Jump to content

Κακή διάθεση, υπερβολικό άγχος, διατάραξη ψυχικού κόσμου


Recommended Posts

Εδώ και αρκετές μέρες δυσκολεύομαι να κοιμιθώ, ότι και να κάνω. Είναι αδύνατον να κοιμιθώ πριν ξημερώσει (και πρίν ρωτίσει κάποιος - ποτέ μου δεν φοβόμουν το σκοτάδι παρα μόνο όταν δεχόμουν ψυχική επίθεση) και πιστεύω πώς ίσως δέχομαι ψυχική επίθεση και αυτή τη φορά. Το κακό είναι πώς πιάστικα απροετοίμαστος και είναι πλέον αργά. Τίποτα δεν φαίνεται να μπορώ να κάνω προκειμένου να καλύψω τα νώτα μου. Γι'αυτο και ρωτάω μήπως τελικά δεν είναι ψυχική επίθεση και είναι άγχος, στρές, απλά άσχημη ψυχική διάθεση λόγω κάποιων πραγμάτων/καταστάσεων που πλανώνται κάθε μέρα στο μυαλό μου; Αν όντως όμως είναι ψυχική επίθεση μπορώ ακόμα να την αντικρούσω με τους κλασικούς τρόπους απλά πρέπει να προσπαθήσω περισσότερο; Αν όμως είναι καθαρά ψυχολογικό τι να κάνω; Έχει επιρεαστεί τρομερά η απόδοσή μου στη δουλειά και όχι μόνο, με αποτέλεσμα τις τελευταίες 2 μέρες να μην έχω εμφανιστεί καθόλου στο γραφείο χωρίς καν να έχω ενημερώσει τον αρμόδοιο προϊστάμενό μου. Σήμερα σκοπεύω να κρατήσω δυνάμεις και να πάω κατ'ευθείαν στην δουλειά, να διευθετίσω όλες τι υποχρεώσεις μου και να κοιμιθώ το βράδυ φυσιολογικά πλέον (αν τα καταφέρω, βέβαια) αλλιώς σκέφτομαι σοβαρά να επισκευτώ έναν ψυχολόγο για να με βοηθήσει. Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιμηθείς, πήγαινε στη δουλειά σου γύρνα το απόγευμα σπίτι σου, κάτσε ξύπνιος μέχρι τις 8, άλλαξε σεντόνια μαξιλαροθήκη κλπ, μπες για ένα ζεστό μπάνιο, φόρα καθαρά ρούχα και πέσε κοιμήσου.

Αν ακόμα έχεις πρόβλημα εδώ είμαστε να το συζητήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα προβλημα που βασανιζει πολλους...μαζι κ εμενα!

προσωπικα φταιει το PC και καποια πραγματα που δε μπορω να αναφερω(τπτ πονηρο!!)

κοιμαμαι το πολυ 4 ωρες/βραδυ..

Ευτυχως τελειωσα μαθηματα προς το παρον κ ειμαι ελευθερος ομως πραγματικα ειναι βασανιστικο αυτο το τροπαριο..

Ισως αν επινες κανα χαμομηλακι(...) η κατι χαλαρωτικο να σε βοηθουσε, προσπαθησε να γεμιζεις πιο πολυ τη μερα σου και να αποφευγεις την μονοτονια ωστε να Χρειαζεσαι ξεκουραση κ οχι να το κανεις αναγκαστικα..

 

Καλη σου μερα κ Καλο κουραγιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, βγάλε και ξαναβάλε το avatar ώστε να προσαρμοστεί στις νέες ρυθμίσεις αν θες :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και μόνο για την συμπαράσταση. Αυτό θα κάνω παλιόφιλε Αυγερινέ. Καθώς επίσης και το χαμομηλάκι δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα. θα προμηθευτώ στην επιστροφή από τη δουλειά Sucore. Ευχαριστώ και πάλι. Μου δώσατε το κατάλληλο έναυσμα για να μην με πάρει πάλι ο ύπνος και για να αρχίσω να γεμίζω την μέρα μου θα πάω τώρα κιόλας να αρχίσω με τις δουλειές του σπιτιού ώστε όταν γυρίσω να βρώ ένα ευχάριστο και γαλήνιο μέρος για να ξεκουραστώ. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

το ''χαμομηλάκι'' μπορεί να σε γεμίσει παράνοιες!

Καλύτερα να ζεις στην πραγματικότητα...

Ενεργοί εχθροί του σκοταδιού είναι το γέλιο, οι φίλοι, το φως...

Ότι έχει να κάνει με τον ανώτερο άνθρωπο!

Άμα ασχοληθείς υπέρ του δεόντος με τελετουργικά υψηλής μαγείας, μαντεία, ή γενικά με υποσυνείδητο όνειρα θα πελαγώσεις και θα μπεις σε χειρότερο χάος!

Πάντως προσωπικά προτείνω να ''μπεις'' λιγάκι στην πραγματικότητα, (τελοσπάντων) την κοινώς αποδεκτή πραγματικότητα και να πάρεις δυνάμεις από εκεί! η αχίλλειος πτέρνα μας μπορεί να ξεκινά από χαμηλή αυτοπεποίθηση μέχρι κάποιον στη δουλειά που μας φέρεται ρατσιστικά (σαμπώς και είμαστε εμείς οι αποδιοπομπαίοι τράγοι της υπόθεσης...) ή και ανικανοποίητες ορμές, πώς αλλιώς την λένε λίμπιντο κ.α.! Είναι σε συνδιασμό που θα ρυθμίσεις το βιολογικό σου ρολόΪ.

Άμα ξεκινήσει ο κύκλος να γίνεται φαύλος όσο είναι αρχή μπορεί να επανέλθει στις 360 μοίρες! όταν τα αφίσουμε όλα να τα κάνει κάποιος άλλος για μας, (επιτήδειοι φίλοι, χαμομηλάκια, ψυχολόγοι) πιθανόν στο μέλλον να πιστεύουμε ότι αυτά βοήθησαν και να γίνουν και καλά εξαρτήσεις της ψυχικής μας υγείας!

Πάντως μερικές φορές πηγή όλων των κακών είναι η κακή διατροφή... Δεν είμαι off topic απλά μπορεί να ανοίξει άλλο θρετ για αυτήν...

Προς το παρόν μάθε τι σε ''ρίχνει'' για να βρεις την ρίζα του κακού και να την κόψεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιμηθείς, πήγαινε στη δουλειά σου γύρνα το απόγευμα σπίτι σου, κάτσε ξύπνιος μέχρι τις 8, άλλαξε σεντόνια μαξιλαροθήκη κλπ, μπες για ένα ζεστό μπάνιο, φόρα καθαρά ρούχα και πέσε κοιμήσου.

Αν ακόμα έχεις πρόβλημα εδώ είμαστε να το συζητήσουμε :)

συμφωνω απολυτα. Κατι τετοιο εκανα κι εγω οποτε με επιαναν οι αυπνιες μου και ηρεμουσα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά τι σε βοήθησε; Αν και πέρασε αρκετός καιρός από τότε που έγινε η παραπάνω συζήτηση, πες μας να το έχουμε υπ? όψη. Εγώ προσωπικά έμαθα (από παιδί) να ζω σε αυτή τη κατάσταση και να το απολαμβάνω. Εξ? άλλου η νύχτα έχει την δική της μοναδική γοητεία και μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μην κοιμηθείς, πήγαινε στη δουλειά σου γύρνα το απόγευμα σπίτι σου, κάτσε ξύπνιος μέχρι τις 8, άλλαξε σεντόνια μαξιλαροθήκη κλπ, μπες για ένα ζεστό μπάνιο, φόρα καθαρά ρούχα και πέσε κοιμήσου.

 

έχω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο μας ανα περιόδους, προσπαθώ να κάνω και εγώ αυτό που είπες Αυγερινέ αλλά πίστεψέ με είναι πολύ δύσκολο!! :S

Link to comment
Share on other sites

παιδια κ εγω εχω τρελες αυπνιες...

Κ καθε βραδυ πινω ζεστο γαλα ή ενα χαλαρωτικο μιγμα βοταανων, κανω ντουζ, φρεσκοσιδερομενες πιτζαμουλες, το σπιτι μου ειναι παντα οκ.

 

αλλα αν δεν παει 5...

 

α κατι ακομα, με το που συμπληρωνω 6 ωρες υπνου ξυπναω...οσο κομματια κ αν ειμαι... αυτο ειναι το πιο εκνευριστικο!!!

 

Εγω τι αλλο μπορω να κανω....???

Link to comment
Share on other sites

βαλεριανα,πασιφλωρα, λυκισκο και διαφορα αρωματικα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...