Jump to content

Τι ειναι ο ανθρωπος?


Recommended Posts

Θεωρώ ότι η κοινότητα των ανθρώπων είναι υπερβολικά ανθρωποκεντρικη και εγωϊστική ως προς τη Φύση.

«Ο άνθρωπος είναι χτήνος! Μεγάλο χτήνος σου λέω! Τού ?καμες κακό; Σε σέβεται και σε τρέμει. Τού ?καμες καλό; Σου βγάζει τα μάτια.

Κράτα την απόσταση αφεντικό! Μη δίνεις θάρρος στους ανθρώπους, μην τους λες πως όλοι είμαστε ένα, πως όλοι έχουμε τα ίδια δικαιώματα. Γιατί ευτύς θα σου πατήσουν το δίκιο σου, θα σου αρπάξουν το ψωμί σου και θα σε αφήσουν να ψοφήσεις της πείνας. Κράτα την απόσταση, αφεντικό, το καλό που σου θέλω!»

- Ο Αλέξης Ζορμπάς του Ν. Καζαντζάκη -

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:worthy: σωστός ο Καζαντζάκης, άλλωστε η άποψη ότι σέβεσε όποιν φοβάσε για πολλούς ισχύει...προσωπικά πιστεύω πως ο άνθρωπος κάπου έχασε τον δρόμο του...όταν ξεκίνησε να τον ενδιαφέρει η εξουσία, ο πλούτος, τα πολλά υλικά αγαθά....

 

πόσο θα ήθελα να μπορούσα να ζώ σε ένα δάσος....μόνη μου, μόνο με τα απολύτος απαραίτητα....just dreaming...and off topic...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είμαστε απλά ένας ζωντανός οργανισμός, χωρίς θεία πνοή (εκτός από το "θείο" δώρο της ζωής)κ.λπ.;Μήπως εμείς δε προερχόμαστε από μονοκύτταρους οργανισμούς;Όσο για την ανώτερη νοημοσύνη που υποτείθεται οτι έχουμε, δε νομίζω πως υπάρχει κάποιο "κλίκ" που μας ξεχωρίζει από τους πιθίκους π.χ.Είμαστε απλά διαβαθμήσεις της ίδιας σκάλας.

9821[/snapback]

 

Θα συμφωνίσω και εγω μαζι σου. Ισως να ακουγετε σκληρο αλλα δεν ειμαστε τιποτα παραπανω απο πολληκυτταροι οργανισμοι. Ισως η ενωσεις που εγιναν να βοηθησαν να μπορεσουμε να επεξεργαστουμε καλυτερα το περιβαλλον μας απο τα υπολοιπα ζωα και τελικα μπορεσαμε να προσαρμοστουμε ευκολοτερα στις αλλαγες του. Οσο περισσοτερο εξελισομαστε σαν οργανισμοι τοσο περισσοτερο καταλαβαινουμε το περιβαλλον μας και ισως καποτε καταλαβουμε και το μεγαλειο του συμπαντος. Ισως τελικα ειμαστε ολοι συμπαντικη ενεργεια και ολοι ειμαστε ενα, ισως οχι....

Link to comment
Share on other sites

:worthy:  σωστός ο Καζαντζάκης, άλλωστε η άποψη ότι σέβεσε όποιν φοβάσε για πολλούς ισχύει...

Πράγματι ισχύει για την πλειοψηφία του κόσμου και -μετά λύπης μου- παρατηρώ ότι τελικά, είναι καλύτερα να υπενθυμίζεις συνέχεια στον εαυτό σου αυτά τα λόγια του Ζορμπά και να πράττεις ανάλογα, παρά να διατηρείς φρούδες ελπίδες ότι ο κόσμος «δεν είναι έτσι»... :(

Λίγοι άνθρωποι ανταποδίδουν το καλό με καλό και το δίκαιο με δίκαιο. Ακόμα λιγότεροι μπορούν ν? αντέξουν την δίκαιη συμπεριφορά, κι αυτό είναι ακόμα πιο απογοητευτικό...! :headb:

 

Πάντως, ευτυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι (με την σωστή έννοια)! Λίγοι ίσως... αλλά υπάρχουν! :cheerful:

 

προσωπικά πιστεύω πως ο άνθρωπος κάπου έχασε τον δρόμο του...όταν ξεκίνησε να τον ενδιαφέρει η εξουσία, ο πλούτος, τα πολλά υλικά αγαθά....

Δεν ξέρω γι αυτό... η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πάντα έτσι ήταν ο άνθρωπος και γι αυτό εξελίχθηκε και ξεχώρισε από τα υπόλοιπα ζώα. Τώρα, αν αυτό είναι καλό ή κακό... όπως το πάρει κανείς! :wacko:

 

πόσο θα ήθελα να μπορούσα να ζώ σε ένα δάσος....μόνη μου, μόνο με τα απολύτος απαραίτητα....just dreaming...and off topic...

Ναι, είναι κομματάκι off topic αυτό! :lol:

 

Εμένα ο Καζ μου φαίνεται ολίγον μισάνθρωπος (σε αυτό το απόσπασμα...)

Μάλλον ρεαλιστής θα έλεγα Κερατάκι...

Αν διαβάσεις το εν λόγω βιβλίο, θα προσέξεις ότι ο Ζορμπάς αγαπάει τους ανθρώπους και είναι αρκετά ψυχοπονιάρης... Αλλά δεν διατηρεί αυταπάτες για την φύση του ανθρώπου. Δύσκολη ισορροπία αυτή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
είναι αυτός που φυλακίστηκε στις πέντε αισθήσεις και έχει αναμνήσεις ότι υπάρχει κάτι πέραν αυτών

φυσικά και βλέπει ψηλά σε αντίθεση με όλα τα δίποδα (ανω θρώσκω η αιτιμολογία)... δύσκολο στην πράξη γιατί όλοι τρέχουμε να ικανοποιήσουμε κατώτερες ανάγκες (λευτά, συνουσία, αγαθά που είναι η κατώτερη μας φύση

 

θέλετε να σας δώσω να σας δώσω και μια πιο free απόδωση; Ο άνθρωπος είναι η λέξη αρχέτυπο που αποφασίσαμε να καλουπώσουμε τον πραγματικό ΑΝΘΡΩΠΟ μέσα. οπόταν ας βγούμε όλοι από την σπηλιά που εικιοθελώς βουτήξαμε σαμπώς και είμαστε αλλεργικοί στο φως

6617[/snapback]

είναι αυτός πουεχει σαν δωρο τις πέντε αισθήσεις και έχει αναμνήσεις ιδιοτητα που του δινει τη δυνατοτητα να μην κανει τα ιδια λαθη

φυσικά και βλέπει ψηλά σε αντίθεση με όλα τα δίποδα (ανω θρώσκω η αιτιμολογία)...

έχοντας όμως την ιδιοτητα της ΛΟΓΙΚΗΣ μπορει να επιλέξει τις προτερεοτητες του.....οπότε στην πράξη κοιταει εκει που όλοι τρέχουμε να ικανοποιήσουμε κατώτερες ανάγκες (λευτά, συνουσία, αγαθά που είναι η κατώτερη μας φύση

μη ξεχναμε όμως ότι η ευτυχια βρίσκεται στις ΜΙΚΡΕΣ καθημερινες χαρες.. και ότι ο ανθρωπος και δη ο Βαλκανιος.. είναι ανθρωπος που ξερει να περναει καλα... :019blush:

 

 

θέλετε να σας δώσω να σας δώσω και μια πιο free απόδωση; Ο άνθρωπος είναι η λέξη αρχέτυπο που αποφασίσαμε να καλουπώσουμε τον πραγματικό ΑΝΘΡΩΠΟ μέσα. οπόταν ας βγούμε όλοι από την σπηλιά που εικιοθελώς βουτήξαμε σαμπώς και είμαστε αλλεργικοί στο φως

----> εγω λοιπον σε αυτο το σημειο θα τσακωθω μαζι σου και δε το θελω....

το σπηλαιο ειναι η ψυχη μας... αμα η ψυχη μας ειναι καθαρη, ευδαιμονουσα.. τοτε είναι το σπηλαιο με τις νεραιδες που όλα τα παραμυθια λενε και μεσα εκει κατοικει η Αστερω μισοτρελαμενη αλλα ευτυχισμενη

αμα η ψυχη ειναι κακοδαιμονουσα τοτε το σπηλαιο ειναι μαυρο γεματο νυχτεριδες και τερατα, βρωμαει ψωφιμι κ κανεις δεν θελει να παει σε αυτο..

τωρα όσο για το ονομα .. αμα θες να σε λεμε τσατσαρα αντι για ανθρωπο.. :4_1_72[1]: :4_1_72[1]:

τωρα περα απο την πλακα.. σαν οντα κοινωνικα.. και επειδη αναπτυξαμε το λεξιλογιο μας.. επρεπε να βαλουμε ονοματα στις ομαδες.. οποτε η λεξη ΑΝΘΡΩΠΟΣ ελαχε στο ειδος μας.. τι να κανουμε τωρα....

Link to comment
Share on other sites

έχει αναμνήσεις ιδιοτητα που του δινει τη δυνατοτητα να μην κανει τα ιδια λαθη
..μόνο τη δυνατότητα...

<_<

 

ανω θρώσκω η αιτιμολογία

Καλά, τελικά κατέληξαν σε μια ετυμολογία??...Θυμάμαι η καθηγήτρια των αρχαίων όταν πήγαινα Α λυκείου μου είχε πει ότι ουδείς γνωρίζει την πραγματικά ρίζα...

Πάντως, εκείνη τη χρονιά ήθελα να βρω την αυτή ετυμολογία...αφήστε! Ιδού που κατέληξα: 'Ανθρωπος= αντί+ρωπός (=δηλ.δεν είναι λαχανοειδές)

Εμένα με εκφράζει!! :4_1_72[1]: Δεν είμαστε τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο...ξέρετε τις απόψεις μου για εμάς, τους ανθρώπους... :rolleyes::lol::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σε αιτυμολογια δεν καταληξαμε..αλλα ενταξει μεσα σε ολα πεταμε και τις υποθετικες σημασιες της εννοιας....

 

"Τι ειναι η ζωη, τι ειναι ο ανθρωπος" χαι ροκ 1994 αν δεν κανω λαθος.. χαχαχα :4_1_210[1]: ετσι να μην την πω την μπαρουφα μου;;; :4_1_72[1]: :4_1_72[1]:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...