Jump to content

Διαχωρισμός από το <<Άγιος είναι...>>


 Share

Recommended Posts

ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΝΕΦΕΛΗ ΕΧΕΙ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΣΑ ΘΑΥΜΑΤΑ,ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ?ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΠΑΘΗ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΩΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΝΕΦΕΛΗ ΕΧΕΙ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΣΑ ΘΑΥΜΑΤΑ,ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ?

Διόνυσος, Μίθρας, Ορφέας, Βούδας, Κρίσνα, Ζαρατούστρας, Όσιρις... ξέχασα κάποιον; :unsure:

 

(είναι και πολλοί που δεν δημιούργησαν ξεχωριστή θρησκεία, αλλά να μην μπλέξουμε τόσο πολύ κόσμο, γιατί θα την χάσουμε την μπάλα ^_^ )

Link to comment
Share on other sites

Διόνυσος, Μίθρας, Ορφέας, Βούδας, Κρίσνα, Ζαρατούστρας, Όσιρις... ξέχασα κάποιον; :unsure:

 

(είναι και πολλοί που δεν δημιούργησαν ξεχωριστή θρησκεία, αλλά να μην μπλέξουμε τόσο πολύ κόσμο, γιατί θα την χάσουμε την μπάλα ^_^ )

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΗΡΥΤΤΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΗΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥΣ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ,ΠΟΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ,ΠΟΤΕ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΙΑ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.ΑΚΟΜΑ,ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ'ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο,ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΟΙ.<ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ>.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟ.ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΥΠΗΡΞΕ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΗΡΥΤΤΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΗΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥΣ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ,ΠΟΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ,ΠΟΤΕ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΙΑ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.ΑΚΟΜΑ,ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ'ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο,ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΟΙ.<ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ>.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟ.ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΥΠΗΡΞΕ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ?

 

:huh::o:blink::shocked::surrender:

 

Συγνώμη αλλά.... δεν έχω λόγια....

Ας μιλήσει κάποιος άλλος....

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΗΡΥΤΤΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΗΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥΣ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ,

Δώσε μου πηγές, ΕΓΚΥΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ, για τον βίο του Χριστού.

 

(Όσο για τους υπόλοιπους που εγώ ανέφερα, πηγές υπάρχουν και μάλιστα πολλές, αλλά θα πρέπει ν? ανοίξεις καμιά εγκυκλοπαίδεια πρώτα προτού το συζητήσουμε)

 

ΑΚΟΜΑ,ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ'ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο,ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΟΙ.<ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ>.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟ.

Δώσε μου έστω ένα και μόνο συγκεκριμένο εδάφιο, στο οποίο ο ΙΔΙΟΣ ο Χριστός να παραδέχεται ότι είναι Θεός.

 

ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,

Μάλιστα...

Για δες πράματα ο Βούδας...

Έζησε 5 αιώνες πριν τον Χριστό, αλλά τον ήξερε!

Link to comment
Share on other sites

Διόνυσος, Μίθρας, Ορφέας, Βούδας, Κρίσνα, Ζαρατούστρας, Όσιρις... ξέχασα κάποιον; :unsure: ...

Τον... προφήτη Μωάμεθ...

Μην υπερβάλλούμε.

Νομίζω πως συγχέεις το μοτίβο του "πάσχοντος ή θνήσκοντος θεού (ή υιού του θεού)" με διάφορα που αποδίδονται στον ή σχετίζονται με τον Ιησού. Κι έτσι γενικεύεις ανακριβώς π.χ.:

Διόνυσος, υιός θεού, θνήσκων, αλλά όχι ακριβώς αναστάς, και όχι ακριβώς "δίδων" κάποια δύναμη στους οπαδούς (αυτό θα πει: ακόλουθοι) του.

Μίθρας, όχι "υιός θεού", ούτε αναστάς. Ομοιότητες με τη Διονυσιακή λατρεία υπάρχουν, αλλά οι ομοιότητες με το Χριστιανισμό έχουν να κάνουμε μεταχριστιανικά θέματα (ο αρχικός Βεδικός και Ζωροαστρικός Μίθρα, είναι διαφορετικός)

Ορφέας, όχι υιός θεού, ούτε αναστάς, και σίγουρα δεν έδωσε τίποτε άλλο από το παράδειγμά του στους οπαδούς του.

Βούδας, ούτε υιός θεού, ούτε "πάσχων", ούτε ιστορίες υπάρχουν ότι αναστήθηκε. Επίσης ούτε δεν θεωρούνταν ότι μετέδιδε προσωπικά δύναμη. Κάποιες ιστορίες που θυμίζουν τον Ιησού ξεκίνησαν αιώνες αργότερα.

Κρίσνα, δεύτερο πρόσωπο "αγίας τριάδας", και πόσο θυμίζει το όνομά του "Χριστός". Αλλά ενσάρκωση θεού κι όχι υιός, ούτε πάσχων, ούτε θνήσκων, ούτε αναστάς.

Ζαρατούστρας, περισσότερο ιεροκήρυκας παρά πάσχων θεός.

Όσιρις, μμμ, εδώ έχουμε πάσχοντα, θνήσκοντας και αναστάντα θεό, αλλά και υποσχέσεις σε μαθητές (που δεν είχε) δεν έδωσε, ούτε σε οπαδούς.

Είναι αλήθεια ότι αν διαλέγουμε ομοιότητες με τον Ιησού ή το Χριστιανισμό, από παλιότερες θρησκευτικές προσωπικότητες, θα βρούμε, αλλά μόνο αν θεωρήσουμε 2-3 χιλιάδες χρόνια ιστορίας, ως ενότητα (που δεν ήταν). Τα στοιχεία αυτά που υπάρχουν στο Χριστιανισμό μέσα σε χρονικό ορίζοντα 30 ετών (που είναι βέβαια η εμφάνισή τους) δεν υπάρχουν: Δηλαδή υπάρχουν άνθρωποι, ίσως, που θεωρούν ότι ο Βούδας αναστήθηκε (αν και αυτό ως consept είναι αντιβουδιστικό αν έχει κανείς ιδέα περί Βουδισμού!). Τέτοιες φήμες όμως ξεκίνησαν πολύ αργότερα (αιώνες αργότερα) από την εποχή του Βούδα. Αντίθετα για τον Ιησού τις βλέπουμε διαμορφωμένες 20-30 χρόνια μετά τη σταύρωση (προς Κορινθίους επιστολές, και προς Θεσσαλονικείς, για να αναφέρω κείμενα που δεν έχουν αμφισβητηθεί, ούτε ως προς το χρόνο συγγραφής, ούτε ως προς το περιεχόμενο http://en.wikipedia.org/wiki/Authorship_of...puted_epistles).

 

 

ΥΓ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ...

Τα κεφαλαία σε κάνουν να "φωνάζεις". Δεν υπάρχει λόγος.
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΗΡΥΤΤΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΠΗΓΕΣ ΤΗΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥΣ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ,ΠΟΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ,ΠΟΤΕ ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΑΝ ΠΟΙΑ Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.ΑΚΟΜΑ,ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ'ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο,ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΕΟΙ.<ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ>.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΘΕΟ.ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΥΠΗΡΞΕ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ?

 

φιλε solomon (θα προσπαθησω να φανω οσο πιο ευγενικος γινεται), o Χριστος θεωρειται οτι εζησε απ'το ετος 0 εως το ετος 33. Γι'αυτο αυτη η περιοδος απ'το 0 και μετα αποκαλειται "μετα Χριστον".

Ο Βουδας , Μιθρας, Ορφεας, Διονυσος κ.λ.π, εζησαν ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ το ετος 0. Γι'αυτο αυτη η περιοδος αποκαλειται "προ Χριστον" (αν δεν εχεις καταλαβει κατι μεχρι στιγμης πεσμου να το πω ακομα πιο α π λ α και α ρ γ α)

Οπως ισως καταλαβες, ειναι ΦΥΣΗ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γνωριζε ο Βουδας τον Χριστο.

Και παλι, αν δεν εχεις καταλαβει κατι απ'τις νεες και σημαντικες αυτες πληροφοριες που σου εδωσα, μπορεις καλλιστα να μου στειλεις ενα ΠΜ. Θα χαρω πολυ να σου εξηγησω πως λειτουργει το ημερολογιο και η χρονολογηση των ιστορικων συμβαντων.

Εφοσον λοιπον κατανοήσεις τα παραπανω, ειμαι στη διαθεση σου για να συζητησουμε πιο συνθετες εννοιες, όπως τι είναι ιστορικο και τι μυθικο γεγονος , ποιος αποκαλειται ιστορικος, ποιος θεολογος και ποια η διαφορα τους.

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

:huh::o:blink::shocked::surrender:

 

Συγνώμη αλλά.... δεν έχω λόγια....

Ας μιλήσει κάποιος άλλος....

Ναι, αν εννοεις οτι υπαρχει ενας καταρρακτωδης λογος με επιθετικο τονο εχεισ δικιο,αλλα παρεξηγηθηκα.εγραφα με κεφαλαια για λογους διευκολυνσης και για να μην ασχολουμε με τον τονισμο,αλλα τελικα εκανα λαθος.ζητω συγγνωμη για τα κεφαλαια.δηλωνω,οτι ειμαι ανθρωπος που ειναι ανοιχτος σε νεες αποψεις και εχω σκοπο το διαλογο και οχι τον πολεμο.αυτα, απο εμενα.απο τουσ υπολοιπους θα ηταν καλο να υπαρχει καταννοηση και οχι αμεσως παρεξηγηση.θα ηθελα λοιπον,τωρα που γραφω με μικρα να μου πεις και εσυ την αποψη σου αν θελεισ πανω σε αυτα,εγω δεν θα σε παρεξηγησω και ασ τα γραψεις με κεφαλαια. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε solomon (θα προσπαθησω να φανω οσο πιο ευγενικος γινεται), o Χριστος θεωρειται οτι εζησε απ'το ετος 0 εως το ετος 33. Γι'αυτο αυτη η περιοδος απ'το 0 και μετα αποκαλειται "μετα Χριστον".

Ο Βουδας , Μιθρας, Ορφεας, Διονυσος κ.λ.π, εζησαν ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ το ετος 0. Γι'αυτο αυτη η περιοδος αποκαλειται "προ Χριστον" (αν δεν εχεις καταλαβει κατι μεχρι στιγμης πεσμου να το πω ακομα πιο α π λ α και α ρ γ α)

Οπως ισως καταλαβες, ειναι ΦΥΣΗ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γνωριζε ο Βουδας τον Χριστο.

Και παλι, αν δεν εχεις καταλαβει κατι απ'τις νεες και σημαντικες αυτες πληροφοριες που σου εδωσα, μπορεις καλλιστα να μου στειλεις ενα ΠΜ. Θα χαρω πολυ να σου εξηγησω πως λειτουργει το ημερολογιο και η χρονολογηση των ιστορικων συμβαντων.

Εφοσον λοιπον κατανοήσεις τα παραπανω, ειμαι στη διαθεση σου για να συζητησουμε πιο συνθετες εννοιες, όπως τι είναι ιστορικο και τι μυθικο γεγονος , ποιος αποκαλειται ιστορικος, ποιος θεολογος και ποια η διαφορα τους.

..

Διακρινω εναν τονο ειρωνειας που δεν χρειαζοταν κατα τη γνωμη μου.σεβομαι τη νοημοσυνη σου και φυσικα την δικη μου.γνωριζω οτι ο βουδας εζησε πριν τον χριστο.γραφω πουθενα οτι εζησε μετα?αλλα επειδη δεν διευκρινισα τι ακριβως εννοουα νομιζοντας οτι υπαρχουν στην ιστιοσελιδα αυτη αυτες οι πληροφοριες για τον βουδα,φανηκε κατι αλλο.θα δεχτω μεχρι εδω οτι εχεισ δικιο.απο δω και περα ομως ειναι σα να απευθυνεσαι σε καθυστερημενο.εντυπωση μου κανει που τα λες και ευγενικα δηλαδη αλλιως τι αλλο θα μας ελεγες.τελος παντων θα εξηγησω επειτα τα περι βουδα απαντωντας και στη νεφελη.αν το υφοσ σου ειναι τετοιο επηρεασμενοσ απο τα κεφαλαια μου,ζητω συγνωμη.αν ομως ειναι γιατι κατακρινεισ και υποβιβαζεις ντε φακτο μια αποψη με τον τροπο που το εκανες σε αφηνω στην κριση των υπολοιπων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν εννοεις οτι υπαρχει ενας καταρρακτωδης λογος με επιθετικο τονο εχεισ δικιο,αλλα παρεξηγηθηκα.εγραφα με κεφαλαια για λογους διευκολυνσης και για να μην ασχολουμε με τον τονισμο,αλλα τελικα εκανα λαθος.ζητω συγγνωμη για τα κεφαλαια.δηλωνω,οτι ειμαι ανθρωπος που ειναι ανοιχτος σε νεες αποψεις και εχω σκοπο το διαλογο και οχι τον πολεμο.αυτα, απο εμενα.απο τουσ υπολοιπους θα ηταν καλο να υπαρχει καταννοηση και οχι αμεσως παρεξηγηση.θα ηθελα λοιπον,τωρα που γραφω με μικρα να μου πεις και εσυ την αποψη σου αν θελεισ πανω σε αυτα,εγω δεν θα σε παρεξηγησω και ασ τα γραψεις με κεφαλαια. :)

 

Όχι βρε Solomon, δεν το είπα λόγω κεφαλαίων...

Απλά, είσαι λίγο μπερδεμένος βρε παιδί μου...

Από πού να πρωτοπιάσω...

 

Προτιμώ να σου δώσω μια συμβουλή, την οποία έχω δώσει πολλές φορές σε συζητήσεις μου και διαξιφισμούς με "απόλυτους" χριστιανούς:

Όπως εγώ σέβομαι τον Χριστιανισμό και τους χριστιανούς συνομιλητές μου και προσπαθώ να γνωρίζω όσο το δυνατόν περισσότερα γι'αυτόν για να μπορέσω να εκφέρω γνώμη και να γίνει μια γόνιμη συζήτηση, έτσι ζητώ και από εκείνους να γνωρίζουν έστω τα βασικά για όλες τις άλλες θρησκευτικές φιλοσοφίες (εντάξει, τις κυριότερες ίσως).

Αλλιώς, δεν μπορεί να γίνει συζήτηση (ιδιαίτερα όταν τίθεται θέμα σύγκρισης....)

(Αυτό βέβαια ισχύει για τους ακόλουθους κάθε θρησκείας, το Χριστιανός το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα λόγω της περίπτωσης...)

 

Για να σου δώσω τώρα εσένα απαντήσεις σε όλα αυτά που ζητάς, πρέπει να γράψω εγκυκλοπαίδεια...

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν διάβαζες από μόνος σου κάποια σχετικά άρθρα (έστω), πριν κάνεις το επόμενο ποστ σου...

 

Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να κάνω πραγματική συζήτηση με κάποιον που γνωρίζει μόνο ΕΝΑ πράγμα (και αυτό μάλιστα λειψό)...

 

Φιλικά

 

Morgainne

 

ΥΓ. Μην το πάρεις ως επιθετικό ποστ, σκέψου λίγο αυτά που ζητάω... :)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου πηγές, ΕΓΚΥΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ, για τον βίο του Χριστού.

 

(Όσο για τους υπόλοιπους που εγώ ανέφερα, πηγές υπάρχουν και μάλιστα πολλές, αλλά θα πρέπει ν? ανοίξεις καμιά εγκυκλοπαίδεια πρώτα προτού το συζητήσουμε)

Δώσε μου έστω ένα και μόνο συγκεκριμένο εδάφιο, στο οποίο ο ΙΔΙΟΣ ο Χριστός να παραδέχεται ότι είναι Θεός.

Μάλιστα...

Για δες πράματα ο Βούδας...

Έζησε 5 αιώνες πριν τον Χριστό, αλλά τον ήξερε!

Ενταξει, εδω θα ειμαι διαφορετικος απο σενα θα σε απαντησω σε ολα με αισθημα σεβασμου και οχι αμηχανιας.

θα αρχισω με τον βουδα.οταν λεω αποδεχτηκε τον ιησου χριστο¨ειπε ενας ειναι ο θεος και αυτος ειναι η αγαπη πολλοιδεν θα πιστευσουν σε αυτον αλλα στο τελος ολοι θα τον προσκυνησουν.ο χριστος διακηρυξε την αγαπη και κατ αυτη την εννοια πιστευε ειτε γνωριζοντας ειτε οχι στον χριστο.

Για την εγκυροτητα της αγιας γραφης ως κειμενα οι ιστορικοι λενε οτι ειναι αξιοπιστα μετα απο ερευνα,ενω παλαιοτερα υπηρχε καποια αμφιβολια απο τους ιδιους ,δεν υπαρχει πια.η αγια γραφη λοιπον ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη.ακομα ομωσ πιο αξιοπιστη και αδιαμφισβητητη πηγη ειναι η θεια χαρη που πηγαζει απο αυτο το κειμενο και μαρτυρουν γιάυτο αγιοι πατερες της ορθοδοξης εκκλησιας μας.

μπορω να παραθεσω πολλα εδαφια που υποστηριζει ο χριστος την θεικη του φυση,αλλα αφου θες ενα, ενα θα δωσω.{ουτω γαρ ηγαπησεν ο θεος τον κοσμον,ωστε τον υιο αυτου τον μονογενη εδωκεν,ινα πας πιστευων εις αυτον μη αποληται,αλλα εχει ζωην αιωνιον}κατα Ιωαννην κεφ.Γ' 16-19

Οσον αφορα το να ανοιξω εγκυκλοπαιδεια,σε βεβαιωνω οτι ακριβως επειδη εχω ανοιξει οχι μια αλλα πολλες εγκυκλοπαιδειες και εχω συζητησει το θεμα σε πανεπιστημιακο κυκλο ιστορικων και θεολογων σου εκανα την αιτηση για πληροφοριες γιάυτα τα προσωπα,ωστε αν κατι δεν το γνωριζω να το μαθω.

μετα αν ηταν φωτισμενοσ οπως σημαινει και το ονομα του βουδα ναι θα γνωριζε τον ιησου πριν και δεκα αιωνες απο τον ιδιο.αν και εξηγησα τι εννοουσα,με βαζεις σε σκεψεις οτι μπορει πραγματικα και να τον γνωριζε και οχι μεταφορικα οπως το πρωτοανεφερα.το πιστευω δεν ειρωνευομαι.προς αποφυγη νεας παρεξηγησης.επειδη νεφελη θεωρω οτι εισαι συζητησιμο ατομο και μελετας πολλα θεματα περιμενω με εκτιμηση την απαντηση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε Solomon, δεν το είπα λόγω κεφαλαίων...

Απλά, είσαι λίγο μπερδεμένος βρε παιδί μου...

Από πού να πρωτοπιάσω...

 

Προτιμώ να σου δώσω μια συμβουλή, την οποία έχω δώσει πολλές φορές σε συζητήσεις μου και διαξιφισμούς με "απόλυτους" χριστιανούς:

Όπως εγώ σέβομαι τον Χριστιανισμό και τους χριστιανούς συνομιλητές μου και προσπαθώ να γνωρίζω όσο το δυνατόν περισσότερα γι'αυτόν για να μπορέσω να εκφέρω γνώμη και να γίνει μια γόνιμη συζήτηση, έτσι ζητώ και από εκείνους να γνωρίζουν έστω τα βασικά για όλες τις άλλες θρησκευτικές φιλοσοφίες (εντάξει, τις κυριότερες ίσως).

Αλλιώς, δεν μπορεί να γίνει συζήτηση (ιδιαίτερα όταν τίθεται θέμα σύγκρισης....)

(Αυτό βέβαια ισχύει για τους ακόλουθους κάθε θρησκείας, το Χριστιανός το χρησιμοποίησα ως παράδειγμα λόγω της περίπτωσης...)

 

Για να σου δώσω τώρα εσένα απαντήσεις σε όλα αυτά που ζητάς, πρέπει να γράψω εγκυκλοπαίδεια...

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν διάβαζες από μόνος σου κάποια σχετικά άρθρα (έστω), πριν κάνεις το επόμενο ποστ σου...

 

Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να κάνω πραγματική συζήτηση με κάποιον που γνωρίζει μόνο ΕΝΑ πράγμα (και αυτό μάλιστα λειψό)...

 

Φιλικά

 

Morgainne

 

ΥΓ. Μην το πάρεις ως επιθετικό ποστ, σκέψου λίγο αυτά που ζητάω... :)

 

 

 

με κατανοηση διαβαζω ολα οσα γραφεισ,μη μπορωντας να καταλαβω πως νομιζεις οτι δεν ξερω για αλλες θρησκειες?και για πες μου λοιπον τι το λειψο γνωριζω?με τι συλλογισμο τα συμπερανες αυτα?τι να γραψεις εγκυκοπαιδεια?μα αν γνωριζεις κατι μπορεις να το πεις με δυο κουβεντες,η γνωση εκει φαινεται να πεις τα πολλα σε μετρημενες κουβεντες με μεστο λογο.λιγες λεξεις πολλα νοηματα.δεν νομιζεις?στην πορεια λοιπον των συζητησεων μας θα καταλαβεις πως ξερω περισσοτερα απο οσα νομιζεις.ενας καλος χριστιανος κατα την γνωμη μου πρεπει να ξερει πολλα για ολες τις θρησκειες.

Link to comment
Share on other sites

Solomon, ειλικρινά δε ξέρω από πού ν? αρχίσω... :wacko:

 

θα αρχισω με τον βουδα.οταν λεω αποδεχτηκε τον ιησου χριστο¨ειπε ενας ειναι ο θεος και αυτος ειναι η αγαπη πολλοιδεν θα πιστευσουν σε αυτον αλλα στο τελος ολοι θα τον προσκυνησουν.ο χριστος διακηρυξε την αγαπη και κατ αυτη την εννοια πιστευε ειτε γνωριζοντας ειτε οχι στον χριστο.

Πάμπολλοι ανά την υφήλιο διδάξανε (πριν και μετά τον Χριστό) την αγάπη. Αυτό σημαίνει ότι διδάσκανε τον Χριστό;; Θα ήθελα να αναλύσεις λίγο το σκεπτικό σου, γιατί ειλικρινά κάπου ?σε χάνω?.

 

Για την εγκυροτητα της αγιας γραφης ως κειμενα οι ιστορικοι λενε οτι ειναι αξιοπιστα μετα απο ερευνα,ενω παλαιοτερα υπηρχε καποια αμφιβολια απο τους ιδιους ,δεν υπαρχει πια.η αγια γραφη λοιπον ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη.

Οκ, παραδέχτηκαν οι ιστορικοί ως αξιόπιστη πηγή την αγία γραφή;;! Πότε συνέβη αυτό;; :blink:

Θα ήθελα να είσαι πιο συγκεκριμένος όταν αναφέρεσαι σε ιστορικούς και ιστορικά γεγονότα, παρουσιάζοντας συγκεκριμένες πηγές, επιχειρήματα, αποδείξεις και ονόματα, διότι αλλιώς δεν θα βγάλουμε ποτέ άκρη.

Μιας και έχεις συζητήσεις αυτά τα θέματα με πανεπιστημιακούς κύκλους, σίγουρα αυτό που ζητάω δεν είναι κάτι δύσκολο.

 

μπορω να παραθεσω πολλα εδαφια που υποστηριζει ο χριστος την θεικη του φυση,αλλα αφου θες ενα, ενα θα δωσω.{ουτω γαρ ηγαπησεν ο θεος τον κοσμον,ωστε τον υιο αυτου τον μονογενη εδωκεν,ινα πας πιστευων εις αυτον μη αποληται,αλλα εχει ζωην αιωνιον}κατα Ιωαννην κεφ.Γ' 16-19

Κατ? αρχάς, να το πούμε και στην δημοτική το εδάφιο :

«16 Γιατί τόσο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του το μονογενή, για να μη χαθεί καθένας που πιστεύει σ? αυτόν, αλλά να έχει ζωή αιώνια. 17 Γιατί ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος μέσω αυτού. 18 Όποιος πιστεύει σε αυτόν δεν κρίνεται. Όποιος όμως δεν πιστεύει ήδη έχει κριθεί ένοχος, γιατί δεν έχει πιστέψει στο όνομα του μονογενούς Υιού του Θεού.» κατα Ιωαννην κεφ. Γ' 16-19

Πρόσεξε τώρα ένα παράδοξο :

Στο ίδιο κεφάλαιο του κατά Ιωάννη, λίγες γραμμούλες πιο πάνω, γράφει :

«13 Και κανείς δεν έχει ανεβεί στον ουρανό παρά μόνο εκείνος που κατέβηκε από τον ουρανό, ο Υιός του ανθρώπου, [που είναι στον ουρανό]. 14 Και καθώς ο Μωυσής ύψωσε το φίδι στην έρημο, έτσι πρέπει να υψωθεί ο Υιός του ανθρώπου, 15 για να έχει ζωή αιώνια καθένας που πιστεύει σ? αυτόν.» κατα Ιωαννην κεφ. Γ' 13-15

Θα ήθελες να μου εξηγήσεις γιατί αυτή η τόσο σημαντική διαφορά μεταξύ λίγων γραμμών; Τι συνέβη μέσα σε μόλις 3 γραμμούλες και από Υιός του ανθρώπου έγινε Υιός Θεού...;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αγαπητή Νεφέλη, ο ίδιος συγγραφέας μόλις λίγες γραμμές πιο πριν έχει δώσει κι άλλη ερμηνεία;

 

Τι συμβαίνει εδώ;

 

Γιατί ο κόσμος που δε πιστεύει κρίνεται ένοχος, ενώ ξεκάθαρα αναφέρει πως ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος μέσω αυτού ;; :blink:

 

Δηλαδή ενώ ο σκοπός δεν είναι να κριθεί κανείς με τον ερχομό του...

...όσοι δε πιστεύουν θα ΚΡΙΘΟΥΝ ένοχοι! :015annoyed::wacko:

 

Κάτι δε πάει καλά με αυτές τις γραμμές.. Σίγουρα το έγραψε άνθρωπος που εκπροσωπεί την "Σοφία" του Θεού; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...