Jump to content

IΕ sucks!


Recommended Posts

Βλέπω τόσο καιρό οτι πολλοί απο εσάς χρησιμοποιείτε τον IE για τις περιηγήσεις σας στο internet.

Καλό θα ήταν να σας πληροφορήσω οτι ο IE δεν είναι καθόλου αξιόπιστος φυλλομετρητής (browser),οι λόγοι είναι πολλοί,ο κυριότερος είναι οτι ο ΙΕ είναι γεμάτος bugs και κενά στην ασφάλεια!

 

Επίσης ο parser του ΙΕ είναι εντελώς ασύμβατος με τα web standards,αυτό σημαίνει οτι δείχνει όπως θέλει τις σελίδες και όχι όπως έχουν γραφτεί να δείχνουν,δημιουργόντας σε εμάς τους ερασιτέχνες και τους επαγγελματίες web designers μεγάλο πονοκέφαλο!

 

Συγκεκριμένα ο νέος IE 7 υποστηρίζει μόνο το 54% τού CSS 2.1 standard,ο ΙΕ 6 το 52% ο Firefox 1.5 το 93% και ο opera 9 το 96%!

 

Παρακάτω μερικά απο τα bugs του ΙΕ:

 

* Peekaboo Bug

* Internet Explorer and the

Expanding Box Problem

* Quirky Percentages In IE6's

Visual Formatting Model

* IE/Win Line-height Bug

* IE6 Border Chaos

* Disappearing List-Background Bug

* Guillotine Bug

* Unscrollable Content Bug

* IE 6 Duplicate Characters Bug

* IE and Italics

* Doubled Float-Margin Bug

* Duplicate Indent Bug

* Three Pixel Text Jog

* Escaping Floats Bug

* Creeping Text Bug

* Missing First Letter Bug

* Phantom Box Bug

 

Όσον αφορά την ασφάλεια,ο IE είναι τρύπιος και άνετα μπαίνοντας σε μια κακοπροαίρετη σελίδα μπορούν να σας εκμεταλλευτούν.

Αντίθετα με τον FireFox και τον Opera(ο πιό γρήγορος),o IE είναι και πολύ πιο αργός.

 

Ας κάνουμε καλύτερο το web και ας καταστρέψουμε το κλειστού κώδικα καρκίνο που ακούει στο όνομα Internet explorer και ας δοκιμάσουμε κάτι κλάσης ανώτερο.Το τι θα δοκιμάσετε είναι δική σας επιλογή,εγώ μόνο θα σας πώ οτι ο firefox και ο opera είναι η πιό συμορφωμένοι φυλλομετρητές που κυκλοφορούν μέχρι τώρα στο internet και οι πίο ασφαλείς, η επιλογή είναι δική σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κι εγώ τώρα τελευταία απαλλάχτηκα από τον IE και κατέβασα τον Opera και...

βρήκα την υγειά μου! :worthy:

 

Δεν ξέρω αν ο Firefox είναι καλύτερος, αλλά πάντως ο IE είναι κλάσεις κατώτερος!

Προτείνω κι εγώ σε όσους χρησιμοποιούν IE να δοκιμάσουν κάτι από τα παραπάνω, δε θα χάσουν.

 

(Δε θεωρείται ότι κάνουμε διαφήμιση, έτσι δεν είναι;) :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Διαφήμιση είναι, αλλά οι browsers που αναφέρουμε είναι δωρεάν! :smilewink:

 

Χαίρομαι πάντως γιατί βλέπω όλο και περισσότερο κόσμο να φεύγει από τον explorer και να κινείται προς firefox ή προς opera μεριά! ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

φιλε σχετικα με sites που μιλησες περι διαφορων μπορεις να μου εξηγησεις με παραδειγματα τι ακριβως δειχνει διαφορετικα ο firefox και τι o opera?

 

περι ie το εχω βιωσει ξερω ειναι παρα πολλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γι'αυτο λεω και εγω τοσοοοο καιρο. Firefox και παλι firefox!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα Firefox και πάλι Firefox!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ειδοποίηση στους χρήστες του πιο δημοφιλούς φυλλομετρητή (browser) στον κόσμο να χρησιμοποιήσουν κάποιον άλλο στη θέση του Internet Explorer, εκδόθηκε από τη Microsoft, μέχρι να διορθωθεί ένα σοβαρό πρόβλημα ασφαλείας που ανέκυψε.

http://www.tvxs.gr/v1787

 

 

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

ΙΕ = πονοκέφαλος.

Firefox =αξιόπιστος και καλοφτιαγμένος.

Opera = (βλ firefox)

 

Τώρα γαιτί μου αρέσει πιο πολύ ο Firefox τι να πω... Κάρμα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι λίγο ρετρό...

Έχω netscape navigator...

 

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω...κάρμα...

 

netscape navigator???? που τον θυμήθηκες αυτόν. αυτός ο browser έχει πεθάνει εδώ και μια 10ετία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...