Jump to content

Ποίος και Τι είσαι;


Recommended Posts

εχω ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΕΝ.. αλλά να υποθέσω ότι έχει να κάνει με την απολυτη γα΄λήνη κ ηρεμία... σε συνδιασμό με τη φύση..σωστά???
Λάθος... αλλά απ' ότι φαίνεται τελικά *ξέρεις* τι είναι ΖΕΝ!

 

ΥΓ.

ΥΓ. 2

Στα Ελληνικά η λέξη "άγιος" σημαίνει απλά "ξεχωριστός" ή "το ξεχώρισμα για κάποιο σκοπό" (δεν έχει να κάνει με την "ηθική", άλλο η χρήση της λέξης σήμερα). Έτσι ο "αγιοσύνη" είναι η επιδίωξη να ξεχωρίσεις κάτι (τον εαυτό π.χ.) για για κάποιο συγκεκριμένο (συνήθως "ευσεβή") σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με το δεν ξέρω ποιός είμαι..Διαφωνώ με την κενότητα! ο λόγος είναι ότι με το να επιλέγει κενότητα επιλέγει να είναι κάτι. Είμαι πιο πολύ της σχολής των σοφιστών: Η απόλυτη αλήθεια είναι σχετική και μεταβάλλεται στην πάροδο του χρόνου. Έχω ένα δεδομένο: Να μην έχω δεδομένα

12432[/snapback]

 

Συμφωνώ απόλυτα. Μου φαίνεται ότι οι σοφιστές μας μέσα από τον κυνισμό τους είχαν συλλάβει με απόλυτη ακρίβεια ότι τα πάντα είναι σχετικά και ρευστά, τίποτα δεν είναι απόλυτο. Η κενότητα από την άλλη είναι μια καθορισμένη και σταθερή έννοια στην οποία δεν χωραει σχετικότητα.

 

Επίσης, ενώ οι απόψεις των σοφιστών είναι διαχρονικές και πέρα από τα κάθε επί μέρους θρησκευτικά-πολιτιστικά-κοινωνικά πλαίσια, έννοιες όπως "ταπεινότητα", "αγιοσύνη" κ.λπ. προέρχονται καθαρά από τοπικές κοινωνικές κ.λπ. εξειδανικεύσεις ορισμένων χαρακτηριστικών που "πρέπει" να έχει αναπτύξει ο "ανώτερος" άνθρωπος όπως μας λέει και το κινέζικο I Ching.

 

Απλά σκέψεις, μπορεί να είναι έτσι, μπορεί και να μην είναι.

 

Zon 7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...