Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας!Ξέρει κανείς που πουλάνε κάρτες ταρώ στην Αθήνα;Γνωρίζω για τα διάφορα σάιτ που πουλάνε ονλάιν,αλλά προτιμώ να τις δω από κοντά.  :cat2_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Σόλωνος, στα βιβλιοπωλεία εκεί γύρω. Εάν ενθυμούμαι καλώς από εκεί είχα προμηθευτεί τις δικές μου. Το θέμα όμως είναι ότι οι κάρτες, θεωρητικώς, δεν πρέπει ν' αγοράζονται. Είτε χαρίζονται, είτε κλέβονται.

Link to comment
Share on other sites

Σόλωνος, στα βιβλιοπωλεία εκεί γύρω. Εάν ενθυμούμαι καλώς από εκεί είχα προμηθευτεί τις δικές μου. Το θέμα όμως είναι ότι οι κάρτες, θεωρητικώς, δεν πρέπει ν' αγοράζονται. Είτε χαρίζονται, είτε κλέβονται.

Αθηνούλα, αν πεις ότι "κλέβονται" είσαι στο 10 που είναι η κτητικότητα (Πεινασμένοι και Αχόρταγοι) χωρίς κανόνες, όποιος το κάνει από σκέψη πράξη πάει στο 11 που είναι ο φθόνος και το μίσος. Οπότε πες "χαρίζονται" και είσαι στο 1,2

 

Επίσης στο 10 είναι οι μάγοι που κλέβουν δυνάμεις και υφίστανται καταστροφές υλικές και άλλες.  :021byeHappy:

 

1qp7pc2474hz8qh6g.jpg

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Ξέρει κανείς που πουλάνε κάρτες ταρώ στην Αθήνα;Γνωρίζω για τα διάφορα σάιτ που πουλάνε ονλάιν,αλλά προτιμώ να τις δω από κοντά.  :cat2_h4h:

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ιδέες από το ιντερνετ και να επιλέξεις μια τράπουλα.

 

Στην συνέχεια τύπωσε την σε χαρτί σε κόλλα Α4 ανα 4 χαρτιά για να τα βλέπεις.

 

Και μετά πάρε χαρτονάκι σκληρό από το βιβλιοπωλείο για εκτυπωτή. Έχει διάφορα και γυαλιστερά και glossy.

 

Αν πιάνει το χέρι σου ζωγράφισε τες εσύ και την ώρα της ζωγραφικής θα σου έρθουν και μηνύματα και ιδέες !!!

 

Αν δεν είσαι καλλιτεχνικός τύπος, ζωγράφισε τες στο pc με copy paste, και τύπωσε τες, πάλι θα λάβεις διδασκαλία την ώρα της ζωγραφικής !!!

 

Και εκτός αυτού θα είναι και φορτισμένες  :glare:

 

"Με ένα σπάρο δυο τρυγόνια" που λένε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ιδέες από το ιντερνετ και να επιλέξεις μια τράπουλα.

 

Στην συνέχεια τύπωσε την σε χαρτί σε κόλλα Α4 ανα 4 χαρτιά για να τα βλέπεις.

 

Και μετά πάρε χαρτονάκι σκληρό από το βιβλιοπωλείο για εκτυπωτή. Έχει διάφορα και γυαλιστερά και glossy.

 

Αν πιάνει το χέρι σου ζωγράφισε τες εσύ και την ώρα της ζωγραφικής θα σου έρθουν και μηνύματα και ιδέες !!!

 

Αν δεν είσαι καλλιτεχνικός τύπος, ζωγράφισε τες στο pc με copy paste, και τύπωσε τες, πάλι θα λάβεις διδασκαλία την ώρα της ζωγραφικής !!!

 

Και εκτός αυτού θα είναι και φορτισμένες  :glare:

 

"Με ένα σπάρο δυο τρυγόνια" που λένε!

 

Τι εννοείς φορτισμένες;;Το είχα σκεφτεί και 'γω να τις φτιάξω μόνη μου,και παρότι είναι πολλά τα φύλλα μάλλον αυτό θα κάνω  :cat2_h4h:

Κάτι καταφέρνω από ζωγραφική και σχέδιο,οπότε αν το κάνω θα 'ναι σε δικό μου στυλ:

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/74590_10200286970966563_1378496210_n.jpg

http://forums.mangafox.me/attachment.php?attachmentid=233518&d=1339057474

Δεν ήξερα ότι είναι καλύτερα αν τις φτιάξω εγώ,ευχαριστώ! :P

Edited by ZoeSaphira
Link to comment
Share on other sites

 

Αθηνούλα, αν πεις ότι "κλέβονται" είσαι στο 10 που είναι η

κτητικότητα (Πεινασμένοι και Αχόρταγοι) χωρίς κανόνες, όποιος το κάνει

από σκέψη πράξη πάει στο 11 που είναι ο φθόνος και το μίσος. Οπότε πες

"χαρίζονται" και είσαι στο 1,2

 

Επίσης στο 10 είναι οι μάγοι που κλέβουν δυνάμεις και υφίστανται καταστροφές υλικές και άλλες.

 

Κατ' αρχάς δεν με λένε "Αθηνούλα". Αφετέρου, μου είναι παντελώς ακατάληπτα αυτά που γράφεις. Βάσει ποίας κατηγοριοποίησης είμαι στους αριθμούς αυτουνούς; Ντεν καταλαβαίνει και ντεν έχει καμιά όρεξη να καταλάβει. :glare:

 

Απλώς μετέφερα την επί του θέματος έγκυρη γνώμη του φίλου μου του Α. Καθώς, δε, ήτανε συμφέρουσα για την τσέπη μου και "ανεβαστική" για την αδρεναλίνη μου, την ενστερνίστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φορτισμένες;;Το είχα σκεφτεί και 'γω να τις φτιάξω μόνη μου,και παρότι είναι πολλά τα φύλλα μάλλον αυτό θα κάνω  :cat2_h4h:

Κάτι καταφέρνω από ζωγραφική και σχέδιο,οπότε αν το κάνω θα 'ναι σε δικό μου στυλ:

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/74590_10200286970966563_1378496210_n.jpg

http://forums.mangafox.me/attachment.php?attachmentid=233518&d=1339057474

Δεν ήξερα ότι είναι καλύτερα αν τις φτιάξω εγώ,ευχαριστώ! :P

 

Ωραία, μια χαρά ζωγραφίζεις.

Είναι υπεραρκετό για τα Ταρώ.

 

Λες να ξεκινήσεις δικά σου σχέδια ή θα αντιγράψεις μια έτοιμη τράπουλα;

 

Φορτισμένες εννοώ ότι θα έχουν δική σου ενέργεια και θα σου απαντάνε καλύτερα όταν τις χρησιμοποιείς.

 

Όσο περισσότερο ασχοληθείς με την κατασκευή τους τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε και μια βόλτα από μαγαζιά να τις δεις και να τις πιάσεις είναι ωραία εμπειρία, πριν κάνεις τις δικές σου.

 

Αν είσαι τυχερή θα βρεις μερικές που είναι και ανάγλυφες στην ράχη τους !

Έχει και γυαλιστερές, φωσφορίζουσες και ότι θέλεις.

Στο ίντερνετ θα βρεις σίγουρα.

Στην Αθήνα δεν ξέρω.

Απλά σου λέω ιδέες.

 

Έχουν ωραία αίσθηση!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μια χαρά ζωγραφίζεις.

Είναι υπεραρκετό για τα Ταρώ.

 

Λες να ξεκινήσεις δικά σου σχέδια ή θα αντιγράψεις μια έτοιμη τράπουλα;

 

Φορτισμένες εννοώ ότι θα έχουν δική σου ενέργεια και θα σου απαντάνε καλύτερα όταν τις χρησιμοποιείς.

 

Όσο περισσότερο ασχοληθείς με την κατασκευή τους τόσο καλύτερα.

Και τα δύο!Ωραία,ευχαριστώ πολύ  :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω ακολουθήσει τη λύση του Dimulator (τύπωμα στον εκτυπωτή) και μάλιστα έχω προσθέσει έξω από τις εικόνες μερικά σύμβολα (σχετικά με τις κάρτες) τα οποία με βοηθάνε στις ερμηνείες.

 

Αν ζωγραφίζεις, θα σου πρότεινα να πατήσεις πάνω σε μια κλασική τράπουλα (φυσικά η Rider-Waite είναι η πλέον προτεινόμενη). Αν δε βιάζεσαι, θα σου πρότεινα, καθώς ζωγραφίζεις κάθε κάρτα να μελετάς και τη σημασία του κάθε συμβόλου. Είναι ένας πολύ καλός τρόπος μελέτης!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω ακολουθήσει τη λύση του Dimulator (τύπωμα στον εκτυπωτή) και μάλιστα έχω προσθέσει έξω από τις εικόνες μερικά σύμβολα (σχετικά με τις κάρτες) τα οποία με βοηθάνε στις ερμηνείες.

 

Αν ζωγραφίζεις, θα σου πρότεινα να πατήσεις πάνω σε μια κλασική τράπουλα (φυσικά η Rider-Waite είναι η πλέον προτεινόμενη). Αν δε βιάζεσαι, θα σου πρότεινα, καθώς ζωγραφίζεις κάθε κάρτα να μελετάς και τη σημασία του κάθε συμβόλου. Είναι ένας πολύ καλός τρόπος μελέτης!

Ναι,κάτι τέτοιο θα κάνω,μόλις βρω κατάλληλα χαρτιά.Μου έχουν τελειώσει τα μελάνια στον εκτυπωτή  :closedeyes:

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

... οι κάρτες, θεωρητικώς, δεν πρέπει ν' αγοράζονται. Είτε χαρίζονται, είτε κλέβονται.

Μάλιστα!

Να γιατί το θεωρούσε "κλοπή" να την αγοράσω στην τιμή που την αγόρασα. Τώρα καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...