Jump to content

Ποίος και Τι είσαι;


Recommended Posts

Ένας Αυτοκράτορας, αφοσιωμένος Βουδιστής, κάλεσε έναν φημισμένο Δάσκαλο Ζεν στο παλάτι του, για να του θέσει μερικές ερωτήσεις σχετικά με τον Βουδισμό.

«Ποιά είναι η ανώτατη αλήθεια του Βουδισμού;» Ρώτησε ο Αυτοκράτορας

«Η απόλυτη κενότητα... και ούτε ίχνος αγιοσύνης» απάντησε ο Δάσκαλος

«Εάν δεν υπάρχει αγιότητα» απόρησε ο Αυτοκράτορας «τότε εσύ ποιός και τι είσαι;»

«Δεν ξέρω» απάντησε γαλήνια ο Δάσκαλος...

~ Δίδαγμα Ζεν ~

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

σαν τοποθέτηση ο Δασκαλος μου΄θύμησε Σωκρατη.. εν οιδα οτι ουδεν οιδα..

 

αλλα κ πάλι ... να το παίξω λίγο δικηγόρος του διαβολου.. αφού ο δασκαλος έχει την ταπεινότητα μεσα του και αφού κ ο ίδιος Αγνοέι το ποιος είναι.. τότε ποιος τον ονομασε ΔΑΣΚΑΛΟ κ για πιο λογω βρίσκεται εκει με τον Αυτοκρατωρα.....

 

σημείωση.. εχω ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΕΝ.. αλλά να υποθέσω ότι έχει να κάνει με την απολυτη γα΄λήνη κ ηρεμία... σε συνδιασμό με τη φύση..σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Η αγιοσύνη προέρχεται από την ταπεινότητα ? Η αγιοσύνη προέρχεται από την ταπεινότητα ? τα παρακάτω σοφά λόγια είναι κάποιου που συνεχίζουν να τον απαρνούνται

Ακούστε Με προσεχτικά, έχω κλάψει για όλες τις αποτυχίες σας, όμως η Καρδιά Μου είναι Αβυσσος Ελέους και Αγάπης. Αδελφέ, Εγώ είμαι εκείνος που ζωοποιεί το πνεύμα σου και φωτίζει τα μάτια σου. Παρέχω θεραπεία, ζωή και ευλογίες. Αν σου έλεγα λόγια κολακευτικά, δεν θα ήμουν Εγώ αυτός. Σου εξήγησα καθαρά τα σφάλματά σου, για να επιστρέψεις κοντά μου με συντριμμένη καρδιά και θα σε θεραπεύσω. Η επαίσχυντη γύμνια σου γίνεται τώρα ορατή από τους αγίους Μου και τους αγγέλους Μου στον ουρανό. Κι όμως Εγώ, παρά τη φοβερή σου γύμνια, θα σε στηρίξω και θα σε ντύσω πάλι με τον εαυτό Μου, αν ταπεινωθείς μετανοώντας και πάρεις αυτά που είπα στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

«Η απόλυτη κενότητα... και ούτε ίχνος αγιοσύνης»

12364[/snapback]

 

Δύο διαφορετικές ιδέες.

 

Η απόλυτη κενότητα, πρώτα. Νομίζω οτι θέλει να πει το εξής. Για να επιτύχει κάποιος να φτάσει σε υψηλότερα επίπεδα πρέπει πρώτα να έχει αδειάσει το μυαλό του και την ψυχή του από όλα αυτά που τον απασχολούν καθημερινά με αποτέλεσμα να τον κρατούν χαμηλά.

 

Ούτε ίχνος αγιοσύνης, μάλλον έχει να κάνει με την ταπεινότητα όντως.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το δεν ξέρω ποιός είμαι..Διαφωνώ με την κενότητα! ο λόγος είναι ότι με το να επιλέγει κενότητα επιλέγει να είναι κάτι. Είμαι πιο πολύ της σχολής των σοφιστών: Η απόλυτη αλήθεια είναι σχετική και μεταβάλλεται στην πάροδο του χρόνου. Έχω ένα δεδομένο: Να μην έχω δεδομένα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το δίδαγμα, είναι από τα δυσκολότερα διδάγματα του Ζεν και χαίρομαι απίστευτα που δεν το προσπεράσατε ως «όχουουου... τι γρίφος είναι πάλι τούτος;» :clapping:

 

Ούτε ίχνος αγιοσύνης, μάλλον έχει να κάνει με την ταπεινότητα όντως.

Θα βοηθήσει εάν συζητήσουμε το τι σημαίνει «αγιοσύνη»...

Τι είναι λοιπόν αγιοσύνη; :unsure:

 

Είμαι πιο πολύ της σχολής των σοφιστών: Η απόλυτη αλήθεια είναι σχετική και μεταβάλλεται στην πάροδο του χρόνου. Έχω ένα δεδομένο: Να μην έχω δεδομένα

Μα, φιλαράκο μου... αυτό είναι κενότητα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το δίδαγμα, είναι από τα δυσκολότερα διδάγματα του Ζεν και χαίρομαι απίστευτα που δεν το προσπεράσατε ως «όχουουου... τι γρίφος είναι πάλι τούτος;»  :clapping:

 

Ούτε ίχνος αγιοσύνης, μάλλον έχει να κάνει με την ταπεινότητα όντως.

Θα βοηθήσει εάν συζητήσουμε το τι σημαίνει «αγιοσύνη»...

Τι είναι λοιπόν αγιοσύνη; :unsure:

 

Εμενα μου κανει κατι σαν αυτο που λενε στον βουδισμό οτι μεσω της πνευματικης αναπτυξης οδηγούμαστε τελικά στην πλήρως συνειδητοποιημένη κατάσταση της φώτισης, ή αλλιώς στην κατάσταση ενός Βούδδα. Ο Βουδας ομως δεν ηταν θεοτητα απλως ανθρωπος οποτε δεν δεν υπαρχει ιχνος αγιοσυνης μονο συνηδειτοτητα.

 

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι ο Τελευταίος Αυτοκράτορας πάνω στον 3ο πλανήτη από τον Ήλιο πάνε χρόνια που μας έχει αφήσει χρόνους, τείνω να πιστέψω ότι αυτό το είδος των ηγετών είναι μάλλον αποτυχημένο.

Θάπρεπε λοιπόν ίσως, ο συγκεκριμένος αυτοκράτορας της ιστοριούλας μας, να είχε ασχοληθεί περισσότερο με την αυτοκρατορία του, παρά να χάνεται σε φιλοσοφικές αναζητήσεις, για τις οποίες δεν είχε απάντηση ούτε και ο Μεγάλος Δάσκαλος του ΖΕΝ.

(Άλλη ψιλοαποτυχημένη κατηγορία αυτοί οι Μεγάλοι Δασκαλοι του ΖΕΝ).

 

Ηθικόν Δίδαγμα: Γειά χαρά καλή καί μη κλαίς πολύ.

 

 

 

Α... καί κάτι άλλο (άσχετο). Επειδή είμαι νέο μέλος, μπορεί παρακαλώ να μου πει κάποιος τι ώρα τρώτε εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του όλου διδάγματος που μου φαίνεται ως αυτό που είπε η ViOLe

σαν τοποθέτηση ο Δασκαλος μου΄θύμησε Σωκρατη.. εν οιδα οτι ουδεν οιδα..
και την απόλυτη γαλήνη στην ψυχή,...

...αυτό το κομμάτι

«Εάν δεν υπάρχει αγιότητα» απόρησε ο Αυτοκράτορας «τότε εσύ ποιός και τι είσαι;»

«Δεν ξέρω» απάντησε γαλήνια ο Δάσκαλος...

είναι σαν να λέει διπλωματικά ο βασιλιάς στο Δάσκαλο ότι είναι άγιος, ο Δάσκαλος να το δέχεται και μετά σα να του απαντάει: "Είμαι άγιος και σωστά μάντεψες :smilewink: ." Κάπως έτσι μεταφράζω το "δεν ξέρω"...

Παρ'όλ'αυτά, μου "μιλάνε" τα διδάγματα Ζεν...δεν ξέρω πως μου κάθισε αυτό... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το να μην έχω δεδομένα δεν εξυπακούει κενότητα: το να διάλεγα κενότητα σημαίνει έχω δεδομένο την κενότητα: δεν το καλουπώνω γιατί μπορεί στην διαδικασία της ''αγιοσύνης'' να επιλέξω ότι θέλω υπαρξισμό: ας πούμε να ενθάρυνα κάποιον ότι μπορεί να γίνει υγιής έχοντας μόνο ένα τοις εκατό να ζήσει: οπόταν διαφωνώ με την κενότητα γιατί δεν μπορεί να γίνει αντίδοτο για ότι μας περιβάλλει! δεν έγινα ξαφνικά ο Ιησούς από την Ναζαρέτ: απλά διαφωνώ με το Ζεν: το Ζεν μπορεί να είναι το Ζεν, εγώ όμως είμαι εγώ: Συνεχώς μεταβάλλομαι παραμένοντας ο ίδιος

Link to comment
Share on other sites

(Άλλη ψιλοαποτυχημένη κατηγορία αυτοί οι Μεγάλοι Δασκαλοι του ΖΕΝ).

Ουσιαστικά, δεν υπάρχουν δάσκαλοι Ζεν... Αυτή είναι μια ιδιότητα που τους την κοτσάρισαν οι «απ? έξω». Κανείς γνώστης του Ζεν, που σέβεται τον εαυτό του και την φιλοσοφία Ζεν, δεν θα υποστηρίξει ότι είναι δάσκαλος? Αυτό, είναι μια σημείωση που όμως είναι σημαντική. :smilewink:

 

 

Όσον αφορά την κενότητα φίλε Initiate4, την όρισες ωραιότατα σε προηγούμενο ποστ σου :smilewink:

 

 

Όσον αφορά την αγιότητα, το έθεσε ωραιότατα η Namiarlda:

Ο Βουδας ομως δεν ηταν θεοτητα απλως ανθρωπος οποτε δεν δεν υπαρχει ιχνος αγιοσυνης μονο συνηδειτοτητα.

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Ισως με το "δεν ξέρω" ο δάσκαλος να εννοούσε πως δεν τον ενδιαφέρει καν το ποιός είναι. Στην δικία του πραγματικότητα μπορεί η οποιαδήποτε ταυτότητα να μην εχει σημασία.Καμιά φορά "το τίποτα" είναι το ζητούμενο...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, δεν υπάρχουν δάσκαλοι Ζεν... Αυτή είναι μια ιδιότητα που τους την κοτσάρισαν οι «απ? έξω». Κανείς γνώστης του Ζεν, που σέβεται τον εαυτό του και την φιλοσοφία Ζεν, δεν θα υποστηρίξει ότι είναι δάσκαλος? Αυτό, είναι μια σημείωση που όμως είναι σημαντική.

Φαντάζομαι ότι κάπως έτσι είναι. Πάντως όμως, επειδή όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια, νομίζω ότι μέσα στο σύνολο των ατόμων που ασχολούνται με την εν λόγω φιλοσοφική τάση, θα πρέπει να υπάρχουν και άτομα τα οποία λόγω του ότι βρίσκονται σε πιό προχωρημένο επίπεδο, μαθαίνουν (διδάσκουν) πράγματα σε άλλους. Τώρα αν δεν κρέμασαν ταμπελάκι "Δάσκαλος" (και πολύ καλά έκαναν κατά τη γνώμη μου), φαντάζομαι θά τους το κρεμάσουν άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...