Jump to content

Εκδήλωση Του Πνεύματος Μέσα Στην Ανθρώπινη Ύπαρξη


Recommended Posts

ωραία έστω οτι δεν κατανόησα.. μιλα ποιο αναλυτικά... και μην κρύβεσαι με μισόλογα και μετά βγαίνεις και από πάνω...

 

...

αχ βρε Ούτι μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε!

Ξεκινά με το να διαβάζεις αυτό που λέει ένα κείμενο - κι όχι να 'βλέπεις' ότι σου κατέβει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νομίζω έχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης και κατανόησης... να το πάμε πιο αργά....

 

 

Σε ρωτάω ΕΝΑ πράγμα και αν θέλεις απάντησε....

 

Ένας Γουικανός κάνει spell σε συνδυασμό με Βιπάσανα (Βουδδιστικός διαλογισμός του κενού και του παρατηρητή);

 

Οι άλλοι απλά θα κάτσουν απέναντι από τον θεραπευτή και θα αρχήσουν να σκέφτονται την λύση στο πρόβλημα τους.

Ο θεραπευτής με την ψυχοβολία θετικής απελευθερωτικής ενέργειας ξεμπλοκάρει την ενέργεια του Σακχασράρα που δέχεται τις υποσυνείδητες τηλεπαθητικές επιρροές χωρίς την θέληση του πομπού-δέκτη διότι δεν είναι εκπαιδευμένος πνευματικά ο δέκτης.

 

...

 

 

Κάπως έτσι δρα οι 'λαϊκός" μάγος ή μάγισσα.

 

Δλδ τώρα εσύ λες πχ ότι ένας Wiccan θα κάτσει να κάνει διαλογισμό του κενού, έλεγχο συναισθημάτων με Τάντρα και να εστιάσει στο Σαχασράρα και να απελευθερωσει τις τηλεπαθητικές συνδέσεις που ο άλλος δεν αντιλαμβάνεται.... που τα έχεις δει αυτά βρε Ουτι....

 

 

Οι Γουικανοί μαζεύονται γύρω από το Stoneheads και κάνουν γιορτές... με λόγια ύμνους κτλ....

 

Εκτός αν δεν έχω καταλάβει ποιον εννοείς κλασικό λαϊκό μάγο....

 

Για πες ποιον εννοείς....;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

...

Ένας Γουικανός κάνει spell σε συνδυασμό με Βιπάσανα (Βουδδιστικός διαλογισμός του κενού και του παρατηρητή);

Πολλές φορές αυτό που κάνει ένας μιας παράδοσης το κάνει άλλος άλλης παράδοσης με άλλο όνομα, αλλά κάνει το ίδιο ή ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω τα Ασιάτικα διαλογιστικά είναι πολύ εξειδικευμένα. Οι Δυτικοί κάνουν κάτι διαλογισμούς χαλάρωσης από το στρες όχι διαλογισμους που να φορτίζουν με πράνα αντικείμενα ή να ανυψώνουν το πνεύμα τους και να βγαίνουν στο κενό!

 

Ο Γουικανός θα χαλαρώσει 10-20 λεπτά και θα πει μια προσευχή στην Εκάτη.

Ο Ασιάτης θα κάνει Γιογκα, διαλογισμό 1-2 ώρες, ασκήσεις με μύες στον διαλογισμό για να κατευθύνει την ενέργεια, θα φορτίσει τα σημεία του σώματος που θέλει, θα κάνει την ασάνα και την μούντρα δείκτη, θα φορτίσει το αντικείμενο που θέλει και τέλος θα ξανακάνει Γιόγκα για να απελευθερώσει την ενέργεια...

 

Σύνολο.... ένα 4ωρο εργασία και λίγο σου βάζω.... 

 

Ο Δυτικός μέσα σε 1 ώρα το πολύ έχει κάνει διαλογισμό και έχει πει και το σπελ.....

 

Καμία σχέση το ένα με το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω τα Ασιάτικα διαλογιστικά είναι πολύ εξειδικευμένα. Οι Δυτικοί κάνουν κάτι διαλογισμούς χαλάρωσης από το στρες όχι διαλογισμους που να φορτίζουν με πράνα αντικείμενα ή να ανυψώνουν το πνεύμα τους και να βγαίνουν στο κενό!

 

Ο Γουικανός θα χαλαρώσει 10-20 λεπτά και θα πει μια προσευχή στην Εκάτη.

Ο Ασιάτης θα κάνει Γιογκα, διαλογισμό 1-2 ώρες, ασκήσεις με μύες στον διαλογισμό για να κατευθύνει την ενέργεια, θα φορτίσει τα σημεία του σώματος που θέλει, θα κάνει την ασάνα και την μούντρα δείκτη, θα φορτίσει το αντικείμενο που θέλει και τέλος θα ξανακάνει Γιόγκα για να απελευθερώσει την ενέργεια...

 

Σύνολο.... ένα 4ωρο εργασία και λίγο σου βάζω.... 

 

Ο Δυτικός μέσα σε 1 ώρα το πολύ έχει κάνει διαλογισμό και έχει πει και το σπελ.....

 

Καμία σχέση το ένα με το άλλο!

ακου, αν εισαι ευχαρστημενος με κατι που κανεις μπραβο σου αλλα μη συγκρινεις αυτο το δικο σου που τυχον ξερεις με κατι αλλο που απλα βλεπεις απ´εξω
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το συγκρίνω;

 

Άλλωστε η σύγκριση μου είναι διαπίστωση από ότι έχω δει και με εντελώς αθώο σκοπό... ούτε λέω ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο ούτε τίποτα.

 

Απλά έτσι τα έχω δει να γίνονται και προσωπικά και ΕΓΩ έχω περάσει απο αυτές τις φάσεις!

 

Αν τώρα εσύ ξέρεις κάτι άλλο πες το ελεύθερα! 

 

Αλλά το να λες μην κάνεις έτσι και υπάρχει και κάτι άλλο, αλλά να μην το αναφέρεις... ε τι θέλεις να κάνω και γω ; Πώς να συμφωνήσω σε κάτι που δεν μου λες;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το συγκρίνω;

 

Άλλωστε η σύγκριση μου είναι διαπίστωση από ότι έχω δει και με εντελώς αθώο σκοπό... ούτε λέω ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο ούτε τίποτα.

 

Απλά έτσι τα έχω δει να γίνονται και προσωπικά και ΕΓΩ έχω περάσει απο αυτές τις φάσεις!

 

Αν τώρα εσύ ξέρεις κάτι άλλο πες το ελεύθερα! 

 

Αλλά το να λες μην κάνεις έτσι και υπάρχει και κάτι άλλο, αλλά να μην το αναφέρεις... ε τι θέλεις να κάνω και γω ; Πώς να συμφωνήσω σε κάτι που δεν μου λες;

Μιλώ για τη συγκεκριμένη σύγκριση όπου δείχνεις να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα (και υπό πρίσμα κάπως...)

 

γιατί

λες

"Ο Γουικανός θα χαλαρώσει 10-20 λεπτά και θα πει μια προσευχή στην Εκάτη." (αμφιβάλλω ότι προσευχή στην Εκάτη είναι στό ίδιο στάνταρ με ότι λες πιο κάτω, εξαίρεση είναι).

"Ο Ασιάτης θα κάνει Γιογκα, διαλογισμό 1-2 ώρες, ασκήσεις με μύες στον διαλογισμό για να κατευθύνει την ενέργεια," αλλά θα κάνει και ένα σωρό άλλα που δεν κάνουμε (στη δύση) και δεν θα κάνει ένα σωρό άλλα (που κάνουμε στη δύση).

Τελικά, καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το κατάλαβες ότι καμία σχέση...

 

ο κάθε ένας έχει το σύστημα του και την μέθοδο του...

 

και υπάρχουν και τα μικτά συστήματα.. πχ και ο Wiccanός θα κάνει Τάντρα και διαλογισμό αλλά δεν είναι το ίδιο με κάποιον Ινδό...

πχ ο Wiccanος θα κάνει 6-7 ώρες σεξ; και μετά διαλογισμό και γιόγκα.... αμφιβάλω πολύ... πάρα πολύ!!!

 

Τι δλδ δεν καταλαβαίνεις...; 

 

Για μένα είναι ολοφάνερη η διαφορά!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το κατάλαβες ότι καμία σχέση...

 

...

Καμιά σχέση ως προς τη σύγκριση που κάνεις, αν παραδέχεσαι το 'καμία σχέση' πώς τα συγκρίνεις;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εγώ έχω πει πως το βλέπω... αν εσύ έχεις διαφορετική οπτική πες την να δούμε τι γίνεται... να κάνω μόνο εγώ μονόλογο στο τι πιστεύω και συ να αντιδράς χωρίς να τοποθετείσαι δεν θα μας βγάλει σε κάποιο νόημα...

 

Εμένα η θέση μου είναι ότι ενεργειακά οι Ασιάτες έχουν το σύστημα χρόνια και έχουν αρκετές διαφορές από τους Δυτικούς και σε τεχνοτροπία και σε ισχύ.

Οι Δυτικοί είναι πιο φαλφλατάδες όπως έλεγε ο Ιησούς όλο μιλάνε πολύ... οι Ασιάτες δουλεύουν μέσα από την σιωπή και με την ενέργεια πράνα και κι.

 

Η γνώμη σου τώρα.... περιμένω για να κάνουμε διάλογο...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να τα συγκρίνει, μάλλον τα αναφέρει για x λόγους

Link to comment
Share on other sites

τα συγκρίνω ως πρακτικές για αυτογνωσία του τι γίνεται όχι σαν καλύτερο το ένα από το άλλο... άλλωστε εγώ χρησιμοποιώ τεχνικές από όλα ότι βλέπω ως καλό!

 

πχ μια εποχή συνέχεια έκανα διαλογισμό και τα πάντα τα έκανα με την σκέψη...  ε τώρα ορίζω τον σκοπό της πράνα στα αντικείμενα και ξέρω πιο καλά το πώς γίνεται και πώς λειτουργεί από μέσα..

 

Όχι απλά λέμε το σπελλ ... :)

Link to comment
Share on other sites

...

Εμένα η θέση μου είναι ότι ενεργειακά οι Ασιάτες έχουν το σύστημα χρόνια και έχουν αρκετές διαφορές από τους Δυτικούς και σε τεχνοτροπία και σε ισχύ.

Οι Δυτικοί είναι πιο φαλφλατάδες όπως έλεγε ο Ιησούς όλο μιλάνε πολύ... οι Ασιάτες δουλεύουν μέσα από την σιωπή και με την ενέργεια πράνα και κι....

Πάλι αντιφάσεις, μόνο συγκρίσεις χωρίς βάση - και μη πάμε στη ...σιωπή (ίσως είναι σε επόμενο κεφάλαιο) για την ώρα... κατεβατά....

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...