Jump to content

Το μυστήριο της ιδιοφυΐας


Recommended Posts

Δεν παίζει ρόλο μόνο αν κάποιος έχει ταλέντο πάνω σε κάτι, αλλά και το περιβάλλον που ζει, είτε το οικογενειακό, είτε το πολιτικό, είτε το θρησκευτικό, είτε η εποχή, είτε το μέρος είτε...

9528[/snapback]

Τί ρόλο όμως? :unsure: Γιατί υπάρχουν ουκ ολίγες ιδιοφυίες οι οποίες εμφανίστηκαν όταν όλα όσα ανέφερες ήταν "εναντίον" τους... Άρα παίζουν κατασταλτικό ρόλο? το ρόλο των συνθηκών για μια Αντίδραση ή μια αλλαγή? Και τα δύο ίσως?

Ιδού άλλος ένας ωραίος προβληματισμός.. B)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σταθώ λίγο περισσότερο στο tabula rasa.Πιστεύω πως οι συγκυρίες είναι αυτές που καθορίζουν ως επί το πλείστον την εξέλιξη του ανθρώπου και τα λεγόμενα ταλέντα του.Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι φυσικοί παράγοντες οι οποίοι μπορούν να είναι σε εγκεφαλικό επίπεδο (πχ πιό ανεπτυγμένα τα διάφορα κέντρα του εγκεφάλου) ή και σε σωματικό (ένας παίκτης του basket έχει ταλέντο εκεί εν μέρει γιατί είναι ψηλός, ή ένας πιανίστας γιατί έχει τα κατάλληλα δάχτυλα).

 

Τώρα όσο για αυτό:

 

"Γιατί οι μεγαλοφυΐες είναι φυσικοί, μαθηματικοί κλπ; Οι γιατροί, οι γεωπόνοι, οι κοινωνιολόγοι κλπ. είναι δηλ. πιο χαζοί από τους μαθηματικούς;"

 

Εγώ πιστεύω πως και εκεί υπάρχουν μεγαλοφυίες. Απλά δε γίνονται τόσο γνωστοί όσο οι μαθηματικοί ή οι φυσικοί λόγω της φύσης του επαγγέλματος. Έχεις ασχοληθεί, για παράδειγμα, με την γεωπονία ή την παλαιοντολογία έτσι ώστε να είσαι σε θέση να πεις ότι δεν υπάρχει κάποια μεγαλοφυΐα στον χώρο;Απλά τυγχάνει ορισμένοι να προωθούνται περισσότερο.Και επιπλέον οι άνθρωποι τείνουν να εξιδανικεύουν το παρελθόν, και τα μαθηματικά και η φυσική είναι από τις παλαιότερες επιστήμες :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα σιχαινομαι :yuk:, και τα δυοιδιως τα μαθηματικα εχουν να κανουν με τη λογικη.Καποιος που ασχολειται με τα ανωτερα μαθηματικα και ανωτερη φυσικη και σχεδιαζει τροχιες διστημοπλοιων σιγουρα εχει μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης απο τον μεσο ορο.

Το να κανεις μια δουλεια,οσο καλος γεωπονος αν εισαι μπορει να σε σε κανει βεβαια καλυτερο απο καποιον αλλο γεωπονο αλλα οι θετικες επιστημες δεν εχουν ορια.

Μπορεις να μαθεις εμπειρικα πολλα επαγγελματα,ακομα και να κανεις το γιατρο!

Αλλα για να διακριθεις στα μαθηματικα θελει απο γεννησιμιου σου να εχεις αυτο το

κατι που λεμε μυαλο.Γι'αυτο υπαρχουν και τα τεστ ευφυιας για να δουν το δεικτη του καθενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως και εκεί υπάρχουν μεγαλοφυίες. Απλά δε γίνονται τόσο γνωστοί όσο οι μαθηματικοί ή οι φυσικοί λόγω της φύσης του επαγγέλματος. Έχεις ασχοληθεί, για παράδειγμα, με την γεωπονία ή την παλαιοντολογία έτσι ώστε να είσαι σε θέση να πεις ότι δεν υπάρχει κάποια μεγαλοφυΐα στον χώρο;Απλά τυγχάνει ορισμένοι να προωθούνται περισσότερο.Και επιπλέον οι άνθρωποι τείνουν να εξιδανικεύουν το παρελθόν, και τα μαθηματικά και η φυσική είναι από τις παλαιότερες επιστήμες :)

9636[/snapback]

 

Μα ακριβώς εκεί είναι που ψιλο-τσαντίζομαι κι εγώ. Ένας γεωπόνος π.χ. μπορεί, με την πρόοδο που έχει φέρει στην επιστήμη του να έχει "ταΐσει" τόσο κόσμο, κι η προβολή πάει στον Hawking ο οποίος μας έχει μιλήσει για μαύρες τρύπες (που δεν πρόκειται ποτέ να... επιστεφτούμε) ή άλλα σύμπαντα (τα οποία, και να υπάρχουν δεν υπάρχει τρόπος να τα δούμε).

 

Να πω και μια "κακία": το ότι υπάρχουν παιδιά-θαύματα στα μαθηματικά, δείχνει πως είναι μια επιστήμη η οποία δε χρειάζεται και πολύ τη μελέτη (της βιβλιογραφίας). Άρα μήπως οι άλλες επιστήμες είναι πιο δύσκολες;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι απλά ο παιδικός τρόπος σκέψης που είναι το ζητούμενο σε τέτοιες επιστήμες, γιατί ως γνωστών τα παιδιά έχουν έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο να σκέφτονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τότε είναι θέμα συγκυριών το εάν τελικά θα εκφραστεί το ταλέντο ή θα μείνει για πάντα στην αφάνεια;
Οταν διάβαζα το topic, ακριβώς αυτό είχα στο νου μου να απαντήσω..

Μπορεί κάποιος να έχει κάποιο ταλέντο, αλλά θα το μάθει (αν το μάθει) μέσω του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο ζει. Πρέπει, επίσης, να γίνουν κάποιες συγκυρίες και με τύχη και ανάλογα την προσωπικότητα του ανθρώπου-ταλέντο να εμφανιστεί το ταλέντο του και να μεγαλουργήσει!

 

Οσο για αυτό

Γιατί οι μεγαλοφυΐες είναι φυσικοί, μαθηματικοί κλπ; Οι γιατροί, οι γεωπόνοι, οι κοινωνιολόγοι κλπ. είναι δηλ. πιο χαζοί από τους μαθηματικούς;

Εχεις δίκιο Κέρατε! Και εμένα αυτό με τσαντίζει! Οχι μόνο για αυτούς που θρέφουν τόόόσο κοσμάκι, αλλά και με τις "νεκρές" επιστήμες, όπως η φιλοσοφία και οτιδήποτε άλλο! Δηλαδή αν υπάρχει ένας Σωκράτης στην εποχή μας δε θα τον "υμνούσαμε" σε αντίθεση με τον Σωκράτη της Αρχαίας Αθήνας που -φυσικά- θα θέλαμε να ζει στην εποχή μας... :015annoyed:

 

Γι'αυτό νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η προώθηση.... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...