Jump to content

Εχουν τα ζωα ψυχη?


Nwish
 Share

Recommended Posts

δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο τοπικ αν υπαρχει σορρυ... :019blush:

 

Τι πιστευετε? εχουν ψυχη ή οχι?

 

Αν εχουν τοτε στα κρεοπολεια και τα σφαγεια δεν θα επρεπε να γινοταν της τρελης? :018bleh:

ο επιχειρηματιας δεν θα επρεπε να ηταν καταρεμενος? αυτος και η οικογενεια του? οσοι εμπαιναν μεσα

σε αυτους τους χωρους δεν θα επρεπε να βιωναν paranormal phenomena? οι δε περιεργοι θανατοι στις

οικογενειες που εμπεκονταν με τις σφαγες δε θα επρεπε να ηταν ενα καθημερινο φαινομενο? :blink:

 

Τα εκατομμυρια των αδικοχαμενων ζωντανων απο ατυχηματα στους δρομους και απο της σφαγες

δεν νομιζετε οτι θα επρεπε να ειχαν στοιχειωσει καθε δρομο και γειτονια? πχ ο αδικοχαμενος σκυλακος που τον σκοτωσε ο μικρος πιτσιρικας με την παρεα του με μια κοτρονα στο κεφαλι? (ολλο αυτο ειναι η θρυλεριστικη πλευρα των πραγματων) :blblbl:

 

Στην ποιο χαλαρη εκδοση της δεν θα επρεπε να ερχομασταν συχνα αντιμετωποι με paranormal phenomena?

 

Αν δεν εχουν ψυχη...ΓΙΑΤΙ να μην εχουν? γιατι δηλαδη να εχει ο ανθρωπος και ο πιο κοντινος του

συγγενης ο πυθικος να μην εχει?? ή μηπως δεν ειναι κοντινος μας συγγενης? ή μηπως ο πυθικος εχει

ομως δεν εχουν τα υπολοιπα ζωα? ή μηπως εχουν μονο τα νοημων ζωα?! :015annoyed:

 

 

 

Θεμα για συζητηση ειναι...ελπιζω να μην υπαρξει κανεις που να νομιζει οτι παμε να φτιαξουμε

καμοια καινουργια ερεση! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σίγουρα έχουν χαρακτήρα και συναισθήματα. Δεν ξέρω αν αυτά τα δύο στοιχεία συνεπάγονται ότι έχουν ψυχή (με την έννοια την οποία επί τω πλείστω συμφωνούμε κι έχουμε υπερ-αναλύσει εδώ μέσα).

Link to comment
Share on other sites

Στην θρησκεία του Χριστιανισμού , αποκαλούνται ναι μεν πλάσματα του Δημιουργού , αλλά ψυχή έδωσε , πάντα κατά την Βίβλο , ΜΟΝΟ στον άνθρωπο με "Θεία πνοή" ότι και αν σημαίνει αυτό.

 

Δεν νομίζω πάντως οτι μπορεί κάποιος να είναι απόλυτος στο αν έχουν ή δεν έχουν ψυχή... Ειδικά δε, όταν οι ίδιοι , οριστικά και απόλυτα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τι είναι η δική μας ψυχή και απο τι αποτελείται!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τη μέδουσα...

από την άλλη γιατί πρέπει να θεωρήσουμε πως αν έχουν ψυχή θα πρέπει να αντιδρούν σαν εμάς ή ακόμα χειρότερα γιατί να είναι οι κρεοπώλεις καταραμένοι;δεν τα σκοτώνουν για να τα εκδικηθούν....εγώ θεωρώ πως και τα φυτά έχουν ψυχή.........και γι'αυτό βέβαια ενίσταμαι συνεχώς κ με τους φυτοφάγους....

ο,τι είναι ζωντανό κι όχι ό,τι έχει μάτια θα έπρεπε να έχει ψυχή

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιχείρημα το ότι επειδή δεν υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα, δεν υπάρχουν και ψυχές.

Αν κάθε ψυχή στοίχειωνε τον δολοφόνο του σώματός της, τότε δεν θα χρειαζόταν ούτε αστυνομία, ούτε δικαστήρια. Ένα μέντιουμ θα έκανε όλη τη δουλειά.

Σκέψου να βγεις βράδυ στην εθνική με το αυτοκίνητο και την επόμενη να σε κυνηγάνε οι ψυχές από τα έντομα που σκότωσες. Μικρές....αλλά πολλές και ενοχλητικές :018bleh:

 

Πάντως το ότι και τα ζώα ξεψυχάνε, ίσως κάτι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ότι και τα ζώα ξεψυχάνε, ίσως κάτι λέει.

 

 

 

Δυστυχώς το έχω δει, κι είναι συγκλονιστικό (επιθανάτιος βρόγχος)! Αλλά πάλι, αυτό εμείς ως άνθρωποι το έχουμε συνδέσει με το «βγάλσιμο» της ψυχής από το σώμα. Μπορεί να μην είναι κι έτσι.

 

Άντε πρωί ? πρωί? :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιχείρημα το ότι επειδή δεν υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα, δεν υπάρχουν και ψυχές.

Αν κάθε ψυχή στοίχειωνε τον δολοφόνο του σώματός της, τότε δεν θα χρειαζόταν ούτε αστυνομία, ούτε δικαστήρια. Ένα μέντιουμ θα έκανε όλη τη δουλειά.

Σκέψου να βγεις βράδυ στην εθνική με το αυτοκίνητο και την επόμενη να σε κυνηγάνε οι ψυχές από τα έντομα που σκότωσες. Μικρές....αλλά πολλές και ενοχλητικές :018bleh:

 

Πάντως το ότι και τα ζώα ξεψυχάνε, ίσως κάτι λέει.

 

στις 10 περιπτωσεις δολοφονιας λογικο να μην υπαρχει στοιχειωμα...(και με τους ανθρωπους χαμηλο ποσοστο θεωρειται).

 

στις 100 περιπτωσεις ισως παλυ το ιδιο...

στις 1000 ??

στις 10000 ??

στις 100000 ??

 

:018bleh::018bleh:

 

οντως! οπως λες και εσυ για σκεψου να βγεις στην εθνικη και να σκοτωσεις 500 εντομα και μετα να σε

παρουν στο κυνηγι οι ψυχες! για σκεψου το αρνακι που εφαγες να ψαχνει να βρει το σωμα του

μεσα στην κοιλια σου! :clapping::063laugh:

 

Αυτο που ειπε ο Αnor νομιζω ειναι αληθεια...εχω την εντυπωση οτι καπου αναφερεται οτι μονο ο ανθρωπος

εχει ψυχη...

ομως το βλεπετε λογικο? :headb: ΓΙΑΤΙ μονο ο ανθρωπος?! θα μου πειτε οτι οταν μιλαμε για την "ανωτερη δυναμη" η λογικη του ανθρωπου ειναι υποδιεστερη.

 

ομως η επιστημη προσπαθει να μας πεισει (η μας εχει πεισει σχεδον) οτι προερχομαστε απο τους πυθικους!

αρα και εμεις ζωα ειμαστε...τα ζωα ως βιολογικες οντοτητες εχουν πολλα κοινα με εμας! αιμα, κοκκαλα, μυαλο, ματια, δερμα, τριχωμα, κλπ! μαλιστα οι καρδιακες βαλβιδες ενως γουρουνιου ειναι συμβατες και μπορουν να μεταμοσχευθουν στο ανθρωπινο σωμα! σε ατομα που εχουν καρδιακα προβληματα.

 

 

δηλαδη πως να την δουμε την ψυχη??? σαν μια "ιδιοτητα" που εχει ο ανθρωπος?! οπως την ιδιοτητα

που εχει ο Αετος να βλεπει πολυ καλα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα......

 

Τολμώ να πω ότι τα ζώα είναι η αδυναμία μου.

 

Εγώ πιστεύω ότι η μόνη διαφορά που έχουμε από τα υπόλοιπα ζωντανά-συγκατοικους μας είναι οι φωνητικές χορδές και ο τρόπος επικοινωνίας μεταξύ μας.

 

Σας ακούγεται πολύ φιλόζωη άποψη? Μπορεί και να είναι.... αλλά αυτή είναι η δική μου :018bleh:

 

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

1 στις 10 περιπτωσεις δολοφονιας λογικο να μην υπαρχει στοιχειωμα...(και με τους ανθρωπους χαμηλο ποσοστο θεωρειται).

 

Δηλαδή στις υπόλοιπες 9 υπάρχει απαραιτήτως; :blink:

Να συμπεράνω πως έχουμε ως δεδομένο ότι οι άνθρωποι που δολοφονούνται, στοιχειώνουν το δολοφόνο τους; Χμμμ, πόθεν βρε παιδιά αυτό το δεδομένο;

 

Εσύ ξέρεις με σιγουριά ότι αυτό που ονομάζουμε ως "στοίχειωμα" ισχύει; ..και έτσι όπως το καταλαβαίνουμε; ...ότι δηλαδή ο νεκρός δεν φεύγει και κάθεται εδώ για να με στοιχειώσει; :wacko:

Αντιδρώ έτσι, γιατί νιώθω ότι το θεωρούμε δεδομένο, άρα η έλειψη στοιχειώματος είναι αυτό που θα μας κάνει να πούμε, "βρε μήπως δεν έχουν ψυχή τα ζώα";

Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

Τα ζωα εχουν ψυχη.

Μην μπερδευετε τη νοηση με την ψυχη.

Τα ζωα εχουν εγκεφαλο, εχουν ενστικτα, εχουν ενεργειακα πεδια (εξαιρουνται τα ψαρια)

και οπως ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι, παιρνουν το δικο τους μερος στην εξελιξη.

Απο καποιο σημειο πρεπει να αρχισει αλλωστε κανεις για να εξελιχθει σε ανθρωπο.

Οι αρχαιοι πολιτισμοι "πρεπει να" γνωριζαν τη σπουδαιοτητα των ζωων γι'αυτο και τα

θαυμαζαν με τον εναν η τον αλλον τροπο. κλασσικο παραδειγμα? Αιγυπτος!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα......

Εγώ πιστεύω ότι η μόνη διαφορά που έχουμε από τα υπόλοιπα ζωντανά-συγκατοικους μας είναι οι φωνητικές χορδές και ο τρόπος επικοινωνίας μεταξύ μας.

Α...γειά σου! Πες τα! :clapping:

Πιστεύω ακριβώς το ίδιο και με ενοχλεί που η διανόηση της 'Υπαρξης από τον άνθρωπο είναι τόσο ανθρωποκεντρική. Γιατί δηλαδή να έχουν οι άνθρωποι (που είναι μέλη του ζωϊκού βασιλείου μην ξεχνάμε) και όχι τα υπόλοιπα είδη...είναι δηλαδή τα ζώα (που το συνοδεύουμε συχνά και με υποτιμητικούς μορφασμούς, σα να μην είμαστε και εμείς ζώα) υποδεέστερα του ανθρώπου..;!

 

 

*όσο για τις φωνητικές χορδές και το θέμα του λόγου γενικότερα, ξέρω :offtopic: , αν εκείνα μόνο δεν μπορούν να μας καταλάβουν, ας θυμηθούμε ότι κι εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε αυτά. Σκεφτείτε να λένε το ίδιο για μας! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Α...γειά σου! Πες τα! :clapping:

Πιστεύω ακριβώς το ίδιο και με ενοχλεί που η διανόηση της 'Υπαρξης από τον άνθρωπο είναι τόσο ανθρωποκεντρική. Γιατί δηλαδή να έχουν οι άνθρωποι (που είναι μέλη του ζωϊκού βασιλείου μην ξεχνάμε) και όχι τα υπόλοιπα είδη...είναι δηλαδή τα ζώα (που το συνοδεύουμε συχνά και με υποτιμητικούς μορφασμούς, σα να μην είμαστε και εμείς ζώα) υποδεέστερα του ανθρώπου..;!

*όσο για τις φωνητικές χορδές και το θέμα του λόγου γενικότερα, ξέρω :offtopic: , αν εκείνα μόνο δεν μπορούν να μας καταλάβουν, ας θυμηθούμε ότι κι εμείς δεν μπορούμε να καταλάβουμε αυτά. Σκεφτείτε να λένε το ίδιο για μας! :lol:

 

 

:clapping::clapping::clapping::clapping:

 

:offtopic: ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΣΣΑ!!!!!!

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στις υπόλοιπες 9 υπάρχει απαραιτήτως; :blink:

Να συμπεράνω πως έχουμε ως δεδομένο ότι οι άνθρωποι που δολοφονούνται, στοιχειώνουν το δολοφόνο τους; Χμμμ, πόθεν βρε παιδιά αυτό το δεδομένο;

 

Εσύ ξέρεις με σιγουριά ότι αυτό που ονομάζουμε ως "στοίχειωμα" ισχύει; ..και έτσι όπως το καταλαβαίνουμε; ...ότι δηλαδή ο νεκρός δεν φεύγει και κάθεται εδώ για να με στοιχειώσει; :wacko:

Αντιδρώ έτσι, γιατί νιώθω ότι το θεωρούμε δεδομένο, άρα η έλειψη στοιχειώματος είναι αυτό που θα μας κάνει να πούμε, "βρε μήπως δεν έχουν ψυχή τα ζώα";

 

αντε...αντε...το διορθωσα! :018bleh: ξερεις δεν καθησα να τα περασω απο αναλυση απλες σκεψεις ειναι

και οπως μου ηρθαν τις εγραψα. :blblbl:

 

και οχι εγω δεν θεωρω ως δεδομενο οτι οταν οι ανθρωποι δολοφονουνται στοιχειωνουν κατι... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μωρέ, κι εγώ το κατάλαβα, αλλά με έστειλες με τη σιγουριά σου.. :018bleh: κι ήταν αυθόρμητη η αντίδραση... :angel:

 

Ναι, σίγουρα ο βίαιος θάνατος κάποια συνέπεια θα πρέπει να έχει.

 

Πάντως τα ζώα αισθάνονται, συναισθάνονται, θυμούνται, ονειρεύονται και πολλά άλλα...

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως τα ζώα αισθάνονται, συναισθάνονται, θυμούνται, ονειρεύονται και πολλά άλλα...

 

 

Συμφωνώ... Και δεν εξαιρούνται τα ψάρια (τουλάχιστον τα κήτη).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...