Jump to content

Ιδανικά VS Πράξεις


Recommended Posts

"κατα τα λογια αυτων να πρατετε, κατα τους λογους των οχι"

τελος παντων καπως ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγεται ως εξής:

 

"Όταν ζητάτε από κάποιον ευγενικά, να σας υποδείξει την πορεία για κάποια οδό, απαιτείται να έρθει μαζί σας;"

 

Εχουμε δώσει συμβουλές και συμβουλές σε 1002 άτομα. Τις δίνουμε όμως μονάχα για αυτούς διότι ταιριάζουν μονάχα στις δικές τους καταστάσεις, με το δικό τους χαρακτήρα.

 

Φυσικά και θα συμβούλευα έναν Χριτιανό να πάει στην εκκλησία να προσευχηθεί, αλλά εγώ θα πήγαινα στο δάσος.

Link to comment
Share on other sites

Με μια προϋπόθεση: ότι ο εν λόγω άνθρωπος παρουσιάστηκε αρχικά "υπερτέλειος". Αν από την αρχή δεν έκρυψε αλλά έδειχνε τις αδυναμίες του τότε είναι εντάξει, κανείς δεν μπορεί να είναι καλός σε όλα, πάντοτε... οπότε μπορούμε να τις δικαιολογούμε. Αν όμως κάποιοι παρουσιάζονται χωρίς αδυναμίες κι όταν τις βλέπουμε (αναπόφευκτα) αρχίζουν με μεταφυσικές ακροβασίες...

Η προϋπόθεση που αναφέρεις, είναι πράγματι σημαντική.

Προς υπεράσπιση του ανθρώπου που είπε τα λόγια με τα οποία άνοιξα αυτό το thread, διευκρινίζω ότι, ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν έκρυψε ποτέ το τι πραγματικά είναι, ούτε τα ελαττώματα του, ούτε τις αδυναμίες του, ούτε προσπάθησε ποτέ να παρουσιαστεί ως καλύτερος απ' ότι είναι.

Ναι. Απλά στην ιδανική περίπτωση θα ήθελα να μην ανακατεύει (οποιοσδήποτε) ανώτερους και κατώτερους εαυτούς (κι έχω ακούσει και κουφότερα, γιατί η περίπτωση είναι κοινότατη) για να δικαιολογήσει κάποιες απλές και απόλυτα ανθρώπινες (άρα αποδεκτές) αδυναμίες.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Τράγου Κέρατο...

Αυτό που μας έχει καταφάει είναι το ότι έχει γεμίσει ο κόσμος "θεωρητικούς παντός καιρού" που όλο αναπτύσσουν απόψεις επί απόψεων και συμβουλεύουν των κόσμο περί ορθών πράξεων,ενώ οι ίδιοι προβληματίζονται για τις δυσκολίες μιας ζωής που ξέχασαν να ζήσουν σύμφωνα με τις διδαχές τους...

Τώρα στο θέμα "λάθος άνθρωπος-σωστή πρόταση"...

Είναι προφανές πως μια πρόταση η οποία θεωρείται σωστή,από όποιον και αν ξεστομιστεί,το περιεχόμενο δεν αλλάζει και παραμένει σωστό.Αυτό που αλλάζει είναι το πως θα το δεχτεί ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Για να μη γράφω τα ίδια και γίνομαι και βαρετή επαναλαμβάνοντας τα ίδια με τους προλαλήσαντες, θα πω ότι συμφωνώ με την Eirianwen, τον Τράγου Κέρατο ή Γερο παράξενο :) και με τον Outis. Ο δικός μου μέντορας πραγματικά ζει και συμπεριφέρεται ανάλογα με τις συμβουλές και διδασκαλίες του και το σημαντικότερο απ 'όλα δεν επιβάλλει, δεν επιβάλλεται και έχω πάντα την επιλογή του πως θα ενεργήσω ανάλογα με τη κρίση μου. Στο παράδειγμα του ναρκομανή θα πω σαν ειδική, (κουραρω αρκετους στο Λονδίνο αυτό το καιρό), το εξης: κανενας μα κανένας ναρκομανής δε συμβουλεύει να μη μπλέξεις με ναρκωτικά. Αν όχι όλοι τους οι περισσότεροι παρασέρνουν και άλλους στο μονοπάτι του θανάτου. Αυτοί που θα δώσουν τη συμβουλή τους είναι αυτοί που προσπαθησαν, μόχθησαν και τα κατάφεραν να αποτοξινωθούν, με άλλα λόγια απελευθερώθηκαν από τα δεσμά των ναρκωτικών. Αυτοί λοιπόν και πράτουν αυτό που συμβουλεύουν, και ομολογούν το σφάλμα τους το πως τους οδήγησε σχεδόν στη καταστροφή και το θάνατο, αλλά εσώθησαν χάρι στη παρέμβαση ατόμων που δεν είχαν πάρει ναρκωτικά, όπως κοινωνιολόγοι, ψυχαναλυτές και ψυχοθεραπευτές. Πχ Εγώ. Συμβουλεύω τη μη χρήση τους και το πράτω και έχω και παραδείγματα να δείξω και αποδείξεις να παρουσιάσω στους συμβουλευόμενους μου. Αυτά και νάστε πάντα καλά.

Link to comment
Share on other sites

κανενας μα κανένας ναρκομανής δε συμβουλεύει να μη μπλέξεις με ναρκωτικά.

"πρέζες υπάρχουνε πολλές. Δεν είναι μόνο η ηρωίνη. Αλλά η ηρωίνη σκοτώνει... Αυτή είναι η μόνη διαφορά"

~ Παύλος Σιδηρόπουλος, σε συναυλία του που έχει ηχογραφηθεί ~

(ο οποίος πέθανε από υπερβολική δόση ηρωϊνης, όπως ήδη γνωρίζουμε όλοι)

Link to comment
Share on other sites

"πρέζες υπάρχουνε πολλές. Δεν είναι μόνο η ηρωίνη. Αλλά η ηρωίνη σκοτώνει... Αυτή είναι η μόνη διαφορά"

~ Παύλος Σιδηρόπουλος, σε συναυλία του που έχει ηχογραφηθεί ~

(ο οποίος πέθανε από υπερβολική δόση ηρωϊνης, όπως ήδη γνωρίζουμε όλοι)

14468[/snapback]

 

Mμμμ. Είχα την εντύπωση ότι πέθανε επειδή ήταν μολυσμένο το κουτάλι που έκαψε την πρέζα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Mμμμ. Είχα την εντύπωση ότι πέθανε επειδή ήταν μολυσμένο το κουτάλι που έκαψε την πρέζα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος :offtopic:

Απ' όσο ξέρω, χωρίς κι εγώ να παίρνω όρκο, υπερβολική δόση τον σκότωσε...

 

Όπως και νά 'χει πάντως, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, το σίγουρο είναι ότι η χρήση ηρωίνης ήταν αυτό που τον σκότωσε.

Το ότι όμως ήταν ο ίδιος χρήστης ηρωίνης, δεν τον σταμάτησε από το να προειδοποιεί -και μάλιστα δημόσια- για τον θανατηφόρο κίνδυνο της ηρωίνης.

 

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά μέχρι και τραγούδι έγραψε:

 

Η.

 

Στίχοι-Μουσική-Ερμηνευτής: Παύλος Σιδηρόπουλος

 

Είναι μέρες που πατάω γερά

είναι μέρες που το νιώθω πως πεθαίνω

δεν ξέρω αν είναι πριν ή τώρα ή μετά

μα μέσα σε είκοσι λεπτά

σ' είδα να με μισείς,

σ' είδα να μ' αγαπάς και περιμένω

 

Φωνή του φίλου κατάντησε φτηνή

στην κρίση σου αλύπητα αφημένη

και κάπου υπάρχει μια αιώνια απειλή

σε σένανε μονάχα αφοσιωμένη

 

Είμαστε μόνοι εγώ και συ

κι ανάμεσά μας μια φωνή απελπισμένη

σ' ό,τι μισώ σ' ό,τι αγαπώ

είμαι εγώ, μα πίσω μου εσύ είσαι κρυμμένη

 

Του εγώ μου φίλε τα όσα στεγανά

διαλύθηκαν σε κάποια μαύρη φλέβα

σ' ένα μονόδρομο αγωνίας αλήθεια και ψευτιά

το ίδιο πρόσωπο σκοτάδι με τη μέρα

 

Παραμονεύει στη σκιά, με μια καρδιά και μια παντιέρα

είν' η ηρωίνη φίλε και ίσως να ξεχαστείς

μας λες πως την ελέγχεις

πως ξέρεις τι ζητάς και το γιατί

 

Θέλει χρυσάφι και κάποια υποταγή

αγάπη μεταχείριση στα μέτρα τα δικά της

είν' επικίνδυνη και θέλει προσοχή

θανάτου άγγελος σωματοφύλακάς της

 

Μα είναι γλυκιά, πολύ γλυκιά

μα είναι κλειστά τα περιθώριά της

και είναι αυτή, μονάχα αυτή

και δεν μπορεί κανένας, μα κανείς να την χορτάσει

 

Ενα φιξάκι φίλε δεν είναι παρά μια στιγμή

κι όμως μπορεί να γίνει μια ολόκληρη ζωή

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάποτε γνώριζα έναν τύπο ο οποίος μας έλεγε να μην δοκιμάσουμε ποτέ. "Μαυράκι μονάχα που είναι του θεού " μας έλεγε...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πριν αρκετά χρόνια, είχα "βάλει χέρι" στον μέντορά μου, όταν πρόσεξα ότι κάποια από τα ιδανικά που με δασκάλευε να έχω, ο ίδιος δεν τ' ακολουθούσε πάντα στην πράξη.

Η απάντησή του, ήταν:

<<άκου αυτά που σου λέω και μην βλέπεις αυτά που κάνω. Διότι όταν μιλώ, μιλά ο ανώτερος εαυτός μου -η ψυχή, ενώ όταν πράττω, πράττει ο κατώτερος εαυτός μου -η ύλη.

Κάποια ιδανικά, εγώ αδυνατώ να κάνω πράξη, με νίκησε η ύλη. Μα στα λέω, διότι ίσως εσύ να είσαι πιο δυνατή και μπορέσεις να νικήσεις την ύλη.>>

 

Εσείς, τι θα απαντούσατε; Πως θα σχολιάζατε σ' αυτό;

Μπορει να εννοει καποιους "πειρασμους"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...