Jump to content

Παγκόσμια Διαμαρτυρία


Minerva
 Share

Recommended Posts

evi, μαλλον δεν εχεις ταξιδεψει ποτε εκτος συνορων για να μπορεις να συγκρινεις

τις μαϊμουδιες μας με τις μαϊμουδιες των αλλων λαων.

 

μμμ, μάλιστα....

ο μαϊμουδίζων του μαϊμουδίζωντος....

 

Πριν αναλωθείς στο να βγάλεις άλλα συμπεράσματα για την αφεντιά μου, κάτσε και σκέψου πολύ σοβαρά. Τότε θα καταλάβεις, πως ότι ξεχωρίζει κάποιες ευρωπαϊκές χώρες από τη δική μας (όσον αφορά τη νοοτροπία σε κάποιους τομείς) είναι ότι στην ιστορία τους δεν έχουν πολιτισμικές "διακοπές", δεν έχασαν την ταυτότητα που τους παρέχει η παράδοσή τους και δεν αναγκάστηκαν να μιμηθούν κάποιον για να τον "φτάσουν".

Αντιθέτως εδώ, αντί να ανασυγκροτήσουμε την ταυτότητα, τις αξίες, και το μορφωτικό μας επίπεδο, τρέχουμε να προλάβουμε τους άλλους κάνοντας ότι κάνουν. Αυτό αγαπητέ μου έχει μόνο ΕΝΑ αποτέλεσμα: την κατακόρυφη πτώση του μορφωτικού επιπέδου και της πνευματικής καλλιέργειας καθώς και την ολοένα και μεγαλύτερη έλειψη παιδείας. Παράγοντες που με τη σειρά τους οδηγούν στην εξαθλίωση, και στην εγκληματικότητα κάθε μορφής.

Όσο δε κοιτάμε λοιπόν τι κάνουμε εμείς και κοιτάμε τι κάνουν οι άλλοι, αν είμαστε πίσω, μπροστά ή διαγώνια, θα συνεχίσουμε, όχι να είμαστε πίσω φυσικά, αλλά να βυθιζόμαστε .

 

Ο τομεας των αντιληψεων λοιπον ειναι που μας αφορα κυριως σ'αυτο το thread

είσαι απολύτος σίγουρος; το διάβασες από την αρχή;

δεν φαινεται να τα πηγαινεις και τοσο καλα με την αναγνωση
:whistling:
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Black Angel

Σφυρα οσο θες ανεμελα evi μου, αλλα αν ηξερες αναγνωση και γραφη, δεν θα εγραφες το

"απολυτως" με "ο", ουτε θα αναφεροσουν σε μενα ως αρσενικο, εφοσον υπαρχει

η ενδειξη "γυναικα" διπλα σε καθε ποστ μου.

 

Οσο για το ψητο, οι υπολοιποι λαοι δεν επαναπαυονται στο να θεωρουν τους εαυτους τους

απογονους των αρχαιων ελληνων, ουτε ειναι μερος της ζωης τους η φραπεδια, το

"παμε στοιχημα" και τα γυφτολαϊκα. Γι'αυτο πανε μπροστα. Γιατι εχουν διαφορετικη αντιληψη

των πραγματων.

Αληθεια, που ζεις? Ποσα σκουπιδια παραγεις σαν σπιτι? Κατεβαινεις στο κεντρο με το αμαξι ή

χρησιμοποιεις τα μεσα μαζικης μεταφορας? Εχεις μετρησει ποτε τα dB (θορυβος) της

γειτονιας σου? Με τι συνδεση μπαινεις στο internet? Ποσες φορες στη ζωη σου εχεις παει σε

club? Θεωρεις ικανοποιητικο το βαθμο μορφωσης σου η θα μπορουσες να εχεις αποφοιτησει

απο καλυτερη σχολη, με περισσοτερα επαγγελματικα δικαιωματα? Ποσο τηλεοραση βλεπεις?

 

Κατσε και σκεψου πολυ σοβαρα...

Link to comment
Share on other sites

Σφυρα οσο θες ανεμελα evi μου, αλλα αν ηξερες αναγνωση και γραφη, δεν θα εγραφες το

"απολυτως" με "ο", ουτε θα αναφεροσουν σε μενα ως αρσενικο, εφοσον υπαρχει

η ενδειξη "γυναικα" διπλα σε καθε ποστ μου.

 

Οσο για το ψητο, οι υπολοιποι λαοι δεν επαναπαυονται στο να θεωρουν τους εαυτους τους

απογονους των αρχαιων ελληνων, ουτε ειναι μερος της ζωης τους η φραπεδια, το

"παμε στοιχημα" και τα γυφτολαϊκα. Γι'αυτο πανε μπροστα. Γιατι εχουν διαφορετικη αντιληψη

των πραγματων.

Αληθεια, που ζεις? Ποσα σκουπιδια παραγεις σαν σπιτι? Κατεβαινεις στο κεντρο με το αμαξι ή

χρησιμοποιεις τα μεσα μαζικης μεταφορας? Εχεις μετρησει ποτε τα dB (θορυβος) της

γειτονιας σου? Με τι συνδεση μπαινεις στο internet? Ποσες φορες στη ζωη σου εχεις παει σε

club? Θεωρεις ικανοποιητικο το βαθμο μορφωσης σου η θα μπορουσες να εχεις αποφοιτησει

απο καλυτερη σχολη, με περισσοτερα επαγγελματικα δικαιωματα? Ποσο τηλεοραση βλεπεις?

 

Κατσε και σκεψου πολυ σοβαρα...

 

 

Μου μυρίζει μπαρούτι και δε νομίζω οτι πρεπει ..... (το ξερω ειμαι :offtopic: , αλλα δεν αντεξα), νομιζω οτι αλλο ειναι το θεμα εδω και αυτο δεν ειναι η ορθογραφια.....

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Σφυρα οσο θες ανεμελα evi μου, αλλα αν ηξερες αναγνωση και γραφη, δεν θα εγραφες το

"απολυτως" με "ο", ουτε θα αναφεροσουν σε μενα ως αρσενικο, εφοσον υπαρχει

η ενδειξη "γυναικα" διπλα σε καθε ποστ μου.

 

Πρώτον δεν θυμάμαι να σε έθιξα κάπου προσωπικά γιατί εξάλλου δεν το συνηθίζω.

Δεύτερον κούκλα μου, το αν ξέρω ανάγνωση και γραφή, διάβασε τα μηνύματά μου να το διαπιστώσεις. Αν εσύ δεν κάνεις κανένα λάθος εκ παραδρομής, συγχαρητήρια.

Το πραγματικό ποιόν σου το δείχνεις στο ότι αναλώνεσαι να βγάζεις συμπεράσματα και αυθαίρετους χαρακτηρισμούς και να κρίνεις φυσικά ΤΟ ορθογραφικό μου λάθος. Ο νοών νοείτω...

 

και όσο για το ψητό:

Οσο για το ψητο, οι υπολοιποι λαοι δεν επαναπαυονται στο να θεωρουν τους εαυτους τους

απογονους των αρχαιων ελληνων, ουτε ειναι μερος της ζωης τους η φραπεδια, το

"παμε στοιχημα" και τα γυφτολαϊκα. Γι'αυτο πανε μπροστα. Γιατι εχουν διαφορετικη αντιληψη

των πραγματων.

Για να σου απαντήσω με τον δικό σου τρόπο, αν εσύ χρησιμοποιούσες την ανάγνωση για να καταλάβεις αυτά που γράφει ο άλλος, κι όχι για να πεις το δικό σου, θα καταλάβαινες πως όλες αυτές οι πιπίλες που γράφεις, είναι συνέπεια αυτών που σου έθεσα παραπάνω. ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ!

Αλλά μάλλον από το ίδιο πάσχεις κι εσύ γι' αυτό απαντάς με προσωπικές επιθέσεις προσπαθώντας να υποτιμήσεις τον συνομιλητή σου. Αλλά όποιος ξέρει όχι μόνο να διαβάζει αλλά και να καταλαβαίνει αυτό που διαβάζει, είναι αρκετό να δει τι έχει ειπωθεί.

 

Και όσον αφορά το thread λέγεται παγκόσμια διαμαρτυρία, αφορά συγκεκριμένο γεγονός και όχι τον τομέα των αντιλήψεων.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, χαλαρώστε λίγο...

Black Angel, μπορείς να δηλώνεις τη θέση σου και σε πιό χαμηλούς τόνους... :)

 

Ωστόσο, συμφωνώ κι εγώ πως είναι θέμα αντίληψης και αυτο υπονόησα άλλωστε σε προηγούμενο ποστ μου.

 

επίσης evi, προσωπικά δεν είδα την black angel να βγάζει κάποιο αυθαίρετο συμπέρασμα. Ίσα-ίσα που τη ρώτησες τους λόγους για τους οποίους είμαστε 100 χρόνια πίσω και σου απάντησε - με ρητορικές ερωτήσεις αλλά εύστοχα. Καμμία πιπίλα δεν μάσησε καθώς τα σημεία που θίγει είναι καίρια για την πρόοδο της κάθε χώρας, και συνεπώς το συμπέρασμα περί ελλειπούς παιδείας είναι άστοχο και προκλητικό.

Όσο για την ορθογραφία... την προκάλεσες σε προηγούμενο ποστ σου (με το σφυρίζον εμότικον) αλλά εν πάσει περιπτώσει, μεγάλα παιδιά είστε, νομίζω (ή ελπίζω) πως μπορείτε να συζητήσετε και χωρίς διαιτησία. :)

 

Πάντως, όσον αφορά το κόμμα των παιδόφιλων, συμφωνώ πως η καλύτερη και η αμεσότερη απάντηση θα είναι η εκλογή (ή μη εκλογή) του κόμματος από τους Ολλανδούς πολίτες. Οι υπογραφές, έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο αποδοτική λύση στη συγκεκριμένη περίπτωση. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι το ποιόν των Ολλανδών και η σύγκρισή τους με τους Έλληνες;

 

Όχι βέβαια, το θέμα μας είναι ένα συγκεκριμένο γεγονός, που βρίσκει κάθε άνθρωπο που σέβεται την ελευθερία του ατόμου, και το εννοεί, αντίθετο.

 

Το θέμα αυτό προκάλεσε τη συνήθη σύγκριση ανάμεσα στους έλληνες και σε κάποιους άλλους λαούς.

Ο πολιτισμός και η πρόοδος δεν είναι γνήσια σε καμία περίπτωση αν γεννά φαινόμενα σαν αυτό. Κι αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίζει κι όχι κατ' ευθείαν να γυρίζουμε το θέμα στο γνωστό χιλιοειπωμένο (και ναι φίλε johnny, είναι πιπίλα γιατί κοντεύει να χρησιμοποιείται σαν επιχείρημα σε κάθε συζήτηση) περί του πόσο μπροστά ή πίσω είμαστε οι έλληνες. Και τέλος πάντων πως τοποθετείται εν προκειμένω σαν επιχείρημα σ' αυτό το θέμα;

 

:offtopic:

δεν είδα την black angel να βγάζει κάποιο αυθαίρετο συμπέρασμα

..evi, μαλλον δεν εχεις ταξιδεψει ποτε εκτος συνορων ...

...δεν φαινεται να τα πηγαινεις και τοσο καλα με την αναγνωση ...

...ειναι επειδη μαλλον δεν εχεις γνωρισει καλα τον κοσμο....

...Σφυρα οσο θες ανεμελα evi μου, αλλα αν ηξερες αναγνωση και γραφη...

Αυτά νομίζω είναι αρκετά αυθαίρετα συμπεράσματα προσωπικού επιπέδου απέναντι σε έναν συνομιλητή που δεν γνωρίζεις καν! Μήπως διαφωνείς; Ή μήπως διαφωνείς για το ειρωνικό ύφος του τύπου σφύρα ανέμελα;

Το να βγάζεις έμμεσους ή άμεσους λοιπόν χαρακτηρισμούς, το να ψάχνεις να βρεις το ένα ορθογραφικό λάθος του συνομιλητή σου ελπίζοντας να τον "μειώσεις", καί άλλες τέτοιες τακτικές, αυτό είναι μάλλον προκλητικό αγαπητέ μου johnny κι όχι το να επισημαίνω τον καταποντισμό της παιδείας στις μέρες μας, πράγμα που όποιος δεν το βλέπει μάλλον εθελοτυφλεί.

 

Όσο για την ορθογραφία... την προκάλεσες σε προηγούμενο ποστ σου (με το σφυρίζον εμότικον)

Είσαι σίγουρος johnny; Ποιό ορθογραφικό λάθος κρίνω εκεί; Κάνεις το κόπο να το ξαναδείς σε παρακαλώ; Μήπως επειδή η εν λόγω φίλη σχολιάζει την ικανότητα της ανάγνωσής μου, της κάνω την ίδια επισήμανση όσον αφορά το θέμα του thread; Λέω, μήπως;

 

Ξέρεις τελικά, αν δεν δίνουμε προσοχή σ' αυτό που γράφει ο άλλος ίσως είναι καλύτερα να μην γράφουμε καθόλου. :(

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν thread ασχολείται μ' ένα πολύ σοβαρό θέμα που αφορά την σωματική και ψυχική υγεία των ανήλικων, στο οποίο ελπίζω να δώσετε την πρέπουσα προσοχή χωρίς να αναλώστε σε ανούσιες διαμάχες.

 

Παρακαλώ να λήξει η διαφωνία μεταξύ σας εδώ και τώρα, διότι υποβιβάζει θλιβερά την σοβαρότητα του θέματος και το επίπεδο αυτού του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι άλλη.

 

Έστω ότι έχουμε κάποια μεμονωμένα άτομα που κατέχονται από αυτού του είδους ανωμαλία.

Πρέπει να κατακρίνουμε αυτούς;

 

Ή μήπως πρέπει να κατακρίνουμε εκείνους που δίνουν τροφή στην ανωμαλία αυτή;

 

Δεν νομίζω να είχαν ενωθεί όλοι αυτοί, εάν δεν υπήρχαν έμποροι...

Όντως θα υπήρχαν κάποια περιστατικά πολύ κρυφά...πάντοτε υπήρχαν...αλλά δεν θα υπήρχε η διάδοση. Δεν θα γινόταν μόδα, καθώς μόδα είναι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βαρύ (επιστημονικό) αλλά πλήρες - νομίζω - άρθρο για το θέμα.

 

Ιχώρ...

 

όπου υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και προσφορά. Αλλωστε η παιδοφιλία δεν είναι νέο φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

όπου υπάρχει ζήτηση, υπάρχει και προσφορά. Αλλωστε η παιδοφιλία δεν είναι νέο φαινόμενο.

 

Ακριβώς!

Αυτοί που προσφέρουν λοιπόν είναι που πρέπει να κρεμαστούν :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ανάμεσα στον Ταϊλανδό μαστροπό που εκδίδει τα 8χρονα και τον Ευρωπαίο τουρίστα που πάει σεξοδιακοπές για να τα "αγοράσει" - πολλές φορές χωρίς να υποχρεούται να τα επιστρέψει ζωντανά! - πιο ένοχος είναι ο πρώτος; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά είναι ένοχη.

Η ζήτηση απλά έχει την ψυχολογική διαταραχή- ανωμαλία. Αυτοί οι άνθρωποι απλά χρειάζονται βοήθεια και όχι παυσίπονο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι βλέπουν τον εαυτό τους ως χρήζοντα βοηθείας. Στο παράδειγμα που έφερα τη βοήθεια τη χρειάζονται τα παιδιά, για ευνοήτους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...