Jump to content

Ουροβόρος


Recommended Posts

Όπως ανακοίνωσα ήδη, στην ιστοσελίδα σήμερα προστέθηκε ένα νέο άρθρο, με τίτλο Ουροβόρος - «Το Τέλος μου, είναι η Αρχή μου» για το οποίο θα ήθελα αφ' ενός τα σχόλιά σας, αλλά κυρίως να συζητηθεί η φιλοσοφία του συμβόλου (διότι στο άρθρο αναγκαστικά παρουσιάζεται συνοπτικά)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μόνο μια από τις πιο σύχγρονες του ''χρήσεις'':

 

Είναι η οικονομική κυριαρχία των Ευραίων, σύμβολο το οποίο χρησιμοποίησαν και θα χρησιμοποιήσουν στις συναλλαγές τους. :015annoyed:

 

Δεν ξέρω αν συσχετίζεται με μασονία, αλλά υπάρχει- να δεις κάπου το διάβασα- μια κρυφή σύνδεση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν συσχετίζεται με μασονία, αλλά υπάρχει- να δεις κάπου το διάβασα- μια κρυφή σύνδεση!

Εάν το καλοψάξεις, νομίζω ότι όλα συνδέονται με την μασονία, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο :lol:

 

Ο Ουροβόρος πάντως και η φιλοσοφία του, είναι πολύ (μα πολύ μιλάμε!) προγενέστερος της μασονίας. Ας εστιαστούμε εκεί λοιπόν :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

είναι αλήθεια τζώνη... αφού θεοσοφία σημαίνει άμα σπάσεις τις λέξεις: θεός όφις εξού θεοσοφία και θεοσοφισμός

Link to comment
Share on other sites

αφού θεοσοφία σημαίνει άμα σπάσεις τις λέξεις: θεός όφις εξού θεοσοφία και θεοσοφισμός

15115[/snapback]

Ώπα! :blink: ... Από πού το πήρες το λεξικό σου? :018bleh:

θεοσοφία=θεός+σοφία (θεία γνώση)

 

Να, βρήκα και το φιδάκι τους παρ' ολ' αυτά...

sealfinal2.gif

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, ένας μουσικός του Μεσαίωνα, ο Guillaume de Machaut, αρχιμουσικός (ας πούμε) στη Notre Dame, από τους πρωτοπόρους της πολυφωνικής μουσικής, έγραψε μια σύνθεση με τίτλο "Το τέλος μου είναι η αρχή μου κι η αρχή μου το τέλος μου" ("Ma fin est mon commencement et mon commencement ma fin") όπου η ίδια μελωδία επαναμβάνεται κυκλικά, και μετά, κάποιες φωνές την τραγουδούν από το τέλος προς την αρχή.

 

Ένα από τα σπουδαιότερα μουσικά "παιχνίδια" που έχουν γίνει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που λεει ο Initiate4 εχει μεγαλο ενδαφερον!

Μπιπ τα λεξικα για αυτες τις δουλειες!!

Προσωπικα απο την αλλη σπαω την λεξη ενεργεια σε εν εαρ γαια, η γαια την ανοιξη(ολα ανθιζουν, κατακλυζονται απο ζωη...) και αλλα παιχνιδια, δυστυχως δε τα σημειωνω καπου

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που λεει ο Initiate4 εχει μεγαλο ενδαφερον!

Μπιπ τα λεξικα για αυτες τις δουλειες!!

15164[/snapback]

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Sucore, δυστυχώς σε παρατηρώ να τα ισοπεδώνεις όλα!

Αν μπιπ τα λεξικά και ο καθένας "σπάει" τις λέξεις όπως θέλει, τότε θα μπορεί να εξάγει διαφορετικά συμπεράσματα για τη λέξη αλλάζοντας (ακόμη και) τελείως την έννοια της.

Ποιές είναι αυτές οι "δουλείες" Sucore? Υπάρχουν "δουλειές" για τις οποίες δεν επιτρέπεται η παρερμηνεία των λέξεων και άλλες για τις οποίες επιτρέπεται?!

Ας σοβαρευτούμε λίγο... :015annoyed:

Ενδεχομένως να είχες στο μυαλό σου κάτι άλλο να πεις όσον αφορά τον ουροβόρο και να το διατύπωσες κάπως ατσούμπαλα... Πάντως το "Μπιπ τα λεξικα για αυτες τις δουλειες!!" ακούγεται τελείως εκμηδενιστικό και προκλητικό... Ελπίζω να εννοούσες κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

αφού θεοσοφία σημαίνει άμα σπάσεις τις λέξεις: θεός όφις εξού θεοσοφία και θεοσοφισμός

Ώπα! :blink: ... Από πού το πήρες το λεξικό σου? :018bleh:

θεοσοφία=θεός+σοφία (θεία γνώση)

Η λέξη "σοφία" όμως πως σχηματίστηκε; Και η παραδοσιακή σχέση μεταξύ φιδιού και "σοφίας"; Οι ομοιότητες μπορεί να είναι και τυχαίες (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα) αλλά είναι οπωσδήποτε αξιοσημείωτες.
Link to comment
Share on other sites

«Το Τέλος μου, είναι η Αρχή μου»

 

Τα πάντα στη ζωή είναι κυκλικά. Η ζωή είναι ένας κύκλος που γυρίζει. Σκεφτείτε το:

Γέννηση<-> Κορύφωση<-> Θάνατος, Δράση<-> Αντίδραση κτλ. Γί' αυτό όλοι πρέπει να είμαστε ενάρετοι ώστε να ζούμε τον κύκλο που έρχεται σαν καινούργια αρχή και όχι συνέχεια ή γυρισμό της Νέμεση που έρχεται από τον προηγούμενο γύρο.¨ετσι οι πράξεις όλων πρέπει να είναι σωστά μελετημένες και πραγμένες έτσι ώστε να ολοκληρωθούν σωστά. Έρχονται σημεία στον κύκλο που μας φαίνονται ίδια κι όμως είναι καινούργια και έτσι πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε, βρίσκοντας νέες λύσεις συνδέοντάς τες όμως με αυτά που έχουμε ήδη μάθει δηλ. τις εμπειρίες μας. έτσι ζούμε σωστά και λανθάνουμε όλο και λιγότερες φορές ενδυναμώνοντας ταυτόχρονα το πνέυμα μας.

 

Θυμίσου το Μέγα Κανόνα της Γνώσης:

 

¨ο,τι κάνεις γυρίζει σε σένα δυνατότερο.

 

Τελοσπάντων γυρίζει.

Αυτά απο εμενα.

 

Αυτό είπε ο Qxenham:

Ο θάνατος ξεκινά με την πρώτη ανάσα ζωής, και η ζωή ξεκινά με το πρώτο άγγιγμα θανάτου ? J. Qxenham

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος

 

θελω να πω μονο οτι τα παντα παλονται, αναπνεουν...

ή κανουν κυκλους!!

πιστευω ομως το παλονται ειναι πιο κοντα στη φυση...

Link to comment
Share on other sites

οι απόψεις πάντα διίστανται (ας με διορθώσουν οι δαίμονες της τυπογραφίας για τα ορθογραφικά μου λάθη)

Το κίνημα του θεοσοφισμού ξεκίνησε η Μπλαβάτσκυ Έλενα, αποκρυφίστρια αλλά η δουλειά, το συγγραφικό της έργο και γενικά η ζωή της είναι ένα πράγμα αν θέλω να το περιγράψω λιγάκι σουρεαλιστικά (βίοι παράλληλοι με του Κάρολου Καστανέντα) αμφιλεγόμενα. Την κατέκριναν για τις δυνάμεις της και το ενεργικό της στον χώρο του αποκρυφισμού!!!! Έγραψε λεξικό απόκρυφων όρων το οποίο είναι αρκετά περιεκτικό, όμως υπάρχει λίγος ρατσισμός στο βιβλίο (φαντάζομαι δεν ήταν φιλοευραία, όμως αρκετά φιλοεγύπτια). από εκεί βρήκα τον θεοσοφισμό.

Ο λόγος που οι απόψεις διίστανται είναι γιατί, μερικοί επικρητές του θεοσοφισμού, λένε ότι δεν είναι η σοφία του Θεού που γίνεται αντικείμενο της δοξασίας (doctrine of theosophy) αλλά αντικείμενο είναι ο θεός όφις...

Οι λέξεις είναι περίεργες. Ειδικά οι ελληνικές: Πηγάδι μπορεί να σημαίνει πηγή του Άδη, enjoy στα αγγλικά μέχρι χθές νόμιζα ότι σημαίνει διασκεδάζω, χαίρομαι και κάποιος μου είπε ότι σημαίνει Εν ζωή (το γράμμα τζέΪ είναι το δίγαμμα) και ούτω καθεξής.

Υπάρχει ένας μυστικός κώδικας που συνδέει όλες τις γλώσσες και τις λέξεις μεταξύ τους αλλά όλα αυτά θεωρητικά. Ακόμη και ο σφαιτερισμός στον καιρό που διατυπώθηκε είχε άλλο νόημα. Η γλώσσα είναι ζωντανή και δεν είναι ψάρι ούτε ανθρώπινο όργανο. Είναι προνόμοιο των σοφών

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος

 

θελω να πω μονο οτι τα παντα παλονται, αναπνεουν...

ή κανουν κυκλους!!

πιστευω ομως το παλονται ειναι πιο κοντα στη φυση...

15196[/snapback]

 

 

αυτο ηθελα να πω και γω.. η ζωη ειναι περιπετεια

αυτο το ανεβα κατεβα

δεν ειναι κυκλος.. υπαρχει ζενιθ και ναδιδ...

 

υπαρχει γαληνη και τρικυμια

υπαρχει θλιψη και χαρα

αγαπη και μισος.

ο κυκλος ειναι τόσο μικρος , τόσο ποταπός για να εκφρασει τη ζωη

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κυκλος.. υπαρχει ζενιθ και ναδιδ...

 

υπαρχει γαληνη και τρικυμια

υπαρχει θλιψη και χαρα

αγαπη και μισος.

ο κυκλος ειναι τόσο μικρος , τόσο ποταπός για να εκφρασει τη ζωη

Κάθε συναίσθημα έχει ζενίθ και ναδίρ... και ο μόνος λόγος που τείνει προς ναδίρ είναι διότι ξεκινά το ζενίθ ενός άλλου συναισθήματος.

Υπάρχει η μεγάλη θλίψη (ζενίθ), υπάρχει και η μικρή θλίψη (ναδίρ)... η οποία είναι μικρή, διότι ένα άλλο συναίσθημα αρχίζει να ανεβαίνει προς το ζενίθ του... και κανένα συναίσθημα δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς το «αντίπαλό του».

Έτσι η ζωή είναι ένας παλλόμενος κύκλος...

«Μικρός και ποταπός» ; ...και το αυγό είναι μικρό και ποταπό... είναι όμως τέλειο. Διότι τα πιο απλά πράματα, είναι και τα πιο τέλεια. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...