Jump to content

Παγκόσμια Διαμαρτυρία


Minerva
 Share

Recommended Posts

Εγώ θα πώ μόνο ένα...

 

Η "πολύ" Δημοκρατία, δεν σημαίνει οτι κάνει και καλό.

 

όσον αφορά τους παιδεραστές, μεταλάσσομαι απλά σε "CONAN" και το πολύ πολύ να έχουν αποτύπωμα απο 45αρι μποτάκι στο μέτωπο.

 

Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο , το κόμμα τους και τα πιστέυω τους. Δεν τίθεται θέμα συζήτησης (πάντα για εμένα) με τέτοιους υπάνθρωπους.

Χαρακτηρίστε με απόλυτο, βάρβαρο...σε αυτό το σημείο δεν με ενδιαφέρει.

 

Έχω απλά παιδί και ξέρω τι θα έκανα και πως θα αντιδρούσα, σε κάποιον που θα προσπαθούσε να πλησιάσει με αυτόν τον τρόπο. Και απλά για εδώ είναι πολύυυυυυυυυυ :censored: για να το εκφράσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η νομοθεσία προστατεύει τα μικρά παιδιά από συγκεκριμένες περιπτώσεις. Έχουμε δει πάρα πολλές περιπτώσεις (τελευταία αρκετές και στην χώρα μας), δασκάλων, γυμναστών κ.α. που επιδίδονται σε τέτοιες πράξεις. Αν αυτό το "ον", που έχει αναλάβει το ρόλο του παιδαγωγού έχει τέτοιες ορέξεις και δεν υπάρχει καν ο φόβος του νόμου να τον συγκρατήσει τότε..; Τι;

Τα παιδιά, ειδικά στην προεφηβική ηλικία, πέρα από το ότι είναι πολύ εύκολο να παρασυρθούν από τον θαυμασμό σε κάποιους μεγαλύτερους, είναι ταυτόχρονα και πολύ δύσκολο να αντιδράσουν, είτε γιατί φοβούνται το μεγαλύτερο που βρίσκεται σε θέση ισχύος, αλλά και γιατί μπορεί ο μεγαλύτερος να εκμεταλλευτεί το φόβο τους και να τον μεγαλώσει με απειλές, είτε γιατί επειδή δεν είναι πολύ ξεκάθαρο μέσα τους τι ακριβώς έχουν κάνει, ντρέπονται να μιλήσουν. Τέτοιες κινήσεις λοιπόν τι προσπαθούν να κάνουν; Να καταργήσουν και το τελευταίο στήριγμα που μπορεί να έχει ένα παιδί που θα αποφασίσει να μιλήσει;

Γιατί τώρα, αν τελικά μιλήσει και το πράγμα φτάσει στη δικαιοσύνη, το τέρας που αναλαμβάνει να "διαπαιδαγωγήσει" τα παιδιά με αυτόν τον τρόπο, θα τιμωρηθεί. Αν καταργηθούν οι νόμοι, το μόνο που θα αρκεί να πει είναι "μα ήταν σύμφωνο με ότι έγινε, δεν κάναμε τίποτα παράνομο", και στην χειρότερη περίπτωση, θα χάσει τη δουλειά του και θα συνεχίσει το "έργο" του κάπου αλλού...

Μέγα σφάλμα η κατάργηση τέτοιων νόμων, κι όποιος δεν το βλέπει, δεν του εύχομαι να το δει όταν θα συμβεί στο παιδί του, αλλά ας καθίσει να το σκεφτεί. Αμέτρητες φορές, η ισχύς του ενός, του δίνει τη δύναμη να εκμεταλλευτεί έναν άλλο ανίσχυρο -μεταξύ ενηλίκων-, και ο δεύτερος να νιώθει αδύναμος και αβοήθητος επειδή δεν μπορεί να αντιδράσει γιατί κανείς δεν θα του δώσει σημασία. Για αναλογιστείτε πως είναι όταν συν τοις άλλοις είσαι και παιδί...

Αν ο νόμος δεν χρειάζεται εκεί, τότε που..;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...