλων... Πραγματικά δηλώνω παντελώς αδαής περί των ενεργειακών θεωριών και των συναφών, μιλάω από την κοινωνική και τη νομική πλευρά του θέματος, που νομίζω έχουν αρκετά σημαντικό βάρος στη διαμόρφωση των καταστάσεων. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μας στερεί τις απόψεις μας, αλλά ας βάζουμε και λίγο τον εαυτό μας στη θέση του άλλου, γιατί ο αποδέκτης μιας γνώμης δεν είναι ρομπότ, και δεν είναι σωστό τη στιγμή που δε μας ενοχλεί σε κάτι πέρα από την ''αισθητική'', να τον προσβάλλουμε και να τον περιθωριοποιούμε λέγοντας με ψυχρό ύφος τεκμηριωμένης επιστημονικής διάγνωσης ότι έχει ανωμαλία ή ασθένεια ή είναι αφύσικος, επειδή σύμφωνα με το δικό μας σκεπτικό είναι έτσι.

 

Δεν ξέρω πώς να το κάνω πιο κατανοητό... Dimulator είσαι σκεπτόμενος άνθρωπος και αυτό έχει φανεί από την όλη πορεία σου στο φόρουμ. Μην κλείνεις τους ορίζοντές σου. :) (Ξέρω ότι θα μπορούσα να τα αναφέρω όλα αυτά σε προσωπικό μήνυμα, για να μη θεωρηθεί το σχόλιό μου επίθεση και επιδεικτική κριτική -που ειλικρινά δεν είναι- αλλά θεώρησα υποχρέωσή μου να τα ποστάρω, περισσότερο προς αποκατάσταση της αδικίας προς τον BloodanDecay, απλά για να έχω τη συνείδησή μου καθαρή. Προσωπικό βίτσιο, μη με παρεξηγείτε. :) )

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς Μούσα δεν μου επιτίθεσαι  :cheerful_h4h:

 

και ούτε  καμία αδικία υπάρχει από μένα προς τον BloodanDecay, ήδη του είπα τι μπορεί να κάνει για να παραμείνει ως έχει.

 

Το όλο ζήτημα όμως που δεν γνωρίζετε σε σχέση με την τεχνολογία είναι ότι το σεξ ή ο έρωτας δεν είναι απλά ευχαρίστηση μέσα από την ανταλλαγή ενέργειας περνάνε και άλλα πράγματα σε ψυχικό επίπεδο.

 

Μια άψυχη τεχνητή μήτρα είναι η εξέλιξη του σωλήνα και διαφέρει κατά πολύ από την γυναικεία μήτρα με το βιλογικό ενεργειακό σύστημα που τροφοδοτεί και με συναισθήματα το παιδί.

 

Οι άνθρωποι που θα βγουν από κει συγνώμη αλλά θα έχουν μερικές διαφορές από εμάς τώρα που μιλάμε....

 

Ποιές;

 

Έχεις φάει ντομάτα χωριού από χωράφι που μοσχοβολάει το πράσινο της κοτσάνι και είναι κόκκινη κόκκινη;

Μπορεί και ναι μπορεί και όχι...

Αλλά σίγουρα έχεις φάει την ντομάτα του σούπερμαρκετ που είναι ξεθωριασμένη κόκκινη με glossy πλαστικό χρώμα

και άγουρη για να πωληθεί γρήγορα...

 

Αυτή θα είναι η διαφορά των ανθρώπων που θα γεννιούνται από το ένα βιολογικό σύστημα και από το άλλο.....

 

Το λέω πολύ απλά.

 

Οπότε δεν ενθουσιάζομαι με την τεχνολογία τόσο πολύ με όλα τα επιτεύγματα της.

 

Εσύ και ο κάθενας μας ενθουσιάζεται απλά γιατί είναι αυτό που σπουδάζει και αγαπά.

Σε λίγα χρόνια όμως θα είσαι και σε θέση να έχεις κριτική άποψη πάνω σε αυτό που σπούδασες.

 

 

Τώρα αυτή η τεχνολογία που θα μπορούσε να χρησιμεύσει αφού το πιο τέλειο είναι η φυσική γυναικεία μήτρα;

Ίσως υπάρχουν περιπτώσεις.... αλλά δεν θα κάτσω τώρα να το σκεφτώ.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς επειδή είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος δέχομαι τις πληροφορίες, τις επεξεργάζομαι και κρίνω κατά την δική μου σκέψη αν κάτι είναι σωστό ή όχι.

 

αλλά αυτό το σωστό είναι μέσα από την δική μου οντική ύπαρξη δεν απαιτώ να γίνει αποδεκτό από τους άλλους.

 

Ο κάθε ένας λέει την άποψη του.

Ένας ομοφ. μπορεί να θιχθεί.

Άλλος ομοφ. μπορεί να του αρέσει η ιδέα μιας ενεργειακής αναζωογόνησης ή μετάλλαξης.

Ένας στρέητ μπορεί να λέει από μέσα του "πας να βγάλεις το φίδι από την τρύπα"

Ένας επιστήμονας ανάλογα τον κλάδο μπορεί να είναι υπέρ ή κατά...

Ένας ψυχολόγος το ίδιο...

Ένας κοινωνιολόγος το ίδιο...

 

 

Όπως βλέπεις το θέμα δεν απλά να κάνουμε ΜΟΝΟ τα χατίρια των ομοφ... και όλοι οι άλλοι;

Μην το βλέπεις λοιπόν σαν αδικία...

Μπορεί να φαίνεται σκληρό να λες σε κάποιον η χημεία σου είναι εκγεννετής πειραγμένη και στην ουσία είσαι ανάπηρος αλλά κανείς δεν στο λέει

Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

 

Απλά μέχρι τώτα κανείς δεν το έλεγε και οι επιστήμονες πήραν την αντίθετη θέση διότι είδαν τουλάχστον μέχρι τώρα ότι αν ζορίσουν το θέμα

το κόστος να υπάρξει αναστάτωση ψυχ, κοινωνική κτλ είναι μεγαλύτερο από το να πουν την αλήθεια για την σεξουαλική αναπηρία.

 

Οπότε επίτηδες η επιστήμη έχει αυτήν την θέση... διότι στην ουσία βγάζει την ουρά της από τα σκέλια αφού το σεξουαλικό-ψυχικό δεν είναι σε θέση ούτε να το αναλύσει ούτε να το θεραπεύσει με τεχνητά μέσα.

 

Και βγάζει λύσεις του στυλ τεχνητή μητρα.\

 

Και ο λόγος που δεν μπορεί να το λύσει τεχνητά είναι διότι οι ενέργειες αυτές από το βιολογικό επίπεδο έχουν σχέση με το Θείο όπου εκεί δεν υπάρχει μελέτη της ύλης...

 

πχ δεν έχει βρεθεί το ψυχόνιο ή ύλη της ψυχής κτλ κτλ... αυτά μόνο φιλοσοφικά και θεωρητικά τα εξετάζουμε ως πράνα, μεριστή ουσία, ενιαία ουσία κτλ

που είναι λεκτικοί φιλοσοσφικοί όροι.

 

πρακτικά μόνο οι μεταφυσικοί τα γνωρίζουν και δεν θα βρεθεί ποτέ η ύλη αυτή διότι το τεχνητό άψυχο κατασκέυασμα δεν μπορεί να διαχειριστεί αυτήν την ύλη της ψυχής.

 

Μόνο ένα ανώτερο βιολογικό ον με ψυχή μπορεί να το κάνει...

 

Και αυτήν την στιγμή το ανώτερο βιολογικά είδος στον πλανητη είναι ο άνθρωπος.

 

Αν λοιπόν ο επιστήμονας άνθρωπος αντικαταστήσει στον πλανήτη το είδος του με ένα άλλο βιολογικά εξελιγμένο άνθρωπο δεν μιλάω για cyber κατάστάσεις βιολογικά λέω... τότε θα έχουμε ένα υπερ-άνθρωπο σε αντικατάσταση του εαυτού μας.

 

Αλλά και πάλι θα είναι βιολογική λύση δεν θα είναι λύση του στυλ "τεχνητή μήτρα"

 

Κατάλαβες Μούσα γιατί δεν λύνετε το θέμα αυτό με τεχνολογία; Είναι ασυμβίβαστη η ύλη της ψυχής με το άψυχο υλικό και η σύνδεση της από τον άνθρωπο διότι η επιστήμη δεν μπορεί καν να μελετήσει την ψυχή ως ύλη.

 

Η ψυχή μελετάτε στην επιστήμη ως συμπεριφορά στην ψυχολογία και στην ψυχιατρική μιλάμε για ουσίες στον εγκέφαλο που στην ουσία καταργεί το ορισμό της ψυχής.

 

Οπότε βγάλε συμπέρασμα η σημερινή επιστήμη μας λέει ΨΥΧΗ = συμπεριφορά + χημικές ουσίες στον εγκέφαλο

Ενω στην μεταφυσική έχουμε ΨΥΧΗ = ενεργειακό σώμα που μπορεί να κάνει προβολές, αστρικά ταξίδια, μεταθάνατον εμπειρίες, παλιές και νέες ζωές... κτλ

 

Με άλλα λόγια ακόμη η επιστήμη δεν έχει ακουμπήσει καν την ψυχή ίσα ίσα κινείται προς κατεύθυνση υλιστική και έχει τάση φθοράς σε μακροχρονικό επίπεδο.

 

Τώρα κάτι πάει να γίνει στην Αμερική με τους ενεργειακούς θεραπευτές.

Θα δούμε.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

για σκέψου είναι το ίδιο να μεγαλώσει ένα έμβρυο σε ένα βιολογικό περιβάλλον με εξαγνισμένη την ενέργεια της μήτρας το 2ο τσάκρα Σβαντιστάνα που καλύπτει το μωρό σαν αύρα και είναι το ίδιο να μεγαλώσει σε μια τεχνητά άψυχη μήτρα;

 

Κάποια διαφορά θα έχει το αποτέλεσμα.....

 

Το ότι η κερδοσκοπική επιστήμη βγάζει τεχνολογία δεν σημαίνει ότι είναι και η λύση για ένα πρόβλημα.

 

Στο συγκεκριμένο ζήτημα η καλύτερη λύση για μένα είναι η ενεργειακή που μπορεί ακόμα να σεβαστεί την ερωτική επιθυμία των ομοφ. και απλά να δράσει σαν ζωογόνος δύναμη.

 

Απλά ξέρεις γιατί δεν θα το κάνουν;

Διότι αυτή η θεραπεία έχει να κάνει με το lifefroce που μπορεί να θεραπεύσει πολλά όχι μόνο το σεξοψυχικό και είναι μη κερδοφόρο για την βιομηχανία φαρμάκων.

 

Οπότε καταλαβαίνεις.... θα υποφέρουμε όλοι ψυχολογικά, κοινωνικά και σεξουαλικά για να βγάζουν χρήματα.

Δυστυχώς.

 

:015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...