Jump to content

Ζωή


Recommended Posts

Καλημέρα θα προτείνω και εγώ ένα παιχνίδι.

Ας υποθέσουμε ότι μπορείτε να μεταβείτε σε ένα σκαλοπάτι το οποίο οδηγεί στην γνώση, και σε ένα άλλο το οποίο οδηγεί στην σοφία, στο σκαλοπάτι της γνώσης έχετε μαζί σας ότι επιθυμείτε, στο σκαλοπάτι της σοφίας είστε απόλυτα μόνοι σας ίσως και για πάντα, στο σκαλοπάτι τις σοφίας έχετε την δυνατότητα να γνωρίζετε ότι από την άλλη πλευρά έχετε ότι θέλετε χωρίς όμως να ισχύει και το αντίθετο.. όμως υπάρχει μια τόσο μικρή αλλά και τόσο μεγάλη περίπτωση στο δεύτερο σκαλοπάτι να πετύχετε τα πάντα αλλά ίσως χρειαστεί να περιμένετε αρκετά.

Τελικά τι θα διαλέξετε και γιατί;

Κάποιοι άνθρωποι που διάλεξαν το δεύτερο περίμεναν και περιμένουν ακόμα τα αποτελέσματα εσείς;

 

 

 

 

 

 

 

Εκεί έξω... μακριά από τις σωστές πράξεις και τις λάθος πράξεις... υπάρχει ένας αγρός... εκεί θα σε συναντήσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:witch: Φίλη μου :witch: Νεφέλη παρατηρώ με λύπη και περισσή απογοήτευση ότι με αποπαίρνεις συνεχώς και δεν απαντάς στο θέμα :D:D:D:D:D:D:D:D

 

 

 

 

 

 

 

Εκεί έξω... μακριά από τις σωστές πράξεις και τις λάθος πράξεις... υπάρχει ένας αγρός... εκεί θα σε συναντήσω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου Νεφέλη ο σπουδαίος άνθρωπος ήταν κάποτε και αυτός ένας πολύ μικρός και απλός θνητός ανθρωπάκος αλλά κατάφερε να αναπτύξει μια σημαντική ικανότητα έμαθε να βλέπει που ήταν μικρός στις σκέψεις και στις πράξεις του αυτός είμαι εγώ! :018bleh::018bleh::018bleh::018bleh::018bleh::018bleh::018bleh::018bleh::018bleh::018bleh::018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

εν οίδα, ότι ουδεν οίδα (Σωκράτης)

 

Τα τελειότερα πράγματα, είναι και τα πιο απλά (δεν θυμάμαι ποιός)

 

Άρα τα σκαλοπάτια σου φίλτατε είναι περιπλοκή ενός απλού θέματος... Που όσο περισσότερο το περιπλέκεις, τόσο περισσότερο απομακρύνεσαι απ΄ αυτό.

 

Ο ανθρωπάκος για τον οποίο ομιλείς, συνειδητοποίησε την θνητή του φύση. Συνειδητοποιώντας όμως αυτό, την ξεπέρασε.

 

Η αλήθεια είναι τόσο κοντά, μα οι άνθρωποι την ψάχνουν τόσο μακρυά (δίδαγμα Ζεν)

 

Savi... πτωχέ θνητέ? :063laugh: :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

φίλη μου Νεφέλη πριν σου απαντήσω πρέπει να κάνω την καθημερινή μου αυτό ανάλυση και να καταλήξω γιατί σου απάντησα πιο πάνω

1 γιατί είχες απορία

2 γιατί είχα εγώ απάντηση

3 γιατί είμαι ένα ων ανώτερης νοημοσύνης :clapping::clapping::clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

...  Ας υποθέσουμε ότι μπορείτε να μεταβείτε σε ένα σκαλοπάτι το οποίο οδηγεί στην γνώση, και σε ένα άλλο το οποίο οδηγεί στην σοφία,

... τι θα διαλέξετε και γιατί;

 

Καλώς ήρθες jimjim,

 

...εγώ πάντως θά ... φρακάρω στήν αρχή.

 

1ο σκαλοπάτι: Ξέρω πώς ν΄ανάβω τήν φωτιά (γνώση)

2ο σκαλοπάτι: Αν γνωρίσω καί πώς μπορώ νά τήν χρησιμοποιήσω (Σοφία) τότε η φωτιά έχει γιά εμένα αξία.

 

Γνώση χωρίς χρηστική αξία, δέ έχει αξία καί Σοφία χωρίς κατηγόρημα δέν υπάρχει!

 

Συμπέρασμα: Θά ακολουθήσω τόν δρόμο μου αναζητώντας τήν γνώση μέ τήν ελπίδα ότι κάποτε θά μπορέσω νά τήν χρησιμοποιήσω...

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Το όλο σκηνικό μου θυμίζει Πλάτωνα.. μόνο που είμαστε σε σκαλοπάτια κι όχι σε σπηλιά...

 

Εγώ θα επέλεγα το μονοπάτι της γνώσης.. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερο να μη γνωρίζεις τα πάντα, η άγνοια ορισμένες φορές συμφέρει.. (κάτι ήξερε κι ο Σωκράτης)

Προτιμώ να κάθομαι και να ψάχνω γνώσεις παρά να επαναπαύομαι ότι ξέρω τα πάντα(γιατί δυστυχώς είμαι άτομο που επαναπαύεται..)

Και επιπλέον.... φοβάμαι την μοναξιά!!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να ανεβει το σκαλοπατι της σοφιας αν δεν ανεβει πρωτα το σκαλοπατι της γνωσης?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το για ποιά Γνώση μιλάς, Aislinn.

 

Η εξωγενής γνώση δεν οδηγεί απαραιτήτως στην σοφία. Αντίθετα η εσωγενής γνώση είναι άγγιγμα σοφίας και συνήθως συμβαίνουν ταυτόχρονα.

Διευκρίνηση:

Εξωγενής γνώση είναι ότι πληροφορία λαμβάνεις έξω από σένα. Π.χ. το ότι η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο, είναι εξωγενής γνώση που έλαβες από το σχολείο.

Εσωγενής γνώση είναι ότι πληροφορία -πιο σωστά: συνειδητοποίηση- λαμβάνεις από εσένα την ίδια. Π.χ. το να συνειδητοποιήσεις ότι είσαι ανυπόμονη, είναι εσωγενής γνώση η οποία -όπως μπορείς να καταλάβεις πιστεύω- μπορεί να σε φέρει ένα βηματάκι πιο κοντά στην σοφία, εάν αποφασίσεις να κάνεις κάτι για να καταπολεμήσεις την ανυπομονησία σου.

 

Savi? :cheerful:

 

 

Σημείωση 1: Επέλεξα όσο πιο απλά παραδειγματάκια γινότανε, ώστε να μην σε μπλέξω (και ζαλίσω). Ελπίζω να είναι σαφές ότι υπάρχουν πολύ πιο περίπλοκα παραδείγματα.

 

 

Σημείωση 2 και κομματάκι άσχετη...: μόλις μου ήρθε ιδέα για νέο thread :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έξω... μακριά από τις σωστές πράξεις και τις λάθος πράξεις... υπάρχει ένας αγρός... εκεί θα σε συναντήσω...

5272[/snapback]

 

 

εγώ λέω να την αράξω στον αγρό... καλά φένεται ναναι εδώ :angel:

Link to comment
Share on other sites

Οκ Το καταλαβα Νεφ,ευχαριστω! ^_^

 

θα διαλεγα την εσωγενη γνωση.Γιατι?Γιατι ... "Η εξωγενής γνώση δεν οδηγεί απαραιτήτως στην σοφία. Αντίθετα η εσωγενής γνώση είναι άγγιγμα σοφίας και συνήθως συμβαίνουν ταυτόχρονα".Οπως ειπες παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όταν δέσουμε την γνώση με την σοφία τότε δημιουργούμε κάτι δυνατό, το οποίο όμως μπορεί να μας βγάλει έξω από τον τελικό Συνειδητό σκοπό μας, γιατί όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε υποσυνείδητα και συμπεριφορικά έτσι μας προγραμμάτισαν, εάν πάλι επιλέξουμε ένα από τα δύο τότε θα είναι ημιτελές αυτό που θα έχουμε? , νομίζω όχι, ίσως το μυστικό είναι ότι αυτά τα δεσίματα που νομίζουμε ότι το ένα εξαρτάται από το άλλο μπορεί τελικά να μην είναι και τόσο πανάκια, η απόδειξη σε όλα αυτά δεν είναι προϊών έρευνας και ψαξίματος αλλά μόνο υπομονής, σκεφτείτε πόσες φορές είπατε ?..αν έκανα αυτό τότε δεν θα είχε γίνει αυτό τώρα κ.τ.λ ?.τότε λοιπόν δεν είχατε σκεφτεί με αυτό το δέσιμο τvν δύο? νομίζω ναι!.... και αν είχατε την δυνατότητα να το επαναλάβετε τότε με μαθηματική ακρίβεια θα επιλέγατε μόνο το ένα σκαλοπάτι το δεύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μυ αρέσουν οι επιλογές χωρίς διέξοδο, προτιμώ να καθήσω στην είσοδο και να καλοσωρίζω όσους περνάνε από εκεί... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...