Jump to content

Ευφυΐα : εκ γεννετής ή επίκτητη ;


Recommended Posts

Δεν πιστεύω πως η ευφυϊα είναι κάτι που αποκτιέται με πτυχία...

 

Πιστεύω στην εκ γεννετής ευφυϊα. άλλα όχι απόλυτα και μοναδικά.

Το να έχεις το χάρισμα της ευφυϊας (αλήθεια τι είναι;;) είναι προσόν σίγουρα, αλλά αν δεν το δουλέψεις τότε κάποιος που ξεκινάει από το "μηδέν" μπορεί να σε περάσει.

 

Η γιαγία ---> Μην ξεχνάς την ευφυϊα του απλού λαού... Τα αποφθευγματα της σοφίας του μας διδάσκουν πολλά... πάρα πολλά

 

Αφεντικό ---> Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι τα πολλά πτυχία μπορεί να τον πειράξανε??? Καλά πλάκα κάνω... απλά σκέψου πόσες ευθύνες έχει αυτό το άτομο και πόσα πράγματα σκέφτεται καθημερινά, ίσως αν τον γνώριζες σε άλλη φάση να ήταν διαφορετικά τα πράγματα...

 

Όπως και να έχει: Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά και τα πτυχία τον ευφυϊη άνθρωπο... (δικό μου...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η ευστροφία σου δείχνει πόσο γρήγορα μπορείς να εκμεταλευτείς το 100% της σκέψης σου.

Η ευφυία απ'την άλλη, σου δείχνει πόσο μεγάλο είναι αυτό το 100%.

νομιζω πως αυτη η απαντηση του Αυγερινου καλυπτει αρκετα του ορισμους..

 

αλλα περα απο εκει τι? γιατι νομιζω πως μιλαμε για την μειοψηφια του πληθυσμου..

οι περισσοτεροι εχουν μια σχετικη ευφυια και ευστροφια εκει και περα υπαρχει η λογικη αναλυση , η μεθοδολογια και ισως η λεγομενη "πονηρια"...

ναι γενικα ειναι εκ γεννετης αλλα καλιεργειται κιολας..

αλλα ενας που δεν την εχει , οσο και αν προσπαθησει δυσκολα θα φτασει σε καποια επιπεδα...

 

 

 

 

Η γιαγία ---> Μην ξεχνάς την ευφυϊα του απλού λαού... Τα αποφθευγματα της σοφίας του μας διδάσκουν πολλά... πάρα πολλά

 

ναι αλλα πολλες φορες οδηγουν σε λαθος δρομους..

 

 

Αφεντικό ---> Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι τα πολλά πτυχία μπορεί να τον πειράξανε??? Καλά πλάκα κάνω... απλά σκέψου πόσες ευθύνες έχει αυτό το άτομο και πόσα πράγματα σκέφτεται καθημερινά, ίσως αν τον γνώριζες σε άλλη φάση να ήταν διαφορετικά τα πράγματα...

 

σπανια συμβαινει αυτο και ακομα πιο σπανια βρισκεις χαρισματικους να στεκοντε σε τετοιες θεσεις..

 

οι περισοτεροι ειναι "στοκοι" η "σκυλια" που εχουν μαθει να γαβγιζουν και που και που να ριχνουν και καμμια δαγκωνια..

Link to comment
Share on other sites

Η ρήση λέει αλοίμονο στους ευφυείς που δεν ξέρουν μαθηματικά και αλοίμονο στους μαθηματικούς που δεν είναι ευφυείς!!

 

Το συναίσθημα και η ευφυία είναι γένους θηλυκού.Ότι βρίσκεται στο αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου

κληρονομείται από τη μητέρα ,ότι βρίσκεται στο δεξιό από τον πατέρα.

 

Όσες γενεές και να περάσουν (και μέχρι 14 που λένε ), πάει από γιαγιά σε μητέρα και πάει λέγοντας.

 

Παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά.

 

Οι άντρες είναι σταθεροί ενώ οι γυναίκες δεν είναι λόγω των διαφορετικών χρωμοσωμάτων που έχουν τελευταία το διάβασα σαν νέα ανακάλυψη της γενετικής στα επιστημονικά νέα του in.g

 

Όσο για την μνήμη των γυναικών και για τους χαμηλούς βιορυθμούς τους μετά τις 9μμ. στηρίζεται σε άλλων

παρατηρήσεις , συμφωνώ εν μέρει , αν δεν είναι κανείς συνέχεια στην τσίτα..

Πρέπει να ξέρουμε πότε είμαστε πιο ευάλωτες (εγώ την έχω πάθει αρκετές φορές) οι εχθροί να μην το ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Το συναίσθημα και η ευφυ'ί'α είναι γένους θηλυκού.Ότι βρίσκεται στο αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου

κληρονομείται από τη μητέρα ,ότι βρίσκεται στο δεξιό από τον πατέρα.

 

Στο Αριστερο βρισκεται η λογικη αναλυση και στο Δεξιο οτι εχει σχεση με Τεχνη και γενικοτερα με Φαντασια..

 

και δεν εχει καμμια σχεση με το τι κληροδοτει το καθε Φυλο στο παιδι..

 

αν υπαρχει καπου δημοσιευμενο η γραμμενο πολυ θα ηθελα να μαθω που..

 

Νομιζω πως τα εχεις μπερδεψει λιγο.. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Η ευφυ'ί'α είναι κληρονομική από την πλευρά της μητέρας. Αυτό λένε οι τελευταίες ανακαλύψεις της Γενετικής.Σοφή μητέρα , σοφό παιδί και όχι σοφός πατέρας σοφός παππούς όπου βγήκε το συμπέρασμα ότι η αρετή δεν διδάσκεται .

 

Γ' αυτό αγόρια αν θέλετε έξυπνα παιδιά κάντε τα με έξυπνες γυναίκες !!

 

Βέβαια αν ένας άντρας είναι έξυπνος αυτό δεν αλλάζει , επίσης αν είναι χαζός και αυτό δεν αλλάζει.

 

Οι γυναίκες μόνο μπορούν να αλλάξουν από έξυπνες χαζές και από χαζές σε έξυπνες.Κι αυτό ωφείλεται στα χρωμωσώματα τους που είναι ΧΧ.

 

Ακόμα λένε ότι οι γυναίκες μετά τις 9μμ. χάνουν την μνήμη τους. Ίσως όχι δραματικά αλλά οι ρυθμοί τους εξασθενίζουν..

 

Οι τελευταιες ανακαλυψεις μας λενε πραγματα που τα ξερουμε πολλα χρονια...

Επισης δε ξερω κατα ποσο παιρνω στα σοβαρα ατομα που κανουν ΔΗΛΩΣΕΙΣ για τα γονιδια της τεμπελιας κλπ

 

 

Και τα δυο παιζουν ρολο...αν γεννηθεις ΧΩΡΙΣ νοητικο "προβλημα"(μη συνβατοτητα με τον μεσο ορο) τοτε βασιζεται 100% στις εμπειριες...

Επισης οσον αφορα τη μεταδωση της εξυπναδας αποκλειστικα βασιζομενη στις γυναικες ειναι παρα πολυ απλο...

Αυτες καθονται με τα παιδια μεχρι να μπορεσουν να "σταθουν στα ποδια τους"!!τα λεει ολα αυτο,συμπληρωνω πως το παιδι θα επηρεαστει ΑΜΕΣΑ(πιο αμεσα δε γινεται) απο τον χαρακτηρα της μανας του...οποιος κι αν ειναι αυτος...

(καλα σκοτωνω ο τυπος σημερα!!!) Και συνεχιζω!!

 

Νεφέλη: οσον αφορα το αφεντικο σου πιστευω πως το καθημερινο ΑΓΧΟΣ τον εχει φερει σε αυτη τη κατασταση...βαλε και λιγο εγωισμο της ταξης"εγω εχω δικιο" και να σου τον!!Η γιαγια τι αναγκη εχει;;ασε που ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ οι ανθρωποι γινονται σοφοι με το περασμα του χρονου(ο αριθμος των εμπιριων αυξανεται..).ΜΗ κοιτας τους γερους της πολης...ειναι χαζεμενοι απο τη TV και τα χαπια...

Link to comment
Share on other sites

Sucore "γραφεις" παλι.. :):)

 

συμφωνω στα πιο πολλα αλλα οχι σε αυτο..

 

Αυτες καθονται με τα παιδια μεχρι να μπορεσουν να "σταθουν στα ποδια τους"!!τα λεει ολα αυτο,συμπληρωνω πως το παιδι θα επηρεαστει ΑΜΕΣΑ(πιο αμεσα δε γινεται) απο τον χαρακτηρα της μανας του...οποιος κι αν ειναι αυτος...

 

ναι κουβαλουσανε το μεγαλυτερο βαρος αλλα οχι τωρα τοσο στην σημερινη κοινωνια...

κυριως εχουνε τον πρωτο λογο μεχρι το 2ο ετος της ηλικιας του παιδιου δηλαδη οσο ειναι μωρο και δεν εχουν αναπτυξει πληρως το λογο..

επειτα αναλαμβανουν αρκετα ενεργο ρολο και οι ανδρες..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν διαφωνώ με Sucore.. Αλλά δεν ξέρω και με την κληρονομικότητα τι παίζεται...

 

Johny, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς με αυτό που είπε η Morgainne και αυτό που είπε η Marilena...

 

Περιβάλλον, ερεθίσματα... Είναι και στην φύση σου αν θα τα ψάξεις παραπάνω ή αν όχι...

Αν θα ψάξεις και για άλλα ερεθίσματα ή όχι... Αν αυτά που πάρεις θα τα σκεφτείς και αν θα πάρει το κάθε πράγμα στροφές στο μυαλλό σου...

 

Το περιβάλον αν σε στηρίζει, μπορείς και να μην κάνεις τίποτα... Αλλά θες ή όχι? Και ας σου λένε, κάτσε μην κάνεις τίποτα, εσύ το μπορείς ενώ οι άλλοι το προσπαθούν.. Αλλά εσύ θα τους ακούσεις ή όχι? Θα κοιτάξεις μόνος σου ή εκεί που σου λένε?

Στο αν θα ψάξεις για παραπάνω, εννοώ την φύση σου... Σου καλύπτει την απορία μία απάντηση ή σου δημιουργεί και άλλες αφού το σκέφτεσαι...

 

Είναι το τι θα μάθουμε, αλλά και το τι θα ψάξουμε και θα το μάθουμε από μόνοι μας...

Επειδή κάποιος έχει διαβάσει πόσα βιβλία, σίγουρα δεν τον καθιστά έξυπνο...

 

Σκέφτεσαι? ναι ή ου??

Αλλά ο ευφυής ίσως είναι αυτός που θα βρει τον τρόπο να σκέφτεται και να σκέφτεται, χωρίς κάπου να κολάει... Να κολάει αλλά με έλεγχο δικό του... Να χάνεται χωρίς να έχει χαθεί..

 

Σκέψη, σημαίνει εξέταση... Η εξέταση απαιτεί κριτήρια και ελεύθερα, που να μην σε καθιερώνουν δεδομένο στις θέσεις που θα εξετάσεις κάτι.. Αλλά μπορεί και σε κάποιους να αρκεί μία θέση μόνο... Ή να το κάνουν για αυτή την θέση...

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι λοιπόν εδώ στο γραφείο μου, κοιτάζω το αφεντικό μου απέναντι και αναρωτιέμαι: «μα πως είναι δυνατόν, ένας άνθρωπος με τόσα πτυχία, με εκπαίδευση από τα καλύτερα σχολεία και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, με γνώση 3 γλωσσών, κοσμογυρισμένος και σε επαφή με την ?αφρόκρεμα? της κάθε χώρας... να είναι τόσο μα ΤΟΣΟ ?στόκος?, αδυνατώντας να καταλάβει απλά πράματα λογικής, της τάξης του ?1+1=2? ...;;!»

Ταυτόχρονα, σκέφτομαι την μακαρίτισσα την γιαγιάκα μου, που ήταν μια γυναίκα αμόρφωτη, που δεν ήξερε ούτε τ? όνομά της να γράψει, όλη της την ζωή μέσα στο σπίτι της να φροντίζει την οικογένειά της... μα εντυπωσιακά εύστροφη και δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα να ?στριμώχνει? σε συζητήσεις ανθρώπους διαβασμένους, αφήνοντάς τους με το στόμα ανοιχτό με την γρήγορη αντίληψή της, τις έξυπνες παρατηρήσεις, ερωτήσεις και επιχειρήματά της.

 

Έτσι, αναρωτιέμαι : η υψηλή (ή χαμηλή) ευφυία, είναι εκ γεννετής ή επίκτητη;

Διότι, εάν είναι εκ γεννετής, τότε εξηγείται εύκολα το... φαινόμενο του αφεντικού και της γιαγιάς μου αντίστοιχα, μα ταυτόχρονα καταλήγω στο (αντιπαθητικό - για μένα) συμπέρασμα του «όσο και να το θες, αν δεν τό ?χεις μέσα σου, τζάμπα σπαταλάς τον χρόνο σου».

Εάν είναι επίκτητη, τότε δυσκολεύομαι ιδιαίτερα να εξηγήσω το φαινόμενο, αλλά τουλάχιστον αποφεύγω το «μοιρολατρικό» συμπέρασμα που ανέφερα προηγουμένως...

 

...Ποιά είναι η δική σας γνώμη;

 

 

(ίσως να έχουμε ξανακάνει την ίδια συζήτηση, αλλά η μνήμη μου είναι, ως γνωστόν... 'χρυσόψαρου' :019blush: )

 

Λοιπόν, όλοι αναγνωρίζουν ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εκ γενετής ανεπτυγμένο το "χάρισμα" της μουσικής. Άνθρωποι με έντονα ανεπτυγμένη μουσική αντίληψη που εμφανίζεται από τα βρεφικά τους ακόμα χρόνια. Ωστόσο ποιος γίνεται καλύτερος μουσικός; Ο χαρισματικός που δεν κάνει τίπτοα παραπάνω ή ένας "κοινός" άνθρωπος που μελετά και εργάζεται σκληρά; Στα ωδεία λένε ότι συμβαίνει το δεύτερο.

Φυσικά συνδυασμός χαρίσματος και μελέτης κάνει τις εξέχουσες μουσικές μορφές. Συχνά όμως η εξάσκηση και η θέληση υπερνικούν το όποιο εκ γενετής ταλέντο.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με το μυαλό μας: Υπάρχει κι εδώ μια προδιάθεση από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ωστόσο, ακόμα και το πιο δυνατό μυαλό να έχεις, "άμα το αφήσεις, σε αφήνει"! Εξάσκηση μυαλού δεν γίνεται μια φορά στη ζωή μας κατά τη διάρκεια των σπουδών. Εξάσκηση σημαίνει χρήση του μυαλού και δεν αφορά τις σπουδές, οι οποίες γίνονται κατα μία μικρή διάρκεια στη ζωή του ανθρώπου και μπορεί να αφορούν απλή αποστήθιση κειμένων.

Link to comment
Share on other sites

Η ευφυ'ί'α είναι κληρονομική από την πλευρά της μητέρας. Αυτό λένε οι τελευταίες ανακαλύψεις της Γενετικής.Σοφή μητέρα , σοφό παιδί και όχι σοφός πατέρας σοφός παππούς όπου βγήκε το συμπέρασμα ότι η αρετή δεν διδάσκεται .

 

Γ' αυτό αγόρια αν θέλετε έξυπνα παιδιά κάντε τα με έξυπνες γυναίκες !!

 

Βέβαια αν ένας άντρας είναι έξυπνος αυτό δεν αλλάζει , επίσης αν είναι χαζός και αυτό δεν αλλάζει.

 

Οι γυναίκες μόνο μπορούν να αλλάξουν από έξυπνες χαζές και από χαζές σε έξυπνες.Κι αυτό ωφείλεται στα χρωμωσώματα τους που είναι ΧΧ.

 

Ακόμα λένε ότι οι γυναίκες μετά τις 9μμ. χάνουν την μνήμη τους. Ίσως όχι δραματικά αλλά οι ρυθμοί τους εξασθενίζουν..

 

Η ρήση λέει αλοίμονο στους ευφυείς που δεν ξέρουν μαθηματικά και αλοίμονο στους μαθηματικούς που δεν είναι ευφυείς!!

 

Το συναίσθημα και η ευφυ'ί'α είναι γένους θηλυκού.Ότι βρίσκεται στο αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου

κληρονομείται από τη μητέρα ,ότι βρίσκεται στο δεξιό από τον πατέρα.

 

Όσες γενεές και να περάσουν (και μέχρι 14 που λένε ), πάει από γιαγιά σε μητέρα και πάει λέγοντας.

 

Παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά.

 

Οι άντρες είναι σταθεροί ενώ οι γυναίκες δεν είναι λόγω των διαφορετικών χρωμοσωμάτων που έχουν τελευταία το διάβασα σαν νέα ανακάλυψη της γενετικής στα επιστημονικά νέα του in.g

 

Όσο για την μνήμη των γυναικών και για τους χαμηλούς βιορυθμούς τους μετά τις 9μμ. στηρίζεται σε άλλων

παρατηρήσεις , συμφωνώ εν μέρει , αν δεν είναι κανείς συνέχεια στην τσίτα..

Πρέπει να ξέρουμε πότε είμαστε πιο ευάλωτες (εγώ την έχω πάθει αρκετές φορές) οι εχθροί να μην το ξέρουν...

 

Κάπου τα έχεις μπερδέψει Νηρηίδα. Καταρχήν, οι γυναίκες δεν είναι ΧΧ είναι ένα κάρο χρωμοσώματα που καθορίζουν κάθε στοιχείο του οργανισμού τους. Τα ΧΧ είναι τα χρωμοσώματα που δηλώνουν το φύλο τους. Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τα όποια γονίδια της ευφυίας ή της σταθερότητας του χαρακτήρα.

 

Επίσης, τι σημαίνει "παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά" για την άποψη που εκφράζεις; Υπάρχουν επίσης άλλα τόσα (γνωρίζω και προσωπικά) στα οποία ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Άλλωστε η θεωρία σου πως εξηγεί παιδιά από την ίδια μητέρα που έχουν εντελώς αντίθετο βαθμό ευφυίας; (ο ένας αστέρι και ο άλλος IQ ραδικιού;)

Link to comment
Share on other sites

Στηρίζομαι σ'αυτό που είπε η Morgainne (με την οποία και συμφωνώ), ότι δηλ. τα πτυχία τους καθιστούν απλά μορφωμένους...

Όλοι δεχόμαστε πληροφορίες, είτε σε σχολεία, είτε στα πανεπιστήμια, είτε στον εργασιακό χώρο, είτε οπουδήποτε. Σημασία όμως έχει να αξιοποιούμε αυτές τις πληροφορίες, χρησιμοποιώντας συνδυαστική σκέψη και λογική. Η συνδυαστική σκέψη είναι κάτι που αναπτύσσεται με τον καιρό, ανάλογα με το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει κανείς.

Συνεπώς, μεγαλύτερη σημασία έχει το περιβάλλον παρά η ενδεχόμενη κληρονομικότητα (αν υφίσταται)...

Σμφωνώ απόλυτα :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αν και είμαι υπέρμαχος της Γενετικής Βιολογίας, δε δέχομαι ότι όση ευφυία έχουμε την έχουμε κληρονομήσει από τη μητέρα. Αλλωστε, οι τελευταίες εικασίες και έρευνες της Γενετικής το έχουν δείξει. Πόσες φορές έχει λαθέψει ακόμα και μετά από έρευνα;!

Πιστεύω, πάντως, πως από όποιους και να κληρονομείται, κληρομομείται ένα μέρος της. Φαντάζομαι ότι από μωρά δεχόμαστε ερεθίσματα κατάλληλα να εξάψουν τη νοημοσύνη μας. Οπότε, είναι επίκτητη εν μέρει!

Η φαντασία είναι πολύ σημαντικό τμήμα της νοημοσύνης, όπως και όλα τα υπόλοιπα φυσικά.

Μάλλον η γιαγιά σου Νεφέλη ήταν ιδιαίτερα έξυπνη και εύστροφη σε πλήρη αντίθεση με το αφεντικό σου! :angel:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν κληρονομείται στή συνέχεια καλλιεργείται οπότε δεν υπάρχει και μεγάλη σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Το συναίσθημα και η ευφυ'ί'α είναι γένους θηλυκού.Ότι βρίσκεται στο αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου

κληρονομείται από τη μητέρα ,ότι βρίσκεται στο δεξιό από τον πατέρα.

 

Στο Αριστερο βρισκεται η λογικη αναλυση και στο Δεξιο οτι εχει σχεση με Τεχνη και γενικοτερα με Φαντασια..

 

και δεν εχει καμμια σχεση με το τι κληροδοτει το καθε Φυλο στο παιδι..

 

αν υπαρχει καπου δημοσιευμενο η γραμμενο πολυ θα ηθελα να μαθω που..

 

Νομιζω πως τα εχεις μπερδεψει λιγο.. :whistling:

 

 

 

Οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα είναι από ντοκυμαντέρ που έχω παρακολουθήσει (ένα Γενετικής που είναι μια επιστήμη που μου αρέσει , και ένα για αριστερόχειρες και δεξιόχειρες ) και ότι κατά καιρούς δημοσιεύεται στον τύπο στα περιοδικά και στο in.gr , pathfinder , ..

 

Σύμφωνα μ' αυτά στο αριστερό ημισφαίριο βρίσκεται η ομιλία , η ευφυ'ία η επικοινωνία και το συναίσθημα.

Στο δεξιό η όραση , η παρατηρητικότητα ,η λογική ,η αντίληψη του χώρου (τρείς διαστάσεις) και η ακοή.

 

Ο Χατζηνικολάου παρουσίασε τον ευφυέστερο άνθρωπο του πλανήτη οποίος ήταν Έλληνας φοιτητής της

ιατρικής σχολής.

 

Τις απόψεις μου και τις γνώσεις μου μοιράζομαι μαζί σας , δεν εκδίδω επιστημονικό περιοδικό!!

 

 

Άλλωστε υπάρχει και η MENSA....

Link to comment
Share on other sites

Τις απόψεις μου και τις γνώσεις μου μοιράζομαι μαζί σας , δεν εκδίδω επιστημονικό περιοδικό!!
δεν ειμαι κανενας ειδικος και εγω αυτο κανω... :)

 

 

Σύμφωνα μ' αυτά στο αριστερό ημισφαίριο βρίσκεται η ομιλία , η ευφυ'ία η επικοινωνία και το συναίσθημα.

Στο δεξιό η όραση , η παρατηρητικότητα ,η λογική ,η αντίληψη του χώρου (τρείς διαστάσεις) και η ακοή.

 

χωρις να επεκτεθω πιστευω πως υπαρχει μια ασαφεια επειδη ειναι γνωστο οτι τα ημισφαιρια ελεγχουν τα ακριβως αντιθετα οργανα τους..

δηλαδη το δεξι ημισφαιριο ελεγχει αριστερο αυτι,αριστερο ματι ,αριστερι χερι,ποδι κλπ και το το αριστερο ημισφαιριο τα αντιστροφα..

ειδικα για τι αισθησεις συνεργαζονται και τα δυο..

 

 

οσον αφορα τον οργανισμο Mensa ειναι γνωστος αν και τον εχουν επικρινει αρκετοι..

 

http://www.mensa.org.gr/history_gr.asp

 

παντως υπαρχει και ενα τεστακι καπως διαφορετικο της Mensa..

 

http://artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=1415

Link to comment
Share on other sites

Οι δεξιόχειρες έχουν το κέντρο του εγκεφάλου τους αριστερά . Οι αριστερόχειρες το έχουν δεξιά.

 

Έτσι έχουν διαφορετικά ταλέντα.Οι δεξιόχειρες σκέφτονται με σκέψεις κυρίως , οι αριστερόχειρες σκέφτονται πιο πολύ με εικόνες .Έχουν φοβερή όραση ,παρατηρητικότητα και ακούν πάρα πολύ καλά.

Επίσης έχουν φοβερή μνήμη. Αντρικά προσόντα κυρίως ,αλλά αυτοί τα έχουν περισσότερο αναπτυγμένα.

Γίνονται σπουδαίοι μαθηματικοί λόγω της μνήμης και της παρατηρητικότητάς τους (βλέπε Αινστάιν),όμως όχι τόσο ομιλητικοί και επικοινωνιακοί.

 

Και τα δύο ημισφαίρια εννοείται ότι συνεργάζονται μεταξύ τους όπως και ολόκληρος ο οργανισμός..

Στις γυναίκες υπερισχύει το αριστερό ενώ στους άντρες το δεξιό , εκεί βρίσκεται η διαφορά των δύο φύλων.

 

Το έχω ψάξει λίγο το θέμα , αφού δεν κυκλοφορείτε με κάποιο βιβλιαράκι χρήσης να ξέρουμε και εμείς οι γυναίκες πως σκέπτεστε και τι θέλετε...

 

 

Στον φίλο μου τoν Math Magic λέω πως σύμφωνα με την τελευταία ανακοίνωση στο in.gr ( θα ψάξω να το βρω αν το έχω στο ιστορικό ) το ένα Χ επιδρά στο άλλο Χ και αυτό επιφέρει και βλάβες και αυτοβελτίωση και αυτοθεραπεία.

 

Είμαστε από τη φύση μας προνομιούχα πλάσματα , τι να κάνουμε !!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...