Jump to content

Προτεινόμενα CD


Morgainne
 Share

Recommended Posts

Για όποιον ακούει "περίεργη" μουσική, στυλ Dead Can Dance, έχω να σας προτείνω κάποια CD που μόλις αγόρασα και είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!

 

1. Duality - LISA GERRARD

2. 5 - B TRIBE

3. Best of Mediaeval Baebes - MEDIAEVAL BAEBES

4. Mystic Spirits - VARIOUS

5. Poem - DELERIUM

 

Γενικά, Ο,ΤΙ βρείτε από LISA GERRARD!!! Είναι το γυναικείο μέλος των Dead Can Dance, η οποία πλέον κάνει solo καριέρα και αν κρίνω από την μουσική της, ήταν η "καρδιά" του συγκροτήματος....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Delerium μπορώ να πω ότι όντως είναι καλό..!

 

Τέλειο δεν είναι???? ΑΑ, μην ξεχάσουμε και Tori Amos ε?????

 

:cheerful: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Loreena Mckennit όσον αφορά τη μουσική της ψυχής! κάντε κλικ Loreena McKennit ν' ακούσεται κάποια παραδείγματα.

 

Όσονε αφορά τη θεραπεία της ψυχής ακούστε το a distance there is της Liv Kristine. Είναι ένα ταξίδι μέσα στα άδυτα της καρδιάς που περνά και παρασύρει τα πάντα...

 

Όσον αφορά την ''τόνωση'' του πνεύματος: Theatre of Tragedy, Opeth, Therion (όχι όλα, μου αρέσει πολύ το άλμπουμ Therion Deggial).

 

blind Guardians, πάλι όχι όλα πολύ ωραίο το eldar song, μιλάει για ένα ξωτικό...

Link to comment
Share on other sites

Loreena Mckennit όσον αφορά τη μουσική της ψυχής!

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Loreena McKennitt!!!!! Δεν την ανέφερα γιατί δεν ταίριαζε τόσο με Dead Can Dance και το είδος που εννοώ...

 

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε να ξεφυγετε απο τα συνηθισμενα με μια καταπληκτικη δοση ethnic / oriental / ambient τοτε προτεινω με χιλια το Tales of the Inexpressible απο sHpOngLe(Raja Ram & Simon Posford aka Hallucinogen) (στο link > Released> click at song's name to take a taste..)

 

Γενικα το σχημα αυτο ειναι ΚΟΡΥΦΗ!!!!!!!!!!(στην ηλεκτρονικη κ οχι μονο μουσικη..)

Πριν βιαστειτε να κρινετε ακουστε το...Εγγυωυμαι(;;;) απολυτη χαλαρωση κ "ταξιδεμα" χωρις να χρειαστειτε ο,τι αλλο νομιζεται...

 

Επισης και οι jamiroquai ειναι πολυ καλοι(οπως κρινω απο το μονο cd τους που εχω στη συλλογη μου το Synchronized)

 

Φυσικα Bregovic

 

και για χαλαρωμα

1)global spirit-punjab

2)oliver shanti&friends-well balanced

 

Εξω απο τα συνηθισμενα...

 

 

ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΦΡΙΛΑ!!!!:::::

ΤΟ ΠΛΟΚΑΜΙ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ!!!!!!!!!(feta cheese studios & Kalamari Productions)

Link to comment
Share on other sites

Loreena Mckennit όσον αφορά τη μουσική της ψυχής!

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Loreena McKennitt!!!!! Δεν την ανέφερα γιατί δεν ταίριαζε τόσο με Dead Can Dance και το είδος που εννοώ...

 

:cheerful:

 

:clapping::worthy:

Dante's Prayer..

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η Loreena πλέον είναι κλασσική φωνάρα! :worthy:

Αν θέλετε και την αντίστοιχη ελληνική φωνή, ψάξτε για Καλλιόπη Βέττα (καλειδοσκόπιο κτλ), αξίζει...

Tori Amos, κι αυτή καλή, όπως και η Joss Stone (αν και εμπορική πλέον) και η Norah Jones (προς το jazz/soul - κι αυτή μου φαίνεται έγινε εμπορική) καθώς και Sarah Brightman (όλα τα λεφτά!)...

 

Morgainne, πες κι άλλα!!! :drooling2:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η Loreena πλέον είναι κλασσική φωνάρα! :worthy:

Αν θέλετε και την αντίστοιχη ελληνική φωνή, ψάξτε για Καλλιόπη Βέττα (καλειδοσκόπιο κτλ), αξίζει...

Tori Amos, κι αυτή καλή, όπως και η Joss Stone (αν και εμπορική πλέον) και η Norah Jones (προς το jazz/soul - κι αυτή μου φαίνεται έγινε εμπορική) καθώς και Sarah Brightman (όλα τα λεφτά!)...

 

Morgainne, πες κι άλλα!!! :drooling2:

 

 

Χαχαχα!! Για αντίστοιχη ελληνική φωνή προτείνω ΚΑΙ Σαββίνα Γιαννάτου!! Για την Βέττα δεν έχω ξανακούσει αλλά θα ψάξω, για να το λέει ο Johnny!! ΟΝΤΩΣ συμφωνώ και με αυτές που είπες, ακούω πολύ jazz/soul! Σε αυτούς που αρέσει η ηλεκτρονική μουσική στυλ Chill Out, έχω να προτείνω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!! Πρώτο και καλύτερο ένα συγκροτηματάκι που δυστυχώς έβγαλε μόνο ένα CD το 2002 και όχι πολύ εύκολο να βρεθεί: οι Balligomingo. Αλλά, να'ναι καλά το Amazon... Με βλέπω όμως να τρώω βιβλία και CD σε λίγο!!!!!

:018bleh::018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Για την Βέττα δεν έχω ξανακούσει αλλά θα ψάξω, για να το λέει ο Johnny!!

 

Καλά μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά... :whistling:

:blblbl: :blblbl:

Άστη να λέει Morgainne! Δεν την ξέρει καν τη Βέττα! Μια δοκιμή θα σε πείσει... :smilewink:

 

(εν τω μεταξύ είχα πάει σε συναυλία της στο σειρμό πριν κάτι χρόνια και εκείνη τη βραδιά, πριν ανέβει στη σκηνή, έδωσε συνέντευξη σε ένα πολύ γνωστό γαλλικό περιοδικό. αλλά εμείς, σαν χώρα, είπαμε! τα τρώμε τα παιδιά μας και είναι και νόστιμα!)

Link to comment
Share on other sites

αλλά εμείς, σαν χώρα, είπαμε! τα τρώμε τα παιδιά μας και είναι και νόστιμα!)

 

 

Εννοείται!!!!! Μιαμ μιαμ!!!!!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

stixoimaptosiaggelon.jpg

 

1. Intro

2. Η πτώση των αγγέλων ***

3. Κάτι παραπάνω από σάρκα **

4. Εμένα οι φίλοι μου ***

5. Τα σέβη μου **

6. Κακές συνήθειες

7. Προτού κοιμηθώ *

8. Ελλάς Ελλήνων

9. Για ένα μεγάλο εθνάρχη ****

10. Πες μου δασκάλα **

11. Όταν θα φύγω

12. Κανέναν σας

13. Βαλκάνια ****

14. Κυρ' Λοχαγέ μου **

15. Outro

 

Μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ προσπαθεια αφυπνισης...

 

το 9ο κομματι εγινε η αιτια(???) να δικαστει το συγκροτημα

Για εναν μεγαλο εθναρχη. mp3

(για τον Χριστοδουλο μιλαει κ τα λεει πολυ καλα)

(αν το θελετε επικονωνηστε μεσω msn να σας το στειλω...κ οτι αλλο θελετε..., η ολο το cd η οποια κομματια γουσταρετε)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...