Jump to content

Διαστολή του χρόνου & συστολή του μήκους


Recommended Posts

Μα αυτό είναι δεδομένο στην επιστημονική κοινότητα. ...Μπορεί λοιπόν ένα ηλέκτρικό πεδίο να επηρεάσει ένα σώμα; Γνωστό από την φυσική. Φυσικά και μπορεί.
Πάντως η αυστηρά "επιστημονική" κοινότητα - γνωρίζοντας τις "μεταφυσικές" προεκτάσεις που έχουν δοθεί σ' αυτά τα φαινόμενα - τονίζει ότι οι παρατηρήσεις τους ισχύουν σε μικροσκοπικό, σωματιδιακό, επίπεδο κι όχι στο μακροσκοπικό της καθημερινής ζωής και αντίληψης. Δηλαδή το ότι ο παρατηρητής επηρεάζει ένα ηλεκτρόνιο που παρατηρεί, μπορεί να ισχύει χωρίς όμως να σημαίνει ότι κατά συνέπεια "είναι δεδομένο" πως επηρεάζει και ολόκληρα φυσικά αντικείμενα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το πάω μακροσκοπικά. Δεν λέω δηλαδή ότι εγώ θα επηρεάσω την πέτρα. Το ηλεκτρόνιο μου όμως θα επηρεάσει τα σωματίδια του αέρα τα οποία θα επηρεάσουν τα σωματίδια της πέτρας. Έμμεσα είναι το ίδιο πράγμα, αφού κάτι δικό μου επηρεάζει κάτι απ'την πέτρα. Ακόμα και ενεργειακά, αυτή η αλληλεπίδραση υφίσταται.

 

Τώρα τι προεκτάσεις έχει (αν μπορείς δλδ να κουνήσεις κάτι με το μυαλό σου) δεν μπορεί να το ξέρει κάποιος σίγουρα. Δηλαδή ναι μεν μπορεί το ηλεκτρικό πεδίο που δημιουργεί ο εγκέφαλος μου να επηρεάσει το μολύβι που είναι λίγα εκατοστά δίπλα, αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι θα το κουνήσω, ούτε ότι μπορώ να ελέγξω με ποιον τρόπο συμβαίνει αυτός ο επηρεασμός, ούτε την έντασή του, ούτε την συγκεκριμένη ιδιότητα (της κίνησης) που θα έπρεπε να έχει για να κουνηθεί το μολύβι.

Link to comment
Share on other sites

...Το ηλεκτρόνιο μου όμως θα επηρεάσει τα σωματίδια του αέρα τα οποία θα επηρεάσουν τα σωματίδια της πέτρας. Έμμεσα είναι το ίδιο πράγμα, αφού κάτι δικό μου επηρεάζει κάτι απ'την πέτρα.......
Δεν είναι το ίδιο, αφού άλλο το "κάτι δικό μου" κι άλλο το "εγώ". Δεν τίθεται θέμα ότι "κάτι δικό μας" επηρεάζει το χώρο γύρω μας. Αν μπούμε σ' ένα κρύο δωμάτιο η παρουσία μας εκεί θα ανεβάσει λίγο τη θερμοκρασία. Όχι όμως "κατά βούληση", ούτε γίνεται να την "κατεβάσουμε" τη θερμοκρασία. Δηλ. να την ελέγξουμε. Εκτός κι αν...

... αυτό το "εκτός κι αν" διερευνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο, αφού άλλο το "κάτι δικό μου" κι άλλο το "εγώ".

..μηπως πολλα "κατι δικα μου" στην ουσια απαρτιζουν το εγω?

 

Γιατι αν εγω δεν ειμαι το συνολο των μερων μου τοτε... τι ειμαι ?

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

..μηπως πολλα "κατι δικα μου" στην ουσια απαρτιζουν το εγω?

 

Γιατι αν εγω δεν ειμαι το συνολο των μερων μου τοτε... τι ειμαι ?

..

Αν είσαι το σύνολο των μερών σου τότε γιατί διαφωνείς με όσα κάνουν πολλά από τα μέρη *σου*; (π.χ. γερνούν, αρρωσταίνουν κτλ.)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο, αφού άλλο το "κάτι δικό μου" κι άλλο το "εγώ". Δεν τίθεται θέμα ότι "κάτι δικό μας" επηρεάζει το χώρο γύρω μας. Αν μπούμε σ' ένα κρύο δωμάτιο η παρουσία μας εκεί θα ανεβάσει λίγο τη θερμοκρασία. Όχι όμως "κατά βούληση", ούτε γίνεται να την "κατεβάσουμε" τη θερμοκρασία. Δηλ. να την ελέγξουμε. Εκτός κι αν...

... αυτό το "εκτός κι αν" διερευνούμε.

 

Το ίδιο πράγμα λέμε:

 

Τώρα τι προεκτάσεις έχει (αν μπορείς δλδ να κουνήσεις κάτι με το μυαλό σου) δεν μπορεί να το ξέρει κάποιος σίγουρα. Δηλαδή ναι μεν μπορεί το ηλεκτρικό πεδίο που δημιουργεί ο εγκέφαλος μου να επηρεάσει το μολύβι που είναι λίγα εκατοστά δίπλα, αυτό όμως δεν σημαίνει ούτε ότι θα το κουνήσω, ούτε ότι μπορώ να ελέγξω με ποιον τρόπο συμβαίνει αυτός ο επηρεασμός, ούτε την έντασή του, ούτε την συγκεκριμένη ιδιότητα (της κίνησης) που θα έπρεπε να έχει για να κουνηθεί το μολύβι.

 

Θα επανέλθω σύντομα με νέους συσχετισμούς σχετικά με την τεχνολογία μικροτσιπ που μπαίνουν στον εγκέφαλο και ελέγχουν τι σήματα στέλνει στο ανάπειρο πχ χέρι και το κουνάει. Έχω την εντύπωση ότι θα τραβηχτεί εκτός θέματος όμως, οπώτε ίσως και να μην επανέλθω :P

Link to comment
Share on other sites

H διαφορά της νευροκινητικής μέσα απο ηλεκτρονικό τρόπο , είναι μεγάλη σε σχέση με την "τηλεκινητική" όπως την προδιαγράφουμε εδώ.

 

Στην νευροκινητική , υπάρχει έτοιμη δίοδος-κανάλι που θα περάσει την συσσωρευμένη ενέργεια προς το μέλος που θα πρέπει να κινηθεί... ή καλύτερα προς την ενεργοποίηση του μυώνα για το μέλος αυτό. Για την τηλεκίνηση όμως, το "κανάλι-δίοδος" θα πρέπει να δημιουργηθεί και να παραμείνει συγκεντρωμένο και ανοιχτό διά μέσω της ικανότητας του σώματος/μυαλού μας. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Ενέργεια , συσσωρευμένη και διοχετευμένη σε ενα σημείο , πρακτικά το έχουμε καταφέρει μόνο με τις ακτίνες laser που όμως και αυτές παρουσιάζουν σε ενα σημείο απομακρυσμένο , διάχυση , άρα και απώλεια. Πως λοιπόν μπορεί κάποιος να επηρρεάσει εσκεμμένα κάποιο άλλο μόριο ύλης , διά συχνοτήτων , ειδικά γνωρίζοντας οτι οι περισσότερες συχνότητες είναι omni directed ή έστω κατά τον τρόπο των δικτυάδων στον ΙΤ χώρο , OFDM directed;

Και προσοχή ... εκεί μιλάμε για συγκεκριμένο εξοπλισμό που όμως δεν είναι ακριβο-ελάχιστος στον προσδιορισμό αντικειμένου.. μιλάμε και πάλι για μια ζώνη κάποιου εύρους εκπομπής.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι το σύνολο των μερών σου τότε γιατί διαφωνείς με όσα κάνουν πολλά από τα μέρη *σου*; (π.χ. γερνούν, αρρωσταίνουν κτλ.)

Τι εννοείς? φυσικά και τα κυτταρά μας γερνούν και αρρωσταίνουν, δεν εχω κάποια διαφωνία σ'αυτό (εκτός αν θες να πεις κάτι άλλο).

 

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? φυσικά και τα κυτταρά μας γερνούν και αρρωσταίνουν, δεν εχω κάποια διαφωνία σ'αυτό (εκτός αν θες να πεις κάτι άλλο).

..

Θέλω να πω ότι οποιαδήποτε αλληλεπίδραση μεταξύ των μορίων των κυττάρων μου και των μορίων κάποιων αντικειμένων γύρω μου είναι έξω από το συνειδητό έλεγχο που ορίζει το "εγώ", ο "εαυτός" κτλ. Οπότε δεν είναι δυνατόν - για την σκληροπυρηνική "επιστήμη" να έχει κάποιο νόημα σε καθημερινό προσωπικό επίπεδο, η διαπίστωση ότι "ο παρατηρητής επηρεάζει το παρατηρούμενο"...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ομως ειναι που εξεταζουμε στη προκειμενη περιπτωση, κατα ποσο δλδ γινεται να κανουμε συνειδητά κατι που συνηθως κανουμε υποσυνείδητα (και φυσικα να μεγιστοποιήσουμε το αποτελεσμα).

Οντως για το καθημερινο ανθρωπο η αλληλεπίδραση ειναι (κατα κανονα) έξω από το συνειδητό του έλεγχο, υπαρχουν ομως αλλοι που μπορουν και το κανουν πραξη στη ζωη τους.

Και προσωπικα τουλαχιστον η σκληροπυρηνική-δογματική επιστήμη δεν με απασχολει.

Κατ'εμε, η επιστημη που δεν ερευνα το 'αδυνατο' και 'αφυσικο' παρα κινείται συνεχως στα ορια του κεκτημένου και του βατού, δεν ειναι επιστήμη.

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...