Jump to content

ΟΛΑ είναι ΕΝΑ?


 Share

Recommended Posts

Έχει ήδη αναφερθεί το παράδοξο EPR (Einstein - Podolsky - Rozen) φαινόμενο στα άρθρα περί κβαντικής φυσικής και περί ερμηνείας της Κοπεγχάγης, το οποίο λέει πως δυο σωματίδια που κάποτε είχαν έρθει σε επαφή, μπορούν να αλληλεπιδρούν ή να επηρεάζουν «τηλεκινητικά» το ένα το άλλο οπουδήποτε κι αν βρίσκονται αυτά μέσα στο σύμπαν, χωρίς κανέναν προφανή τρόπο.

Αν όμως δεχτούμε την (επικρατέστερη) θεωρία του Big Bang για τη δημιουργία του σύμπαντος, κατά την οποία τα πάντα ήταν συμπυκνωμένα σε ένα μόριο μεγέθους της μύτης μιας καρφίτσας μέχρι που έγινε η έκρηξη, τότε... τί μπορεί να λέει αυτό για την αλληλεπίδραση μεταξύ ανθρώπων, αντικειμένων, πλανητών κτλ?

Αν όλα "μπορούν να αλληλεπιδρούν ή να επηρεάζουν «τηλεκινητικά» το ένα το άλλο οπουδήποτε κι αν βρίσκονται", τότε ποιά θα ήταν τα συμπεράσματα που θα μπορούσαμε να εξάγουμε ως προς τη δύναμη που έχουμε να επηρεάζουμε τα πάντα γύρω μας... από το περιβάλλον μας μέχρι ολόκληρους πλανήτες?!

Θα αρκούσε μόνο μια σκέψη μας για να καταστρέψει ή να δημιουργήσει έναν πλανήτη ή έναν γαλαξία οπουδήποτε στο σύμπαν, για παράδειγμα?

Θα μπορούσε να είναι αυτό η "επιστημονική απόδειξη" πως όλοι μας είμαστε εν δυνάμει Θεοί?

Πώς είναι δυνατόν να είμαστε "υπεύθυνοι" για τις άπειρες πιθανότητες που μπορούν να γίνουν πραγματικότητες, εν αγνοία μας?

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν δεχτούμε το bing bang, που δεν το δεχόμαστε σύμφωνα με τις νεότερες θεωρίες, τότε τα πάντα και όλοι μπορούν να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους. Δηλαδή, είμαστε όλοι μέρος του όλου κλπ κλπ και συνδεόμαστε. Φυσικά αυτό μπορεί να ισχύσει και χωρίς το big bang :P

Link to comment
Share on other sites

Αν δεχτούμε το bing bang, που δεν το δεχόμαστε σύμφωνα με τις νεότερες θεωρίες

 

?????????????????????????

 

 

Για δώσε σε παρακαλώ φίλε μου στοιχεία, γιατί πρώτη φορά το διάβασα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

johnny σε αγαπαω!

Οπως εχω ξαναπει πολλοι υποστηριζουν πως τα αστρα κατα καποιον τροπο "ελεγχουν" τις ζωες μας.(ζωδια μπλα κλπ)

Επισης εχει αναφερθει πως παλαιοτερα υπηρχε μια ισχυροτερη σχεση μεταξυ μας και των "αστρων" , εξου και ολα τα αρχαια διαδαγματα, μυθοι περι κοσμογενησεων κλπ κλπ κλπ.

Εγω απλα βασιζομαι στην Δραση και Αντιδραση και λεω πως εφοσων μας επηρεαζουν κατα ενα βαθμο τοτε ειναι ευνοητο να μπορουμε και εμεις κατα εναν βαθμο να τα επηρεασουμε.

Οι επιστημονες και γενικοτερα η ανθρωποτητα τωρα πια, που τους ακολουθει προσπαθει να το κανει αυτο με εναν τροπο οπου (εαν υπαρχει) κανει τους παρατηρητες μας να χτυπανε το κεφαλι τους στον τοιχο!!

Τωρα εδω μπορουμε να μπλεξουμε θεωρειες περι ΕΛ περι Δευτερας παρουσιας κλπ και ολα αυτα βασισμενα στην βιοσυχνοτητα του Συλλογικου Υποσυνηδειτου (το λεω αυτο γιατι ΜΑΚΑΡΙ να ειναι ετσι παρατηρω πως δεν σκλαβωνεται ευκολα το πνευμα)..

 

§FireStarter§

Link to comment
Share on other sites

Johny....

 

Η απάντηση σου , βρίσκεται στην θεωρία του χάους. Οπότε μπορεί ενα πηδηματάκι πάνω στην Γή (τον πλανήτη μας) να προκαλέσει συμπαντική κατάρρευση, αλλά μπορεί και τίποτα.

 

Το οτι θα προκαλέσει κάποιος όμως μια δράση-αντίδραση σαν αίτιο και αποτέλεσμα , δεν σημαίνει οτι του δίνει και ικανότητες "Παντοδύναμου" όντος. Μόνο μια μαθηματική πιθανότητα με ανάλογο ποσοστό να πετύχει ή οχι.

 

Ακριβώς όπως δημιουργήθηκε και οτι βρίσκεται γύρω μας σήμερα.

 

Αν τώρα κρίνεις μόνο για την Γη ... ο συσχετισμός μας με το οικόσυστημα , βάσει των μορίων άνθρακα που φέρουμε , είναι παρεμφερής αλλά οχι εμφανής (μαγνητικά πεδία με το έδαφος κτλ..).

Οι πράξεις μας , όμως που είναι αφανείς διαδραστικές με το περιβάλλον , καταστρέφουν τον πλανήτη.

Αυτό μπορεί να μας κάνει θεούς;... ή απλώς ενα διαδραστικό στοιχείο, που μπορεί και να καταστραφεί στην πορεία;

Link to comment
Share on other sites

Το προσεγγίζετε και οι δύο υπό τη σκοπιά της Δράσης-Αντίδρασης, και είναι και αρκετά σωστό...Αλλά ποιά δράση και ποιά αντίδραση?

 

Το οτι θα προκαλέσει κάποιος όμως μια δράση-αντίδραση σαν αίτιο και αποτέλεσμα , δεν σημαίνει οτι του δίνει και ικανότητες "Παντοδύναμου" όντος. Μόνο μια μαθηματική πιθανότητα με ανάλογο ποσοστό να πετύχει ή οχι.

Έτσι όπως το θέτεις, ο άνθρωπος ως ενδιάμεσος κρίκος μεταξύ αιτίου και αποτελέσματος, είναι ίσος με οτιδήποτε άλλο υπάρχει στο σύμπαν. Είναι όμως?

Μοιράζεται ίσα στοιχεία με τα υπόλοιπα μέρη του Όλου?

 

Οι πράξεις μας , όμως που είναι αφανείς διαδραστικές με το περιβάλλον , καταστρέφουν τον πλανήτη.

Αυτό μπορεί να μας κάνει θεούς;... ή απλώς ενα διαδραστικό στοιχείο, που μπορεί και να καταστραφεί στην πορεία;

Δε νομίζω το ένα να αναιρεί το άλλο... :)

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

?????????????????????????

 

 

Για δώσε σε παρακαλώ φίλε μου στοιχεία, γιατί πρώτη φορά το διάβασα αυτό.

Τόσα πολλά ερωτηματικά...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang#Feat...es_and_problems

http://www.physics4u.gr/news/2000/scnews87.html

 

Με βάση αυτά, ψάξε για:

Θεωρία Υπερχορδών

Δίκτυα Σπιν

Φαινόμενο Κβαντικού Αφρού

Θεωρία Σκοτεινής Ενέργειας

 

Ίσως να είναι και άλλα, αλλά αυτά μου έρχονται στο μυαλό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Johny...

 

Σαφώς και ο άνθρωπος είναι μέρος του συνόλου. Αν μάλιστα δείς και την "χημική - οργανική του σύνθεση" θα δείς οτι είμαστε αστρικά όντα διαμορφωμένα απο μια αλυσίδα άνθρακα και πρωτεϊνών.

Αν είναι ίσος;.... δεν νομίζω... Γιατί το ίσος σημαίνει οτι διαδραστικά (μιας και μιλάμε για φυσικούς νόμους και δράση-αντίδραση) η εξαφάνιση του απο την συνολική εικόνα, δεν θα έχει καμιά επιρροή, πάνω στο σύμπαν. Ίσως μόνο στην Γή που θα απαλλαγέι απο τις "ακρίδες" της.

 

Η ανθρωποκεντρική αντίληψη μας , για την μεγαλοπρέπεια της ύπαρξης μας είναι τόσο μεγάλη όσο και το ΕΓΩ μας. Κάτι που δεν συμμερίζεται , ευτυχώς για εμάς, το σύμπαν!

 

Αυγερινός...

 

Τις έχω δεί τις θεωρίες αυτές, αλλά πρόκειται για ακριβώς αυτό.... θεωρίες που μπορεί να έχουν κάποια υπόσταση, αλλά ειδικά τώρα που έχουν και αρκετά ευρήματα , που τους δίνουν ηλικίες (στον πλανήτη μας) και συμπέφτουν τόσο με τα χρονολογικά όσο και με τα υλικά που θεωρούσαν οτι υπήρχαν κατά την περίοδο του Big Bang, παραμένουμε σε αυτό σαν ισχυρό χαρτί.

Μάλιστα παρατηρώντας οτι το σύμπαν εξαπλώνεται ακόμα , υπάρχει η εντύπωση για ενα ολικό κύκλο ζωής του (διαστολή - κατάρρευση - συστολή και ξανά/μανά..χεχεχε) που δημιουργεί ακόμα πιο πολλά ερωτήματα και θεωρίες σαν αυτό που έβαλες...Υπήρχε σύμπαν πριν το Big Bang;...

 

Και επειδή είμαι στην δουλειά και το μυαλουδάκι μου , είναι ήδη προτηγανισμένο , για να μην το κάψω παραπάνω , θα το αναλύσω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα για ανάλυση. Δεν ξέρω καν αν στα διατύπωσα σωστά γιατί πριν λίγο ξύπνησα, θα το κοιτάξω όμως σε κανένα 2ωρο που θα έχω ξυπνήσει και θα σου πω. Έχει πολύ ψωμί πάντως το θέμα, όχι για να δούμε αν ισχύει ή όχι το μπιγκ Μπανγκ, αλλά για να αναλύσουμε τις υπόλοιπες θεωρίες (παλαιότερες του και νεότερές του) συναρτήσει αυτού.

 

Υ.Γ. Όσοι γουστάρουν τέτοια (rasputin, johnny, αρχάγγελε, porcupine, όσους ξέχασα/δεν γνωρίζω) προσέλθετε παρακαλώ :P

Link to comment
Share on other sites

Johny....

 

Η απάντηση σου , βρίσκεται στην θεωρία του χάους. Οπότε μπορεί ενα πηδηματάκι πάνω στην Γή (τον πλανήτη μας) να προκαλέσει συμπαντική κατάρρευση, αλλά μπορεί και τίποτα.

 

Το οτι θα προκαλέσει κάποιος όμως μια δράση-αντίδραση σαν αίτιο και αποτέλεσμα , δεν σημαίνει οτι του δίνει και ικανότητες "Παντοδύναμου" όντος. Μόνο μια μαθηματική πιθανότητα με ανάλογο ποσοστό να πετύχει ή οχι.

 

Ακριβώς όπως δημιουργήθηκε και οτι βρίσκεται γύρω μας σήμερα.

 

Αν τώρα κρίνεις μόνο για την Γη ... ο συσχετισμός μας με το οικόσυστημα , βάσει των μορίων άνθρακα που φέρουμε , είναι παρεμφερής αλλά οχι εμφανής (μαγνητικά πεδία με το έδαφος κτλ..).

Οι πράξεις μας , όμως που είναι αφανείς διαδραστικές με το περιβάλλον , καταστρέφουν τον πλανήτη.

Αυτό μπορεί να μας κάνει θεούς;... ή απλώς ενα διαδραστικό στοιχείο, που μπορεί και να καταστραφεί στην πορεία;

Μα φιλε μο η Θεωρεια του Χαους, ειναι ακρθβως το ιδιο με τη θεωρεια τουυ αιθερα.

Απλα προσεγγιζει το ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗΛΟΕΠΗΡΕΑΣΗ μεσω της σκοπιας των μαθηματικων..την Υλικη δηλαδη!

Πραγμα το οποιο δεν ταιριαζει στηνθεωρεια του αιθερα, οπου βασιζεται στη σχεση μας με το αιθερικο σωμα και μετ'αυτου στο αστρικο μας σωμα.

Χαιρετησμους!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Sucore,

 

Και στις δύο θεωρίες , η απάντηση είναι η παρακάτω.

 

Το οτι θα προκαλέσει κάποιος όμως μια δράση-αντίδραση σαν αίτιο και αποτέλεσμα , δεν σημαίνει οτι του δίνει και ικανότητες "Παντοδύναμου" όντος. Μόνο μια μαθηματική πιθανότητα με ανάλογο ποσοστό να πετύχει ή οχι.
Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα προκαλέσει κάποιος όμως μια δράση-αντίδραση σαν αίτιο και αποτέλεσμα , δεν σημαίνει οτι του δίνει και ικανότητες "Παντοδύναμου" όντος.

 

Μόνο μια μαθηματική πιθανότητα με ανάλογο ποσοστό να πετύχει ή οχι.

 

Θα συμφωνήσω ως προς το πρώτο σκέλος της παραγράφου..

 

Ως προς το δεύτερο σκέλος θα διαφωνήσω στα σημεία...για λόγους ιδεολογικούς καθότι δεν δέχομαι τις στατιστικές ως σοβαρό στοιχείο και εφόσον η πραγματικότητα τις έχει κατά καιρούς αναιρέσει?

 

Επειδή "έπαιξε" αρκετά η λέξη "Θεός" -αν και μεταφορικά(?!) -και κατά πόσο μπορεί ο άνθρωπος να αγγίξει τα όρια αυτής της ιδιότητας ?ας συνέλθουμε γιατί Θεοί?θεοί δεν είμαστε?το τονίζω λοιπόν γιατί το συνεχές βαυκάλημα με αυτήν την έννοια οδηγεί στην εμπέδωσή του και η εμμονή του ανθρώπου όχι απλά να αγγίξει το θεϊκό αλλά και να το αντικαταστήσει έχει καταντήσει τον πλανήτη ένα απέραντο τρελοκομείο?( ή μήπως ισχύει το αντίθετο?)

 

Σχετικά με την αλληλεπίδραση ?θεωρώ πως υπάρχει αλλά είναι εν μέρει θέμα μεγέθους- έντασης δύναμης όπως και θέμα ?.υπομονής?την οποία ο άνθρωπος δεν έχει την πολυτέλεια να διαθέτει?.

 

Τα άμεσα αποτελέσματα της δράσης είναι πάντα «εμφανή» ασχέτως μεγέθους?τα έμμεσα νομίζω πως και στις δύο περιπτώσεις απαιτούν χρόνο?.και αυτά δεν έχουμε την δυνατότητα ούτε να τα υποψιαστούμε?

 

Το να εξαφανιστεί ένας πλανήτης σαφώς και δεν θα επηρεάσει το σύμπαν αφού η Γη δεν είναι παρά ένας κόκκος άμμου στην απεραντοσύνη του ?και δεδομένου του γεγονότος ότι άλλος πλανήτης θα αντικαταστήσει αυτόν που εξαφανίστηκε?όπως όταν λιώνω ένα σκουλήκι?αυτό δεν επηρεάζει το οικοσύστημα αφού το οικοσύστημα έχει δομηθεί λαμβάνοντας υπ? όψη το εύθραυστο της ύπαρξής του και της άμεσης αντικατάστασης του με άλλο ..σκουλήκι?

 

Να θέσω όμως και μια απορία?γιατί τόση επιμονή στο να πιστοποιηθεί η εν δυνάμει θεϊκή ιδιότητα του ανθρώπου?είναι τόσο αβάσταχτη η ανθρώπινη ?...ρητορικό το ερώτημα αφού η απάντηση έχει ήδη σερβιριστεί αλλά δυσκολεύεται να ?χωνευτεί?

 

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστε μου Anor,

Γενικοτερα επετρεψε μου να συμφωνησω με την γνωμη της martina, ομως αγαπητη μου martina επετρεψε μου να διαφωνησω με την τοση αρνητικοτητα που προβαλλεις στις Δυνατοτηες του Ανθρωπου!

Οι δυνατοτητες μας ως νοημονα οντα ειναι πραγματικα απεριοριστες και οπως σωστα διευκρινησες Αδυνατον να τις Διανοηθουμε.

Ομως αυτο δεν σημενει πως δεν υπαρχουν! Προς θεου δηλαδη!

Το οτι περνανε σχεδον Απολυτα μη παρατηρησιμες οποτε και ανεκμεταλλευτες βασιζεται στον τροπο μαθησης μας ωστε να αντιλαμβανομεθα το περιβαλλον μας μονοχα με τις 5 αισθησεις μας (και αυτο πολλακις με το ζορι, μιας και η βαρεμαρα σπαει κοκκαλα και ουτε αυτες δεν χρησιμοποιουμε στο επακρο).

Ειπες :

Επειδή "έπαιξε" αρκετά η λέξη "Θεός" -αν και μεταφορικά(?!) -και κατά πόσο μπορεί ο άνθρωπος να αγγίξει τα όρια αυτής της ιδιότητας ?ας συνέλθουμε γιατί Θεοί?θεοί δεν είμαστε?το τονίζω λοιπόν γιατί το συνεχές βαυκάλημα με αυτήν την έννοια οδηγεί στην εμπέδωσή του και η εμμονή του ανθρώπου όχι απλά να αγγίξει το θεϊκό αλλά και να το αντικαταστήσει έχει καταντήσει τον πλανήτη ένα απέραντο τρελοκομείο?( ή μήπως ισχύει το αντίθετο?)
Σχετικα με αυτην την αποψη δεν θα μπορουσα να ειμαι περισσοτερο συνφωνος, ομως δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις λεγοντας πως ισως ισχυει το αντιθετο;

 

Anor μου, ειπες

Το οτι θα προκαλέσει κάποιος όμως μια δράση-αντίδραση σαν αίτιο και αποτέλεσμα , δεν σημαίνει οτι του δίνει και ικανότητες "Παντοδύναμου" όντος. Μόνο μια μαθηματική πιθανότητα με ανάλογο ποσοστό να πετύχει ή οχι.

 

Δεν πιστευω να υπαρχει "Παντοδυναμο" ον, δεν αποκλειετε ομως ετσι καποιος να εχει καποιες Ανωτερου Πνευματικου Επιπεδου Δυναμεις..

Εκει τοτε δεν μιλαμε για πιθανοτητες για να πετυχει κατι, μιλαμε για βεβαιοτητα γιατι οπως το βλεπω εγω παντα παρομοιαζοντας το με το περπατημα αρχικα υπαρχουν πιθανοτητες για καποιον να πεφτει και να σηκωνετε, ΟΜΩΣ απο ενα σημειο και μετα οι πιθανοτητες αυτες Εκμηδενιζονται και υπαρχει μονο η βεβαιοτητα πως αυτο γινετε και μαλιστα με τον καιρο βελτιωνετε!

(ομως υπαρχουν παντα οι πιθανοτητες ΛΑΘΟΥΣ, οχι απο την μερια του Πραττων αλλα απο οτιδηποτε αλλο οπου θα του προκαλεσει στραβοπατημα~ελλειψη ισσοροπιας κλπ).

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Martina...

 

Αν εξαφανιστεί η ανθρωπότητα δεν θα έχει αντίκτυπο στο σύμπαν. Η καταστροφή ενός πλανήτη όμως , πάντα έχει... Σε βαρυτικά και δυναμικά πεδία, σε αστρικό υλικό και σε διάφορα άλλα πράγματα που δεν σχετίζονται με το θέμα μας τώρα.

 

Για την "Θεοποίηση" τώρα του ανθρώπου , νομίζω οτι είναι μια εμμονή του ανθρώπου , που αντιλήφθηκε για πρώτη φορά πως ο ουρανός που βλέπει δεν είναι το όριο , αλλά δεν έχει και δυνάμεις για να πάει πιο πέρα.... ούτε ακόμα και με την σημερινή τεχνολογία.

 

Για αυτό και ψάχνει τρόπους να επιμηκύνει την ζωή του, να κάνει αντίγραφα του εαυτού (κλώνου), να χειριστεί διαστάσεις , να κερδίσει σε πνευματική/νοητική ενέργεια. Είναι μια διαρκή ενέργεια αυταπάτης που τρέφουμε με το ΕΓΩ μας, για να μπορέσουμε να αντισταθούμε στην ιδέα οτι το σύμπαν είναι κάτι που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και να ελέγχουμε.

 

Έτσι θέλουμε να γίνουμε "Θεοί" υποβάλλοντας όπως πολύ σωστά είπες, τους εαυτούς μας σε μια συνεχή διαδικασία αναζήτησης και "ξεχειλώματος" των δυνατοτήτων μας, πιστεύοντας οτι τα ανθρώπινα όρια δεν έχουν σύνορα. Ενώ αυτό απο μόνο του είναι κάτι που περιορίζεται απο την υλική μας υπόσταση όσο ζούμε σε αυτή την χωροχρονική διάσταση.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε κάπου αλλού;... δεν το γνωρίζω... όπως δεν γνωρίζω αν υπάρχει και το "αλλού"...για αυτό μιλάμε μόνο για αυτό που έχουμε πραγματική αντίληψη. Όπως λέει και ο Sucore... βαδίζουμε , πέφτουμε, σηκωνόμαστε και πάλι και επιταχύνουμε περπατώντας, σε ενα φαύλο κύκλο. Γιατί φαύλος;..... γιατί έχουμε χάσει το νόημα... γιατί σηκωθήκαμε και βαδίζουμε;... ποιός ήταν ο αρχικός σκοπός μας;

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Martina...

 

Αν εξαφανιστεί η ανθρωπότητα δεν θα έχει αντίκτυπο στο σύμπαν. Η καταστροφή ενός πλανήτη όμως , πάντα έχει... Σε βαρυτικά και δυναμικά πεδία, σε αστρικό υλικό και σε διάφορα άλλα πράγματα που δεν σχετίζονται με το θέμα μας τώρα.

 

Για την "Θεοποίηση" τώρα του ανθρώπου , νομίζω οτι είναι μια εμμονή του ανθρώπου , που αντιλήφθηκε για πρώτη φορά πως ο ουρανός που βλέπει δεν είναι το όριο , αλλά δεν έχει και δυνάμεις για να πάει πιο πέρα.... ούτε ακόμα και με την σημερινή τεχνολογία.

 

Για αυτό και ψάχνει τρόπους να επιμηκύνει την ζωή του, να κάνει αντίγραφα του εαυτού (κλώνου), να χειριστεί διαστάσεις , να κερδίσει σε πνευματική/νοητική ενέργεια. Είναι μια διαρκή ενέργεια αυταπάτης που τρέφουμε με το ΕΓΩ μας, για να μπορέσουμε να αντισταθούμε στην ιδέα οτι το σύμπαν είναι κάτι που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και να ελέγχουμε.

 

Έτσι θέλουμε να γίνουμε "Θεοί" υποβάλλοντας όπως πολύ σωστά είπες, τους εαυτούς μας σε μια συνεχή διαδικασία αναζήτησης και "ξεχειλώματος" των δυνατοτήτων μας, πιστεύοντας οτι τα ανθρώπινα όρια δεν έχουν σύνορα. Ενώ αυτό απο μόνο του είναι κάτι που περιορίζεται απο την υλική μας υπόσταση όσο ζούμε σε αυτή την χωροχρονική διάσταση.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε κάπου αλλού;... δεν το γνωρίζω... όπως δεν γνωρίζω αν υπάρχει και το "αλλού"...για αυτό μιλάμε μόνο για αυτό που έχουμε πραγματική αντίληψη. Όπως λέει και ο Sucore... βαδίζουμε , πέφτουμε, σηκωνόμαστε και πάλι και επιταχύνουμε περπατώντας, σε ενα φαύλο κύκλο. Γιατί φαύλος;..... γιατί έχουμε χάσει το νόημα... γιατί σηκωθήκαμε και βαδίζουμε;... ποιός ήταν ο αρχικός σκοπός μας;

Οπως πολυ σωστα ειπες και τονιζω φιλε μου,

Είναι μια διαρκή ενέργεια αυταπάτης που τρέφουμε με το ΕΓΩ μας, για να μπορέσουμε να αντισταθούμε στην ιδέα οτι το σύμπαν είναι κάτι που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και να ελέγχουμε.

Εξαιτιας αυτης της αυταπατης ο κυκλος ειναι Φαυλος!

Τον Κοσμο δεν μπορουμε ουτε σε 10,000,000,000 αιωνες να τον αντιγραψουμε ως εχει ακολουθωντας το μονοπατι που διανυουμε αυτην την στιγμη.

Ενω αντιθετως, υποβαλλοντας το ΕΓΩ μας σε διαφορες δοκιμασιες ωστε ΟΧΙ να το κανουμε να ΦΑΙΝΕΤΕ δυνατοτερο αλλα να ΕΙΝΑΙ δυνατοτερο τοτε μπορουμε κατι να κανουμε!

Ο Εγωισμος λειτουργει με δυο τροπους, ειναι ενα αφμβισβητουμενο Δωρο το οποιο λαβαμε.

Συνφωνα με τον Κακο~Εξωτερικο εγωισμο θελουμε να Φαινομεθα Δυνατοι, οποτε βασιζομεθα σε οτι φαινετε και εκει κανουμε οτι ειναι να κανουμε..

Συνφωνα ομως με τον ΕΣΩ~Καλο εγωισμο, τοτε εχοντας κατανοησει καποιες απο τις λειτουργειες του περιβαλλοντος μας, προσπαθουμε να τον Ενδυναμωσουμε με τροπο μη-προφανη! Ετσι ωστε να μπορουμε να τα βγαζουμε περα σε αναλογες περιστασεις (συνφωνα με την εκπαιδευση που του δωσαμε) και οχι να τα βρισκουμε σκουρα εαν κατι δεν ταιριαζει με αυτο που μας μαθανε!

 

Δες το σαν ενας μηχανικος αυτοκινητων, αυτος γνωριζει οχι μονο να τα οδηγαει, αλλα και να τα επισκευαζει και πολλες φορες να τα βελτιωνει!

Απο την αλλη ενας απλος οδηγος το μονο που κανει ειναι να χρησιμοποιει αυτο που του δωθηκε! Ναι μεν βελτιωνετε με το περας του χρονου ομως ΜΟΝΑΧΑ στον τομεα της οδηγησης, και ΟΧΙ στην ικανοτητα διορθωσης μηχανικων βλαβων ή βελτιωσης της μηχανης.

Ο πρωτος τα καταφερνει εξισου καλα και στα δυο..ομως διαλλεγει να εργαζεται με τα ΕΣΩ, ο δευτερος εχει αφιερωσει ΟΛΟ του το ειναι στην "Μοστρα"~ στην εικονα του "ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΟΣ"

 

Υπαρχουν ομως αρκετοι "μηχανικοι" οπου Βελτιωνουν τα ΕΣΩ μονο και μονο για την μοστρα..και αυτο ειναι καταδικαστεο οπως εχουμε πει σε καποιο αλλο τοπικ (του Δον Χουαν).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...