Jump to content

Η Επιλογή Θρησκείας


Recommended Posts

δεν εχω καταλαβει γιατι οι ανθρωποι πρεπει να δεχομαστε μια κατασταση και να την αφηνουμε να διαιωνιζετε.

 

αν δεν σας αρεσουν οπως ειναι η θρησκειες και πιστευετε οτι δεν υπηρετουν τον σκοπο τους αλλαξτε τες,βελτιωστε τες.

 

εσεις εισαστε το μελλον του κοσμου.

 

εγω αυτο θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν εχω καταλαβει γιατι οι ανθρωποι πρεπει να δεχομαστε μια κατασταση και να την αφηνουμε να διαιωνιζετε.

 

αν δεν σας αρεσουν οπως ειναι η θρησκειες και πιστευετε οτι δεν υπηρετουν τον σκοπο τους αλλαξτε τες,βελτιωστε τες.

 

εσεις εισαστε το μελλον του κοσμου.

 

εγω αυτο θα κανω.

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον το αυτο θα κανω στο τελος φανηκε βαρυ.

 

απλα ρε παιδια βλεπουμε ταινιες οπως ο V ο μεγας αλεξανδρος και σου λεει οτι οταν το πιστεψεις και το θελεις EVERYTHING IS POSSIBLE

 

δηλαδη ειμαι τρελος να το θελω αυτο?να θελω ενα καλυτερο κοσμο?

 

οταν ο ανθρωπος επιθυμησει την ενοτητα μεσα και εξω,ολος αυτος ο διαχωρισμος με τις τοσες ταμπελες θα τον τρελανει.ειναι χρεος μας σοσους θυσιαστηκαν για την αληθεια να παλεψουμε και εμεις για την ενοτητα και την αληθινη γνωση στον κοσμο.

 

βασικα αυτο θα εγραφα ειναι χρεος μας,αλλα μετα καταλαβα οτι ειναι απλα αυτο που θελεις να κανεις μετα απο ενα επιπεδο γνωσης.δεν ειναι καθηκον η οτιδηποτε αλλο,βασικα ειναι μονο αυτο που βλεπω οτι εχει αξια να ασχοληθω.

 

αλλοι θα επιλεξουν θρησκεια,αλλοι θα θελησουν να βελτιωσουν τις υπαρχουσες,η επιλογη μαλλον ειναι δικη μας.

 

ο θεος ενας ειναι οπως και να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου βαρύ, δεν ήμουν σαρκαστικός. Με τέτοια μυαλά γίνονται οι αλλαγές. Όχι με το "καλό θα ήταν να", "θα προσπαθήσω να" και άλλα πολλά "να (στα μούτρα μου)".

Αποφασίζω και ενεργώ πρώτα ως μονάδα, αλλιώς η ομάδα θα περιμένει απ'τον άλλον (και εδώ που τα λέμε, αυτό κάνει τα τελευταία 4000 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

βασικα μετανιωσα για την ερωτηση που εκανα.

προτιμω να πω πως το βλεπω εγω οποτε να συνεχιστει ετσι.

 

ολοι οι ανθρωποι εχουν πνευμα δηλαδη τον πατερα αρα ολοι ειμαστε αδερφια.

αν δουμε τον καθε ενα ανθρωπο σαν αδερφο και τον αγαπησουμε,αρχικα μεσα μας ετσι,

τοτε καμια θρησκεια δεν θα μας χωραει και κανενα δογμα.

 

τοτε ενας καινουργιος κοσμος θα ειναι εφικτος.

 

δεν περιεγραψα σκοπιμα τη διαδικασια μονο τα αποτελεσματα της εσωτερικης εργασιας στον εξωτερικο κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταλαβει γιατι οι ανθρωποι πρεπει να δεχομαστε μια κατασταση και να την αφηνουμε να διαιωνιζετε.

 

αν δεν σας αρεσουν οπως ειναι η θρησκειες και πιστευετε οτι δεν υπηρετουν τον σκοπο τους αλλαξτε τες,βελτιωστε τες.

 

εσεις εισαστε το μελλον του κοσμου.

 

εγω αυτο θα κανω.

 

πως ακριβως θα το κανεις???εντασεις τον εαυτο σου στους ηγετες θρησκειών οπως πχ ο χριστος ο βουδας κ.ο.κ??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ηρακλειτε η θρησκεια εχει αναλαβει να φερνει στους ανθρωπους την γνωση για να φτασουν στη θεωση,ποσους θεωμενους ξερεις εσυ?εγω κανενα.

η θρησκεια επισης θα επρεπε να προσπαθει για την ενοτητα στον κοσμο

βλεπεις εσυ καμια ενοτητα στον κοσμο?μονο διαχωρισμο βλεπω.

 

δηλαδη πρεπει να εισαι χριστος η βουδας για να καταλαβεις οτι ετσι οπως ειναι δεν ειναι καθως πρεπει? :headb:

 

και αν καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα,θα εισαι δικαιος αν πεις ετσι ειναι και δεν αλλαζει τιποτα?

 

φιλε μου κατ εικονα και ομοιωσι λεει,που σημαινει οτι ειμαστε εκει και παραπανω ακομα αλλα πρεπει να το επιλεξουμε.

 

για πες μου εσυ αν η κατασταση που υπαρχει δεν ειναι αυτη που θα επρεπε εσυ τι προτεινεις να γινει?

εσυ τι προτιμας να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Η Θρησκεία Ηράκλειτε αποτελείται απ'τους πιστούς της. Στο πέρασμα του χρόνου, αν διαχωρίσεις τη θρησκεία ως ιδέα με τη θρησκεία ως αρχή, οι άνθρωποι είναι αυτοί που την αλλάζουν. Ο ηγέτης απλώς κάτι ξεκίνησε. Αφορά τους ανθρώπους όμως.

Αρνείσαι ότι έχεις την δύναμη να αλλάξεις τον κόσμο;

Δέκτες δεν είμαστε; Δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε το μήνυμα που παίρνουμε;

Link to comment
Share on other sites

αρνουμε οτι η ανοησια ειναι σε υψηλοτερη θεση απο την αληθεια

αρνουμε οτι το κακο ειναι σε μεγαλυτερη θεση απο το καλο.

αρνουμε οτι το καλο δεν εχει δυναμικη.

τρελενομαι με τη σκεψη οτι το να θελω να κανω καλο με ταμπελωνει ιδεολογο η ακομα και για καποιους μεσσια.

ειναι παρανοικο αλλα δεν φρικαρω ουτε χιλιοστο με τα ατομα που τα λενε,οσο με αυτους που τους εκαναν με πολυχρονες μαθητικες και μετεπειτα προσπαθειες να βλεπουν ετσι τα πραγματα.

ολη μου η ενεργεια διοχετευετε μεσα μου στο να ξυπνησω αληθινα οσο ποιο γρηγορα μπορω.

ο θυμος για τις καταστασεις που βλεπω την εξελιξη μου επιταχυνει μονο.

 

φαντασου ηρακλειτε καθε φορα που καποιος ανθρωπος σε θυμωσε και σε στεναχωρησε στη ζωη σου αντι να τα βαλεις μαζι του,να κατηγορουσες αυτο που τους εκανε ετσι και να γινοσουν καθε μερα καλυτερος για να μπορεσεις να το αλλαξεις.

φαντασου μια διαφορετικη οπτικη τη διαφορα δινει στη ζωη.

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα αναρωτιεμαι μηπως η θρησκεια διαχωριζει???μηπως η εννοια με την οποια την περιβαλουμε ειναι ψευδή ποια η χρησιμοτητα της οργανωμενης θρησκείας????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βλεπω φιλε οτι δεν συνεχισε στον συλλογισμο σου κανενας τοσο καιρο

λυπαμε γιατι ειναι πολλη ωραιο θεμα για συζητηση

 

και εγω αναρωτιεμε τελικα μηπως αυτο κανει?

 

οι βασεις τις καθε θρησκειας ειναι καλες.

 

οταν δημιουργηθη το πολυποθητο κρισιμο πληθος στην καθε μια θα ερθουν εκει που πρεπει.

 

δεν ειναι ο σκοπος να δημιουργηθει μια θρησκεια.ειναι ουτοπικο αυτο,μπορει και λαθος.(δεν το εχω σκεφτει)

 

αγαπη ομως μεταξυ μας.ανθρωπινη ενοτητα.στοπ στους πολεμους,ελεος 2006.

 

(εχω ξαναπει πως κατα την γνωμη μου αν τα ατομα που ασπαζονται την καθε θρησκεια φταναν τους εαυτους τους εκει που πρεπει τοτε πολεμοι γιοκ,ο λογος ειναι οτι θεωρω πως μεσα απο τη θρησκεια ο ανθρωπος μπορει να δει την ενοτητα οχι μεσω τις πολιτικης)

 

η γνωμη μου ειναι...

 

ποια η χρησιμοτητα της οργανωμενης θρησκείας????

 

φιλε δεν εχω σκεφτει πως αλλιως θα μπορουσε να ηταν

μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα?

Link to comment
Share on other sites

... ποια η χρησιμοτητα της οργανωμενης θρησκείας????
Αυτό το ερώτημα θα είχε αξία αν η οργάνωση δεν ήταν συνυφασμένη με την ανθρωπότητα.

Οι άνθρωποι - οργανισμοί κι αυτοί - όπως και στη φύση, αντιλαμβάνονται ότι τα πλεονεκτήματα της οργάνωσης στην Επιβίωση είναι μεγαλύτερα από τα μειονεκτήματα. Οργανώνονται λοιπόν, και το ίδιο κάνουν δε κάθε πλευρά της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...