Jump to content

Maitreya - Ο Παγκόσμιος Δάσκαλος


Recommended Posts

Όλες οι μεγάλες θρησκείες (Χριστιανισμός, Μουσουλμανισμός, Βουδισμός, Εβραϊσμός κλπ) αναμένουν την έλευση του Μεσσία, άλλοι για 2η φορά, αλλά για 1η φορά.

 

Από το 1988, ένας άνθρωπος πάει ν΄ αναλάβει αυτόν τον ρόλο. Μάλιστα όχι για μια θρησκεία, αλλά για όλες. Κάνει θαύματα, εμφανίζεται σε όνειρα ανθρώπων αλλά και σε θρησκευτικές συγκεντρώσεις από το πουθενά, φέρνει μήνυμα ελπίδας, αγάπης και ειρήνης κλπ κλπ... Χωρίς να δείχνει συγκεκριμμένη προτίμηση σε κάποια θρησκεία.

Πέρασε μάλιστα και από την Ελλαδίτσα μας, στην Θεσσαλονίκη τον Αύγουστο του 1998...

 

Ο αριθμός των ανθρώπων που το πιστεύουν ως πραγματικό Μεσσία, Παγκόσμιο Δάσκαλο, ολοένα αυξάνεται, αλλά προσωπικά κοιτώ το όλο ζήτημα με μπόλικο σκεπτικισμό.

 

Είναι μια -έστω και καλοπροαίρετη- απάτη ή πράγματι η ανθρωπότητα γνωρίζει άλλον έναν Μέγα Δάσκαλο για μια ακόμα φορά;

 

Για πληροφορίες: http://www.shareintl.org/maitreya/Ma_main.htm

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει περισσότερο για πολιτικό πρώσοπο πάντως παρά θρησκευτικό (από τα λίγα που πρόλαβα να διαβάσω γι αυτόν)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχουν βγει πολλοι τετοιοι τελευταια.Εχει γινει κατι σαν μοδα.

Link to comment
Share on other sites

Maitreya και βλακείες... ΕΓΩ ειμαι ο παγκοσμιος διδάσκαλος της... εχμμ... αδιαφορίας! :018bleh:

 

 

ΥΓ. Ψηφίστε μεεεε.... γκούσφραμπααααα....

Link to comment
Share on other sites

Από το 1988, ένας άνθρωπος πάει ν΄ αναλάβει αυτόν τον ρόλο.

5112[/snapback]

 

Ρε παιδια...μια στιγμη...για να καταλαβω...ΑΝΘΡΩΠΟΣ τα κανει ολα αυτα και τον θεοποιουν?Απο που κι ως που?Εξηγηστε λιγο για να μην βρισω αδικα τους ανθρωπους που τον λατρευουν... :blink:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΘΡΩΠΟΣ τα κανει ολα αυτα και τον θεοποιουν?

 

η απάντηση είναι: έλα ντε! :blink:

Είναι ή δεν είναι άνθρωπος;

...έλα ντε...

 

Στην ιστοσελίδα που παρέθεσα, δεν το διευκρινίζει. Αναφέρει ότι ζει εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια κι εμφανίζεται κατά καιρούς στη γη για να μας υπενθυμίσει τον δρόμο. Ότι είναι ο Χριστός, ο Βούδας, ο Κρίσνα... ακόμα και ο Διόνυσος ( ! ) all together. Ότι πρόκειται δηλαδή για τον ίδιο "άνθρωπο" που έρχεται και ξανάρχεται τακτικά, για να διδάξει την ανθρωπότητα και να της υπενθυμίσει αυτά που τείνει να ξεχάσει. (Ένα απ΄ αυτά, είναι το ότι όλοι είμαστε Θεοί... ένα concept που ενστερνίζομαι παρεπιπτόντως :gleam: )

Τώρα, είναι η ανάγκη για άλλη μια εμφάνισή του.

ΔΕΝ είναι όμως ενσαρκώσεις! Δεν πρόκειται δηλαδή για την ίδια ψυχή που ζει, πεθαίνει και ξαναζεί. ΟΥΤΕ για Θεό πρόκειται... Τι είναι; :wacko:

...έλα ντε...

 

Από την άλλη, εμφανίζεται ένας κυριούλης, ο Creme, που παίζει τον "μεσάζοντα" κατά κάποιο τρόπο. Δηλαδή, ότι είναι αυτός που επικοινωνεί τακτικά με τον Maitreya και μεταφέρει τα μηνύματά του. Λέει ότι ο ίδιος ο Maitreya, θα εμφανιστεί για να μιλήσει με τον κόσμο άμεσα, όταν εκείνος (ο Maitreya) κρίνει πως είναι η κατάλληλη ώρα. Στο μεταξύ, περιορίζεται σε σύντομες εμφανίσεις εδώ κι εκεί, και η ουσιαστική του επικοινωνία με τον κόσμο είναι μέσω του Creme.

 

...Όπως καταλαβαίνεις, η υπόθεση είναι πολύ περίεργη...

Μέχρι στιγμής όμως, φαίνεται μάλλον ακίνδυνος ο τύπος. Δεν έχει πει τίποτα το κακό ή ανησυχητικό. Μόνο για αγάπη και ειρήνη μιλάει, σκέτα-νέτα.

 

Θα δείξει...

 

 

 

Προτιμώ να ψηφίσω τον Αλκιβιάδη...

 

Ε, κάντο τότε να χαρείς και μας τά ΄χει κάνει τσουρέκια με τις ψήφους του! :063laugh:

 

 

Αλκιβιάδη, μη γκρινιάξεις! :kissylove:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι μία καλοστημένη απάτη...και κάτι τέτοιοι άνθρωποι συνήθως αναζητούν 3 πράγματα στην ζωή τους...χρήμα, δόξα και εξουσία...αυτές προσωπικότητες με κάνουν και ανυσηχώ.

Link to comment
Share on other sites

...τώρα πού τού καλοσκέφτομαι, όλοι όσους γνωρίζω, έχουν τήν ίδια ηλικία μέ τόν κύριο. Χρονολογούνται, τουλάχιστον, από εκείνη τήν διάπυρη σφαίρα πού έκανε τό ..."μπάμ"!

 

... κανένας όμως δέν ζητά νά τού κάνουμε ...τούμπες!

 

΄Ω καιροί, ...ώ ήθη!

 

:angel:

 

any comments ...?

Link to comment
Share on other sites

:blink: Νεφέλη, Πλακα μου κανεις! :insane:

Ειλικρινα δεν εχω τι να πω! :huh:

Ασε που μου φαινεται πολυ καλο για να 'ναι αληθινο.Σαν μια δημιουργια των ανθρωπων μου κανει εμενα...Ο υπεροχος,ο θεος ολων των θρησκειων που εχει ΚΑΙ γραμματεα! :clapping:

 

 

:huh::blink::063laugh:^_^ :zipped:

Link to comment
Share on other sites

Ναι... σαν Σουπερ Ντουπερ Βινταλσα Σουν είναι ο τύπος...

 

Όλα-σε-Ένα!

 

:worthy: (και καλα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...