Jump to content

Σκεπτομορφή ο θεός;


Recommended Posts

Καθολου μπεδρεμενα!!

 

Στο συλλογικό, όταν η ιδέα είναι πληροφορία είναι συλλογικά κατεστημένη και προϋπάρχουσα ( ; ), η καρέκλα είναι καρέκλα, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα (πιστέυω , αν κάνω λάθος διόρθωσέ με)

Συνφωνω κ εγω μαζι σου, κοιτα σε πραγματα που ισχυουν..οπως πχ η καρεκλα εκει ειναι παιχνιδι..

ομως σε πραγματα που ΔΕΝ ισχυουν..οπως πχ.ΔΕΝ υπαρχουν Σκεπτομορφες εκει ειναι πραγματικα πακετο!

 

Υπάρχει όμως η πιθανότητα αυτή τη σκεπτομορφή να την έχει ενεργοποιήσει κάποιος άλλος για λογαρισμό του πρώτου; Κι αν συμβαίνει αυτό, αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο;

Απο οτι καταλαβαινω σκεπτομαστε με τον ιδιο τροπο!! :)

Ολα ειναι θεμα ενεργειων, φτανει η Θετικη ενεργεια σου να ειναι περισσοτερη ποσοτικα απο την Αρνητικη του αλλου!

 

Μία άλλη περίπτωση. Κάποιος που θέλει ερωτικά κάποιον άλλο και έχει την ιδέα πως αυτός δεν τον θέλει. (αυτό λίγο ή πολύ έχει συμβεί σε όλους). Πως αντιμετωπίζεται εδώ πάλι και πως επηρεάζεται; Διακοπή της σκέψης και πάλι, ωραία. Όμως εδώ δεν θέλουμε να απενεργοποιηθεί εντελώς η σκεπτομορφή του συσχετισμού του άλλου με εμάς. Θέλουμε να μην είναι αρνητική. Πως μεταλλάσσεται αυτό;

Εδω σηκωνω τα χερια ψηλα!

Ομως εχω ψιλοκαταλαβει πως αν μας αρεσει πραγματικα( απο τη καρδια) καποια/ος τοτε ειναι αμοιβαιο..

 

Κάπου παραπάνω διάβασα ότι μία σκεπτομορφή για να υπάρξει χρειάζεται και το αντιθετό της, δεν ξέρω αν ισχύει, αν ναι, τότε;

Δεν ξερω αν το χρειαζεται, υποθετω παντως πως αυτο ειναι που την κανει πιο δυνατη.

Μεσω της συνεχομενης "παλης" αναμεσα των δυο μερων, επεται η ενδυναμωση και των δυο..το ποια θα επικρατησει ομως , πιστευω, ειναι δικης μας ψυχολογιας θεμα.

 

Οι παραπανω ειναι απλα γνωμες μου, οπου τις εχω υιοθετηση απο παρακολουθηση περισσοτερο και λιγοτερο απο μελετη σχετικων ..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απο οτι καταλαβαινω σκεπτομαστε με τον ιδιο τροπο!!

:cheerful:

 

Θα επιμείνω όμως σ' αυτό που δεν μου απάντησες :rolleyes:

Στον τρόπο αντιμετώπισης. Το "άδειασμα" του μυαλού εγώ αντιλαμβάνομαι ως πρώτο βήμα (και σε ένα βαθμό το έχω εφαρμόσει), το πως χειραγωγείς την ενέργειά σου είναι το επόμενο, πράγμα που δεν έχω προσεγγύσει αρκετά.

 

Εσύ πως το αντιλαμβάνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...