Jump to content

Τάδε έφη... Erik Satie


Recommended Posts

«Quelle chance d'κtre vieux, disait-il ! Quand j'ιtais jeune, on me harcelait : «Vous verrez un jour ! Attendez ! Vous verrez !» Et bien, j'y suis, je n'ai rien vu. Rien.»

 

Οποία τύχη να είσαι ηλικιωμένος! Όταν ήμουν νέος, με συμβούλευαν : «Θα δείτε μια μέρα! Περιμένετε! Θα δείτε!». Ε, λοιπόν, νά'μαι, δεν είδα τίποτα. Τίποτα!

 

Σχόλια....;

Edited by Τράγου Κέρατο
Link to comment
Share on other sites

Κάθε πέρσυ και καλύτερα που λένε ε; Όταν είμαστε μικροί θέλουμε να μεγαλώσουμε, να γίνουμε ανεξάρτητοι να.. να... να...

Κι όταν μεγαλώνουμε τι; Θέλουμε να γυρίσουμε στα παλιά να γίνουμε ανέμελοι, να μην έχουμε φούριες πάνω από το κεφάλι μας, να ζούμε στον δικό μας φανταστικό κόσμο..

 

(εεεε.. μου κόπηκε ο ειρμός... :censored:τηλεφωνο...)

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

«Quelle chance d'κtre vieux, disait-il ! Quand j'ιtais jeune, on me harcelait : «Vous verrez un jour ! Attendez ! Vous verrez !» Et bien, j'y suis, je n'ai rien vu. Rien.»

 

Οποία τύχη να είσαι ηλικιωμένος! Όταν ήμουν νέος, με συμβούλευαν : «Θα δείτε μια μέρα! Περιμένετε! Θα δείτε!». Ε, λοιπόν, νά'μαι, δεν είδα τίποτα. Τίποτα!

 

Σχόλια....;

 

Για να πω την αλήθεια και εγώ από μιά περιέργεια ζω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω θα αυξηθεί λιγάκι η νεανική τρέλα, θα γίνει

πιο.. εξελιγμένη!

(Για μερικούς) τα γηρατειά είναι σαν κατάρα, αλλά υπήρχαν κι' άλλοι που τα αξιοποίησαν πάρα μα πάρα πολύ σοφά..

(π.χ. ο Ντα Βίτσι...)

 

Θέλω να γεράσω όχι τίποτ' άλλο, αλλά για να ωριμάσει το περιεχόμενο μου..

Link to comment
Share on other sites

«Quelle chance d'κtre vieux, disait-il ! Quand j'ιtais jeune, on me harcelait : «Vous verrez un jour ! Attendez ! Vous verrez !» Et bien, j'y suis, je n'ai rien vu. Rien.»

 

Οποία τύχη να είσαι ηλικιωμένος! Όταν ήμουν νέος, με συμβούλευαν : «Θα δείτε μια μέρα! Περιμένετε! Θα δείτε!». Ε, λοιπόν, νά'μαι, δεν είδα τίποτα. Τίποτα!

 

Σχόλια....;

 

Χα... Είναι μεγάλο τρικ αυτό. Στοχος του ο αποπροσανατολισμός.

 

Η ζωή είναι τώρα. Ζήσε την. Πέρνα καλά. Διασκέδασε, ασχολήσου, δημιούργησε, ευτύχησε. Μην περιμένεις το αύριο ή το μετά. Το αύριο είναι σήμερα και το ρολόι δείχνει τώρα.

 

Απλά να εύχεσαι να υπάρχει παρόν και στο μέλλον.

 

Τάδε έφη Φάνης

Link to comment
Share on other sites

«Quelle chance d'κtre vieux, disait-il ! Quand j'ιtais jeune, on me harcelait : «Vous verrez un jour ! Attendez ! Vous verrez !» Et bien, j'y suis, je n'ai rien vu. Rien.»

 

Οποία τύχη να είσαι ηλικιωμένος! Όταν ήμουν νέος, με συμβούλευαν : «Θα δείτε μια μέρα! Περιμένετε! Θα δείτε!». Ε, λοιπόν, νά'μαι, δεν είδα τίποτα. Τίποτα!

 

...η αλήθεια είναι ότι ποτέ μου δέν έκατσα νά ακούσω συμβουλές. Ομως είχα την τύχη νά συναντήσω ανθρώπους πού άφησαν τό ίχνος τους στήν ζωή μου. Κοινό τους γνώρισμα ήταν τό ότι δέν ήταν ανήσυχοι, δέν περίμεναν ...κάτι καί δέν εναπόθεταν τίποτε στό ...αύριο! Ηταν άνθρωποι δραστήριοι πού έφερναν τό μέλλον στό σήμερα. over-writting τό χτές!

 

Μέ αυτή τήν έννοια, τό "Ε, λοιπόν, νά'μαι, δεν είδα τίποτα. Τίποτα!" έχει τήν ερμηνεία του...! :smilewink:

 

Μιά ερμηνεία πού γιά να αποκτήσει αξία, πρέπει νά απελευθερωθεί από τήν κοντόφθαλμη θωριά της.

 

:rose:

 

ΥΓ: ...έγραψα ερμηνεία καί όχι ...δικαιολογία

Link to comment
Share on other sites

Να πω λίγα πράγματα για τον εν λόγω...

 

Βασικά, η παραπάνω φράση είναι χιουμοριστική - όχι πως δε φαίνεται - όπως όλα τα γραπτά του. Φυσικά, το χιούμορ κρύβει πολύ μεγάλες αλήθειες.

 

Ο Erik Satie, ήταν ένας «δεύτερης γραμμής» συνθέτης. ο οποίος όμως έχει συμβάλει αρκετά στην πρόοδο της μουσικής. Ανίχνευε έναν καινούργιο δρόμο. Σύντομα, άλλοι συνθέτες ακολουθούσαν τον ίδιο δρόμο. Τότε ο ίδιος έχανε το ενδιαφέρον του και πήγαινε να ανιχνεύσει κάποια άλλη οδό. Ο Debussy, το ιερόν τέρας της μοντέρνας μουσικής, ήταν στενός του φίλος κι επωφελήθηκε πάρα πολύ από τις αναζητήσεις του. Αργότερα, ο Satie ήταν πηγή έμπνευσης για έναν όμιλο νέων συνθετών που έμειναν στην ιστορία της μουσικής με το όνομα «Les Six» (οι έξι) - με το γνωστό Jean Cocteau να είναι ο «έβδομος» της παρέας (μια και ασχολιόταν με όλες τις τέχνες εκτός από τη μουσική). Σήμερα, ο Erik Satie στέκεται άνετα ως προφήτης του μινιμαλισμού, μια και οι συνθέσεις του που χρονολογούνται από το 1890 ως το 1927, προλέγουν το στυλ συνθετών όπως ο Glass, ο Steve Reich, o Wim Mertens κι ο Michael Nyman.

 

Η εκκεντρικότητά του... τεράστια ιστορία. Ίσως ξεπερνά κι αυτήν του Dali. Ας τη συνοψίσω στο ότι, προσωπικά, μου φαίνεται πως διατήρησε τη διάθεση για παιχνίδ των παιδιών ως τα βαθιά γεράματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Οποία τύχη να είσαι ηλικιωμένος! Όταν ήμουν νέος, με συμβούλευαν : «Θα δείτε μια μέρα! Περιμένετε! Θα δείτε!». Ε, λοιπόν, νά'μαι, δεν είδα τίποτα. Τίποτα!

Εμένα μου κάνει περισσότερο ως "ευτυχώς που είμαι ηλικιωμένος και ο κόσμος σταμάτησε να μου λέει μπούρδες του τύπου 'μια μέρα θα δεις'..." :angel:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα πάλι μου θυμίζει εμένα...Μου βγάζει μια απαισιοδοξία....Είναι τραγική ειρωνεία βασικά....Ζει μια ζωή,περιμένοντας να ρθει η ώρα να δει...και όταν ήρθε ο καιρός...δεν βλέπει τίποτα...τώρα μπορεί να ησυχάσει απο την εκνευριστική συμβουλή με την οποία έζησε και δεν είδε γιατί περίμενε να δει και όχι να ζήσει...

Link to comment
Share on other sites

Έχει γλυκόπικρο συναίσθημα..έχασε τη νιότη για να καταλάβει οτι τίποτα δεν έρχεται έτοιμο...αλλά πλέον είναι ''τύχη'' να'ναι ηλικιωμένος...

Link to comment
Share on other sites

Τα νιατα ειναι πολυ σημαντικα για να δινονται στους νεους :smilewink:

Αν περιμενεις να δεις κατι με την περιεργεια θα μεινεις του τι ηταν αυτο, για να δεις κατι ολοκληρο πρεπει να συμπεριληφθει ο χρονος ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ του φαινομενου, αλλιως χανει τεραστιο μερος του.

Η ζωη ειναι τωρα indeed, το καλο στην υποθεση ειναι πως ακομα κι αν δεν πιασεις το νοημα τη πρωτη φορα, σου παρουσιαζεται συνεχως με διαφορετικες μορφες μεχρι να το κατανοησεις :019blush:

Link to comment
Share on other sites

«Quelle chance d'κtre vieux, disait-il ! Quand j'ιtais jeune, on me harcelait : «Vous verrez un jour ! Attendez ! Vous verrez !» Et bien, j'y suis, je n'ai rien vu. Rien.»

 

Οποία τύχη να είσαι ηλικιωμένος! Όταν ήμουν νέος, με συμβούλευαν : «Θα δείτε μια μέρα! Περιμένετε! Θα δείτε!». Ε, λοιπόν, νά'μαι, δεν είδα τίποτα. Τίποτα!

 

Σχόλια....;

 

"Νάταν τα νιάτα δυο φορές, τα γηρατειά καμία"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...