Jump to content

δυο περιεργα περιστατικα


Recommended Posts

Nwish, με συγχωρείς που θα το ρωτήσω αυτό αλλά πρέπει πρώτα να πάρουμε τις πιθανότερες εξηγήσεις και μετά να προχωρήσουμε στις πιό "περίεργες"...

Στην περίπτωση του αυτοκινήτου, ,μήπως είχατε καταναλώσει αλκοόλ ή κάποιου άλλου είδους ναρκωτική ουσία πριν συμβεί αυτό? (είπα, με συγχωρείς!!! :angel: )

 

Όσο για την περίπτωση του κουδουνιού, πιθανόν να οφείλεται σε κάποια στιγμιαία μείωση της τάσης του ηλεκτρικού ρεύματος εκείνη τη στιγμή με συνέπεια αυτό που είδατε (και άκουσες)... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τελικά μάλλον εννοεί την έξοδο Λυκόβρυσης(ερημικός χώρος,χωρίς κίνηση και φανάρια και υπάρχουν και εργοστάσια τριγύρω).Εγώ δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο φαινόμενο εκεί,αλλά με βάση αυτά που λέει ο nwish,τότε εγώ τις προαναφερθείσες εξηγήσεις δίνω.Όσον αφορά τα πεδία,το βαρυτικό πεδίο απλώνεται σφαιρικά στο χώρο και η έντασή του μειώνεται όσο απομακρυνόμαστε από την επιφάνεια και όσο πλησιάζουμε τον πυρήνα της γης.Ο μηχανισμός που το δημιουργεί είναι η περιστροφική κίνηση του λιωμένου τμήματος του πυρήνα.Όταν μιλάμε για διαταραχή,εννοούμε ότι μια περιστροφική κίνηση μάγματος στον πυρήνα ή και στον κατώτερο μανδύα λόγω των δυνάμεων που υπάρχουν έτσι και αλλιώς στο εσωτερικό της γης,θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα άλλο βαρυτικό πεδίο εντός του υπάρχοντος πεδίου.Αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει διάφορα φαινόμενα,όπως να επηρρεάσει το μαγνητικό πεδίο της γης,τις ηλεκτρονικές συσκευές,να μετακινήσει αντικείμενα,να αλλάξει ο προσανατολισμός των ζώων,να γίνουν σεισμοί και να αποκτήσουν οι άνθρωποι ζαλάδες.Αυτό βέβαια σε περίπτωση μεγάλης μετατόπισης μάγματος,κάτι εξαιρετικά σπάνιο.Στην προκειμένη περίπτωση θα μπορούσε να είναι ο απόηχος μιας μικρής μετατόπισης.Για όσους δεν αρέσει αυτή η εξήγηση,επειδή την θεωρούν επιστημονική,έδωσα και την υπερφυσική εξήγηση της ψυχοκίνησης,δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.Αν στην συνέχεια αποκτήσουμε κι άλλες λεπτομέρειες,βλέπουμε.Πιστεύω ότι τώρα δεν έχεις κάτι να πεις αγαπητέ Άκη!!Χαχαχα!! :063laugh::018bleh:

 

και ομως εχω να πω.

 

Αυτο που λες ειναι και παλι ακυρο το βαρυτικο πεδιο ισχυει

σε ολο τον πλανητη και οχι σε συγκεκριμενα περιστατικα οπως αυτο που λες.

και δεν θα κατσω να το αναλυσω περαιτερω...

 

α και το παιδι δεν ζητησε επιστημονικη εξηγηση :headb: :headb:

παντως παιζει να ειναι και αυτο που λεει η μεδουσα....

με τη ψυχοκινηση να χτυπησει το κουδουνι ενταξει να κουνησεις το αμαξι ομως.... :063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Για το κουδούνι η κοπέλα δεν σας είπε αν το άκουσε η όχι ;

Για το χειρόφρενο πάντως δυο λογικές εξηγήσεις είναι πιθανές

 

1. υπάρχει περίπτωση να είχες πατήσει πρώτα φρένο να τράβηξες το χειρόφρενο με πατημένο το φρένο και μετά να το άφησες τότε κάνει το αυτοκίνητο ελαφρός προς τα πίσω μέχρι να πιάσει το χειρόφρενο (αν φοράς ιδίως μπότες μπορεί να πατάς το φρένο και να μην το αισθάνεσαι ) :blink:

 

2. μήπως είχε γίνει κανένας ψηλόσεισμός εκείνη την μέρα ; :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Nwish, με συγχωρείς που θα το ρωτήσω αυτό αλλά πρέπει πρώτα να πάρουμε τις πιθανότερες εξηγήσεις και μετά να προχωρήσουμε στις πιό "περίεργες"...

Στην περίπτωση του αυτοκινήτου, ,μήπως είχατε καταναλώσει αλκοόλ ή κάποιου άλλου είδους ναρκωτική ουσία πριν συμβεί αυτό? (είπα, με συγχωρείς!!! :angel: )

 

Όσο για την περίπτωση του κουδουνιού, πιθανόν να οφείλεται σε κάποια στιγμιαία μείωση της τάσης του ηλεκτρικού ρεύματος εκείνη τη στιγμή με συνέπεια αυτό που είδατε (και άκουσες)... :)

 

Δεν με ενοχλει που ρωτας αν ειχαμε καταναλωσει αλκοολ η ναρκωτικα...με ενοχλει που δεν εχεις διαβασει το Thread :(:(

 

αν δεις στην προτη σελιδα γραψω:

 

"Λοιπον...γενικα θελω να πιστευω οτι εχω σωας τας φρενας!

παρεσθησεις, σκιες, αισθημα οτι με παρακολουθουν, φοβιες, ψυχωσεις δεν ειχα ποτε.

LSD, χασις...κλπ ναρκωτικα δεν περνω!"

 

Οσο για την εξηγηση που δινεις για το κουδουνι χμμμμμ...θα συμφωνουσα απολυτα! αν δεν ειχα ακουσει και τον ηχο του κουδουνιου, ο οποιος μπορει να ακουστει μονο εαν "γεφυρωθουν" οι δυο επαφες μεσα στο κουδουνι :smilewink:

 

@AKIS φιλε μου οποιαδηποτε εξηγηση με καλυπτει!!! επιστημονικη και μη...

αρκει να δικαιολογει απολυτα τα φενομενα και να μην αφηνει ερωτηματικα!

 

btw αν καποιος θεωρει οτι το τριτο συμβαν που συμπληρωσα, δεν ειναι τυχαιο...δεν εχω προβλημα να ακουσω την αποψη του.... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..για το αυτοκίνητο δεν ξέρω τι να σου πω...ίσως να σας φάνηκε...

Τα μαγνητικά πεδία που προαναφέρθηκαν υπάρχουν, αλλά με χειρόφρενο...δύσκολο.

 

Για το κουδούνι...σε πιστεύω απόλυτα. Εσύ το έκανες. Και με τις λάμπες του δρόμου μην είσαι σίγουρος ότι δεν ευθύνεσαι εσύ...εγώ ολόκληρο πολύφωτο άναψα. Συμβαίνει πολλές φορές...είμαστε όμως σε θέση να το παρατηρούμε πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Για το κουδούνι η κοπέλα δεν σας είπε αν το άκουσε η όχι ;

 

1. υπάρχει περίπτωση να είχες πατήσει πρώτα φρένο να τράβηξες το χειρόφρενο με πατημένο το φρένο και μετά να το άφησες τότε κάνει το αυτοκίνητο ελαφρός προς τα πίσω μέχρι να πιάσει το χειρόφρενο (αν φοράς ιδίως μπότες μπορεί να πατάς το φρένο και να μην το αισθάνεσαι ) :blink:

 

2. μήπως είχε γίνει κανένας ψηλόσεισμός εκείνη την μέρα ; :whistling:

 

Δεν ρωτησα κανεναν μεσα στο σπιτι αν ακουσε κουδουνι...δεν το σκευτικα!!! :015annoyed::(

 

1. και αυτο θα ισχιε στην περιπτωση που η "μετακινηση" ηταν αμεση! οπως ειπα ειχα προλαβει να σβησω τον κινητηρα και ημουν ετοιμος να αναψω τσιγαρο, προσωπικα αμφιβαλω αν μετακινηθηκε

το αμαξι, πιο πολυ το αισθημα της μετακινησης ειχαμε...

 

2. σεισμος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ! ο φιλος μου ειναι ενα γεοδυναμικο ινστιτουτο!!! :lol:

βλεπε: σεισμος 99'

 

 

 

Λοιπόν..για το αυτοκίνητο δεν ξέρω τι να σου πω...ίσως να σας φάνηκε...

Τα μαγνητικά πεδία που προαναφέρθηκαν υπάρχουν, αλλά με χειρόφρενο...δύσκολο.

 

Για το κουδούνι...σε πιστεύω απόλυτα. Εσύ το έκανες. Και με τις λάμπες του δρόμου μην είσαι σίγουρος ότι δεν ευθύνεσαι εσύ...εγώ ολόκληρο πολύφωτο άναψα. Συμβαίνει πολλές φορές...είμαστε όμως σε θέση να το παρατηρούμε πάντα;

 

Ιχωρ και των δυο να μας φανηκε οτι κινηθηκε το αμαξι? :blink:

με το κουδουνι πως το δικαιολογεις δηλαδη οτι το εκανα εγω?!

μια ερωτηση προλαβα να κανω μονο... "να πατησουμε κανενα κουδουνι?"

και αυτο ειπε να χτυπησει μονο του!

και αν το εκανα εγω γιατι δεν πιεστικε το κουμπακι? η τελος παντων αν προκληθηκε απο τους παροντες μπρος στην πορτα, γιατι να μην το εκανε ο φιλος μου?

 

οσο για το φωτα στους δρομους αν ευθηνομαι εγω, γιατι δεν γινεται και στο σπιτι μου ή στην σχολη μου?!

(που απελπισμενα παρακαλαμε να μας σβησουν τα φωτα στην σχολη) :(

 

 

ελπιζω να μην βαζω δυσκολα με αυτα που ρωταω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nwish καταρχάς να σε καλωσορίσω και εγώ με την σειρά μου..

 

Έχουν ειπωθεί πολλά όποτε δεν θα επεκταθώ περισσότερο..

απλά θα συμπληρώσω..

στο θέμα με το λαμπάκι του κουδουνιού θα πάρω περισσότερο σκεπτικιστική στάση και θα κλείνω περισσότερο σε αυτό που λέει ο johnny για πτώση τάσεως ρεύματος μια και είναι πολύ συχνό φαινόμενο..

 

όσον αφορά το αυτοκίνητο η δική μου πρόταση είναι να ξαναπάς στο συγκεκριμένο σημείο και αυτή την φορά όσο πιο προετοιμασμένος μπορείς..

και όταν λέω σημείο εννοώ ακριβώς στο ίδιο σημείο και μια παρόμοια χρονική στιγμή

 

εάν δεν επαναληφθεί το φαινόμενο τότε ήταν κάτι τυχαίο και παροδικό και δύσκολα μπορείς να κανείς κάτι..

(τυχαίο μπορεί σημαίνει από το ότι να μην είχε δεθεί καλά το χειρόφρενο μέχρι να πέρασε κανένα Α.Τ.Ι.Α. από πάνω σας κ.λ.π. δεν το περιορίζω.. :whistling: )

 

από την άλλη εάν έχει κάτι σε σχέση με το μέρος η με το χρόνο κάτι θα φανεί οποτε και θα έχεις περισσότερο χρόνο γι παρατήρηση..

καθώς και μια μάτια τριγύρω δεν θα έβλαπτε (περίεργες εγκαταστάσεις κλπ) όπως επίσης και λίγο ιστορικό ?ψάξιμο? για την περιοχή ίσως να έδειχνε κάτι η μπορεί να έβρισκες αναφορές και από άλλους για παρόμοια περιστατικά..

 

από εκεί και πέρα θα μπορείς να εξάγεις τα πρώτα συμπεράσματα..

 

ελπίζω να βοήθησα..

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Prosynaptik Manipulator

Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να πω τι πιστεύω για το θέμα.Όσον αφορά το κουδούνι,χωρίς να πιεστεί το μπουτόν,αν όντως έχεις κάποιες ψυχοκινητικές δυνάμεις,προκάλεσες την ζεύξη μεταξύ των επαφών με αποτέλεσμα να χτυπήσει το κουδούνι.(γιατί όπως γνωρίζουμε ο ηλεκτρισμός είναι μέρος της ενέργειας του σύμπαντος).Τώρα όσον αφορά το γεγονός με το αμάξι,θα συμφωνήσω με την Κασσάνδρα απόλυτα! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nwish καταρχάς να σε καλωσορίσω και εγώ με την σειρά μου..

 

Thanks men!

και ολλα τα υπολοιπα παιδια φυσικα! :)

 

 

στο θέμα με το λαμπάκι του κουδουνιού θα πάρω περισσότερο σκεπτικιστική στάση και θα κλείνω περισσότερο σε αυτό που λέει ο johnny για πτώση τάσεως ρεύματος μια και είναι πολύ συχνό φαινόμενο..

 

καταλαβενω βεβαια οτι συνηθος οταν βρισκομαστε σε αδιεξοδο για ενα θεμα που αναλυοουμε...ειναι φυσικο να επαναλαμβανουμε καμοια φορα τα ιδια πραγματα... :)

Αντε λοιπον για ααααλλη μια φορα να πω οτι το συγκεκριμενο τουλαχιστον κουδουνι ΔΕΝ μπορει να κουδουνησει απο πτωση τασης! ο μονος τροπος για να γινει αυτο ειναι να "γεφυρωθουν" οι επαφες του, ομως ΝΑΙ! απο πτωση τασης μπορει να σβησει το λαμπακι.

εγω οπως εχω πει ειμαι κατα 99% συγουρος οτι ειδα το λαμπακι να σβηνει και κατα 80% οτι ακουσα το κουδουνι να κτυπαει. Εχω βαλει μικροτερο ποσοστο στον ηχο του κουδουνιου, για τον απλο λογο οτι εγω ημουν εξω απο την πορτα και δεν μπορω να εχω την ιδια ακουστικη με αυτους που ειναι μεσα και γιατι ακουγοταν ελαφρα και ραδιοφωνο, επισεις διοτι μπορει να ξαφνιαστικα βλεπωντας το λαμπακι να σβηνει και να μου δωθηκε η εντυπωση οτι ακουσα κουδουνισμο.

 

 

όσον αφορά το αυτοκίνητο η δική μου πρόταση είναι να ξαναπάς στο συγκεκριμένο σημείο και αυτή την φορά όσο πιο προετοιμασμένος μπορείς..

 

...

 

καθώς και μια μάτια τριγύρω δεν θα έβλαπτε (περίεργες εγκαταστάσεις κλπ) όπως επίσης και λίγο ιστορικό ?ψάξιμο? για την περιοχή ίσως να έδειχνε κάτι η μπορεί να έβρισκες αναφορές και από άλλους για παρόμοια περιστατικά..

 

μπορω να παω...ομως θελω την βοηθεια σας για το τι να κοιταξω LOOOOOOOOOL! :blblbl:

αναφορες δεν μπορω να βρω απο αλλου...εκτος και αν με βοηθησετε εσεις...εγω μπορω να σας

φερω photos του σημειου (ειπαμε ειναι η εξοδος της Λυκοβρισης).

 

και pls! μην κολαμε οτι το αμαξι μετακινηθηκε!!! το εχω γραψει και αυτο, οτι η αισθηση ηταν τετοια!

εχω την εντυπωση οτι δεν μετακινηθηκε ουσιαστικα. :crying:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου...

Κάποιοες λάμπες (όπως αυτές του δρόμου) είναι σε διαφορετική συχνότητα( το αέριο που έχουν μέσα τους) από αυτές του σχολίου σου.

χεχ..το περίεργο είναι ότι το πολύφωτό μου δεν έχει λάμπες σαν αυτές του δρόμου...και φυσικά ο διακόπτης δεν πιέστηκε...και φυσικά έκανε και και η τηλεόραση διάφορα...

 

Συμβαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου...

Κάποιοες λάμπες (όπως αυτές του δρόμου) είναι σε διαφορετική συχνότητα( το αέριο που έχουν μέσα τους) από αυτές του σχολίου σου.

Συμβαίνουν...

 

Αυτη δηλαδη ειναι η εξηγηση που δινεις? :blink:

 

καλυτερα να δεκτω οτι δεν υπαρχει καν εξηγηση για οτι εγινε...εγω απλος ζητησα μια αποψη επιστημονικη ή μη...που να δικαιολογει τα περιστατικα...τελος παντον...αρχιζει και με κουραζει η αναζητηση :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου...

Κάποιοες λάμπες (όπως αυτές του δρόμου) είναι σε διαφορετική συχνότητα( το αέριο που έχουν μέσα τους) από αυτές του σχολίου σου.

Συμβαίνουν...

 

Αυτη δηλαδη ειναι η εξηγηση που δινεις? :blink:

 

καλυτερα να δεκτω οτι δεν υπαρχει καν εξηγηση για οτι εγινε...εγω απλος ζητησα μια αποψη επιστημονικη ή μη...που να δικαιολογει τα περιστατικα...τελος παντον...αρχιζει και με κουραζει η αναζητηση :wacko:

Ποια ακριβώς εξήγηση θα σε κάλυπτε?Σου έδωσα πχ.2 εκδοχές και πάλι είσαι ανικανοποίητος...τι περιπτωσάρα είσαι? :063laugh: :blblbl: Πάντα με χιούμορ! :kissylove:

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβώς εξήγηση θα σε κάλυπτε?Σου έδωσα πχ.2 εκδοχές και πάλι είσαι ανικανοποίητος...τι περιπτωσάρα είσαι? :063laugh: :blblbl: Πάντα με χιούμορ! :kissylove:

 

να σου υπενθυμισω οτι η αποψη σου σχετικα με το αυτοκινητο ειναι ηδη αφισβητησιμη απο 3 μελη :018bleh:

(παρολα αυτα εκτιμητεα και σε ευχαριστω για τον κοπο που εκανες να απαντησεις!)

ομως διστοιχος και εγω δυσκολευομαι να την δεκτω...λογω του οτι υπηρχε χειροφρενο και το αμαξι δεν φανηκε μετα να εχει κουνηθει και διοτι η γη ετσι και αλλιος περιβαλεται απο μαγνητικα πεδια που αν ηταν τοσο απλα τα πραγματα, καθε μερα κατι θα μας συνεβαινε και θα εγραφαν ολλα τα μελη την δικη τους ιστορια. Οσον αφορα το κουδουνι δυστηχος δεν με καλυπτει κατι εντελος γενικο του στυλ:

 

"ΕΧΕΙΣ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ!" :unsure:

 

Αν ισχυουν οσα ακουγονται για την τηλεκινηση...ο τροπος για να μετακινησεις ενα αντικειμενο (στην περιπτωση μου να πατησω το κουδουνι) απετει προετοιμασια και συγκεντρωση στο στοχο που εχεις βαλει.

 

Αυτο που ζηταω ειναι μια απαντηση η οποια να μην αντικρουεται ευκολα...θεωρεις οτι ζηταω πολλα?

αν παρατηρησεις εχω και εγω προσπαθησει να δικαιολογησω π.χ την περιπτωση με το αυτοκινητο λεγoντας στο προτο μου ποστ:

 

"Η μονη λογικη εξηγηση που μπορω να δωσω για το δευτερο περιστατικο ειναι οτι ισως μυρισαμε τιποτα αναθυμιασεις λαδιων απο τον κινητηρα και ζαληστικαμε στιγμιαια..."

 

Ειναι μια λογικη εξηγηση και επιστημονικα αποδεκτη! (το ξερω γιατι ασχολουμε με μηχανολογια και αυτοκινητα)το θεμα ειναι οτι για να πεις με συγουρια οτι αυτο εγινε, θα επρεπε να ειχε ξανασυμβει,

το αυτοκινητο ηταν σχετικα παλιο και συνηθος τα παλιοτερα αυτοκινητα δεν ειχαν καλει μονωση του χορου

του κινητηρα με αποτελεσμα να περνανε αναθυμιασεις στην καμπινα των επιβατων. Στην προκειμενη περιπτωση επειδη ετρεχα και στην εθνικη θα μπορουσε κανεις να πει οτι το ζορισμα του αυτοκινητου

μπορει να προκαλεσε καποια υπερχειλιση καποιου υγρου το οποιο ακουμπησε μια ζεστη επιφανεια

και εξατμιστηκε με αποτελεσμα να ισχωρισει στο χωρο των επιβατων και να προκαλεσει ζαλαδα.

 

Αυτο που διαβασες ειναι μια ορθη απαντηση και κοινος αποδεκτη...απλος δεν κολαει στην περιπτωση

γιατι οπως ειπα δεν απαναλυφθηκε ωστε να επιβεβαιωθει.

 

θεωρω οτι δεν ειμαι ουτε παραλογος ουτε τρομερα απαιτητικος οσον αφορα αυτο που ζηταω.

Επειδη το thread εχει γινει αρκετα μεγαλο...και δυστηχος δεν βρισκουμε μια "κοινη γραμμη" ολλοι

ωστε να συμφωνισουμε...λεω να το αφησουμε εδω το πραγμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε λοιπον για ααααλλη μια φορα να πω οτι το συγκεκριμενο τουλαχιστον κουδουνι ΔΕΝ μπορει να κουδουνησει απο πτωση τασης! ο μονος τροπος για να γινει αυτο ειναι να "γεφυρωθουν" οι επαφες του, ομως ΝΑΙ! απο πτωση τασης μπορει να σβησει το λαμπακι.

 

Επειδή έχω τον ίδιο τύπο κουδουνιού, οφείλω να σου πω πως όταν υπάρχει πτώση τάσης, στην επαναφορά χτυπά για ένα σύντομο χρονικό διάστημα (6-8 δέκατα του δευτερολέπτου θα έλεγα).

 

Είπατε πως ήσασταν Λυκόβρυση, καμμία σχέση με Αγίους Αναργύρους προφανώς, ε;

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως φίλτατε υπάρχει λογική εξήγηση και στο πρώτο περιστατικό:

 

Τα συρματάκια του κουδουνιού ή το λαμπάκι δεν ήταν στα "καλά" τους δηλαδή δεν πιάνανε και τόσο καλά γεγονός που μπορεί να έκανε το κουδούνι να χτυπήσει...

 

Στο δεύτερο περιστατικό νομίζω ότι ήσασταν μέσα στο αυτοκίνητο(διόρθωσέ με αν κάνω λάθος):

Αν ήσασταν με κλειστά τα τζάμια και σταματήσατε λογικό είναι να ζαληστήκατε γιατί και εγώ ζαλίζομαι μέσα στο αυτοκίνητο όταν σταματάμε με κλειστά τα τζάμια.

 

Άσχετο άλλα παρατηρητικό:

Έχω διαπιστώσει ότι τα ορθολογιστηκά άτομα επιρρεάζονται πιο εύκολα.Θέλω να πώ ότι η συνήθεια αυτών των ατόμων που έχουν ότι βλέπουν να το εξηγούν με τον πιο ορθό τρόπο μπερδεύονται ιδιαίτερα σε καταστάσεις ζαλάδας ή απώλειας ενέργειας.Ίσως να υπάρχει κάποιος φόβος στο υποσεινήδητο.Πάντως ο πολύς ορθολογισμός βλάπτει γιατί ξεκινήσαμε με δυνάμεις εμείς οι άνθρωποι και αυτό που μας έκανε να τις χάσουμε ήταν ο ορθολογισμός και το άτοπο των μαθηματικών.

 

Του χρόνου ελπίζω να μπώ στο ΤΕΙ Πληροφορικής Αθήνας..Ή μάλλον..θα μπώ σίγουρα...

 

Angel Of Darkness

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...