Jump to content

''θεοφοβούμενοι''


 Share

Recommended Posts

τελείται την τελετή που κάναμε απόψε ''δια την εμού ανάμνηση''...

 

Κι' όμως είναι ενοχλητικό να πρέπει ''μαζευόμαστε'' να ανακαλούμε κάτι που έγινε τόσο πριν...(χωρίς να θέλω να θήξω τους πιστούς της εν λόγω θρησκείας)

αλλά είναι παλιομοδήτικο...

 

Έχω πιο εντυπωσιακές εικόνες να ''λατρέψω'': Τον Ηλιο, Το φεγγάρι, τη θάλασσα, Τον πεύκο, Την χαραυγή, και τα περιστέρια...

 

Δεν ανήκω στο στερέωμα των Θεοφοβούμενων που πιστεύουν, γιατί θα κριθούν (επικρηθούν/κατακριθούν) από τον ''Θεό'' και τους ανθρώπους.

Ούτε σ' αυτούς που πιστεύουν και λίγο στο Θεό για να ''είναι καλλημένη'' από την πιθανότητα να υπάρχει!

 

Έχω το θεό μου ονομάζεται σεβασμός, γι' αυτό συγγνώμη ξανά δεν είναι ο σκοπός μου να ''θίξω''!

Έπειτα η μάνα φύση, και ο ουρανός για να ''γειώνουν'' το ρητό, ''ότι έχει πάνω έχει και κάτω''...(σμαράγδινος πίνακας του Ερμή του Τρισμέγιστου)...

 

Δεν τελώ καμία τελετή ''δια την αυτού ανάμνηση''! Τελώ τελετή λήξης της ψυχοσωματικής καταπίεσης που υπέστηκα απ' αυτή την θρησκεία κατά τη διάρκεια της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παλιομοδήτικο να τελείς μια τελετή στη μνήμη αυτου που αγαπάς????? :blink:

Link to comment
Share on other sites

τελείται την τελετή που κάναμε απόψε ''δια την εμού ανάμνηση''...

....

Δεν τελώ καμία τελετή ''δια την αυτού ανάμνηση''! Τελώ τελετή λήξης της ψυχοσωματικής καταπίεσης που υπέστηκα απ' αυτή την θρησκεία κατά τη διάρκεια της ζωής μου.

Για ποια τελετή μιλάς;
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τελετή, ο μυστικός δείπνος ήτανε, αλλά όλα νομίζω ήταν κάπως τελετουργικά/συμβολικά! το κρασί=αίμα το ψωμί η ζωή κ.ο.κ.

 

Έπειτα για την ''προώθηση'' του χριστιανισμού υλοποιήθηκε η ιδέα του εκκλησιασμού και της θείας κοινωνίας για να μην ξεχαστεί το περιστατικό του μυστικού δείπνου(παράδοση νομίζω πλέον) και να διατηρείται η ''μαγεία'' της θρησκείας.

 

όχι δεν είναι παλιομοδήτικο να κάνεις τελετή ανάμνησης αυτού που αγαπάς, φτάνει να μη σε υποχρεώσει κανείς να το κάνεις! Ούτε η κοινωνία, ούτε οι τύψεις, ούτε ο θεοφοβισμός..αν είσαι παρακεινημένος από μια εσωτερική φλόγα γιατί όχι..

Το καρκίνωμα δεν είναι η θρησκεία (παρόλο που δεν μου αρέσει) το καρκίνωμα είναι οι οπαδοί της, που θέλουν να ζητοκραυγάσουν ότι είναι ''σωστοί'' ότι δεν έχει άλλο δρόμο η ''φώτιση'' αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Initiate4

κατανοώ το νόημα των όσων λες...

Αν δεν έχεις ανάγκη να ονομάσεις τον Θεό σου , μην το κάνεις - πορέψου με τις αρχές που ανέφερες και "λάτρεψε" αυτά που σε κάνουν να αισθάνεσαι ευφορία και αισιοδοξία.

Φτιάξε την δική σου "θρησκεία" και μέσα απο την καθημερινή σου στάση άσε και τους άλλους να πάρουν κάτι απο την δική σου εσωτερική γαλήνη...

έχουμε ανάγκη απο ανθρώπους που δεν έχουν τον φόβο ως κίνητρο πίστης ή χαλιναγώγησης από τον κάθε τυχάρπαστο..

Μπες στην ουσία (αυτό νομίζω πως σε ενδιαφέρει) και άσε τους τύπους για όσους κινούνται στην επιφάνεια, οι καταδύσεις χρειάζονται βαθιές ανάσες..

 

Είμαστε συνοδοιπόροι..

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε συνοδοιπόροι..

 

 

:worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έπειτα για την ''προώθηση'' του χριστιανισμού υλοποιήθηκε η ιδέα του εκκλησιασμού και της θείας κοινωνίας για να μην ξεχαστεί το περιστατικό του μυστικού δείπνου(παράδοση νομίζω πλέον) και να διατηρείται η ''μαγεία'' της θρησκείας.

Ιστορικά λάθος αυτό φίλε μου. Μην ξεχνάς ότι και στην αρχαιότητα κοινωνούσαν με κρασί και ψωμί, έχοντας τους ίδιους συμβολισμούς (αίμα & σώμα... θυμήσου τα Διονυσιακά για παράδειγμα) :)

 

...Όπως και νά ΄χει όμως, η martina ορθά μίλησε λέγοντας "Είμαστε συνοδοιπόροι.." :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικά λάθος αυτό φίλε μου. Μην ξεχνάς ότι και στην αρχαιότητα κοινωνούσαν με κρασί και ψωμί, έχοντας τους ίδιους συμβολισμούς (αίμα & σώμα... θυμήσου τα Διονυσιακά για παράδειγμα

 

και όχι μόνο φίλη Νεφέλη...

 

Και στην αρχαία Αιγυπτιακή μυθολογία το σώμα του Όσιρη διαμελήσθηκε από τον Σέθ, για να γυρεύει μετά τα κομμάτια του η Ίσιδα...

 

Ακόμη και οι βρυκόλακες (ψυχικοί, και μη) γίνονται Θεοί με το να τρώνε τα κομμάτια των Θεών τους...

 

Ναι υπάρχουν συνοδοιπόροι (συν+οίδα+πορεύομαι= περπατάμε μαζί /παράλληλα και γνωρίζουμε ή ξέρουμε)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι πάντα υπάρχει η ?ουσία? στο βάθος ..

Δεν πρέπει να κολλάμε ούτε στα σχήματα η στις φόρμουλες η στο εξωτερικό τυπικό που υιοθετήσαμε η στην χειρότερη περίπτωση μας επιβλήθηκε..

Το επίπεδο συνειδητοτητα που έχουμε μας υποχρεώνει να τα κατανοήσουμε και να αναζητήσουμε παραπέρα..

 

Άλλωστε ?..ασθενής και οδοιπόρος αμαρτία ουκ έχει..?

 

Και εμείς οδοιπόροι δεν είμαστε?... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...