Jump to content

..και εσύ ήσουν μ'αλλονε παρέα


Fan4fun
 Share

Recommended Posts

Ξέροντας ότι το θέμα που βάζω δεν είναι από αυτά που συνήθως διαβάζουμε εδώ μέσα, θα ήθελα όμως να το εξωτερικεύσω και να ακούσω την άποψή σας.

 

Θα ξεκινήσω με μία ερώτηση. Σας έχει τύχει ποτέ να γνωρίσετε άτομο από το αντίθετο φίλο και να είστε σίγουροι πολύ γρήγορα ότι είναι αυτό και μόνο που ψάχνατε σε όσες ζωές κι αν έχετε διανύσει;;

 

Ξεκίνησε η γνωριμία μας μέσα από μία αλληλουχία τρομερών συμπτώσεων. Εμφανίζονταν πολλοί κοινοί γνωστοί από το πουθενά. Συναντιόμαστε τυχαία ή μοιραία σε διάφορα μέρη. Μέχρι και ένα άσχημο περιστατικό σε δικό της πρόσωπο που τυχαία πάλι βρέθηκα μπροστά και βοήθησα ήταν αναπάντεχο. Απορούσαμε και οι δύο. Με όλα αυτά αρχίσαμε να κάνουμε παρέα και να επικοινωνούμε σε ένα άλλο επίπεδο. Συζητήσεις μέχρι τις πρωινές ώρες και φοβερός ενθουσιασμός και εκτίμηση κι από τους δύο. Πολύ σύντομα ήρθε και ο έρωτας, απότομα και πολύ δυνατά.

 

Ολα αυτά κράτησαν μία εβδομάδα όταν έμαθα ότι υπάρχει άλλος στη μέση που δεν είναι διατεθειμένη να τον αφήσει χωρίς όμως και να είναι σίγουρη ότι θέλει να είναι μαζί του. Από τότε έχουν περάσει λίγες ημέρες και προσπαθεί να με αποφύγει, χωρίς να τα καταφέρνει. Προσπαθεί να μην εκδηλώνει ενδιαφέρον αλλά συνεχώς μπροστά μου βρίσκεται. Προσπαθεί να πειθαρχήσει αλλά πως να τιθασεύσει το δυνατότερο συναίσθημα στον άνθρωπο.

 

Δεν μπορώ να την πιέσω γιατί ξέρω ότι αυτό θα έχει αρνητικά αποτελέσματα αλλά δεν θέλω να παραμείνω και απαθής.

 

Δεν θέλω να φύγει από την ζωή μου...

Link to comment
Share on other sites

Της τα έχεις πει όλα αυτά; Με τον άλλο είναι καιρό μαζί; Είναι κάτι σοβαρό, ή το πάνε στα σοβαρά; Α, και αν δεν γίνεται να είστε μαζί, τότε γίνεται φίλοι (που αμφιβάλλω αν μπορείται αφού υπήρξε και sex...)!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει ποτέ να γνωρίσετε άτομο από το αντίθετο φίλο και να είστε σίγουροι πολύ γρήγορα ότι είναι αυτό και μόνο που ψάχνατε σε όσες ζωές κι αν έχετε διανύσει;; 

Yup...

Ρίξε μια ματιά στο thread «το άλλο μας μισό». Ίσως βρεις αρκετά ενδιαφέροντα που έχουν ειπωθεί εκεί και σε αφορούν αυτή τη στιγμή. :smilewink:

 

 

Της τα έχεις πει όλα αυτά;

Συμφωνώ με τον Ζακ!! Αν δεν της τα έχεις πει, καλό είναι να το κάνεις. Πες τα και μετά άφησέ της τον χρόνο να σκεφτεί.

 

 

Με τον άλλο είναι καιρό μαζί; Είναι κάτι σοβαρό, ή το πάνε στα σοβαρά;

Συμφωνώ με τον Ζακ. Εάν είναι ή πάει να γίνει σοβαρή σχέση με τον άλλο, ίσως είναι καλύτερα να μην πιέσεις τα πράγματα. Πονάει... το καταλαβαίνω. Αλλά εάν αποφασίσει να αφήσει τον άλλον, καλύτερα να πάρει αυτήν την απόφαση μόνη της, χωρίς την δική σου επιρροή ή κάτω από συνθήκες συναισθηματικής πίεσης.

 

 

(που αμφιβάλλω αν μπορείται αφού υπήρξε και sex...)

Διαφωνώ με τον Ζακ! Φυσικά και μπορεί να υπάρξει φιλία μετά από σεξ!!

Απλά θέλει ωριμότητα και από τις δύο πλευρές :unsure:

Link to comment
Share on other sites

(που αμφιβάλλω αν μπορείται αφού υπήρξε και sex...)

Διαφωνώ με τον Ζακ! Φυσικά και μπορεί να υπάρξει φιλία μετά από σεξ!!

Απλά θέλει ωριμότητα και από τις δύο πλευρές :unsure:

10301[/snapback]

 

Συμφωνώ μαζί σου Νεφέλη, στο ότι θέλει ωριμότητα και από τις δύο πλευρές, αλλά πρώτον δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ώριμοι αρκετά και δεύτερον σε τέτοια θέματα, πρέπει κανείς να είναι πάρα πολύ προσεκτικός, γιατί μία λάθος κίνηση και τινάζονται όλα στον αέρα... Μπορεί να μπορούν να συγκρατηθούν, που αμφιβάλλω (ανάφερα παραπάνω τους λόγους γιατί το λέω αυτό...), αλλά κανείς δεν ξέρει... Πάντως εγώ εύχομαι το καλύτερο και για τους δύο, στο πως θα βγει τελικά αυτή η κατάσταση... :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε της ειλικρινα για τα συναισθηματα σου αν εισαι διαθετημενος να την περιμενεις οσο χρειαστει πεστο της!Μετα απλα περιμενε (εν τω μεταξυ μην απομακρυνεσαι, ομως ουτε και να την "πνιγεις")!αν νιωθει το ιδιο με σενα θα πεσει στην αγκαλια σου αργα ή γρηγορα.. :irule:

 

Βρε παιδια δεν βλεπω να λεει καπου ξεκαθαρα οτι εγινε sex :blink:

 

Fan4Fan εγινε ή δεν εγινε τελικα?Εχει σημασια αυτο!

Γιατι αν εγινε,αυτοματα καταλαβαινουμε οτι τον αλλον τον εχει χεσ..νο εεε..συγνωμη.. δεν τον υπολογιζει και τοσο πολυ ηθελα να πω.. :angel:

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς έχουμε μιλήσει για όλα αυτά. Ξέρει ποιά είναι η δική μου η πλευρά. Αλλωστε είναι τόσο έντονο που φαίνεται. Και εκείνη αντίστοιχα εκδηλώνει ενδιαφέρον. Βέβαια προσπαθεί πάντα να συγκρατεί τον ευατό της. Ελα όμως που δεν τα καταφέρνει και ενδίδει.

 

Σεξ, όχι δεν έχει γίνει. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα που δεν έγινε γιατί δεν θα μπορούσα να "αντέξω" καν στην ίδέα πιθανής απόριψης μετά.

 

Αυτό που υποσχεθήκαμε σε πρώτη φάση ο ένας στον άλλο ήταν να βάλουμε πάγο σε αυτό που φαινόταν ότι ξεκινούσε. Δεν τα κατάφερε κανείς από τους δύο. Αντιθέτως φάνηκε να θερμένεται περισσότερο.

 

Θεωρώ ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο να καταφέρεις βάση λογικής να πειθαρχήσεις και να καταπιέσεις πηγαία και δυνατά συναισθήματα όπως ο έρωτας έστω και αν έχεις δουλέψει πολύ με τον εαυτό σου και έχεις φτάσει σε υψηλά επίπεδα αυτογνωσίας. Είμαι της άποψης επίσης ότι έτσι δημιουργούνται τελικά τα συμπλέγματα στην προσωπικότητα ενός ανθρώπου. Πάνω στην προσπάθεια να τιθασεύσει και να περιορίσει την ενέργεια που τείνει να εκδηλωθεί, αυτή ή θα συσωρευτεί ή θα βρει άλλο μονοπάτι με αποτέλεσμα να παρουσιαστεί αλλόκοτη συμπεριφορά. (αλλά μάλλον το τράβηξα πολύ τώρα).

 

Είναι η δεύτερη ημέρα σήμερα που θα αποφύγω να την συναντήσω. Δεν ξέρω πως αντέχω. Προσωπικά δεν με αναγνωρίζω. Είμαι φοβερά δυνατός στο να κατευθείνω όπου και όταν πρέπει αισθήματα, συναισθήματα και να κρατώ ισορροπίες. Στη συγκεκριμένη φάση έχω χάσει την μπάλα και δεν ξέρω αν θέλω να την βρω κιόλας....

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα... :crying::crying:

 

Κάνε ότι μπορείς για να τη σώσεις... Θα χτυπάς το κεφάλι σου μετά από χρόνια, κι ας λένε οτί δεν είναι σωστό να ανατρέχεις στο παρελθόν. Εσύ θα είσαι εκεί συνέχεια... :(

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε μυρολάτρες σε αυτό το σημείο, προφανώς θα είναι μπερδεμένη, γεγονός που επιδεινώνεται αν με τον σύντροφό της είναι μαζί για πολύ καιρό...

Αν πάντως υπάρχει αυτή η αμφίδρομη παραδοχή ότι όντως υπάρχει μεγάλη έλξη, αν είναι ώριμη θα ζυγίσει κάποια πράγματα και θα πάρει την αντίστοιχη απόφαση...

Αφού της έχεις μιλήσει γι'αυτά που προανέφερες, τότε φοβάμαι ότι δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο στην παρούσα φάση από το να περιμένεις... Μην ξεχνάς ότι ο χρόνος δρα διαφορετικά για τον καθένα. Αν η δική της αντίληψη για τον χρόνο είναι κάπως "αργή" (δεν έβρισκα άλλη λέξη αλλά με κατάλαβες! :) ), τότε δε μπορείς να περιμένεις μεγάλες αλλαγές μέσα σε μια μέρα...

Εν ολίγοις.... Δώσε πίστωση χρόνου! :smilewink:

 

Υ.Γ.... Κι όχι ηττοπάθεια! Βλέπε το ποτήρι μισογεμάτο (όσο δύσκολο κι αν είναι στην παρούσα φάση!).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον johnny_boy! Δώσε της χρόνο και βλέπεις πως θα εξελιχθεί η κατάσταση... :)

Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε μυρολάτρες σε αυτό το σημείο, προφανώς θα είναι μπερδεμένη, γεγονός που επιδεινώνεται αν με τον σύντροφό της είναι μαζί για πολύ καιρό...

Αν πάντως υπάρχει αυτή η αμφίδρομη παραδοχή ότι όντως υπάρχει μεγάλη έλξη, αν είναι ώριμη θα ζυγίσει κάποια πράγματα και θα πάρει την αντίστοιχη απόφαση...

Αφού της έχεις μιλήσει γι'αυτά που προανέφερες, τότε φοβάμαι ότι δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο στην παρούσα φάση από το να περιμένεις... Μην ξεχνάς ότι ο χρόνος δρα διαφορετικά για τον καθένα. Αν η δική της αντίληψη για τον χρόνο είναι κάπως "αργή" (δεν έβρισκα άλλη λέξη αλλά με κατάλαβες! :) ), τότε δε μπορείς να περιμένεις μεγάλες αλλαγές μέσα σε μια μέρα...

Εν ολίγοις.... Δώσε πίστωση χρόνου! :smilewink:

 

Υ.Γ.... Κι όχι ηττοπάθεια! Βλέπε το ποτήρι μισογεμάτο (όσο δύσκολο κι αν είναι στην παρούσα φάση!).

10318[/snapback]

 

Πολύ σωστή η προσέγγισή σου. Και η συμβουλή σου για την ηττοπάθεια, άψογη και χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...