Jump to content

VIDEO GAMES


AVATARGR
 Share

Recommended Posts

Φίλοι μου καλησέρα σας.

 

Με αυτο το τόπικ θέλω να εκφράσω τους φόβους μου σχετικα με τα VIDEO GAMES.

 

Ηλθαν στην ζωή μας σιγά σιγά.

Κατακτώντας και αρπάζοντας τον ελεύθερο χρονο.

 

Μας βάζει και μας εγκλωβίζει μέσα σε τεχνητές πραγματικότητες...

 

Τουλάχιστον για ανθρώπους μεγάλης ηλικιας δεν έχει και τόσο σημασία

διότι δεν ασχολούνται με αυτα (απο αυτα που γνωρίζω).

Εαν ασχολούνται ειναι ελάχιστα.

 

Αλλά το τεράστιο θέμα κατά την αποψη μου ειναι ο υπερβολικός χρόνος

απασχόλησης με αυτά των επερχόμενων γενεών.

 

Σήμερα δεν υπάρχει σπίτι η τουλάχιστον είναι πολλά απο αυτά που διαθέτουν ενα

VIDEO GAME μικρο η μεγάλο.

 

Το θέμα είναι πως αυτά τα VIDEO GAMES αποπροσανατολίζουν τους νέους ???

Τους απομονώνουν ????

Υπάρχει αλλοτρίωση στην σκέψη και στην συμπεριφορά τους ???

 

Θα ήθελα φιλοι μου να το συζητησουμε αυτό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Το θέμα είναι πως αυτά τα VIDEO GAMES αποπροσανατολίζουν τους νέους ???

Τους απομονώνουν ????

Υπάρχει αλλοτρίωση στην σκέψη και στην συμπεριφορά τους ???

 

Nαι ναι ναι.. Και είμαι εντελώς αντιθετη με τα VIDEO GAMES. Έχουμε φτασει σε σημείο άτομα να προτιμούν να μένουν σπίτι και να παιζουν , παρά να βγουν να πουν μια κουβέντα. Η πλήρης αντικοινωνικότητα...

Έχω έναν ξάδερφο στον οποιο έχω πει άπειρες φορες να βγουμε το βραδυ και προτιμούσε να μένει ώρες μεσα για να παίζει.. Έλεος.. τι παρέες θα έχει αυτό το παιδί; 25 χρονών και να μην έχει κάνει ούτε μία σχέση με κοπέλα...είναι τραγικό

Link to comment
Share on other sites

Ψυχαγωγία!

 

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα στα πλαίσια της γενικότερης αλλωτρίωσης που παρατηρείται.

Το αν θα κάνει πράξη στην πραγματικότητα τα όσα κάνει στο παιχνίδι, δεν είναι θέμα του παιχνιδιού αλλά θέμα της κρίσης του παιδιού και του κατά πόσο το περιβάλλον στο οποίο έχει μεγαλώσει είναι εντάξει απέναντί του.

Τα παιχνίδια καθ'αυτά εξυπηρετούν καταρχήν το σκοπό της ψυχαγωγίας και μετά έρχονται όλα τα υπόλοιπα (εκπαίδευση, προπαγάνδα, υποσυνήδειτα μηνύματα κτλ).

AVATARGR, σε παραπέμπω σε δύο παλαιότερα τόπικς, ως παραδείγματα για τον παραπάνω ισχυρισμό:

Δάσκαλος διδάσκει... MYST!!

Ηλεκτρονικά παιχνίδια που θεραπεύουν!

 

Συνεπώς, νομίζω πως θα ήταν σκόπιμο να προσεγγίσουμε πιό σφαιρικά και πιό αντικειμενικά το θέμα των παιχνιδιών... :smilewink:

 

sabrina, αναφέρεσαι σε μια περίπτωση όπου το "μέτρο" έχει πάει περίπατο. Δε νομίζω όμως να αντιπροσωπεύει την πλειοψηφία των gamers (παρ'όλο που υπάρχει μια αυξανόμενη ροπή προς το φαινόμενο της εσωστρέφειας και της αντικοινωνικότητας).

 

...Άσε που αν έχεις ένα σχετικά αξιόπιστο σύστημα, το οποιοδήποτε παιχνίδι αναδεικνύεται ως πιό σταθερό και πιό πιστό από μια σχέση με κοπέλα! :lol:

 

Υ.Γ.: Θα προτιμούσα να δω το γιό μου να εκτονώνεται σκοτώνοντας μια ντουζίνα στρατιωτάκια στο οποιοδήποτε παιχνίδι, παρά να τον δω να πετάει καδρώνια στα γήπεδα ή να στέλνει στα νοσοκομεία φιλάθλους της αντίπαλης ομάδας... Νομίζω πως είναι κατανοητή η διαφορά στον τρόπο εκτόνωσης...

Link to comment
Share on other sites

μονοφραστικά (sic) νομίζω οτι ταιριάζει "γάντι" και σε αυτή την περίπτωση:

 

Πάν μέτρον άριστον.

 

Το video game , είναι εκτόνωση εφόσον αυτός που το χειρίζεται το κάνει μέσα σε καθορισμένα όρια χρήσης , χρονικά και πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε εμένα, να μην έπαιζα ραλάκια!!!!!

Θα είχα σκοτώσει πολύ κόσμο... :(

 

Όποτε όμως μου έρχεται η :censored: πάιζω ένα NFS και καθάρισα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστισω για τις απαντήσεις σας....

 

Μέσα από αυτά που εχετε καταθέσει βγαίνει πως ολα θελουν το μέτρο τους.

 

Αλλιμονο εαν χαθει αυτο.(Πάν μέτρον άριστον οπως αναφερει και ο φιλος Anor)

 

Φίλε johnny δεν νομίζω κάνενας εδω πως ισοπεδώνει την ψυχαγωγία γύρο απο τα VIDEO GAMES.

Είναι μια πραγματικότητα που εχει μπεί μέσα στην ζωή μας.

Κυρίως στην ζωή των παιδειών μας.

 

Τι να πουμε για τις αμέτρητες ωρες που περνάνε τα παιδεια μας με αυτά τα παιχνίδια ???

Απομονώνονται μέσα σε μια οθόνη.

Η κοινονικότητα που είναι ????

Θα την αναπτύξουν μέσα απο αυτα ????

Οχι βεβαια και ας μην εχουμε αυταπατες.

 

Οσο δε με την αναφορα σου "ή VIDEO GAMES ή χουλιγκανς" νομιζω πωσ ειναι τελειως αδοκιμη.

 

Που είναι τα παιχνιδια που δημιουργουν και κατασκευαζουν ?????

Που είναι οι συντροφιές των παιδειων που θα παιξουν (έστω σε ενα παρκο) το κρυφτο ,

το ποδοσφαιρο ????

Που ειναι τα παιδεια που θα τρεξουν ακομα και να χτυπίσουν (μέσα στο παιχνιδι και αυτο ειναι).

Που είναι οι συνομιλίες μεταξύ τους (ακόμα και να βριστούν και να μαλωσουν)?????

Η κοινωνικότητα ????

 

Σήμερα δυστυχώς οπως εχουν διαμορφωθεί οι συνθήκες μέσα στην οικογένεια δεν μας επιτρέπει

(η δεν θέλουμε να τα παμε) σε ενα παρκο εστω και απλα να τρέξουν.

 

Κάπου και εμείς σαν γονείς έχουμε βρει την ησυχία μας.

Κλεινονται στο δωματιό τους και παιζουν τα παιχνιδια τους....

 

Σχετικα δε με την αναφορα σου "Δε νομίζω όμως να αντιπροσωπεύει την πλειοψηφία των gamers"

εχω να σου πω πως όταν τα παιδεια μου πήγαιναν δημοτικο το ενα και γυμνασιο το αλλο

(πριν 10-11 χρόνια) σε καποιες απο τις συναντησεις και συζητησεις που ειχαμε αναφερόμαστε

σε αυτά τα παιχνιδια και την πολυωρη ασχολια τους με αυτα.

 

Αποφασίσαμε να έχουμε το σχολειο ανοιχτο (με την αδεια των αρχων) και μεσα εκει να εχουμε

τα παιδεια μας παρουσια γονεων εκ περιτροπης για να παιζουν τα παιδια μας.

 

Οσο δε για τα "Ηλεκτρονικά παιχνίδια που θεραπεύουν!" σου λεγω πως πριν απο 7 χρονια περιπου

(εαν θυμασαι) εγινε μια αποσυρση μιας κατηγοριας VIDEO GAMES (ευτυχώς δεν ειχαν ελθει ακομα

στην Ελλαδα) οπου προκαλούσαν λυποθυμικές τασεις στα παιδια καθως και εναν τυπο προσορινης

επιληψίας λόγο γρήγορης εναλλαγης χρωμάτων.

 

Αλλα καλο θα ειναι να εχουμε και το μετρο και να μην αποκλεισουμε τα παιδειά απο τα VIDEO GAMES.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλων ειδων Ηλ.Παιχνιδια.

Μερικα ειναι 100% για εκπαιδευτικους σκοπους

Αλλα ειναι σε στυλ παζλ ωστε να αναβαθμισουν τον τροπο σκεψης και συνδιασμου πληροφοριων του παικτη.

Αλλα ειναι απλα για βελτιωση ανταλακλαστικων και ικανοτητων..

 

ΟΜΩΣ αυτα που ειναι πραγματικα επικινδυνα ειναι τα Βιαια...Και μιλαω για τα πολυ βιαια παιχνιδια

(ονοματα δε θα πω)

Τα οποια δεν ειναι μονο αυτα με τους φανταστικους κοσμους ή κλεφτες κ αστυνομοι..

Υπαρχουν (και μαλιστα το θεωρω ενα απο τα καλυτερα!!) καποια οπου εμπλεκονται μαφιες, αποστολες και παγιδες για την εξωντοση αντιπαλων(με τροπο πολυ ευκολα αντιγραψιμο), με πολεμους συμοριων (αγνο βρωμοξυλο με 2 λογια), κυνηγητα με την αστυνομια που καταληγουν σε μακελιο και λουτρα αιματος κλπ..

 

Τωρα αν ο χρηστης ειναι πραγματικα Ενηλικος(Ωριμος) θα το παιξει για να ξεσπασει..

ομως παρακολουθωντας τον Δωδεκαχρονο (τοτε..τωρα ειναι 131/2)αδερφο του κολλητου μου να σκοτωνει με αλισοπριονο περαστικους και να γελαει με τα αιματα που πεταγοντουσαν στην οθονη πραγματικα προβληματιστηκα...

 

 

Αν το καλοσκεφτει κανεις θελουν να εισαγουν την βια στη ζωη μας σαν ενα καθημερινο φαινομενο..

και το εχουν πετυχει..αφου συνεχως μας ερχονται πληροφοριες για ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΕΝΟΥΣ ολοκληρωτικα πληθυσμους και εμεις το μονο που κανουμε ειναι να αλλαζουμε καναλι(αντε στη καλυτερη να στεναχωριομαστε για 3 λεπτα-οσο κραταει δηλαδη η ειδηση).

Και αυτο οχι μονο μεσω των Ηλ.Παιχνιδιων αλλα και απο τις (Αμερικανικες περισσοτερο)ταινιες, και γιατι οχι απο τα Αμερικανικα Κομικ.

 

Ετσι ωστε τελικα να νοιαζομαστε ΜΟΝΑΧΑ για τη παρτυ μας...και οταν "με το καλο" εισαχθουν αυτοι οι πολιτισμοι στον "εξελιγμενο"(ΜΟΝΟ υλικα) Δυτικο τροπο ζωης να λεμε "Τελικα για καλο γιναν ολα αυτα-ο σκοπος Αγιαζει τα μεσα κλπ".

 

Απο την αλλη η βια στα λεγομενα παιχνιδια πουλαει λογω της συνεχους εισαγωμενης βιας που παιρναμε τοσα χρονια απο τις ταινιες...ετσι τα θεωρω το επομενο βημα για την πληρη αδιαφορια....

 

Και μαλλον ειναι ενα απο τα τελικα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι, καταλήξαμε να παρακολουθούμε στις ειδήσεις σκηνές από τους πολέμους ανά τον κόσμο, νεκρούς στους δρόμους, στρατιώτες εν ώρα δράσης, τραυματίες στα νοσοκομεία, και να μας φαίνεται μία καθημερινή σκήνη.

Μάλιστα στον πρόσφατο πόλεμο στο Λίβανο, είδα σκηνές στις ειδήσεις, μέρα μεσημέρι, που έδειχναν τον πανικό μέσα στα νοσοκομεία, αιμόφερτους τραυματίες που τους πηγαινοέφερναν, ΧΩΡΙΣ αλλοίωση των χαρακτηριστικών.

Μία βομβιστική ενέργεια σε μία τράπεζα της Αθήνας ή των Χανίων ή οπουδήποτε αλλού (αλλά σχεδόν δίπλα μας), μοιάζει με τρέιλερ ταινίας και εμείς απλώς το παρακολουθούμε.

 

Το επιχείρημα ''παν μέτρον άριστον'' δεν ισχύει στην περίπτωση των ηλεκτρονικών παιχνιδιών. Αλλίως και εγώ θα υποστηρίξω ότι τα ναρκωτικά πρέπει να χρησιμοποιούνται με μέτρο, διότι αποτελούν εξαιρετικά ηρεμιστικά και παυσίπονα. Όταν ένα παιδάκι έχει πονοκέφαλο να του δίνουμε λίγο μορφίνη να μην κλαίει και όταν θέλει να ξεδώσει ας παίξει λίγο DOOM 3.

Ο ΕΘΙΣΜΟΣ καταργεί το μέτρο. Ξεπερνάει κάθε λογική, είναι δυνατότερος από οποιαδήποτε απαγόρευση.

Link to comment
Share on other sites

Το επιχείρημα ''παν μέτρον άριστον'' δεν ισχύει στην περίπτωση των ηλεκτρονικών παιχνιδιών. Αλλίως και εγώ θα υποστηρίξω ότι τα ναρκωτικά πρέπει να χρησιμοποιούνται με μέτρο, διότι αποτελούν εξαιρετικά ηρεμιστικά και παυσίπονα.

Ακριβώς! Αν δεν ίσχυε το μέτρο ακόμα και σ'αυτά, σήμερα δεν θα υπήρχαν καν οι rolling stones! ^_^

Ο ΕΘΙΣΜΟΣ καταργεί το μέτρο. Ξεπερνάει κάθε λογική, είναι δυνατότερος από οποιαδήποτε απαγόρευση.

Για κάποιον που έχει αδύναμο χαρακτήρα και δεν έχει μάθει να έχει αυτοέλεγχο, ναι, ο εθισμός μπορεί να τον παρασύρει. Δε νομίζω όμως να έχουν όλοι οι gamers αδύναμο χαρακτήρα...

 

Όσον αφορά τη βία, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, αν και είναι αρκετά "πιασάρικη" για τα παιχνίδια και συνήθως μάλιστα ο ρεαλισμός τους και η αμεσότητά τους, εξασφαλίζουν επιτυχείς πωλήσεις.

Αναφερόμαστε όμως σε ένα συγκεκριμένο είδος παιχνιδιών και σε καμία περίπτωση δεν θα 'πρεπε να γενικεύσουμε. Υπάρχουν και τα adventures όπου με τους γρίφους και την πλοκή τους πραγματικά μπορούν να είναι αρκετά μορφωτικά. Να ακονίζουν το μυαλό και να διεγείρουν ευχάριστα και γενικά υγιή συναισθήματα. Κι έτσι θα 'πρεπε να 'ναι και τα περισσότερα. Να εξυπηρετούν την ανάγκη του ανθρώπου για ψυχαγωγία και να τον μορφώνουν παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Πιστευω πως όλοι μας δεν εννοουμε τα εκπαιδευτικα παιχνίδια στις συζητησεις που κανουμε

εδω...

 

Αλλά δυστυχώς η αγορά των VIDEO GAMES κινείται κυρίως σε μη εκπαιδευτικα.

 

Σχετικά με το θεμα αυτο πρϊν απο μερικα χρονια είχα διαβασει για ενα φαινόμενο στην

Ιαπωνια "ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΟΧΟΥΡΟΥ Η ΟΥΧΟΥΡΟΥ" όπως τους λένε....

 

Αυτό ειναι ενα κοινωνικό φαινόμενο εργαζομένων ανθρωπων αλλά απομονομένων

κοινωνικα.

Είναι ατομα κλεισμενα στον εαυτό τους οπου μετα την δουλεια τους πανε στο σπιτι τους

και μπαινουν σχεδον αμεσως στο PC για να παίξουν ή να σερφάρουν.

 

Εχουν τελευταιου τυπου PC και ηχητικα συστηματα....

Ολος τους ο κόσμος ενα δωματιο...

Ακόμα και το φαγητό τους το παραγγέλνουν εξω ώστε να μην απασχολούντε.

Κοινωνικότητα καμία...

 

Αυτό στάθηκε αφορμή για την ΙΑΠΩΝΙΑ ώστε να θεσπίσει υποχρεωτικη άδεια 35 ημερών

σε εργαζόμενους και μάλιστα με την εποπτεία του εργοδότη να πηγαινουν σε μερη που εχουν

διαλεξει.

 

Το φαινόμενο της εξαρτησης απο καθε τι ηλεκτρονικό ειναι πλεον εμφανες στην ΙΑΠΩΝΙΑ

κυριως.

 

Σε αυτην την χώρα (που μάλλον ειναι και η μοναδική) εχει ΙΝΕΡΝΕΤ ΚΑΦΕ για ενηλικες.

Κάθε καταστημα τετοιο εχει τουλαχιστον 800 PC.

 

Αυτο είναι μια πρόγευση του μελλοντός μας ??????

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Αυτο είναι μια πρόγευση του μελλοντός μας ??????

 

Ευχαριστω.

Πολυ καλα τα ειπες αγαπητε!

Συνφωνω..ειναι μια προγευση.

Εφοσων συνεχισουμε ετσι ολοε ο κοσμος ετσι θα γινει...

και αυτοι που δεν θα ενθουσιαζονται με αυτον τον τροπο ζωης αργα η γρηγορα θα τον υιοθετησουν για τον απλα λογο πως το μονοπου θα υπαρχει εκτος αυτου θα ειναι ΜΠΕΤΟΝ!

 

οποτε θα προτιμησουν και αυτοι με τη σειρα τους να ξεφευγουν στον κοσμο των "ονειρων" τους που θα τον φτιαχνουν εκεινοι ως θελουν,και να τα αφηνουν ΟΛΑ πισω.

 

μετα θα ερθει η επανασταση..θα μπορεις να τα κανεις ολα υτα ΧΩΡΙΣ υπολογιστη...ναι...μοναχα με μια απλη εγχειρισουλα θα τα εχεις ολα στο χερι και στο κεφαλι σου...απλα θα κλεινεις τα ματια και μεσω της σκεψης θα κανεις ΟΤΙ επιθυμεις!!

 

Υστερα.....πολυ ευκολο να οτ φανταστει κανεις....

θα κοιμομαστε σα ζομπι και θα ταξιδευουμε σε φανταστικους κοσμους....μααααα ποιο το κερδος;;;

 

 

Σας θυμιζει τπτ; κοιταχτε γυρω σας.

 

ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ!μονο αφεντικα αλλαζουμε....

Link to comment
Share on other sites

Στην Ιαπωνία έχουν και κέντρα αποτοξίνωσης από το internet και τα παιχνίδια. Στην Ιαπωνία όμως δουλεύουν και περισσότερο απ'οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Νομίζεις πως αυτές οι συνθήκες στην Ιαπωνία ανταποκρίνονται και στη γενικότερη πραγματικότητα όσον αφορά τα παιχνίδια? Και τί να λέει άλλωστε το ότι ένα internet cafe έχει πάνω από 800 PCs? Μήπως έχει και έναν αντίστοιχο πληθυσμό και μια αντίστοιχη τεχνολογική ανωτερότητα για να μπορεί να τα αξιοποιήσει όλα? Και η Θεσσαλονίκη έχει τόσα φαρμακεία όσα έχει ολόκληρη η Αυστρία! Χαμένα δεν πάνε...

Ξεκαθαρίστηκε πιό πάνω πως η έλλειψη μέτρου οδηγεί στην αντικοινωνικότητα αλλά τα περαιτέρω για μένα είναι καταστροφολαγνεία...

Δεν μπορεί να καταδικάζουμε τα παιχνίδια για να δικαιολογήσουμε τη δική μας ανευθυνότητα.

Η αγορά των VIDEO GAMES κινείται κυρίως σε μη εκπαιδευτικά παιχνίδια διότι αυτά πουλάνε. Και αυτά πουλάνε γιατί είναι πιό "εύπεπτα". Αν για παράδειγμα τα action και shout 'em up παιχνίδια δεν πουλούσαν τόσο όσο τα simulation και τα RPS, τότε η αγορά θα γέμιζε με τα δεύτερα, ενώ τα πρώτα θα γνώριζαν παρακμή.

Μια τέτοια παρακμή μπορεί να διαπιστώσει κανείς άλλωστε τα τελευταία χρόνια στον χώρο των adventure παιχνιδιών (με ελάχιστες φωτεινότατες εξαιρέσεις, κυρίως δουλειές του Benoit Sokal), τα οποία είναι και πιό δύσκολο να φτιαχτούν.

Το ότι μπορεί όμως ένα παιδί να παίζει 5 ώρες την ημέρα σημαίνει πως είναι εσωστρεφές και αντικοινωνικό? Πού ξέρεις τί κάνει τις υπόλοιπες 11 ώρες? Και μη μου πεις ότι μπορεί να παίζει 15 ώρες καθημερινά γιατί αυτό ξεφεύγει μακράν από την πλειοψηφία.

Και εν πάσει περιπτώσει, υπάρχει μια τεράστια γκάμα παιχνιδιών από τα οποία μπορεί ένα παιδί να επιλέξει μερικά για να παίζει παράλληλα. Αν όμως ένα παιδί παίζει μόνο παιχνίδια με σκοτωμούς και αίμα, τότε δεν φταίνε τα παιχνίδια ως σύνολο αλλά οι συγκεκριμένες συνθήκες υπό τις οποίες το παιδί διαλέγει να παίξει αυτά τα παιχνίδια. Αυτές οι συνθήκες μπορεί να είναι θέμα οικογένειας, θέμα κοινωνικοποίησης κ.α., αλλά κυρίως θέμα του παιδιού και του περιβάλλοντός του.

Όσο για τον κίνδυνο επιληψίας, μαζί με την πιθανότητα τάσεων σχιζοφρένειας, υπάρχει και χωρίς να παίζει κανείς κάποιο παιχνίδι. Αυτό γιατί ο κίνδυνος δεν οφείλεται στην εναλλαγή χρωμάτων της οθόνης αλλά στη συχνότητα ανανέωσης της οθόνης (refresh rate).

 

Sucore, οπωσδήποτε υπάρχει και η πολιτική προσέγγιση στο θέμα των ηλεκτρονικών παιχνιδιών, αλλά προς το παρόν θα προτιμήσω να μην πω μεγάλες κουβέντες... Ναι, υπάρχουν πολιτικά μηνύματα σε ορισμένα παιχνίδια (και ευρείας κυκλοφορίας) που ντύνονται με ωραία γραφικά και αρεστό gameplay. Ναι, υπάρχει προπαγάνδα σε ορισμένα παιχνίδια - και μάλιστα απροκάλυπτη (βλ. σειρά Command and Conquer). Υπάρχει όμως και η επιλογή να μην παίξεις αυτά τα παιχνίδια αν τα θεωρείς επικίνδυνα. Και αν τελικά επιλέξεις να τα παίξεις, το πρόβλημα είναι δικό σου και όχι των παιχνιδιών.

(γενικά αναφέρομαι, όχι μόνο σε σένα, ο Β' ενικός εξυπηρετεί την ανάγκη της αμεσότητας)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

 

Φιλε johnny το να κανεις συγκριση μεταξύ φαρμακειων και internet cafe δεν νομιζω πως εχουν

σχεση με την συζητησή μας.

 

Σχετικά δε με αυτο που αναφερεις....

"Όσο για τον κίνδυνο επιληψίας, μαζί με την πιθανότητα τάσεων σχιζοφρένειας, υπάρχει και χωρίς να παίζει

κανείς κάποιο παιχνίδι. Αυτό γιατί ο κίνδυνος δεν οφείλεται στην εναλλαγή χρωμάτων της οθόνης αλλά στη

συχνότητα ανανέωσης της οθόνης (refresh rate)."

Αυτό διαβασα και αυτό μετεφερα.

Οτι εγινε απόσυρση αυτών των παιχνιδιων νομίζω πως πρεπει να μας λέει πολλά.

 

Απο τις 24 ώρες οι 8 ειναι περιπου υπνος ,7-8 περιπου σχολειο,1-2 φροντιστηριο, 2 ίσως και περισσοτερο

διάβασμα και 5 ΩΡΕΣ VIDEO GAMES.... (γεμισαμε τις 25 ωρες)

 

Οποιον ψυχολογο και να ρωτησεις εαν εαν παιδι παιζει 5 ωρες την ημερα να δεις τι θα σου πει.

 

Αλλο να παιζει και αλλο να παιζει ΜΟΝΟ VIDEO GAMES....

Αυτό που αναφερω ειναι να μην παιζουν ΜΟΝΟ VIDEO GAMES....

Και οχι βεβαια 5 ΩΡΕΣ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...