Jump to content

Σας τρομάζει ο Θάνατος???


Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

οτιδήποτε δεν έχω επιλέξει αλλά μου επιβάλλεται με τρομάζει....

...τα γηρατειά είναι μιά καλή προετοιμασία - ένας προθάλαμος - ώστε να δεχτούμε σαν λύτρωση κάτι που απευχόμαστε σε όλη μας την ζωή... ..(αν στο μεταξύ δεν έχουμε πεί το..ποίημα.//)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημα,αντιθετως καποιες φορες νομιζω πως "εκει" θα βρω ολες τις απαντησεις που ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

Δεν με τρομάζει ο θάνατος ούτε και η ιδέα του θανάτου. Σίγουρα θα επιθιμούσα η μετάβαση μου να γίνει ανώδυνα αλλά για εμένα αυτό είναι απλά μια μετάβαση. Ζούμε σε αυτό τον κόσμο με κάποιο σκοπό που κανείς μας δεν ξέρει και προετοιμαζόμαστε για την μετάβαση στον "άλλο κόσμο". Όσοι είναι καλά προετοιμασμένοι θα περάσουν όσοι όχι θα ξαναγεννηθούν και θα εμπλουτίσουν γνώσεις και πνεύμα προκειμένου να είναι έτοιμοι για την μετάβαση αυτή. Σίγουρα δεν λέω πως εγώ είμαι έτοιμος να περάσω αλλά θέλω να πιστεύω πως έχω δίκιο σε αυτό που λέω. Όσο για το "Πότε;" κανείς μας δεν ξέρει αλλά και ποτέ δεν είσαι σίγουρος πότε θα γεννηθεί κάποιος. Έτσι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος και για το πότε θα πεθάνει κάποιος... Τίποτε δεν είναι τυχαίο και τίποτε προκαθορισμένο. Αλλά παρ'όλα αυτά ο φόβος για τον θάνατο και γενικά για το άγνωστο πάντα θα μας ακολουθεί. Όσο έτοιμος και να αισθάνεται κάποιος δεν έχει σημασία. Κάποιοι απλά έχουν συμφιλιωθεί με την ιδέα αυτή και δεν είναι κάτι κακό. Κάποια στιγμή πάλι μαζί θα είμαστε σαν μια οικογένεια...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι η μεταβαση απο την μια κατασταση στην αλλη παντα ειναι επωδινη αλλα εχω την ελπιδα οτι δεν θα καταλαβω τον πονο η δεν θα τον θυμαμαι τουλαχιστον για πολυ οπως και οταν γεννηθηκα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ανάφερα σαν παράδειγμα.

 

Τελικά το έβαλες στην υπογραφή σου το HELL US! Ωραίος...

 

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά διαβάζοντας τις απαντήσεις σας θα σας αναφερω και τη δική μου σκέψη η οποία ειναι η εξής ..

 

Δεν με τρομάζει ο θανατος .. το μονο σίγουρο στη ζωή ειναι ο θανατος .. ολοι ειμαστε γραμμένοι του θανάτου απ΄την πρώτη στιγμή που γεννιόμαστε ..

 

ειναι φυσικό επακόλουθο .. όπως και κάθε τι έμβυο ειναι καταδικασμένο σε φθορά ..

 

το μονο σίγουρο ειναι οτι ο άνθρωπος εχει συναισθηση και "γνώση" του επερχόμενου θανάτου του .. εκεί εγκειται η διαφορά μας απο τα άλλα ζώα ...

 

δηλαδή γνωρίζει οτι κάποια στιγμή θα πεθάνει ...

 

αυτο βέβαια είχε ως συνέπεια - όντας φυσικο γεγονός- να το εκμεταλλευτούν ολα τα ιερατεία και ολες οι θρησκείες του κοσμου ..

 

να υπόσχονται δηλαδή Παραδεισους, Νιρβάνες, Ηλισια πεδία, ουρί και πιλάφια στην αλλη ζωή ..

 

να σε πείθουν δηλαδή οτι εδω θα βασανιστείς, θ΄αδικηθείς, θα πονέσεις αλλα - αυτο το άτιμο το αλλά - θα κερδίσεις την "αιώνιο Ζωή" .. φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή ..

 

κι αυτοί τα "κονομούν" εκμεταλευομενοι στην ουσια τον "φόβο του θανάτου" ...

 

ΟΧΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΟΙΚΙΩΜΕΝΗ με την ιδέα και το φόβο του θανάτου κι έτσι θα έπρεπε να ειμαστε όλοι μας ..

 

θα πρέπει να τον έχουμε πάντα στο μυαλό μας .. χωρίς όμως να ειμαστε ερασιθάνατοι .. εραστες δηλαδή του θανάτου .. αλλα εκει σε μια ακρίτσα του μυαλου να το εχουμε υποψην μας ...

 

οσο για τον ίδιο το θανατο μου νομίζω πως θα ήθελα να ειναι αξιοπρεπής .. να μην γίνω δηλαδή εναν "φυτο" ή μια γριά που θα τα έχει χαμένα και να περιμένω απο τους άλλους να επιλέξουν για μένα ή να γινω βάρος στα παιδιά μου ή στους συγγενής μου..

 

θα ήθελα να φύγω με σωας τας φρένας ... και με αξιοπρέπεια ...

 

ουτε να γινω "πειραματόζωο" στα χέρια γιατρών και νοσοκόμων ..

 

αυτα

 

παραπάνω αν θελετε στην συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

το μονο σίγουρο ειναι οτι ο άνθρωπος εχει συναισθηση και "γνώση" του επερχόμενου θανάτου του .. εκεί εγκειται η διαφορά μας απο τα άλλα ζώα ...

 

δηλαδή γνωρίζει οτι κάποια στιγμή θα πεθάνει ...

Σε αυτο το θεμα κανεις μεγαλο λαθος. Δεν εχεις ακουσει για το κυκνιο αζμα η για τα νεκροταφεια ελεφαντων;

Σχεδον ολα το ζωα καταλαβενουν τον θανατο και εχουν το ενστικτο της αυτοσυντηρισης απλα η διαφορα τους με τον ανθρωπο ειναι οτι δεν εχουν την λογικη να το αναλυσουν 'βλεπουν' τον θανατο σαν ενα ακομα καλεσμα της φυσης

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το θεμα κανεις μεγαλο λαθος. Δεν εχεις ακουσει για το κυκνιο αζμα η για τα νεκροταφεια ελεφαντων;

Σχεδον ολα το ζωα καταλαβενουν τον θανατο και εχουν το ενστικτο της αυτοσυντηρισης απλα η διαφορα τους με τον ανθρωπο ειναι οτι δεν εχουν την λογικη να το αναλυσουν 'βλεπουν' τον θανατο σαν ενα ακομα καλεσμα της φυσης

 

δεν νομίζω πως είναι το ίδιο .... άλλο να διαισθάνεσαι το "κάλεσμα της φύσης" και άλλο να ζείς με αυτό σαν πιθανό ενδεχόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση της ημέρας : "Τι διαφορά έχει ο άνθρωπος απο ένα ζώο;"

Link to comment
Share on other sites

Πιθανή απάντηση στην ερωτηση της ημερας: "Ο ανθρωπος γνωρίζει οτι καποτε θα πεθάνει." (μιας και μιλαμε για το θανατο)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση της ημέρας : "Τι διαφορά έχει ο άνθρωπος απο ένα ζώο;"

 

 

..έχει το απαραίτητο υπόβαθρο ( = λογική) για περαιτέρω ...αναλύσεις..

Link to comment
Share on other sites

το ζώο μπορει να ειναι αρσενικό ή θηλυκό....ο ανθρωπος ειναι μονο αρσενικό :018bleh: (ξερω ξέρω ηταν πολύ κρυο :rolleyes: )

 

σοβαρα τώρα

το ζώο ζει κατα κύριο λογο βάσει ενστίκτων.......... γι 'αυτο και τα ζώα δεν αυτοκτονούν

Link to comment
Share on other sites

γι 'αυτο και τα ζώα δεν αυτοκτονούν

 

Εχεις ακουσει για αυτοκτονιες δελφινιων η περιστεριων ?Και ενταξι τα δελφινια μπορει καποιος να πει οτι παρασιρθηκαν απο τον θοριβο των καραβιων η κατι τετοιο αλλα το να βλεπεις ενα σμηνος περιστεριων να σκαει πανω σε μια πολικατοικια και να σκωτονονται στα καλα καθουμενα δεν ειναι μυστηριο ? Αν δεν αυτοκτονουν τοτε τι κανουν ?Και επισης ποιος ειναι σιγουρος οτι ενα ζωο δεν μπορει να καταλαβει οταν δει ενα ομοιο του να πεθαινει και τα ακολουθα του θανατου του να καταλαβει οτι καποτε θα το παθει και αυτο ?Λιγο τραβιγμενο αλλα νομιζω οτι δεν αποκλειεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...